Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag No. 24 Vrijdag 2 November 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Klompendistributie Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat ter gemeente secretarie aanvragen kunnen worden afgehaald en ingediend ter verkrijging van kinderklompen in de maten 13 t.m. 20 (schoenenmaten 22 t.m, 30) De tweede distributiestamkaart van het gezinshoofd moet worden over gelegd. Aanvraagformulieren kunnen wor den afgehaald op Maandag 5 en Dinsdag 6 November 1945 des mor gens van 9—12 uur. Waddinxveen, 1 November 1945 De burgemeester ALBARDA, fung. burgem. Bevoegdheden Noodgemeenteraad. Nu in de loop van deze maand de noodgemeenteraad voor de eerste maal zal samenkomen, hebben wij de voorschriften van het Koninklijk Be sluit van 12 April 1945 eens verge leken met de voor de gemeenteraad in de Gemeentewet vastgelegde voor schriften en bevoegdheden. Daarbij blijkt, dat de bepalingen inzake eisen van benoembaarheid, het bekleden van openbare functies, het doen van leveranties aan de ge meente e.d. voor de raadsleden vol ledig zijn gehandhaafd. Van de bevoegdheden van de nieuwe raad is echter een belangrijk gedeelte afgenomen. Zo zal hij niet meer hebben te beslissen over het kopen, verkopen, verhuren en ver pachten van gemeente-eigendommen of over het verlenen van kwijtschel ding van pacht. Evenmin over het voeren van rechtsgedingen, het rege len van de bezoldiging van de ge meente-ambtenaren, het aanleggen of verbeteren van wegen, werken en inrichtingen, het vaststellen van voor waarden van aanbestedingen, het be noemen van ambtenaren van de bur gerlijke stand en van leden van in stellingen van weldadigheid. Al deze bevoegdheden zullen in den vervolge door Burgemeester en Wethouders worden uitgeoefend, ter wijl de raad voor de uitvoering hier van, de nodige gelden op de begro ting moet brengen. Indien de raad weigert zulks te doen, nemen Gede puteerde Staten deze taak over. Uit deze bepaling vloeit weer voort, dat ook de behandeling van de gemeentebegroting door de raad aan belangrijkheid heeft ingeboet. Vele uitgaven toch worden aan de gemeente al van hogerhand opgelegd, waarbij wij denken aan de uitvoering der onderwijswetten e.d. Nu ook de fi nanciële regeling van de aan Burge meester en Wethouders opgedragen werkzaamheden aan de competentie van de raad is onttrokken, blijft er betrekkelijk weinig te begroten over. Trouwens de noodgemeenteraad komt niet aan de begroting toe, omdat deze, overeenkomstig de wettelijke voor schriften vóór 1 November moet zijn vastgesteld en ingezonden. Ook op het terrein van het zelf bestuur, d.i. het verlenen van mede werking aan de uitvoering van 's Rijks wetten, kan de bevoegdheid worden beknot. De Commissaris der Koningin kan nl. onder goedkeuring van den Minister van Binnenlandse Zaken bepalen, welke uitvoerende taak in den vervolge van de raad naar het college van Burgemeester en Wet houders wordt overgebracht. In hoe verre de Commissaris van dit recht gebruik zal maken is nu nog niet te zeggen, maar het vermoeden is wel gewettigd, dat ook op dit terrein wijzigingen zullen plaats vinden. In vergelijking met zijn voorgangers van voor de oorlog komt de nood gemeenteraad er met zijn bevoegdheden niet best af. Niettemin mag worden verwacht, dat in de komende maanden nog belangrijke beslissingen zullen worden Wij hopen in de gelegenheid te zijn, evenals voorheen, een kort verslag van de raadsvergaderingen in dit blad op te nemen. Nederlands Volksherstel Er is een heel belangrijke avond in aantocht. We willen daar een en ander over mededelen. Onze gemeente is de oorlog wonder- goed doorgekomen. Hier en daar is er schade, maar dat haalt niet bij- 't geen elders is geschied. Zo is het in materieel opzicht. Vanzelf komt de vraag naar vorenHoe staat het met onze gemeente in zedelijk opzicht Veel is daar over gesproken in het algemeen ten opzichte van het Nederlandse Volk. Wij willen het echter zien in meer beperkte kring de gemeente. En dan menen wij te mogen vaststellen dat: Gode zijdank, onze goede gemeente er ook in