Weekblad voor Waddinxveen Geeft glas! Geeft glas! Geeft glas! Geeft glas! No. 36 Vrijdag 25 Januari 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Abonnementsgeld pér kwartaal f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk j 's Woensdagsavonds inzenden, j Of {ideële Mededeelingen. Controle bevolkingsregister en 2de distributiestamkaarten Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen brengen ter algemeene kennis, dat de bevolking wordt op geroepen ter controle van het bevol kingsregister en ter zegeling van de tweede Distributiestamkaarten. Behoudens de hierna te noemen uitzondering, moet een ieder zich persoonlijk melden, op de hieronder aangegeven dagen en uren, en wel voor hen, wier achternaam begint met de letters A en B op Maandag 28 Jan. 1946 C, D en Dop Dinsdag 29 Jan. 1946 F, G en H op Woensdag 30 Jan. 1946 I, J en K op Donderdag 31 Jan. 1946 L.M.N.Oop Vrijdag 1 Feb. 1945 P, Q, R, S op Maandag 4 Feb. 1946 T, UenV op Dinsdag 5 Feb, 1946 W,X,IJ,Z opWoensdag 6 Feb. 1646 De zittingen worden gehouden in de wachtkamer van het raadhuis van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Voor personen, geboren in 1931 en later moet de aanmelding door het Hoofd van het gezin, waarin het kind is opgenomen of, om welke reden dan ook, verblijft. Gehuwde vrouwen en weduwen dienen op den voor haar meisjesnam aangewezen dag te verschijnen. Ook zij, wier naam in het Cen traal Bevolkingsregister is opgenomen, moeten aan deze oproeping gevolg geven. Zij, die door ziekte blijvend inde onmogelijkheid verkeeren zich per soonlijk aan te melden, dienen hier van schriftelijk kennis té geven aan de afd. Bevolking ter gemeentese cretarie. Bij de aanmelding mede te bren gen: persoonsbewijzen, tweede dis tributie-stamkaarten, trouwboekjes en eventueel andere identiteitspapieren. Zij, die nalaten zich aan te mel den kunnen daardoor in de toekomst moeilijkheden ontmoeten voor het verkrijgen van distributiebonnen en ander bescheiden, onverminderd de strafvervolging, die door het niet nakomen dezer aanmelding kan wor den ingesteld. Waddinxveen, 22 Januari 1946. Burgemeester en Wethouders De Secretaris; De Burgemeester, H. JENNÉMUMSEN Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 grijze want en 1 bruin kinderhandschoentje. Verloren1 blauw wollen sjaal, 1 witte en 1 bruine handschoen. Inlichtingen ten raadhuize Nederlands Volksherstel Van de Centrale Woningstichting te Arnhem ontvingen wij onder staand schrijven Mijnheer, Mede namens het bestuur van de Centrale Woningstichting be tuig ik mijn welgemeenden dank aan U en de bevolking van Wad dinxveen voor het aan onzen dienst aangeboden glas. Uw geschenk stelt ons in staat een gedeelte Van het zoo zwaar getroffen woning-bezit van onze stichting eenigermate tochtvrij te maken en weer eenig licht in de woningen te brengen. Het behoeft stellig geen betoog, dat juist nu, op het moment dat „Koning Winter'' regeert, het geschenk uit Waddinxveen ten zeerste gewaardeerd wordt. U en de bevolking van Wad dinxveen (mede namens de be wonersvan onze woningcomplexen nogmaals dankend voor de belang- looze hulp. (Onderteekening.) Gaarne willen we hulde bren gen aan de Waddinxveense schil ders die zich om strijd beijveren om hun opdracht, in het belang van de getroffen landgenoten, zo snel mogelijk uit te voeren. Vooral nu de winter ons nog enig respijt geeft gelde het pa rool alles op alles te zetten om allen met elkaar zo snel mogelijk af te werken. Geldt bij de H.H. Schilders in onze gemeente thans het devies alle hands aan dek, om geen on nodige ellende te laten voortbe staan, alle lezers van dit blad kunnen hieraan medehelpen, want nog eenmaal luidt de noodklok Helpt aan glas, helpt aan glas. Doe het spoedig en stelt U voor ogen als i k nu eens in 'n glasloze woning zat met mijn vrouw en kinderen? Wat gij graag wilt, dat U ge- [schiedt, Onthoudt dat ook een ander niet Nieuws uit onze woonplaats De opbrengst van de collecte „Nederland helpt Indië" bedraagt op heden ruim f 3500.