Weekblad voor Waddinxveen Itlichienidèiai Verschijnt eiken Vrijdag Nieuwe Bonnen. ifi oet Ut 't koet. Ze Bakkecslu^ecki No. 48 Vrijdag 19 April 1946 11 A71U mm a g» Jaargang Adres Redactie en AdministratisI Versrhiint Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden 1 ceintuur, 1 bos sleutels, 1 zaklantaarn Verloren1 wollen want, 1 porte feuille, 2 vulpennen, 1 zwarte porte- monnaie. Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Nieuws uit onze woonplaats Rehabilitatie wethouder Herfst. Van officieele zijde deelt men ons het volgende mede De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft onder dagtee- kening van 11 April 1946 aan den heer G. Herfst, oud-wethouder dezer gemeente een brief gezonden waarvan de inhoud luidt „Het onderzoek naar uw gedra gingen tijdens de bezetting als wet houder der gemeente Waddinxveen werd, na uw uitsluiting als lid van het college van Burgemeester en Wet houders van Waddinxveen, bevolen bij besluit van mijn ambtsvoorganaer d.d. 9 Juli 1945, voortgezet. Na kennisneming van alle inge komen ambtsberichten, rapporten en verklaringen ben ik tot de slotsom gekomen, dat aangenomen mag wor den, dat uw uitsluiting als wethouder niet zou hebben plaats gehad, indien voor een voorafgaand volledig on derzoek gelegenheid zou hebben be staan. Ik geef u hiervan kennis onder mededeeling, dat een afschrift van dit schrijven aan het College van Bur gemeester en Wethouders van Wad- dindveen zal worden gezonden." Dbor deze mededeeling is de heer Herfst dus geheel gerehabiliteerd. Dinsdagavond a.s. zal voor de j"st- Kiesvereen. in openbare vergadering optreden de Heer C. W. Cnossen uit Woerden, die zal spreken ov" -Wat wil de Chr. Hist. Unie 1" Men zie de de advertentie. Donderdag a.s. belegt de A.R. Kiesvereeniging in het „Centrum" een openbare vergadering, waarin als spreker hoopt op te treden het Ka- merlid de heer Chr. v. d. Heuvel, iu Waddinxveen een goede bekende. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. Ds. L. Vroegindeweij ontving een beroep naar de Herv. Gemeente te Giessendam-Hardinxveld. In de gehouden vergadering van Chr. Nat. Schoolonderwijs wer den de aftredende bestuursleden, de heeren C. Graafland en A. 'Vis her kozen. Woensdag a.s. zal door het Mannenkoor en Tooneelclub van de Carrosseriefabriek „Verheul", alhier in de zaal „Concordia" te Gouda een uitvoering worden gegeven, waar een uitgebreid Zangprogramma wordt afgewerkt, en een vrocjijk defectieve spel „Voor de derde maal" zal wor den opgevoerd. Deze uitvoering is uitsluitend be doeld voor directie, personeel en genodigden. Ben avond van bijzondere Paaschwijding werd Dinsdagavond m de Geref. Kerk gegeven door de t-ontact-commissie van de Geref. Jeugdvereenigingen. Zeer verdienstelijk gaf het Kerkkoor eenige Koor- en solonummers begeleid door bet Kerkorgel, terwijl door enkele leden eenige gedeelten van hetPaasch- evangelie en passende gedichten wer den gedeclameerd. De R.K. Tooneelclub K T W is voornemens op Dinsdag 30 April,' Donderdag 2 Mei en Dinsdag 7 Mei tooneeluitvoeringen te geven, waarin zal worden opgevoerd „Het Bonte leven bewerkt door onze plaats genoot, de heer A. Boere -- De uitslagen van de 6de inhaal- a J i ronde van Damvereen. „Excelsior" Asl&CL ^KJCJbUZJPUiLX -kt i Flier"C. M. Schouten 2-0 N. N.