Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Officieele Mededeeling Spiegel van de Week Nieuws uit onze woonplaats No. 106 Vrijdag 6 Juni 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Spreekuur Burgemeester De Burgemeester hoopt in den ver volge spreekuur te houden op Dinsdag morgen van 11 tot 12 uur. Waddinxveen, 5 Juni 1947. De Burgemeester, A. OUDiJK Lo.B. Oeflaten wij het eerst eens over de warmte hebben laten wij ons over alles en nog wat eens warm ma ken. Misschien is „het" over, als U dit onder de ogen krijgt. In ons land is óók ten aanzien der temperaturen alles mogelijk! Wie er in de afgelopen week last van de warmte had Prins Bernhard niet. Onze actieve prins won een eerste prijs in een concours hip- pique, dat in het Gooi werd gehouden; in het snikhete, ei-volle bovenzaaltje van het Amsterdamse Concertgebouw werd Zijne Hoogheid als ere-lid van het studentencorps der Vrije Universi teit geïnstalleerd aan de avond yan dezelfde dag, dat hij te Loosdrecht aan 41 vliegers onderscheidingen had uit gereikt. Had de Prins geen last van de warmte niet minder dan 77 van onze trotse mariniers zijn bij deze plechtigheid van hun stokje gegaan. De autoriteiten hebben misschien gedacht: „Zo wen nen ze tenminste aan de tropen." Het is niet verkeerd, dat de man netjes vast wennen aan de tropische warmte, want in Indonesië loopt het ook aardig warm. Welke de oorzaak moge zijn of men het er mee eens is of niet laten wij bovendien in het midden, maar een feit is het, dat onze regering na het bezoek der ministers Jonkman en Beel aan Indonesië een veel krachtiger geluid doet horen dan wij sinds maanden gewend, zijn En nu de overeenkomst van Ling- gadjati maar eens doorvoeren nu hebben wij lang genoeg gepraat en ge schipperd zó is ons standpunt en nu moet het dan maar buigen of barsten willen jullie medewerken of niet? Die toon kon men beluisteren in de opzienbarende verklaring, welke mi nister Beel na aankomst op Schiphol aflegde diezelfde toon was te ver nemen uit de nota, welke de Commis sie-Generaal aan de Republiek ter hand stelde en men hoorde dat zeker ook in het communiqué, dat na de behandeling van het Indonesische probleem door de Raad van ministers werd uitgegeven. De denkbeelden in de nota der C.G. ontwikkeld, maken een loyale uitvoe ring van de overeenkomst van Ling- gadjati mogelijk. Wordt zij aanvaard en uitgevoerd, dan wordt de troepen vermindering in het vooruitzicht 'ge steld mocht het antwoord van Djoc- jacarta onbevredigend zijn, dan ziet onze regering geen heil in het voort zetten van de gevoerde onderhande lingen, doch dan zal men met richtsnoer Linggadjati op andere wijze de oplossing van de onhoudbare toestand in Indië bevorderen. Welke die andere wijze zal zijn, wordt in het midden gelaten. Zal de gehele kwestie aan de U.N.O. worden voor gelegd of zal het binnen onafzienbare tijd in Indië warmer toegaan dan nu? Laten wij figuurlijk gesproken op een verfrissende koelte hopen, zodat wij in de toekomst geen Indische „Me morial Day" zullen hebben. Op alle Amerikaanse militaire kerk hoven is „Memorial Day 1947" plechtig herdacht. Het waren door hun sober heid roerende plechtigheden, waarbij wij weer eens tot de erkenning kwamen, hoe veel er voor de zaak van de vrij heid is geofferd. Sober was ook de rouwdienst, die werd gehouden ter her denking van Dr. H. Colijn, wiensstoffe- lijk overschot van Ilmenau in Thüringen naar het vaderland werd overgebracht. Een grote figuur is dr. Colijn voor zijn Partij, maar ook voor ons land geweest. Hoe men ook over de door hem ge voerde politiek moge denken hij was een goed