Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week No. 107 Vrijdag 13 Juni 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Bestrijding Coloradokever. Bij vernieuwing wordt er de aan dacht op gevestigd, dat telers van aardappelen hoe klein de opper vlakte ook moge zijn verplicht zijn het gewas te laten bespuiten ter bestrijding van de coloradokever. Bij weigering zal door de politie procesverbaal worden opgemaakt. Verpachting Viswater. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens op Dinsdag 24 Juni a.s, in het openbaar te verpachten het viswater der gemeente. Inschrijvingsbiljetten moeten uiter lijk 24 Juni a.s. des v.m. 12.— uur ter secretarie bezorgd zijn. De ope ning heeft 's middags plaats. Waddinxveen, 12 Juni 1947. De Burgemeester, A. OUDIJK, Lo. B. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 blauwe ceintuur, 1 polshorloge. Verloren1 zilveren kettinkje, 50 kg. bonen, 1 bruine riem met fluit. Meegenomen van het gemeentehuis een grijze hoed. De depressie, welke geruime tijd over Frankrijk lag, beweegt zich over België naar ons landZij ging gepaard met hevige onweersbuien...,. In deze geest in de geest van het dagelijkse weerpraatje van de Bilt zouden wij ditmaal ons over zicht willen openen. De depressie was echter niet zo diep, als aanvan kelijk werd verondersteld wel werd in verscheidene bedrijven het werk neergelegd, doch de stakingem waren bij lange na niet algemeen en werden dan ook vrij spoedig weer opgehe ven. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de lucht door deze zomer-on- weertjes geheel is opgeklaard, maar alle bakkersgezellen te Amsterdam het ATO-personeel te Rotterdam hervatten het werk of zagen elders van hun stakingsplannen af. Voor lopig leven wij weer in het gebied van hoge drukmet redelijk mooi weer. Het stakingswapen mag o.i. slechts worden gebruikt, als alle middelen om door overleg tot beter verhoudingen te komen, hebben ge faald. Zoals de Raad van Vakcentralen in een oproep tot de Nederlandse arbeiders verklaarde, dienen de arbei ders zich van hun mede-verantwoor delijkheid voor de goede gang van zaken in ons land bewust te zijn, ten einde een sociale en economi sche chaos te voorkomen. Alleen arbeid kan ons volk uit de moeilijk heden helpen. Ook de Raad van Bestuur in Arbeidszaken, waarin de werkgevers zijn vertegenwoordigd, deed over wilde stakingen, met on regelmatige eisen z'n licht schijnen. De Raad was van mening, dat de stakingen der laatste dagen een bui tenlandse politieke ondergrond had den. Zeker is, dat „de arbeid" in ons land wel zo is georganiseerd, dat gerechtvaardigde eisen onderzocht, bekeken, besproken eningewil ligd kunnen worden. Een experiment mag een staking nooit zijn. Daarvoor is het wapen té krachtig enook voor anderen te dodelijk. Om met ons „weerpraatje" voort te gaande hoge druk waaronder wij na de nota der Commissie-gene raal aan de Indonesische Republiek verkeerden, is ietwat afgenomen door het- antwoord, dat de Indonesische Republiek heeft gegeven. Praten.... praten en nog eens pra ten. Dat is de kracht van den Inlander overeenkomst van Linggadjati en zij wil het Nederlandse voorstel om een interim-regering te vormen, aan vaarden. Niemand in Nederland zal hebben verwacht, dat onze bruine broeders met een eenvoudig ja of nee de nota der Commissie-generaal zou hebben aanvaard. Dat er zó veel zwarighe den, moeilijkheden en.... bijkomstig heden, die later kunnen worden uit gewerkt, te berde zouden gebracht, overtreft evenweL de stoutste ver wachtingen. Zonder méér -zonder dat er onmiddellijk een aantal voor waarden worden gesteld, wordt er weinig om niet te zeggen „niets' aangenomen. De interim-regering wordt aan vaard op voorwaarde, dat de Repu bliek de helft der zetels krijgt: ge durende de overganstijd mag de facto- positie der Republiek niet worden gewijzigd wél moet de positie van de gouverneur-generaal tot „hoge commissaris" worden. De' demarca- tiegebieden moeten worden gedemili tariseerd en de eigendommen der „vreemdelingen" zullen worden terug gegeven, voor zover de Republiek nationalisering niet nodig acht. Zo is er nog veel meerde Re publiek stelde haar eisen. De Com missie-generaal is weer naar Indië vertrokkende onderhandelingen kunnen weer worden voortgezet. De Republiek heeft geen haast. Het woord is weer aan de Nederlandse regering, die het advies der commissie- generaal zal afwachten, voor zij zich over deze antwoord-nota uitlaat. De grote vraag is nu zal de com missie-generaal het antwoord der Republiek, ontdaan van alle franje, bevredigend achten 7 Wat zal haar advies aan de regering zijn Zal zij de Indonesische hemel opgeklaard vinden of., wordt het een onweersbui Naar verluidt is de situatie nimmer zo critiek geweest als__thans. Wij wachten in spanning af Een, alle partijen bevredigende op lossing lijkt een fata morgana een luchtspiegeling, zoals dezer dagen boven de Schelde voorkwam. Boer derijen uit ZeeuwsV laanderen zag men weerspiegeld men zag een stad met hoge, witte gebouwen men zag heuvels en krijtrotsen. Rapporten over het weinig voor komende verschijnsel worden gaarne ingewacht bij het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Laten wij hier mede ons „weerpraatje" beëindigen. Installatie Burgem. Mumsen. „We hopen dat het U in de nieuwe gemeente wél mag gaan en dat het ook onze gemeente wél mag gaan". Met deze woorden werd burgem. Mumsen aan de grens van 's Gra- venzande verwelkomt door de loco burgemeester. Na plaats genomen te hebben in gereedstaande rijtuigen werd onder begeleiding van een muziekkorps naar het lokaal gereden waar de in stallatie zou plaats hebben. Onder de vele aanwezige autoriteiten, waren namens onze gemeente aanwezig de wethouders Oudijk en Buitelaar, be nevens de heer Jenné en de heer Schutte, verder mr. Taat, wethouder van Boskoop. Na een toespraak door de loco burgemeester, waarin deze releveert de langdurige burgemeestersvacature, de omstandigheden waarin 's-Graven- zande momenteel verkeert, de plan nen die het gemeentebestuur bezig houden, de geaardheid van de be volking, hangt hij de heer Mumsen de ambtsketen om en overhandigt hem de voorzittershamer. De burgemeester spreekt enkele woorden van dank, waarbij hij de tegenstelling Waddinxveen— 's-Gra- venzande doet uitkomen. Zijn oude gemeente een overwegend industrie- en zijn nieuwe gemeente een tuin bouwcentra, en besluit zijn rede met de woorden „Mijne Heren, ik sta hier voor U met een bede in het hart voor het welzijn van de mij toevertrouwde gemeente en hare ingezetenen. Dat God de Heer, zonder wiens genade wij niets kunnen, Zijn zegen moge schenken op mijn afbeid, opdat wij met wijsheid deze gemeente mogen besturen en hare belangen zodanig mogen behartigen, dat daardoor haar welzijn in ieder opzicht moge worden bevorderd. En met deze bede aanvaard ik het burgemeestersambt van 's-Graven zande." Hierna komen een 14-tal sprekers aan het woord, waaruit we alleen die aanstippen, die ons allen bekend zijn en wel de heer Van Hoeven, hoofd der Herv. school, die zegt dat het in zekere zin niet prettig is dat men in Waddinxveen de heer Mum sen kwijt raakt, doch een oude vriend zei spr. dat het hier een prettige ge meente is. Spr. vindt het jammer de goede vriendschap kwijt te raken, ook om dat ge voor Uw beginsel als