Weekblad voor Waddinxveen 7 Verschijnt eiken Vrijdag Spó-d Ln 't hut. SccUhiscU \s ndtcwiys. Geuzenliedeboek. Gebonden I 2.90. Boekh. „VELDWIJK". No. 46 Vrijdag 5 April 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk s Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen. Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kie zerslijst voor het jaar 1946—'47. van 6 April tot en met 29 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Tot en met 20 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kie zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op onge zegeld papier worden gesteld. Waddinxveen, 5 April 1946. Burgemeester en wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, H. Jenné. Mumsen. Verbouwverbod Aardappelen. De Burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemeene kennis, dat door den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening bij beschikking van 28 Maart 1946 is bepaald, dat het is verboden aardappelen te verbouwen op de perceelen of gedeelten van perceelen, liggende in de gemeenten Boskoop, Reeuwijk, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude en \Vaddinxveen, te weten in de Vereenigde Polder aan de Oostzijde van de Gouwe, de Polder Middelburg, de Polder Rijne- veld met inbegrip van de Wijk en Spoelwijk, ten westen van de Gouw- sche Polder Nesse, een gedeelte van de Polder Rietveld, begrensd ten westen door de Boterpolder en ten noorden door de Rietveldsche vaart en het Alphensche pad, de Am bachtspolder, de Polder Laag Bos koop en de Voorofsche polder. Overtreding van dit verbod wordt ingevolge de Bodemproductiewet 1939 gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Waddinxveen, 3 April 1946. De Burgemeester voornoemd, Mumsen. Gevonden en verloren vgorwerpen Gevonden Een paar grijze hand schoenen, een handschoen. Verloren Een grijze portemonnaie met inhoud, een donkerblauwe cein tuur. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Nieuws uit onze woonplaats De vereeniging E. H. B. O. zal 24 April a.s. haar 25-jarig bestaan vieren in het „Centrum". prijzen, w.o. waardevolle gereed- schappen. De heer v. d. Starre bood namens de gediplomeerde leerlingen den leeraren eenige bloemstukken aan. De scheidende directeur, de heer Rooymans, die inmiddels al afscheid genomen had van de teekenschool, de heer Oudijk namens het gemeente bestuur, de heer Kempkes namens de Kamer van Koophandel en de oud-leeraar Scholte spraken enkele waardeerende woorden tot de aan wezigen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering en werden de aanwezigen nog in de gelegenheid gesteld de tentoongestelde teekeningen der leer lingen te bezichtigen, wat werkelijk de moeite waard was. De heer P. J. Wijnbeek, com mies-wn. ontvanger bij de gemeente bedrijven alhier, ontving een benoe ming naar Alphen a.d. Rijn. Bij de Rijkspolitie alhier is benoemd de heer H. M. Obdam uit Lekkerkerk. Men schrijft ons Dr D. van de Roest is bevorderd tot Doctor Honorus Causa aan de Universiteit te Gent, zulks als bekroning van zijn wetenschappelijk werk, dat geheel nieuwe richtlijnen gaf en onder moei lijke omstandigheden tot zulk een resultaat werd gebracht. Te zijner tijd zal het eere docto raat uitgereikt worden. Wij wenschen hem van harte ge luk met deze onderscheiding. (Eenige vrienden) Gisterennacht is op den Rijks weg onder onze gemeente, tenge volge van oververmoeidheid van den bestuurder, een auto omgeslagen. De wagen, bestuurd door een luitenant ter zee, was op weg van Berlijn naar den Haag. Zwaar gekneusd werd de officier weggebracht. De Hark verzoekt ons mede te deelen dat het aantal aanvragen voor Hark-goederen zoo groot is dat we moeten verzoeken geen nieuwe aanvragen meer in te dienen. Tot op heden zijn geen goederen aangeko men. Wanneer er weer gelegenheid is tot aanvragen, zullen we dit melden. De 19-jarige schipper L. Hofstede, alhier, die 4 jaar geleden een onder gedoken SS-man aan de Duitschers had verraden, werd door het bijzon der gerechtshof te Den Haag ver oordeeld tot 