-G. Groen 2-0 A v. Ringelenstein-J. C. Toor 0-2 W- y- d- Heijden-A. Blom 0-2 C. M. Schouten-N, N. 0-2 C. Kortenoever-G. Heeren 2-0 Uitgaande van het Centraal. Verband van de Herv. Jeugvereeni- gingen werd Donderdagavond in 't Vereenigingsgebouw een Paasch- wijdingsdienst gehouden, waaraan medewerkte het Herv. Zangkoor „Vox Jubilante", afgewisseld door inleidingen van de aangesloten Jeugd vereenigingen. Deze dienst stond onder leiding van Ds. L. Vroegindeweij, terwijl de heer D. G. van Hoeve een slotwoord sprak. Liefhebbers voor het bekende „Ijsje maken we attent op de ad vertentie van den heer Droog. Woningbouw (IV) Nadat we hier al eenige malen ge wezen hebben op de noodzaak van de juiste bezonning van onze woning, komt nu de vraag naar voren hoe een goede woning er dan wel uit zal zien aan de buitenzijde. Er zijn nog maar al te veel menschen, die eigenlijk de buitenzijde veel be langrijker vinden dan het inwendige, Dit is heel goed te begrijpen, daar het een veel voorkomende mensche- "jke eigenschap is om veel meer waarde te hechten aan uiterlijk vertoon (aan holle representie) dan aan het wezen lijke der dingen, aan het karakter. Men wil veel meer lijken dan men is, en men tracht dit te bereiken door mooie kleeren (te mooie), chiqeu meu belen, dure gordijnen etc. En aan deze uiterlijkheden maken zij het inwendige ondergeschikt, ten koste van bruikbaarheid, gezondheid en karakter. Men gaat veel meer uit van wat men persoonlijk als „mooi" onder vindt, dan dat men tracht de oplos sing te grondvesten op dat wat onze tijd vraagt, en ook geven kan. Over hetgeen men „mooi" vindt Ioopen de meningen nogal sterk uiteen. De een vindt grieksche zuilen mooi, omdat zij imponeeren, de ander dweept met een rieten dak, omdat het zoo prettig omsluit, nummer drie probeert beide te combineeren om zoodoende alle mooie dingen bij elkaar te hebben. Zij trachten echter alle drie iets moois te bereiken door alleen aan de buiten kant te denken. Het uitgangspunt is fout. Werkelijke architectuur gaat van binnen uit. Wie goede bouwkunst wil maken moet niet van de gedachte uitgaan iets moois te maken, maar eerst om iets goed bruikbaars te maken. De voor de lichamelijke en geeste- lijke gezondheid vereischte openheid is van veel invloed op de vorm. Het is zelfs doorslaggevend. Een schuin pan nendak met zeer lage dakgoot kan niet vereenigd worden met voldoende zon en lucht in de slaapkamers. Ramen met onderverdeeling in kleine ruitjes, zooals men tegenwoordig voor lande lijke huizen voorschrijft, belemmeren het uitzieht en de toetreding van vol doende zonlicht. Landelijkheid schijnt een zeer ge vaarlijke ziekte te worden voor Neder land. Wat is eigenlijk „landelijk?" Bestaat dit uit roodepannerf'daken, kleine ruitjes en een regenton Of hoort daar ook bij de sfeer dompige, donkere kamers, zwarte kousen, ge schuurde klompen en een paar kin deren in het sanatorium Het is heel goed mogelijk dat een eenvoudige plattelandsbevolking zeer De lente stort haar weelde uit, van zon en licht en bloemen en vogels met hun blij geluid, Hoe kan 'k 't leven roemen Daarbij de glorie van 't geluk, om de herkregen Vrijheid, di; nóg als teer en kostbaar stuk, gekoesterd wordt in blijheid. De zon heeft haar gewaad van licht, bereidvol omgeslagen en door de blik van haar gezicht, verhelderen de dagen. De zon beschrijft haar gouden baan boven de lage landen, waar wijd verspreid de kruisen staan... waar eens kanonnen branden... De Paasklok zingt haar vreugde uit In t schoonste der getijden, zij richt haar klanken overluid tot droevigen en blijden. Zoo heeft de zon haar rijk gesticht, de lente is vol glorie, maar boven alles straalt een licht het Licht van Zijn Victorie 11 Jacq van Kollenburg wel genoegen heeft genomen met dergelijke boerenarchitectuur, ™aar de tegenwoordige mensch heeft totaal andere behoeften. We weten nu dat we ons wasschen moeten om gezond te blijven. Het vasthouden (door architecten en schoonheidscommissies) aan tradi- üoneele vormen is niets anders dan onmacht en onbekwaamheid om nieuwe levende vormen te zoeken. Zij blijven voortborduren en copiëren en daarmee ondergraven zij de gezond heid en de moraal. Als zij met alle geweld willen terug grijpen, laten zij dat dan niet doen