vaderlander. De warmte ten spijt werden er vele vergaderingen gehouden. Wij herin neren aan de bijeenkomst der dagblad pers, waarin over de papiertoewijzing menig hartig woordje werd gezegd. Maandag a.s. is er vervolgvergadering. Edoch, Van Gelder, de grote papier leverancier draait inmiddels weer,zodat het niet-verschijnen-dreigement wel bij een dreigement zal blijven. Wij gunnen de dagbladpers heel wat papier, even als onszelf De bakkers ook al zo'n warm on derwerp zijn ook niet tevreden. De Eenheids Vakcentrale, die zich de laatste tijd weer wat roert, bereidt een actie voor. Misschien had Amsterdam Vrij dag jl. al geen brood en waren de hoofdstedelingen.... op warm eten aan gewezen. Die warmte.... We zouden zo lang zamerhand geloven, dat iedereen in den lande er last van had. Overal worden stakingen geproclameerd, ultimatums gesteld, gekankerd. Niet alleen te land, maar ook ter zee. De haringvissers heb ben midden op zee telefonisch met elkaar geconfereerd en zij waren het er roerend over eens, dat de haring te goedkoop werd. Er viel niets meer te verdienen. Valt er dit keer iets over te land en ter zee te schrijven helaas moeten wij het ditmaal nog uitbreiden te land, ter zee en.... in de lucht. Weer is Ne derland in rouw gedompeld, weer ver loor het twaalf van zijn beste zonen in een vreselijk vliegongeluk.BovenGilze- Rijen vlogen twee vliegtuigen tegen elkaar. En de Raad voor de luchtvaart deed uitspraak inzake de ramp van 14 November '46 op Schiphol: de piloot was z.i. niet opgewassen tegen moeilijk heden der besturing van een D.C. 3. AFSCHEID BURGEM. MUMSEN In verband met zijn benoeming naar 's Gravenzande, werd Zaterdag middag een buitengewone raadsver gadering gehouden, waarin burge meester Mumsen afscheid heeft geno- mon van de gemeente Waddinxveen. Behalve de heren Pille en Venema was de raad geheel tegenwoordig, waarbij een groot deel van het gemeenteper- soneel en enkele belangstellenden. Te half drie opent de Voorzitter deze raadszitting met het ambtsgebed, waar na hij een woord van afscheid spreekt. Hij memoreert de reden van dit af scheid, waarbij de gezondheidstoestand van Mevr. Mumsen de doorslag gaf. Hij zal steeds een blijvende indruk houden van zijn 6-jarige ambtsperiode hier- en dit afscheid heeft hem niet onberoerd gelaten. In de bange jaren die achter ons liggen heeft, het hem niet aan krachtige steun ontbroken en heeft hij in nood zijn vrienden leren kennen. Hij hoopt die vriendschap te blijven behouden. Terugblikkende naar 1941 zijn er donkere, maar ook lich tende beelden. Met voldoening ziet hij terug op de voorbereidende plannen tot uitbreiding van deze gemeente, het rioleringsplan, dat door de tijdsom standigheden moet worden uitgesteld, verder het herbouwplan dat in onder ling overleg bevredigend was opge lost, het bouwplan aan de Sniepweg met het daaraan verbonden stratenplan en de uitbreiding van de begraafplaats. In het bijzonder roemt hij de samen werking met heren Wethouders, zon der wiens steun hij niet had kunnen werken, verder de goede verstand houding tot de gemeentesecretaris en de gemeenteambtenaren, die veel heb ben gepresteerd. Ook denkt hij dank baar terug aan de samenwerking met wijlen de heer van Tol en de heer Herfst en de oud-secr. de heer Kreu peling, en aan de steun van de ge meente-ontvanger en ambtenaren der gemeentebedrijven, de heren Krane- veld. Schutte, Bitter met het personeel der gasfabriek. Tenslotte de heer Ho- gerbrugge, als gemeentebode, wordt dank gebracht voor zijn goede zorgen aan het gemeentehuis en de burge meesterskamer. Het is zijn oprechte wens, dat het Waddinxveen steeds