Spad Ut 't Uod. Raadsvergadering Dinsdag 7 Mei kwam de raad dezer gemeente bijeen onder het voorzitterschap van Burgemeester Mumsen. Na opening met ambtsgebed wordt het verslag van de verga ring van 14 Maart j.l. onveran derd vastgesteld. Ingekomen zijn de goedgekeurde besluiten tot vast stellen van de gemeentebegroo- ting voor 1945 en tot le en 2e en 3e wijziging dier begrooting, het besluiftot verlenging van de termijn voor ontruiming van on bewoonbaar verklaarde woningen en het besluit tot wijziging van de algetneene politieverordening (het vasthouden van honden in de polders). De Voorzitter deelt voorts mede, dat tot voorman stoker aan de gasfabriek is be noemd de heer Soer te Meppel, tot meter-opnemer-incasseerder in tijdelijken dienst de heer C. de Joode en dat is benoemd tot commies ten kantore van den ge meente-ontvanger te Alphen aan den Rijn is benoemd de heer P. J, Wijnbeek. Goedgekeurd wordt de balans en verlies- en winstrekening over 1945 van de landarbeidersvereen. „Eigen Haard". Tot leden van de commissie toezicht op de gemeentelijkezwem inrichting worden benoemd de heeren P. van der Linde en Dr. W. van den Berg. Aan den heer A. L. de Vries, onderwijzer aan de openbare la gere school A wordt toegekend f 34,50 wegens ten behoeve van het onderwijs noodzakelijk ge maakte reiskosten. Dan worden achtereenvolgens zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen de voor stellen tot verhooging van het subsidie aan het burgerlijk arm bestuur over 1945 met f 6000, tot verhooging van de toelage aan de commissie tot wering van schoolverzuim met f 25.en tot verhooging van de bijdrage aan de commissie voor de voor- en nazorg van krankzinnigen met 1 2 cent per inwoner, Daarna is aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag van f 50.-voor een eereprijs ten behoeve van het internationaal damtournooi. De heer Wormmeester stelt namens de financieele commissie voor, om inplaats van een eere prijs aan alle deelnemers een herinnering te overhandigen voor de te Waddinxveen gespeelde wedstrijden. Dit voorstel vindt algemeenen bijval en B en W krijgen dan ook blanco crediet om deze aan gelegenheid te regelen. Het voorstel tot verhooging van het precentiegeld van de le den der stembureaux tot f6.— per dag met afschaffing van alle bijkomende kosten, wordt door de financieele commissie aldus ge amendeerd, dat de gemeente, naast het presentiegeld, zal zor gen voor koffie en thee. Mede in verband met de bijzondere omstandigheden zullen de leden zelf voor een maaltijd moeten zorgen. Dit wordt goedgekeurd. Hierna worden weer zonder discussie of stemming aangenomen de voorstellen tot het verleenen van medewerking voor de stich ting van een tweede Hervormde school, tot het verleenen van ontheffing van hondenbelasting en tot wijziging van de begroo tingen voor 1945 en 1946. Bij de hierna volgende rond vraag brengt de heer Noorlander klachten over van het bestuur der vereeniging E.H.B.O voor te geringe medewerking van de zijde van het gemeentebestuur. De voorzitter antwoord, dat de vereeniging altijd de volle medewerking van de gemeente heeft gehad en dat de gemeente voor deze vereeniging meer heeft gedaan dan voor welke andere vereeniging ook. Spreker en met hem vele andere leden van de raad, zeggen als hun oordeel, dat de heer Noorlander verkeerd is voorgelicht en dat een dergelijke zaak niet in de raadsvergadering thuisbehoort. Indien de E.H.B.O. bepaalde klachten heeft kan zij zich schriftelijk wenden tot het gemeentebestuur. (Inmiddels maakt zij op deze wijze een heele slechte beurtRed.). Dan spreekt wethouder Oudijk enkele woorden aan het adres van den oud-wethouder Herfst, die na zijn uitsluiting als wet houder door den Commissaris der Koningin volledig is gereha biliteerd. De gemeente zegt spre ker, is den heer Herfst veel dank verschuldigd voor hetgeen hij ge durende meer dan 30 jaren als raadslid en ongeveer 27 jaren als wethouder heeft verricht. Spreker stelt voor den heer Herfst namens den raad een schriftelijke dankbetuiging te doen toekomen. Dit voorstel wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Hierna sluiting. Woningbouw (V) Wanneer we de stukjes, welke in de voorafgaande bladen zijn geschre ven samenvatten, dan zien we dat het ook bij de woningen allereerst aankomt op een instelling gericht op orde, menschelijkheid en sociaal besef. Een werkwijze, op deze principes gebaseerd, zal bij consequente toe passing altijd met een minimum aan materieele middelen een maximum aan resultaat geven. Er mogen zeer zeker in de woningen vereenvoudigingen aanvaard worden, maar