naar vroeger stijlen en gewoonten, die zij zoolang verdraaid hebben tot dat het geheel ineen kleinburgerlijke benepenheid is uitgeloopen, maar laat zij nog verder teruggaan, naar het begin van alle gebouwen, naar de elementaire beginselen, het waarom van het bouwen, 'Zeer terecht is dan ook de vraag „hoe zou het geweest zijn als de ontwerpers van auto's en treinen, niet de oude vormen hadden losgelaten" het is even idioot om van te voren te bepalen dat het dak van de hui zen altijd schuin moet zijn. als dat men zou bepalen dat een auto alleen maar houten wielen mag hebben. De dakvorm, of die nu schuin, rond, plat of scheef is, zal moeten groeien uit de geheele architectuur, uit de werk wijze, de constructie en de materialen. Alle dogmatische bepalingen hier omtrent zijn star en belemmeren een gezonde ontwikkeling der bouwkunst. Als een architect werkelijk een bouwmeester is wordt het goed, ook al lijkt het voor anderen eerst wat vreemd en onwenni.g S. P. ufeii j v' dongen, waarbij o.m. bleek, dat behalve talrijke aanvragen Laarten, uit de directe omgeving, zelfs Leidsche damenthousiasten op !?.en Jani van de partij willen zijn. Men dacht begin Mei de entreekaarten m voorverkoop beschikbaar te stel len. De twee Waddinxveensche ver tegenwoordigers in het Goudsche Districtstiental, de H.H. A. Blonk en E. jacobi moesten Zaterdagmiddag beide hun meerdere erkennen, in hun Kotterdamsche tegenstanders. 'tZg Rotterdamsche tourtiental won met Na loting onder de goede oplossers, won de heer A. Blonk 't beschikbaar gestelde damwerkje, uitgeloofd voor de goede oplossers der vraagstukjes van 15 Februari j.l. Zwemmen Door met de oneven goal haar besiissingwedstrijd tegen G.Z.C, II te verliezen, verloor „De Gouwe" I afd. Heeren, tevens 't reeds binnen gedacht hebbende kampioenschap der Goudsche Zwemkring afd. A. Mogelijk is dat 'n waarschuwing voor de veel belangrijker 3e klasse competitie der K.N.Z.B., welke straks 'n aanvang neemt en waarvan sommige heeren nu reeds meenen, ook maar eventjes kampioen te worden. Voetballen De onfortuinlijke nederlaag in Lek- kerkerk, tegen de club van die naam, komt de geel-zwartjes achteraf, als men de stand op de ranglijst bekijkt, nog duur te staan. Maandag komt „Gouderak" hier op bezoek en bij n overwinning van „Waddinxveen" neemt deze, de door haar sinds jaren met bereikte, tweede plaats in. Dammen Nu het internationaal damtournooi doorgang vindt, en sinds enkele dagen is komen vast te staan, dat naast de groote plaatsen, als Rotterdam, Den Haag en Haarlem (Amsterdam onder handeld nog) ook Waddinxveen van dit eerste naoorlogsche internationaal contact wil genieten, neemt de be langstelling voor dit, in onze gemeente, ongekend gebeuren, hand over haf1d toe. Woensdagavond vergaderde het vrijwel voltallige organisatiecomité onder leiding van haar voorzitter, den Van 14 tot en met 27 April gel den de volgende nieuwe bonnen Bonkaarten KA, KB en KC 604 186, 100 gram Cacao Jfo' 250 gram Jam, Stroop enz. loo, 3 doosjes Lucifers 189, pl.m. 250 gram zachte zeep Bonkaarten LA, LB en LC 604 A 26 Melk, 2 liter Melk 26, C 26 Melk, 3V2 liter Melk 104 Aardappelen, 2 kg. Aardappelen Bonkaarten KD, KE, 604 682, 100 gram Cacao zsa' 9ram Jam °f Stroop enz. oö4, 3 doosjes Lucifers 685, pl.m. 250 gram zachte zeep. Bonkaarten LD, LE, 604 D 26, E 26 melk, 6 liter Melk 604 Aardappelen, 1 kg, Aardappelen Tabakskaarten enz. T 24, 2 rants. Tabaksartikelen \r ia (geen import-sigaretten. V 24, 100 gram Chocolade of Sui- kerwerken. 24, 100 gram Chocolade of Sui kerwerken. GEVRAAGD W. BROER, Dorpsstraat 46. T oonkunstenaar Leeraar Solozang Piano, Koordirigent Pianoles f 10 per maand Solozang f 25 Inlichtingen bij den Heer W. v. d. BIJL, Nesse.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1