goed mag blijven gaan in de toekomst. Wethouder Oudijk het woord nemend zegt, dat de heer Mumsen de eerste burgemeester is die van standplaats verwisseld. De vorige waren steeds blijvend. De 6-jarige periode is echter te kort om tastbare resultaten te doen zien. Door de oorlog waren deze jaren zorgelijk en moeilijk, maar we kunnen de reden tot verandering billijken. Persoonlijk zal hij de meest aangename herinneringen behouden aan deze ambtsperiode. Hij spreekt namens de gemeente dank voorde goede leiding. Wederzijds werd het belang voor de gemeente gezocht en spreker wenst de burgemeester en ook Mevrouw toe, zijn kracht te kunnen ontploien in zijn nieuwe gemeente. Wethouder Buitelaar spreekt mede namens de Herv, Kiesvereen. „Groen van Prinsterer". Het heeft, aldus spr. niet zo moeten zijn als we in 1941 hadden gedacht, dat de heer Mumsen hier lang zou blijven. Of dit besluit juist is, moeten we afwachten, Door de oorlog kon de burgemeester zijn krachten niet ten volle ontploien, na 1946 was echter de actie merkbaar voor het belang onzer gemeente. Inzake woningbouw streven we an dere gemeenten voorbij, op financieel terrein ijverde hij voor een zuinig be heer, zonder tekort te doen aan het gemeentebelang, de industrie had zijn krachtige steun. De raadsvergaderin gen en die van B. en W. waren pret tig, geen incidenten hebben zich hier ooit voorgedaan. Spr. hoopt van harte dat het hem wel zal gaan in zijn nieuwe gemeente. Als oudste raadslid spreekt de heer Broer en zegt dat het besluit geheel onverwachts is gekomen en zijn amb telijke periode plotseling werd beëin digd. Hij hoopt, dat de burgemeester deze beslissing onder biddend opzien tot God heeft genomen en dat zijn arbeid in Waddinxveen niet ongeze gend mag zijn geweest. In vriendschap heeft hij steeds met hem vergaderd en hij spreekt de wens uit, dat de heer Mumsen nog tot zegen mag zijn in zijn nieuwe gemeente en hij Waddinxveen zal blijven gedenken. De heer Mumsen dankt alle sprekers voor hun goede woorden en hij hoopt, dat wethouder Oudijk als loco-burge meester in het belang van Waddinx veen mag werkzaam zijn. Hij over handigt hem hierbij de voorzitters hamer. De heren Buitelaar en Broer wordt dank gebracht voor hun goede wensen. De verstandhouding was uit stekend en hij hoopt, dat deze zal mogen blijven voortbestaan ook tijdens de vacature. De gemeente-secr., de heer Jenné, spreekt namens de ambtenaren. Hij wenst de heer Mumsen geluk met de benoeming naar 's Gravenzande. Steeds heeft hij van de ambtenaren het volle pond geëist, zij hebben echter geleerd de zaken tot een goed einde te bren gen. Veel werk was nog niet gereed o.a. de nieuwe salarisregeling, waar naar door de ambtenaren werd uitge zien. Spreker heeft prettig kunnen samenwerken en wenst van harte hem het goede toe in zijn nieuwe gemeente. Na nog enkele waarderende woorden tot de heer Jenné te hebben gespro ken, werd deze plechtigheid besloten. Hierna kregen de aanwezigen en de verdere belangstellenden gelegenheid persoonlijk van de burgemeester af scheid te nemen. De installatie in 's Gravenzande zal plaats vinden a.s. Zaterdag namiddag half drie. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Waddinx veen werd gedurende de maand Mei 1947 ingelegd f 22.8S1.12, terugbetaald f 13.580.15. