Weekblad voor Waddinxveen 3 No. 21 Vrijdag 12 October 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter j Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 3 October j.l., is de gasprijs met 1 cent per M3 verhoogd ingaande bij de meteropname van einde Augustus en begin September. De cokesprijzen zijn vastgesteld op f 1.30 per KG, afgehaald aan de gas fabriek. Zij, die hun bonnen bi] de gasfabriek hebben ingeleverd, kunnen thans de cokes afhalen. Deze week zijn enkele verbruikers wegens rantsoenoverschrijding van gas afgesneden van het buizen- en kabel net. Men zij dus gewaarschuwd daar overschrijding van gas ook afsnijding van electriciteit ten gevolge heeft of omgekeerd. De eerste afsluiting duurt 14 dagen, bij herhaling 3 maanden. Ook is gasdiefstal geconstateerd, behoudens de gevolgen van diefstal, wordt deze verbruiker een halfjaar uitgesloten. Wanneer niet belangrijk minder gas wordt verbruikt, zal dit ten gevolge hebben, dat Waddinxveen deze winter van gas wordt verstoken. Waddinxveen, 11 October 1945 De burgemeester ALBARDA, fung. burgem. Samenstelling N oodgemeenteraad Gisterenavond vergaderde het kiescollege onder voorzitterschap van den heer A. Kreupeling. Besloten werd geen verkiezing te houden, doch door enkele candidaatstelling het doel te be reiken. Ingevolge dit besluit zal de noodgemeenteraad als volgt worden samengesteld Ned. Herv. Kiesvereen. 4 zetels S.D.A.P. 3 zetels Chr. Hist. Unie 2 zetels R.K. Staatspartij 2 zetels z.g. Vrije groep 2 zetels Nederlands Volksherstel Gaarne geven wij het woord aan de Vice-Presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (U.V.V.) in Gelderland, tevens bestuurslid van het Ned. Volksherstel - Hulpacties Pode Kruis te Arnhem: „daarbij is Waddinxveen een van de e e r s t'e plaatsen geweest, die het zo zwaar getroffen Arnhem geholpen heeft, en goed geholpen! De tien zendingen, die wij hier aangekregen hebben uit Waddinxveen waren zeer verzorgd en hebben ons voorzien in de eerste enallernood- zakelijkste behoeften. Er was hier b.v. een ontstellend gebrek aan bedden en meubelen, en hier heeft Waddinxveen ons op een voortreffelijke wijze van voor zien. Nu konden tenminste de zwaar zieke mensen aan een bed geholpen worden" Tenslotte betuigt de hooggeachte schrijfster haar hartelfjken dank aan het N.V.H., alhier, en aan de Wad- dinxveense bevolking, namens de burgers van het zo geteisterde Arn hem voor de zo spontane en u i t- stekende hulp, die er vanuit W'veen is geboden. En, zo gaat het schrijven verder, „wat betreft het gerucht, dat de ingezamelde goederen verkocht zouden zijn, kan ik U nog mededelen dat hiervan absoluut geen sprake is geweest. Al de goederen van Waddinxveen zijn gratis aan de noodlijdende bevolking van Arnhem verstrekt." Tot op heden is er geen personeef te krijgen, genegen om een „klachten bureau" te leiden, in verband met d^ textiel toe wij zingen Trouwens, we hebben daar ook geen ruimte voor. Evenmin kunnen we al de betuigingen van dankbaar heid behandelen. Over een maand, als de enorme arbeid, die. nog moet worden verzet, gaat luwen, zullen we vol moed al de ingekomen bezwaren en klachten onder de loupe nemen. Anders dan aan schriftelijke bezwaren en klachten wordt geen aandacht geschonken. Valt ons niet lastig. De voorzitter, de heer Magré bij wien men vooral zijn (haar) te leurstelling tracht te spuien, benevens de andere bestuursleden wensen geen persoonlijke bezoeken te ontvangen, welke verband houden met de textiel afdeling. De omstandigheden noodzaken ons deze afspraak te maken. Men kan schriftelijk zijn belangen bepleiten en bezorge de brief Zuidkade 18. De enorme hoeveelheid werk be let ons nog steeds de inventarislijsten te publiceren van de goederen in onze Gemeente opgehaald, (w.o. ook be grepen de gereedschappen en de speelgoederen). Nog even geduld. Tot een volgend maal. Nieuws uit onze woonplaats Door het R.D.M. is Garage van Nielen, alhier, aangewezen voor registratie van vrachtauto's, waar in de eerstvolgende dagen alle vracht auto's moeten worden getoond. Van wagens, welke niet voorgereden kunnen