zedelijk opzicht goed is afgekomen. Zeker, in de oorlogsdagen waren er helaas Nederlandse meisjes en vrouwen die zich vergooiden aan de Duitsers, maar deze z.g. „Moffenslavinnen" vormden toch maar een miniem procent van het geheel. Behalve zingenot speelden het gebrek aan voedsel en kleding daarbij ook een grote rol Toch is, ook in Waddinxveen, het sexuele vraagstuk, van grote betekenis geworden. Zo was het in 1918 Zo is het in 1945. Er wordt gevraagd om voorlichting. Men wil meerder inzicht in het sexuele probleem Ouders zitten in deze questie in de knoop, de jonge ren zijn jarenlang opgegroeid in 't geen de Duitsers hun voorleefden in hun „hoogstaande cultuur" en dat was niet erg verheffend, maar laag pervers. We vonden Dr. Belgraver, de be kende Goudse specialist, bereid voor ons een causerie te houden over de sexuele nood. Daarmee hebben we een deskundige, die het vraagstuk volkomen beheerst. De avond is vastgesteld op Maandag 12 November te half acht in de Geref. Kerk, welke ons welwillend voor dit doel werd afgestaan. Deze week nog worden de uitnodigingen door ons verzonden aan particulieren en aan secretarissen van die verenigin gen, welke een culturele doelstelling hebben. Hier gelden twee voorwaarden Zonder uitnodigingskaart wordt nie mand toegelaten en men moet minstens 18 jaar zijn. De secretarissen delen de aan hun toegezonden kaarten uit aan hun mede bestuursleden. Heeft men kaarten over dan wordt U vriendelijk verzocht deze weer te retourneren aan ons Bureau. (Zuidkade 18). Na Woensdag 7 Nov. kunnen be langstellenden, welke geen uitnodiging ontvangen hebben, een kaart halen aan het bureau. Natuurlijk, zo lang de voorraad strekt T.b.c.-vereniging De actie, welke door de vereniging tot bestrijding der tuberculose was op touw gezet en waaraan zo spon taan door een 40-tal jongelui is mede gewerkt is een waar succes geworden. Was het ledental voorheen 239, na de actie bleek het te zijn geklommen tot 865. En nog steeds komen bil jetten binnen van hen die, om welke reden ook aanvankelijk niet als lid konden worden genoteerd of wier bijdrage nog geen verhoging had ondergaan. Het contributiebedrag steeg in even redigheid. Beliep het toen per jaar f 342.75, thans is het gestegen tot ruim f 1660. De vereniging kan dus haar nuttig werk voortzetten Onze plaatsgenoot de Heer H. A. Duinsté, is benoemd tot Adj. Comm. bij den Gemeente Ontvanger te Gouda. De S.D.A.P. afdeeling Wad dinxveen zal op Dinsdag 13 Novem ber een openbare vergadering houden, waar als spreker zal optreden Dr. G. M. Nederhorst uit Gouda. Onderwerp: „Loonen en prijzen in dezen tijd". De uitslagen van de 9e ronde van de onderlinge competitie van de Damvereeniging ..Excelsior", zijn als volgt: A. Blonk L. de Graaf 2—0 F. M. P. Jacobi—J. Terlouw afgebr. D. la Grand C. Blonk afgebr. C. Kramp C. van Dam 2—0 W. v. d. Heiden—H. v. d. Bor 2—0 J. de Beer NO. H. Troost—P. v. d. Heijden afgebr. G. GroenH. H. Schoemaker 0-2 A. Tol—C. M. Schouten 0— A.v.Ringelenstein—T. Rietveld 20 Dinsdagavond kwam in een druk bezochte vergadering de Mid- denstandsvereeniging bijeen. Als hoofdzaken van het besprokene dient vermeldingEen verzoek te richten tot de heeren werkgevers in deze gemeente, om des Vrijdags in- plaats van Zaterdags het loon uit te betalen, een voorstel tot het ver- koopen a contant, een plan om met a.s. St Nicolaas weer eenige collec tieve Middënstandsreclame te maken (de wijze waarop zal door het be stuur en een commissie worden uit gezocht), het gelijktijdig sluiten der winkels 's avonds en zoo mogelijk een geheele middagsluiting voor alle winkeliers eenmaal per week, een verzoek te richten tot het Gem. Electr. Bedrijf teneinde meer electr. stroom te verkrijgen voor de winkels, verder enkele huishoudelijke aange legenheden. Een belangrijke agenda werd in de beste stemming der aanwezigen afgewerkt, naar we hopen tot het welzijn der plaatselijke winkeliers. Gelukkig is men ook op dit terrein weer „vrij" mensch geworden en kunnen er weer zelfstandig besluiten genomen worden tot verheffing van den Middenstand. Vorige week hield de zieken kas „De Werkman" haar ledenver gadering. Na de opening door den Voorzitter, las de Secretaris de no tulen. Bij monde van J. C. v. d. Put bracht de commissie van controle verslag uit van haar bevindingen. De aftredende bestuursleden K. Blanken, C. Broer en G. van Es werden weder herkozen. Penm. M. J. Poot bedankte voor zijn functie, voor hem werd gekozen P. de Bruijn. 