4 jaar, door te brengen in een rijkswerkinrichting met aftrek van den tijd in bewaring doorge bracht en ontzetting uit de beide kiesrechten. Tegen hem was twee jaar rijks werkinrichting geëischt. Woningbouw (III) De uitslagen van de 4e in- haalronde van de damvereeniging „Excelsior". A. Blonk'C. Kortenoever 20 F. M. P. JacobiC. Kortenoever 20 A. v. RingelensteinA. Blom 1 1 M. v. d. Flier—J. Terlouw 2—0 C. BlonkC. M. Schouten 20 J. de Beer—G. Heeren 2—0 A. v. Ringelenstein—Hvy. d. Bor 2—0 De bijzondere vakteekenschool alhier hield Dinsdagavond jl. haar jaarlijksche tentoonstelling en besloot tevens haar halfjaarlijksche cursus. De nieuw benoemde directeur, de heer Van de Vusse, opende deze tentoonstelling met een kort openings woord. Hij memoreerde dat hij nog te kort aan deze vakteekenschool verbonden was om over dit jaar ver slag uit te brengen. Wel had hij in die korte tijd ondervonden dat het hier in Waddinxveen van zeergroot belang is de vakteekenschool te be zoeken. Hierna ging hij over tot de uitreiking van de diploma's en de De afdeeling Waddinxveen van de partij van den Arbeid orga niseerde Dinsdag een openbare ver gadering met de sprekers Allebrandi uit Gouda en Engels uit Waddinx veen. De eerste spreker gaf een over zicht van de politieke ontwikkeling vanaf de crisisjaren voor den oorlog tot heden. Zijn conclusie was, dat alle vooruitstrevende elementen van allerlei richting zich hebben te orga- niseeren in de Partij van den Arbeid. De heer Engels besprak de schrille tegenstellingen, welk tengevolge van het liberalisme waren ontstaan. „On der de warme stralen van de liberale zon der vrijheid waren wel zeer groote misgewassen gegroeid. In een boeiend betoog besprak hij deze „misgewassen" en toonde aan, dat de ordening de eenige uitkomst is uit de chaos, die het liberalisme ons heeft achtergelaten. Dat libera lisme tracht zich thans weer aan ons op te dringen onder een nieuwen naam Partij van de Vrijheid. Na afloop der uiteenzettingen wer den verschillende vragen beantwoord. Zondagmiddag had in het Ver- eenigingsgebouw het afscheid plaats van het hoofd der R.K. St. Jozef school van de leerlingen en oud leerlingen der school met de ouders. Na het zingen van het afscheidslied door de leerlingen, vertolkte de Weleerw. Heer de Graaf de gevoe lens namens het comité. De kinderen der eerste klas voerden op aardige wijze de poppenkast met Jan Klaassen en Katrijn op. Hierna werd Rood kapje en de Wolf door de anderen ten beste gegeven. De heer Van Kemenade sprak namens de ouders het scheidende hoofd toe. Intusschen werden de kinderen door het hoofd op versnaperingen getracteerd. Eenige geschenken werden hem hierna aan geboden, waarna de heer Rooyman van allen afscheid nam. De inmid dels gearriveerde voorzitter van het schoolbestuur sprak hem nog met eenige kernachtige woorden toe. Aan het einde van deze middag was er gelgenbeid persoonlijk afscheid te hi het Haagsch Dagblad van 23 Maart j.l. kunnen we het volgend inter view lezen met architect Lüthman uit Den Haag Terwille van de plaatsruimte zullen we het echter eenigszins moeten be korten. „Hoe komt het dat onze woning ver geleken bij een auto, een vliegtuig of een oceaanschip, uit het oogpunt van vernuft en accomodatie zoo achier- lijk is Hiervoor bestaan verschillende rede nen, waarvan de voornaamste wel is dat het industrieproduct (auto, trein etc.) geen last heeft van een eeuwen oude traditie. De menschheid staat fnsch tegenover deze opgaven en past zonder aarzelen alles toe, dat tot ver volmaking van dit product kan bij dragen. Indien een autofabrikant zou zeggen „ik maak mijn wagen net zooals mijn grootvader een wagen maakte", dan zouden zijn producten totaal geen ge nade meer kunnen vinden in de oogen zijner afnemers. Maar als een bouwer dit zegt, dan ziet niemand daar iets abnormaals in, maar het is in wezen even absurd. Het ligt dan volkomen aan het vast houden aan traditie dat het zoo lang heeft geduurd alvorens de industrie zich met de woning inliet. Eerst nu gaat men pas de