worden, moet toch melding worden gedaan van 9 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur Datum begin registratie is 10 October, de sluiting wordt in de bladen nader bekend gemaakt. Uitslagen 2de ronde der win tercompetitie Schaakclub W.S.V W. Verstoep—H. v. Vuuren 1-0, J. ScheeleF. Koster 0-1, J. Tol— C. Broer 1-0, W. v. Vuuren—P. Broer afg., M. Both—C. Tromp afg. A. Doornhein—S. Versloot 1-0. De Weleerw. Heer W. C. de Bot, alhier, is met ingang van heden benoemd tot Kapelaan te Medemblik. Tot Kapelaan alhier is benoemd de Weleerw. Heer W. J. de Graaff (neomist) uit Haarlem. Gisterenavond had in een overvolle zaal van het R.K. Vereen, gebouw, het afscheid plaats van den Weleerw. Heer, Kapelaan W. C. de Bot. De Zeereerw. Heer Pastoor sprak hem toe en dankte voor het vele goede dat hij in de eerste 2 jaren van zijn Priesterschap tot stand heeft gebracht. Verscheidene afgevaardigden van vereenigingen voerden hierna het woord, waarin speciaal tot uiting kwam de liefde van de scheidende geestelijke voor de jeugdvereenigingen en de zieken, waarbij hem eenige ge schenken als blijvend aandenken wer den aangeboden. De Weleerw. Heer de Bot dankte allen die heden het woord hadden gevoerd en de goede wenschen welke hem werden medegegeven op zijn verdere levenspad. Waddinxveen, als zijn eerste stand plaats, 30U hij dan ook niet gaarne vergeten. Hierna namen alle aan wezigen persoonlijk afscheid van hun scheidende geestelijke. De mondaccordeon-club en de Meisjeszangvereeniging luisterde deze avond op met eenige muziek- en zangnummers. Onder buitengewoon groote belangstelling had Dinsdag de be grafenis plaats van den Hèer M. Verzijden, die vorige week op zoo tragische wijze te Oosterbeek om het leven kwam. Door Ds. Smidt werd in verband met dit zoo plotseling sterven een ernstig woord gesproken, terwijl de heer Bontenbal namens de Gymnas tiek Vereen, een laatste groet bracht. Tot Godsdienstonderwijzer voor den kerkelijken arbeid is door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Kinderdijk benoemd onze plaatsge noot, de heer W. J. van der Kraats. De Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" hoopt 22 October in feestelijke vergadering het 40 jarig, bestaan te herdenken. Woensdag 17 October spreekt in de Herv. Kerk, op uitnoodiging van het Centraal Verband voor Ned. Herv. Jeugdvereenigingen, Dr. M. H. A. van der Valk van Rotterdam. De Voetbalvereeniging heeft nu ook diegenen, die bezwaar maakten op Zondag het voetbalspel te be oefenen, de gelegenheid gegeven hier aan mede te doen, door te beginnen a.s. Zaterdag een Zaterdagmiddag- Voetbal-competitie te houden. Een stap in de goede richting Uitslagen zesde ronde onder linge competitie van Damvereeniging „Excelsior A. Blonk—C. Kramp 2-0, F. M. P. Jacobi—J. de Beer 2-0, D. Lagrand L. de Graaf 1-1, A. van Ringe- lenstein—G. Groen 2-0, W. v. d. HeijdenC. v. Dam 2-0, C. Blonk H. Troost afgebr., H. H. Schoe- maker—C. M. Schouten 2-0, J. C. ToorH. v. d. Bor 2-0, A. N. Littooij—J. Terlouw 0-2, H. Troost J. de Beer 1-1, T. Rietveld—A. Tol 2-0. In „Vrije Stemmen", weekblad voor Schouwen en Duiveland, vonden we onderstaande dichtregelen ter eere van onze meisjes Helpt elkaar! Hulde aan de flinke dames Van de Actie Helpt Elkaar; Achting voor dit kranig troepje, Het staat altijd voor ons klaar. Met de handen uit de mouwen Van de blauwe overal, Weten zij ons raad te schaffen Voor het moeilijkste geval. Met haar bezems, boenders, dweijen, Onder het zingen van een lied, Wrijven, schrobben zij en poetsen Tot je alles blinken ziet Toen er nocd was op ons eiland, Gaven zij hun kracht spontaan En zij hebben menig huisvrouw Bij het werk terzij gestaan. Flinke vrouwen, ja dét zijn ze, Vrouwen waar we trots op gaan Nufje met je lippenstifje, Neem er maar een voorbeeld aan. Dames, dank voor al uw zorgen Mede namens héél de stad. „Vrije Stemmen" eert uw werken Met dit rijmpje in haar blad! Hieruit blijkt wel dat het werk daar op hooge prijs wordt gesteld. Woensdagmiddag speelde het elftal van Winkeliers uit Waddinxveen den returnwedstrijd in den Haag in het Zui