—. Tot hoofd van de R.K. School is benoemd in de plaats van den heer J. C. Rooijmans, die het onderwijs met pensioen gaat verlaten, de heer H. M. van den Dool te Alphen aan den Rijn. De heer G. M. van den Bergh, onder wijzer aan diezelfde school is benoemd tot hoofd der V.G.L.O -School te Zoe- terwoude, terwijl tevens de heer F. Cappendijk daar benoemd werd. De heer J. H. Boekamp, onder wijzer aan de Oranjelaanschool, ont ving een benoeming in Rotterdam. Uitslagen der 21e ronde van de Damvereeniging „Excelsior" A. Blonk-M. v. d. Flier 1-1 T. Rietveld-L. d. Graaf 1-1 H. Troost-F. M. P. Jacobi 2-0 J. Terlouw-A. v. Ringelenstein 0-2 H. v. d. Bor-J. d. Beer 0-2 J. C. Toor-A. N. Littooij 1-1 C. Blonk-G. Heeren 2-0 G. Groen-A. Blom 0-2 W. v. d. Heijden-D. la Grand 1-1 De uitslagen gespeeld in de 16e ronde der Wintercompetitie van Schaakclub luiden B. Appel-F. Koster 0-1 A. v. Dijken-P. Broer 0-1 H. v. Vuuren-J. Scheele afg. J- Tol-H. Kinnegin 0-1 W. Verstoep C. Tromp 1-0 S. Versloot-J. v. d. Plaat 1-0 W. v. Vuuren-C. Broer 1-0 A. Doornhein-H. Kinnegin 0-1 1 Februari zal het 40 jaar ge leden zijn dat de heer C. van Hof wegen als sluiswachter werd aange steld bij de sluis van het St Huberc- gericht. De Buurtvereenigingen, zoo wel van de Zuidkade, als van Noord kade en Brug zijn voornemens eind Januari een feestvergadering te or- ganiseeren. De heer Van der Dussen, onderwijzer aan de Herv. Chr. School alhier, werd benoemd in gelijke be trekking te Elspeet. Tot directeur van de Chr. Zangvereen. „De Lofstem" werd benoemd de heer Hein 's-Gravesande uit Voorburg. Uit de leden der Jeugdvere nigingen van de Geref. Kerk werd een Kerkkoor opgericht, aanvanke lijk met 50 leden. Tot dirigent is benoemd de heer Groen uit Boskoop. Een brand, die zich geweldig liet aanzien, maar dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer, nog meeviel, brak Dinsdag uit in de fineer- fabriek van Gebr. De Gelder aan de W ilhelmanakade. Desondanks heeft de fabriek veel schade opgeloopen, die door verze kering wordt gedekt Voor de Chr. Boeren- en Tuindersbond trad 16 Januari in het „Centrum" op de heer Chr. van den Heuvel, met een onderwerp over „Vragen voor Land- en Tuinbouw in 1946". Spreker ving zijn rede aan door er op te wijzen dat de boeren en tuinders in de naaste toekomst hun bedrijf moeten uitoefenen in een arm land en een verarmde wereld. Ver der memoreert hij de geweldige staats schuld, welke door drastische belas tingheffingen weer in evenwicht ge bracht zal moeten worden. Door de roof der Duitschers is onze produc tie ver teruggeloopen, en hoe zal het in de naaste toekomst gaan met onze export Zuilen we weer kunnen concurreeren op de wereldmarkt Allemaal vragen, waarop we geen antwoord kunnen geven. Hoevelen zagen hun bedrijf vernietigd en hun veestapel verloren Hoe moeilijk zal het zijn hen schadeloos te stellen, gezien de schadeuitkeering die zij ontvangen. Verder besprak spr. het oprichten van de F.A.Ó., een organisatie, die regelend zal optreden bij overpro ductie, een prijzenswaardig streven, maar of het zal voldoen? Ook het arbeidsvraagstuk is actueel, we moe ten naar een gelijke belooning voor landbouw en industrie, maar ook een loon- en prijsstop is noodig, anders gaan we Frankrijk achterop. Spreker bepleitte een sterk geor ganiseerde boerenstand en wees met nadruk er op dat de Chr. boeren en tuinders thuishooren bij de C.B.T.B. om federatief samen te werken met andere standorganisatiesSpr. toonde zich een voorstander van annexatie van een deel van Duitschland, gezien het feit dat 30 