montagebouw toe passen, maar dit verkeert nog in het stadium der experimenten. Maar gelukkig kan men ook met oude materialen reeds een woning samenstellen, die aan alle eischen van gezondheid en comfort voldoet, en heel wat beter dan het product waar aan we gewend zijn. Het eenige type dat min of meer met zijn tijd is meegegaan is de flat, (heeft dan ook geen traditie). Deover- groote massa moet het echter nog stellen met het kleine heerenhuis (een gedegenereerd heerenhuis), een mid denstandswoning (een verschrompeld heerenhuis) of een volkswoning (een platgedrukte middenstandswoning) Prachtisch alle woningen liggen nog met de smalle zijden naar het licht en zijn veel te diep in verhouding tot de breedte. We zouden met heel wat minder brandstoffen uitkomen als de ramen beter tochtdicht werden gemaakt de buitenmuren van baksteen niet zoo veel vocht opnamen en er meer aan dacht werd besteed aan warmte-isolatie De bergruimte is onvoldoende voor fietsen en kinderwagens, goede keukens vindt men nergens. Gewoonlijk ont- breken wasch- en droogruimten. Maar wel overal vindt men glas- ïnlood-ramen, marmeren schoorsteen mantels en stucplafonds. Overal werd nog vastgehouden aan het al of niet gesloten bouwblok, met de „architec tonisch verzorgde" voorgevels en de onverzorgde achterkanten met het uit zicht op drogende wasschen, schuur tjes en schuttingen", (wordt vervolgd) Aangaande de internationale dam- dag(en) moeten wij nog mededeelen dat ook de „Damclub Boskoop" en de damvereeniging „Moercapelle" daadwerkelijk aan de organisatie me- dewerken. Terwijl ook de vereeniging „Denk en Zet uit Reeuwijk verzocht is zich hierbij aan te sluiten. Binnen korten tijd hoopt het comité met officieele gegevens te kunnen komen. Door z'n eerste partij in de finale der Goudsche districts kampioen schappen, derde klas te winnen, be hoefde de heer M. Flier in de tweede en laatste partij tegen den heer A. v. d. Starre, uit Reeuwijk, slechts te remiseren om zich derde klas kam pioen van het rayon Gouda te kun nen noemen. Genoemde heer v. d. Starre bood echter Woensdagavond in Gouda zulk een felle tegenstand dat de partij wegens het vergevor derde uur moest onderbroken worden, met groot voordeel voor laatstge noemde. Tijdens de interne schaakwedstrij den der WaddinxveenscheSchaakver- eeniging vielen deze week twee ver rassende uitslagen te noteer'en. De beide koploopers, de heeren A. Koster en PBroer, welke respec tievelijk de eerste en tweede plaats in de onderlinge wedstrijd bekleeden, verloren elk hun partij, de heeren 1VI. Both en WVerstoep waren, in deze volgorde, de overwinnaars. De span ning voor de bezetting der bovenste plaatsen neemt hierdoor aanzienlijk toe. Woensdagavond speelde de bil jart vereeniging „Sportvrienden" het eerste gedeelte van haar groote wed strijd tegen de sterke Goudsche club „Belvedère". Hoewel de S. V. voort durend n kleine voorsprong hadden gelukte het „Belvedère" om de uit slag, na de eerste speelavond, met 14 10 in haar voordeel te doen ein digen. Deze wedstrijd loopt over 40 partijen, waarvan 20 te Gouda en 20 te Waddinxveen gespeeld zullen worden. Volgende week Woensdag komen de laatste 8 Gouwenaars naar hier, waarna op Vrijdag d.a.v. het eerste gedeelte der returnontmoeting plaats vindt, in t clublokaal van „Belvedère t Tweede achttal van „De Gouwe Vrienden" verloor in eigen huis gis teravond van S. V, 2, met de zelfde cijfers als hun eerste de vorige week van S. V. 1, nl. met 106. K. Berekenen van machine-onderdelen als assen, tandwielen, onder delen van vliegtuigen, etc. Prestatie-berekeningen v vliegtuigen Vliegtuigbouwkundig tekenen en construeren. Ontwerpen van vliegtuigen en vliegtuigonderdelen, vliegt.motoren Algebra en meetkunde toegepast in de technische wetenschappen Alleen mondelinge lessen. Conditie f 2.- per uur. Groepjes speciaal tarief Inlichtingen bij C. J. VJU1 Os Gedipl. constructeur Burg. Troo.t.tr.at 58 Volgende week voorradig: Een prachtbundel illegale verzen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1