Weekblad voor Waddinxveen Nederlands Volksherstel klopt Zaterdag bil II aan Verschijnt eiken Vrijdag No. 8 Vrijdag 6 Juli 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Vergoeding t.b v. ex-krijgsgevangenen Het Departement van Oorlog heeft richtlijnen gegeven met de betrekking tot de financieele en geneeskundige verzor ging van na 5 Mei 1945 uit krijgsgevangen schap teruggekeerde militairen van de Koninklijke Landmacht en van het Ko ninklijke Nederlandsch Indische leger. In verband hiermede worden de ex- krijgsgevangenen, die nog geen persoonlij ken oproep hebben ontvangen, verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie te melden. De burgemeester is verhinderd a. s. Woensdag spreekuur te houden. De Burgemeester, ALBARDA, fung. Burgem. Nieuws uit onze woonplaats 27 Juni werd vanwege de Ned. Herv, Jeugdvereenigingen een Jeugdavond gehouden in het Vereenigingsbebouw. Na de gebruikelijke opening en een openingswoord door den Eerevoorzitter werden achtereen volgens enkele inleidingen gele verd en wel over „Elia op den Karmel" (J.V.), „de Heiliging van den Sabbat" (M.V.) en „Flitsen" (J V.), waarna nog een voordracht „De Biechteling (KV.). Deze onderwerpen werden afgewisseld door zangnummers onder leiding van den Heer van Putten, wien door de leden voor zijn ijver een bloemstuk werd aangeboden. Ook deze jeugdvereenigingen kunnen op deze avond als zeer geslaagd terugzien. Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk door den doop van een kind het 1000e lid ingeschre ven. In verband hiermede sprak Ds. Smidt enkele hartelijke woor den tot de ouders en bood hen voor hun kind een zakbijbel ter gedachtenis aan. Hier ter plaatse is opge richt een vereeniging van Wadd. Industrieelen. Als voorzitter treedt op de heer J. Verheul, penning meester is de heer A. Mulder, terwijl de heer B. Hoogerdijk te Gouda het secretariaat waarneemt. Woensdag 27 Juni j.l. ver gaderde voor het eerst na de bezetting de afd. Chr. Boeren zo Tuindersbond. De heer C- Vink, Hoofd der Chr. Lagere Landb.- school ze Gouda, die een opwek kend woord sprak, bepleitte de ernst der tijden, die aanstaande zijn, reden waarom het onze roe ping is, ons aaneen te sluiten, om wat de technische zaken aangaat, gezamenlijk met de andere organi saties, doch principieel zelfstandig de bedrijfsbelangen onder biddend opzien, met elkaar te bespreken. Het bestuur dat zijn mandaat met de hernieuwde oprichting neer legde, werd bij stemming gevormd uit de heeren J. A. van Berkel, T. de Bruin, K. van der Hee, C. van Leeuwen, C. Oudshoorn, J. de Ron en M. van Tol. Benoemd tot lector aan de Gentsche Hoogeschool (België) Dr. D. van de Roest, alhier. Faculteit erfelijkheidsleer. Het bestuur van de afd. Waddinx veen van N. V.H. is thans als volgt samen gesteld P. Magré, voorzitter, A. van de Vusse, 2e voorzitter, H. Jenné, secretaris, C. Hoogendoorn Jr., penningmeester, Mevr. F. van der Torren-Veendorp, Mej. D. van Engelen, H. Olie, S. Pille, C. J. G. Stoop en L. W Verbakei, leden. Binnen enkelen dagen vertrekken door bemiddeling van N.V.H. 6 kinderen naar Goes. Hierna volgt een uitzending van 6 kinderen naar Friesland, alsmede van 6 kinderen naar Denemarken. De Middenstandsvereeniging ver gaderde Woensdagavond weer voor de eerste maal na precies 3 jaar in rust te zijn geweest. Een behoorlijk aantal oud leden en niet-leden waren tegenwoordig en traden allen als lid toe. Het oude be stuur trad af en als nieuwe bestuursleden werden gekozen C. Bikker, PI. Huizer, C. van der Linde, J. van Nielen, J. Saton, H. M. de Wilde en J. Zwijgers terwijl de oud-bestuursleden C. P. Broer, A. Vis en P. Verheul als eereleden werden benoemd. Dat Volksherstel op de meest intense wijze propaganda weet te maken voor zijn doel stelling bleek wel in de Dinsdag avond gehouden groote vergade ring. Het