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 5765. Dienstjubileum 11 Juni a.s. hoopt de brievenbe steller C. M. Schouten alhier de dag te herdenken, waarop het 25 jaar ge leden is, dat hij als hulpbesteller te Krimpen a., d. Lek bij het Staatsbedrijf der PTT in dienst is getreden. Behalve met besteldienst werd hij belast met bediening van de centraal telefoonpost. Toen echter in 1939 de automatise ring van het telefoonnet te Krimpen a./d. Lek was voltooid, werd Schouten naar Waddinxveen overgeplaatst en met ingang van, 24 Februari 1940 be noemd tot besteller PTT in vaste dienst. Nog twee jubilea Zondag 1.1. was het 25 jaar ge leden dat de heer A, Hogerdijk in dienst trad bij de N.V. Houthandel v.,h. Schwartz Verzijden, alhier. A.s. Dinsdag zal het eveneens 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Theus- sen bij de Fa. K. Broer, Bakkerij, in dienst trad. Naar we vernemen zal dit jaar van 1219 Juli weer een Sportweek worden gehouden. Het voorlopig vast gestelde programma is als volgt 12 JuliZwemclub „De Gouwe" 14 JuliVoetbalveren. „W.veen" 15 JuliPolo-wedstrijden 16 Juli: Ruiterveren.„Gouweruiters" 17 Juli: Motorsport 19 JuliReddingsbrigade en Gym nastiekvereniging „T.O.O.S." De beide plaatselijke muziekvereni gingen zullen haar medewerking ver lenen. Reclasseringsdag De oorlog heeft in ons land vele diepe wonden geslagen en heeft zijn verwoestende sporen op alle levens terreinen achtergelaten. Velen zijn, on der de demoraliserende invloed hiervan, het goede spoor kwijtgeraakt, hetgeen zijn terugslag vindt op het maatschap pelijk leven. Tienduizenden landgenoten moeten hun straf ondergaan voor een misstap die zij begingen. Natuurlijk zijn wij het er allen over eens, dat in een goed geordende sa menleving,zulk een misstap moet worden gestraft. Hoevelen onder deze categorie echter, die deze misstap deden door nood, een zwakke wil, gebrek aan lei ding of gemis aan een stevig levens fundament. Gelukkig zij, die voor een misstap bewaard bleven. Hij die meent te staan, zie toe dat hij niet valle. Moe ten en mogen deze mensen in hun ongeluk blijven voortleven? Mogen zij straks als hun straftijd om is, geen plaats meer vinden in onze samenleving, tot ongeluk van hun gezinnen Hen aan hun lot overlaten zou onmenselijk, on-sociaal en in strijd met ons Christe lijk geweten zijn. Zij dienen wederom als flinke mannen en vrouwen een plaats te vinden in onze gemeenschap, juist nü, nu het gaat om de morele en maatschappelijke opbouw van ons volk, tot nieuwe bloei van ons Vaderland. Hier ligt een taak voor heel ons voik. Op Zaterdag 7 Juni a.s. is het de grote Nationale Reclasseringsdag, ge organiseerd door: Ned. Gen. tot Re classering, R.K. Reclass. Vereen., Prot. Chr. Recl.Vereen., Leger des Heils, Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken, Int. van Goede Tempelieren, Nat. Chr. Geheelont.Ver. De collecte op deze dag komt ten goede aan het Reclasseringswerk voor alle gezindten. Laat ook Uw gift niet ontbreken. Toont U „Waddinxveen op zijn best." 1 Schaakclub W.S.V. Uitslagen 1ste ronde Bekerwedstrijd: W. Verstoep—A. Boonefaas, pion voorgift 0—1 S. Versloot—H. H. Schoemaker, paard voorgift 1—0 C. Tromp—J. Vink, pion voorgift 1—0 J. Scheele—J. Kleiweg, pion voorgift 1—0 A. de Joode—W. v. d. Plaat, pion voorgift 10 K. v. d. Gaard—J. Barendrecht, paard voorgift 1—0 P. Broer—M. Hofman, paard en pion voorgift 1—0 J. Tol—F. Koster, zonder voorg. 0—1 A. DoornheinA. v. Dijk, zonder voorgift 0—1 2de Ronde. L. SchoemakerH. v. Vuuren, pion voorgift 0—1 T. Koster—F. Barendrecht, pion voorgift 1—0 J. TolJ. Scheele, pion voorgift 1—0 A. de Joode—J. Valk, paard voorgift 10 J. BarendrechtA. Doornhein pion voorgift 0—1 K. v. d. GaardenC. Tromp 10 J. KleiwegP. Broer, paard voorg. 01 J. Vink—R. Peterman, z.v. 01 W. VerstoepH. H. Schoemaker paard voorg. 01 S. VerslootA. Boonefaas pionv.O1 H. W. SchildA. v. Dijke 10

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1