duizend jonge boeren uitzien naar een eigen bedrijf en van 40 duizend boeren hun bedrijf te klein is. Hij is van meening dat dit vraag stuk zal struikelen op de kwestie uitdrijving van de Duische bevolking in die streken. De uit de vergadering gestelde vragen werden op heldere wijze door den spreker beantwoord. In vele opzichten heeft deze spreek beurt voor de aanwezigen verhelde rend gewerkt, waarvoor de voorzit ter aan den spreker dank bracht, eveneens aan den burgemeester, voor zijn aanwezigheid, Uitgenoodigd door het Lezingen comité sprak Vrijdagavond in „Het Centrum" voor een aandachtig ge hoor Prof. Van Hoorn over: „De Romeinen in Nedèrland". De spreker gaf ons door middel van de projectielantaarn, een duide lijk inzicht in het verre verleden, en wel tijdens de nederzetting der Ro meinen. Vanuit Nijmegen, de groote rivieren volgende kwamen wij via Vechten, Utrecht, Woerden tot bij Alphen a. d. Rijn, alle namen met oud-Romeinsche klanken. Op het doek werd een overzicht gegeven van de opgravingen in ons land en de resultaten hiervan, voornamelijk die te Utrecht. Met welk een geduld en taaie volharding werden de schat ten, in de aarde verborgen, bloot gelegd. Welk een verscheidenheid van legerkampen, gedenksteenen, beel den, kannen en kruiken in sierlijke modellen, wapens, gebruiksvoorwer pen, gaven ons een beeld van de leef- en strijdwijzepnzer voorouders. Hoewel de stof uiteraard ietwat droog is,wist de Hooggeleerde spreker toch op smakelijke en onderhoudende wijze zijn gehoor te boeien, ons uit- noodigende een bezoek te brengen aan het Museum te Utrecht, waar we een nog juister inzicht zullen krijgen van datgene wat we op het doek gezien hadden. Had de heer Albarda de lezing met een korte toespraak geopend, waarbij hij het voorzitterschap van het comité overdroeg aan den heer Van der Most, deze sloot met een woord van dank aan den spreker, (deze in teressante lezing. Tante Bertha Tante Bertha! Hoevelen zijn in dat roezemoezige huis aan de Mecklen- burgiaan 2, met de vele kinderen te gast geweest? Hoevelen hebben mee- gepeuzeld aan de reeksen brooden die de heer v. d. Hof bakte? Hoevele ver moeide lijven rustten op de ontelbare bedden in dit merkwaardige home. sweet home? En hoevele illegale strij ders vonden er de rust èn de activi teit om voort te gaan. Tante Bertha was voor geen klein gerucht vervaard. De Duitschers heb ben haar het vuur vaak na aan de schenen gelegd. Het mag nu wel ver teld worden. Juist toen de meesten van de in die dagen vaste eters nog aan den overkant van de Mecklenburg- laan zaten, kwam een wagen voorrijden met zeven knapen van de Grüne. Er waren nog twee ondergrondsche strij ders in huis. Ze werden in een oog wenk in een kast geduwd. Maar toen Tante Bertha binnen enkele tellen de deur opendeed om de Herren binnen te laten, toen ging er het een en ander in haar om Ze realiseerde zich, dat behalve de beide K.P.'ers gevonden konden wor den 30 stenguns, die bij de laatste droppings waren neergelaten en die zij met een melkwagen had laten ha len een serie Engelsche paraschutes, die waarschijnlijk wel goed opgeborgen zouden zijn en een mand met bloemen, oranje en rood wit blauwe strikken, daar gezonden, omdat er een of ander heldenfeit beloond was Op dat oogen- was Tante Bertha er niet blij mee. Ze realiseerde zich, dat ergens in de kamers een serie batterijen moest staan, ook van de droppings. Geen wonder, dat Tante Bertha wat bleek om den neus zag, toen zij de zeven gasten aan de deur te woord stond en ontdekte dat zij allerminst op theevisite kwamen. In een oogwenk waren zij binnen. Gelukkig, dc oranjelinten waren weg. De kamer zag er normaal uit. De kin deren deden rustig. Overgenomen uit „Strijdt". Vervolg a.s. week.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1