ging in deze samenkomst niet om de materieele zijde van actie, maar alles was meer inge steld op de geestelijke en moreele zijde hiervan. Kon de voorzitter in zijn openingswoord roemen over de groote offervaardigheid onzer plaatsgenooten, waardoor het mogelijk was geweest aan tal van aanvragen van gedupeerde plaatsgenooten te voldoen en bovendien een deel van de ont vangen goederen te zenden naar getroffen landgenooten, de overige sprekers lichten het volks „herstel" meer toe naar geestelijke waarden. Onze pas opgetreden burge meester gaf in een korte toespraak zijn zienswijze over „eerbied voor de wet". Hij gaf te kennen dat ons volk in tegenstelling met het verleden, weer eerbied zal moeten toonen voor wetten en verorde ningen. Het zonder God en gebod mag niet meer plaats vinden in de samenleving. Volksherstel zal hier in gelegen zijn dat ook aan de Overheid weer de verschuldigde eerbied worde getoond. Ook dat het mijn en dijn weer onderscheiden moet worden. Op dit punt is ons volk ver van den goeden weg af gezakt. Hij loofde de groote offer vaardigheid van de burgerij en hoopte dat de te houden collecte de verwachting niet zou beschamen. Ds. Smith als tweede spreker voerde zijn gehoor terug naar Mei 1940, toen de vijand ons land binnenviel. Hij besprak de daarna gevolgde onderdrukking en vernedering van ons volk, ge voelvolle woorden wijdende aan hen die goed en bloed, ja hun leven hadden ingezet voor de zaak van ons land. Hij hekelde daaren tegen de houding van zoo vele onnederlandsche elementen, die hebben geparasiteerd op den nood van ons volk. Deze nood heeft ons vol bidden geleerd. Ook hier werden in tal van bidstonden om redding geroepen, om verlossing uit gevaren en hongersnood, tot dat God op ongedachte wijze ons de vrijheid hergaf. Dat wij Hem hiervoor onzen dank brengen. Vervolg volgende week. Maandagavond trad voor een overvol kerkgebouw op, voor Vereen. „Wet en Evangelie" Ds. Zeydner van Rotterdam, om te spreken over zijn belevenissen in een concentratiekamp. De heer van de Vusse opende de bijeenkomst met een welkomst woord, speciaal aan Ds. van Hassel, die geheel onverwachts overgekomen was na een gedwon gen scheiding van 9 maanden. Hierna verhaalde Ds. Zeydner wat hij in het „Haagsche Veer" beleefd had, eerst in een kleine cel daarna met enkele geestelijken in een kamer. Ook hier kon hij nog getuigen van de liefde Gods in Christus, dat ook binnen deze 1895 1945 D.V. Dinsdag 10 Juli hopen onze lieve Ouders A. Krijgsman M. Krijgsman-Veerman hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen, behuwd-, kleinkinderen en achterkleinkind Waddinxveen, 27 Juni 1944. Noordeinde 32 Met groote blijdschap en innige dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JACOB O. Bos T. A. Bos-Weststein Waddinxveen, 30 Juni 1945. Noordeinde 40 Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelnemingont- vangen bij het overlijden van onzen innig geliefden Zoon en Broeder Bertus Olie betuigen wij onzen oprech ten dank, Fam. P. J. OLIE. Waddinxveen, Juni 1945. Dorpsstraat 55 Vrienden en kennissen, die de Kerkelijke Huwelijksinzeging van JAAP VAN RIJSWIIK te Ijsselmonde willen bijwonen, verzoeken wij, zich te willen vervoegen bij M.van den Berg jr muren het Evangelie ge bracht kon worden. Toen overgebracht naar Amersfoort en hier begon de gruwel en ellende, steeds straf, slaan en marcheeren, uren staan zonder eten. Toch mocht hij zijn mede gevangenen oog tot zegen zijn, door hen uit zijn steeds verborgen bijbel voor te lezen en hun oog op God te richten. Ds. van Hassel sprak nog een kort woord en sloot deze bijeenkomst met een dank gebed, na het zingen van het Wilhelmus. Het dameskoortje zong zeer verdienstelijk eenige lie deren onder leiding van den heer H. Mulder.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1