echter alleen dan, wanneet men in zichzelf overtuigd is, dat deze een waarde hébben, of door een juiste uitwerking kunnen verkrijgen. Een architect mag dan ook niet iets toe passen waarvan hij zelf zegt „het is niet verantwoord, maar het is goed koop, daarom neem ik het maar Wat betreft de groenvoorziening, zijn terecht de groenoppervlakken gepropageerd, die óf als gemeenschap pelijke tuin of als eigen tuinen door de bewoners zelf worden onderhou den en die door de open ligging een royale groenvoorziening van de woon wijk vormen. Wat dit betreft valt er in Wad dinxveen nog heel wat te doen. Er zijn gelukkig maar weinig gemeenten in ons land waar zoo weinig aan de groenvoorziening wordt gedaan als in onze plaats. Door de oorlogs omstandigheden zijn veel boomen ge kapt. In de meeste gemeenten zijn al weer op groote schaal nieuwe boomen geplant, maarin Waddinxveen is op dit gebied nog niets gebeurd. Alleen het kleine stukje plantsoen bij de brug over de Gouwe zou iets aardigs kunnen worden, maar op het oogenblik wordt dit door de jeugd volkomen bedorven, door er een soort glijbaan van te maken. Zou het niet mogelijk zijn dat de opvoeders, zoowel de ouders als de onderwijzers, probeerden om de kinderen een beetje meer eerbied voor de natuur bij te brengen en ook de beginselen van de gemeenschapszin IT 1 Uitgaande van een zeer realistische basis zijn toch orde, zon, openheid en groen primair te stellen boven goedkoopte. Wat de veelbesproken „stroken- bouw" betreft, hierover heerscht er in ons land onder de architecten nog verschil van meening. Dit is zeer goed te begrijpen. Ons land is voor lange tijd afgesloten geweest van alle an dere landen met een hoogere cultuur. Er wordt echter reeds door velen toegegeven dat behalve de ideële voordeelen van deze verkaveling (meer ruimte en zon), zij in haar eenvoud ook goedkooper is dan de randbebouwing der blokken met de dure en meestal slechte hoekoplossin gen. Met de strokenbouw heeft men in Nederland nog maar op enkele plaatsen kunnen experimenteeren. Het is echter wel duidelijk dat zij veel nieuwe mogelijkheden biedt. Inwoners van Waddinxveen, let op uw zaak! Als er hier nieuwe woningen gebouwd zullen worden, dan is dat misschien niet direct voor u zelf, maar dan toch voor uw kin deren of kleinkinderen. Zorg er voor dat zij beter zullen wonen dan u zelf Iedereen die laat bouwen, of dat nu een particulier of een bouwver- eeniging is, heeft een groote verant woordelijkheid. Men bouwt niet vbor nu, maar ook voor volgende generaties. S'.P. Een brief uit Indië Van een oud-plaatsgenoot ontvingen wij onderstaande brief ter plaatsing Batavia, 19 April 1946. Zoojuist kreeg één van de jongens een stukje uit de courant toegestuurd getiteld„Men moet Java hebben ge zien hebben", hartekreet van een vrij williger. Met het risico, vervelend te worden «al ik er ook nog iets van vertellen. Werkelijk men moet Java gezien hebben om te kunnen weten wat zich hier afspeelt. Ten eerste goede nationalisten zijn hier niet, in ieder geval ze doen aan aan die idiote beweging niet mee. Ten tweede, de z.g. nationalisten, extremisten, pemoeda's enz. zijn de grootste misdadigers, moordenaars, vrouwenbeulen die er ooit geweest Z1T*en derde, hoe is 't mogelijk dat onze Nederlandsche regeering onder handeld met deze schavuiten, ja zij zitten aan de lunch met het opper hoofd van de beulen en moordenaars van hun eigen vrouwen en kinderen. Ten vierde, die ellendelingen hier, vermoorden op groote schaal Ambon- neezen, Menadoneezen, Chineezen en Hollanders, die tegenover elkaar staan met een haat die niet te beschrijven is. Hoe moeten deze partijen vreedzaam samenwerken in de toekomst als er geen derde is, om dat in gezonde banen te leiden. Ja zoo kan ik doorgaan tot in het oneindige I Er zijn hier veel Ambon- neezen onder ons, in enkele weken hebben deze kerels de vriendschap van ons allen verworven. Niemand in Holland weet wat deze menschen hebben moeten lijden voor hun trouw aan Holland. Zij zijn het die de vreeselijkste tol hebben betaald, omdat ze Holland en de Koningin trouw bleven, iets wat alle Nederlanders hier nog niet eens konden, ondanks het feit dat ze veel en veel minder geleden hebben als deze kerels. Hoeveel liefde een Ambonnees bezit, kan je pas peilen als je ze de naam Koningin Wilhe lmina hoort uitspre ken. Miljoenen vragen zich af wat er met hen moet gebeurem als Java een vrijstaat wordt, velen probeeren zich het denkbeeld te gewennen Nieuw- Guineaals toevluchtsoord te gebruiken. Maar ook duizenden denken er over als de Ambonnees, die tegen mij zei, ik zal het woordelijk