21 jaar was Poot penm, geweest. De voorz. bedankte hem voor zijn trouwe plichtsbetrach ting. Van Oort dankte namens de leden voor de loyale houding die hij altijd voor de leden heeft betoond. De secr. sprak enkele woorden van waardeering voor de goede samen werking. Poot dankte voor de vele. goede woorden tot hem gericht. Nadat de commissie van controle was be noemd, sloot de Voorz. de vergade ring. Daar ons is gebleken dat het bericht over de verhooging der electriciteitsrantsoenen vorige week geplaatst, niet juist was, geven wij hieronder de verbeterde opgave. Verbruikt mag over de 6e periode '45 (Nov.-Dec.) 38 kWh. le periode '46 (Jan.-Feb.) 34 kWh. 2e periode '46 (Mrt-Apr.) 24 kWh. 3e periode '46 (Mei-Juni) 9 kWh. 4e periode '46 (Juli-Aug.) 9 kWh. 5e periode '46 (Sept.-Oct.) 26 kWh. 6e periode '46 (Nov.-Dec.) 38 kWh. Voor alleenwonende personen is het gasrantsoen verhoogd van 17 tot 28 kub. M. per periode. Uitslagen 5e ronde van de wintercompetitie van Schaakclub W.S.V. luiden als volgt F. Koster H. van Vuuren 1-0 J. Tol P. Broer V2-V2 K. v. d. Gaarden W. v. Vuuren afg. C. Tromp J. Scheele 1-0 A. Doornhein J. v. d. Plaat 1-0 W. Verstoep M. Both '/2-V2 B. Appel H. Kinnegin 1-0 C. Broer H. v. Dijken 0-1 De uitreiking der Bonkaarten K 513, Tabaks en versnaperingenkaarten QA. QB en QC 513 zal plaats hebben in ge bouw „Centrum'' op Woensdag 7 Nov. voor de letters A t.m. Iop Donderdag 8 Nov. voor de letters J t.m. S op Vrij dag 9 Nov. voor de letters T t.m. Z, Medegebracht moeten worden: bon 511 van het inlegvel en de tweede Distributie- stamkaart. Men dient er op te letten dat in iedere distributiestamkaart moet aan wezig zijn een papiertje waarop geschre ven staat: Tabakskaart QA 513 of Ver- snaperingenkaart QB 513 of Gecombi neerde kaart QC 513 welke kaart men naar keuze, zooals hier boven aangege ven staat wenscht te ontvangen. Ieder is verplicht zich stipt aan de aangegeven uren en datums te houden en zijn bescheiden direct na ontvangst te controleeren. Dinsdagavond j.l. had in het R.K. Vereenigingsgebouw de le Ledenvergade ring plaats van de R.K, Middenstands- vereeniging afd Waddinxveen. Een groote, belangrijke agenda werd afgehandeld, waaronder installatie geeste lijk adviseur, verkiezing van het bestuur, benoeming Santos-commissie en afgevaar digden naar diverse vergaderingen. De vergadering had een zeer geani meerd verloop en er werden besluiten ge nomen van vooruitstrevende aard en om te komen tot meer samenwerking onder ling en naar buiten en het was reeds laat toen de voorzitter deze gezellige bijeen komst besloot. Donderdag j.l. werd door de Ned. Vereen. E.H.B.O. een propaganda-avond georganiseerd. Na de opening door den voorzitter werd de „Qranjekruisfilm" ver toond. Deze film werd in alle stilte en met groote aandacht gevolgd. De opkomst was buitengewoon groot Na de film voerde Dr Hooftman van Alblasserdam het woord. Spreker schetste het werk der E.H.B.O. en zeide dat het een ieders plicht was een cursus in E.H.B.O te volgen. Deze leerzame avond werd door den voorzitter besloten met een oproep aan alle leden Trouw te oefenen. Zie verder advertentie. De nieuwe Bonnenlijst Geldig van 4 Nov. tot 10 Oct. Bonkaarten KA, KB en KC 512 118, 250 gram Bloem 119, 200 gram Zout 120, 250 gram Jam 121, 250 gram Peulvruchten 122, ongev. 225 gram Huishoudzeep 124, 150 gram Vleesch 125, 126, 2 kg. Aardappelen B 06, 1 kg. Aardappelen A 07, 2 liter Melk B 07, C 07, 3'/2 liter Melk Bonkaarten KD, KE 512 213, 250 gram Bloem 214, 200 gram Zout 215, 250 gram Jam 216, ongev. 225 gram Huishoudzeep 217, 150 gram Vleesch 218, 1 kg. Aardappelen 219, 6 liter Melk Tabak 04. 1 rants, import cigaratten

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1