derpark, tweede gedeelte tegen „Weimar". Het vermoeden dat wij hier een aardige, vlotte wedstrijd te zien zouden krijgen, werd al spoedig bewaarheid. Reeds in de eerste minuten zagen wij staaltjes van goed spel en deze hebben zich gedurende het verdere verloop herhaald, De gast- heeren met windvoordeel speelden sterk aanvallend, waardoor Waddinxveen in het begin even uit haar evenwicht werd gebracht. Toch was het succes aan de andere zijde? toen na 15 minuten spelen van der Linde met een strak schot Lin kels het nakijken gaf. Kort hierop was het succes bij de Hagenaars toen van de Veer doelman Brouwer, die zwakke in druk maakte, geen schijn van kans gaf 1 1Intusschen waren de aanvallen van Wat is Jiu Jitsu Het Jiu-Jitsu of de „Japanse" vecht- en verdedigings methode is, zoals alle Japanse cultuur en ont wikkeling van Chinese oorsprong. Dr. Erwin Bulz beweert zelfs, dat de Chinezen op hun beurt de sport in principe overgenomen hebben uit Brits Indie, waar men reeds vroeg een goede massagetechniek kende en en dus een grondig kennis had van de atonomi. Jui-Jitsu betekent letterlijk zachte sport in tegenstelling van het Ken- Jitsu, hetgeen harde sport betekent (d.a.v. het z.g. Japanse zwaardvechten) Oorspronkelijk werd het Jiu-Jitsu uitsluitend beoefend door de Japanse beroepvechters, die dé methode als geheim hielden voor hun kaste. Pas bij het verdwijnen der kaste werd deze sport algemeen en zo zelfs, dat het Jiu Jitsu op de scholen als bij vak ingevoerd werd en tot de na tionale sport verheven is. Eerst in 1900 verspreidde deze sport zich over Amerika en vandaar over Europa, waar deze sport vele beoefenaars vindt. Bij politie en leger wordt zij vaak verplicht geoefend. Bij een hevige storm zal een ster ke boom knappen, gterwijl de tere graanhalmen zich slechts buigen en onbeschadigd recht opkomen. Op ditp rincipe berust het Jiu-Jitsu. Meegeven en meebuigen. De kracht en het gewicht van den aan valler benutten. Tevens wordt er ge bruik gemaakt van de hefboomkracht (bij het klemmen aanzetten) en van. het evenwicht (bij de worpen), waardoor zonder eigen kracht de aanval afge- weera of de aanvaller tot overgave ge dwongen wordt. In gevallen van nood wordt er ook gebruik gemaakt van z.g. pijnplaatsen en doeltreffende (dodelijke) hartslagen, De Jiu-Jitsu beoefenaar moet zelf over een grote wilsbeheersing be schikken. daar men onder alle om standigheden moet afwachten tot de aanval begonnen is en dan pas kan Jiu-Jitsu met succes toegepast wor den. Een heel_ voorname factor is ook het vallen. Vanuit alle standen (dus voorwaarts, achterwaarts, zijde lings, over de kop) moet men zon der pijn kunnen vallen. Dit is bij doelmatige training goed te doen. Naast de sportregels zijn er ook wedstrijdregels, het z.g. Judo. Doch tot nu toe is het „Judo" in Neder land verboden, daar scheidsrechters nog niet volledig opgeleid zijn. Ook bevat het Jiu Jitsu nog leef regels en vereist zij een grondige hygiëne van het lichaam. D. Waddinxveen ook niet van gevaar ont bloot en kreeg Linkels eenige schoten van Minee en aanvoerder van Tilburg te ver werken, hetgeen hem goed afging. Na een aanval op de vijandelijke veste werd Staallekker te hardhandig van de bal afgezet, wat Waddinxveen op een strafschop kwam te staan. Staallekker voltrok het vonnis 2— fKort hierop bracht Minee de partijen in evenwicht 2 2. In de tweede helft kregen we hetzelfde spel- beeld. Na vijftien minuten strafte v. d. Veer een fout van doelman Brouwer resoluut af terwijl Staallekker in zijn eentje den voorsprong voor de Hagenaars tot 42 vergrootte. Waddinxveen gaf den moed niet op. Bij een aanval van de gasten maakte een der backs van Weimar hands in het beruchte gebied. Scheidsrechter van Liempt, die uitstekend leidde, wees naar de witte stip. Minee joeg het leer hoog in de touwen 4—3. Ringelestein gaf een voorzet en Key bracht de partijen op gelijken voet Zoo eindigde de strijd in een gelijk spel 4 4 Beide partijen kunnen, evenals in Wad dinxveen op een behoorlijk fair gespeelde wedstrijdt terugzien. G.A.V

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1