weergeven„Ik sterf hier liever, dan door de banne ling Soekarno naar Nieuw-Gu(nea ge trapt te worden en daar boompjes te gaan planten. Wij zitten met een peleton (30 man) in de strafgevangenis Struiswij k in Batavia, om dé gevangenis 's nachts te beschermen tegen overvallen, want er zitten hier nogal wat extremisten leiders opgesloten. Met de gevangenen hebben wij «iet veel te maken daar zorgen de Ambon- neese bewakers voor. Er zitten hier kindermoordenaars, van één js al be wezen dat hij er 34 vermoord Heeft. Deze, met geen naam aan te duiden wezens, snijden de harten der kindèren uit hun lichaam en eten die op, hier door worden ze naar zij beweren onkwetsbaar. De Ambonneezen laten nu tweemaal per dag zien dat ze daar niet onkwets baar van worden. Wat dat beteekent is met geen pen te beschrijven. Ik heb eens zoo'n „behandeling" b ij ge- woond, nou ik ben niet erg teerhartig, maar de rillingen liepen over m'n rug. Dat die menschen zoo zijn is hun echt nïet kwalijk te nemen, je moet ze maar eens hoóren vertellenvan de één zijn zes broers vermoord, van een ander zijn vader, moeder, broer, zus ter en vrouw, weer een ander zijn heele familie totaal uitgeroeid. De heele toestand is hier als een handgranaat waar ze de veiligheids- ring uitgetrokken hebben. Want werkelijk ik geloöf dat die menschen het niet nemen, dat Java, een deel van het koninkrijk der Neder landen, verkwanseld wordt aan een stelletje moordenaars en vrouwen beulen. Als vandaag aan de dag Java door de Nederlandsche regeering los gelaten wordt, geloof ik dat er hier een moordpartij zal losbreken, die zijn weerga in de geschiedenig niet kent. En dit alles geschiedt hier nog met medewerking en steun van de Engel- schen, maar dan vraag ik mij af, wat doen de Engelschen op Malakka, Ma- lakka dat in ontwikkeling niet kan tippen aan Java Het Japansche kindje Indonesië, wordt vertroeteld door zijn aartsvijand Rusland, kunnen jullie het volgen Ik probeer het iedere dag opnieuw, maar het lukt me niet. Zooals jullie weten, zitten er hier nog al wat Britsch Indische troepen, dit is de grootste blunder die Engeland gemaakt heeft, om die zwarte idioten hierheen te sturen. Zij zeggen openlijk wij strijden voor een vrij Indië, zij ook, dus wij steunen hen, zoo komen er bergen wapens in handen van de extremisten die kunnen dan weer Nederlandsche vrouwen en kinderen vermoorden. In vrij hevige gevechten tegen T. R.l. troepen sneuvelde gisteren twee Zeeuwsche jongens, misschien wel doodgeschoten met Engelsche wapens. Ik ga eindigen, nu weten jullie een beetje van de toestand hier. De hartelijke groeten en de beste wenschen van ADRIAAN BEVELANDER. Uit het programmaboekje der inter nationale damwedstrijd, dat eerstdaags ook in beperkte oplaag te Waddinxveen verschijnt, vonden wij omtrent de deel nemers nog de volgende gegevens. Ghestem, thans 28 jaar, is eerst in '39 hier bekend geworden. Raichenbach zelf was het, die mij toen al vertelde dat Gesthem een grootse damcarrière tegemoet ging. Hij toonde een schit terende aanleg te hebben. De in Hollandse ogen onoverwinne lijke Raichenbach moest in Parijs, in 't najaar 1945, hem de wereldtitel af staan. Thans heeft Ghestem 'n boek werk beëindigd, met zeer fraaie studies van het middenspel waarin hij-zeer sterk is. Met belangstelling ziet men de verschijning hierVan tegemoet. Naar de prestaties van hemzelf-, in het straks aan te vangen tournooi, wordt met ge spannen belangstelling uitgezien. Raichenbach, 31 jaar, is Pool van geboorte. Op jeugdige leeftijd vertrok hij naar Parijs. In zijn 14e jaar maakte hij kennis met het damspel en was, dank zij zijn geniale aanleg, 5 j. later wereldkampioen. Hij versloeg Herman de Jongh, Fabre, Keiler, Springer, Vos, en Vaessen en wist 4 maal 'n uitdager naar de titel te verslaan. Simultaanspeler met grote faam. Zijn spel in het algemeen heeft hier een grootsche indruk achtergelaten. In de oorlogsjaren moest hij uitwijken, doch bleef gelukkig gespaard. Zijn ontmoe tingen tegen Ghestem (te Wadd'veen) en Roozenburg zullen in het brandpunt der belangstelling staan. Veessen. Deze sympathieke Luikenaar staat in België al vele jaren op de hoogste sport. Daar de beoefening van het damspel in België echter jaren achterstaat bü -b.v. Frankrijk en Neder land, is het aantal klasse spelers daar geringer en mist hij de nodige kracht metingen. Dat hij zich echter tot het uiterste weren zal, dadrvan isf het Comité overtuigd. Een volgende maal zullen we de Hollandse spelers even onder de loupe nemen. Adverteeren doet verkoopen

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 2