het nodig was, uit kwam. God kan ook in deze tijd kracht geven moge Hij dat doen en de banden blijven bestaan met Waddinxveen. Namens de Boskoopse Illegaliteit- bijzonder de K,P., spreekt de heer G- van Helden. Hij herinnert aan het verstrekken van de plannen voor inundatie door de heer Mumsen, het geen van grote betekenis was en voor u met levensgevaar gepaard ging. Toen de bezetter het u zo moeilijk maakte, dat ge ten laatste moest duiken, hebben we U met vreugde ontvangen in Boskoop. Moge uw arbeid in 's-Gravenzande zonniger en onder minder moeilijke omstandighe den worden volbracht. Als vriend, spreekt dan nog de heer A. Brouwer uit Waddinxveen, die zegt dat vooral in de moeilijke jaren een band is gesmeed. We zullen dat niet vergetenwe hopen dat U op prettige wijze hier zult mogen werken. De taak is in deze tijden zwaar en moeilijk; uw vrienden uit Wad dinxveen weten dat ge altijd bereid zijt uw beste krachten te geven. Als herinnering biedt spr. een fraaie bloemenmand aan. De heer Oudijk, namens het ge meentebestuur van W addinxveen sprekend, zégt dat inhalen van een burgemeester altijd nogal riskant is. Toch gelooft spr. dat het hier wel mee zal vallen, want spr. weet dit uit ervaring met de heer Mumsen. De structuur tussen Waddinxveen en 's-Gravenzande verschilt nogal, doch de heer Mumsen heeft zeer veel belangstelling voor de cultures en zal zijn medeleven zeker tonen, Spr. wenst 's-Gravenzande toe dat zij in de heer Mumsen een goede burgemeester zal hebben en wenst dat God hem tot leidsman zal zijn en tot zegen zal stellen in deze gemeente. De burgemeester dankt dan met enkele woorden de verschillende spre kers en zegt toe gaarne zijn krachten te zullen geven aan de gemeente en de diverse verenigingen en instellingen. Vriendschapsbanden die in Wad dinxveen gelegd zijn, kunnen welhaast niet verbroken worden. De verhouding tussen B. en W. in Waddinxveen was uitstekend, spr. hoopt dat deze ook in 's-Gravenzande zo zijn zal. Hierna wordt gelegenheid gegeven om met de burgemeester kennis te maken. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur. Ik las in uw geeërd blad van 9 Mei de rede, uitgesproken in de Ger. Kerk, dat Hitier de ellende door Gods toelating over Nederland ge bracht heeft. Gaarne zou ik weten waarom die ellende door de zonden van het Ned. Volk, net als altijd, juist de armen treft. Ik heb in al die jaren nooit gehoord dat de rijken van honger omgekomen zijn. Ook niet een boer, zwart handelaren, enz. Zijn dat dan alle Gods uitverkorenen. Ik vraag maar. K. KAZIUS, Soest. Ik vraag maar, zegt de inzender. Hij kon zich ook de moeite gege ven hebben om goed waar te nemen en na te denken. Ten eerste zou hij dan hebben geweten dat naar Gods eigen woord geen kwaad ons ov komt zonder de wil of de toelating Gods. Hij neme zijn bijbel en leze Amos 3: 6 Job 1: 12 en 2:6; Matth. 10 29-31. Ten twede zou hij het dan niet hebben v rgesteld alsof alleen de armen van -e o rlog geleden hebben. Hebben de bommen op Rotterdam en andere plaatsen alleen de arme mensen en hun huizen er uitgezocht? Heeft het Duitse ge weld alleen arme mensen als gijze laars gevat en doodge' >ten Zijn in de oorlog alleen d .inderen der armen gesneuveld? Inzender doet alsof alleen de honger ons gegeseld heeft. Ook daarin ziet hij door een besla gen bril. Mensen die voor de oor log het heel arm hadden hebben geen honger geleden en mensen die rijk hun brood hadden wel. De groep landarbeiders moet men eens verge lijken met hen die een veel beter betaalde betrekking in de stad hadden. Mensen die voor de oorlog rijk wa ren, waren in de oorlog arm omdat hun inkomsten uit papieren moesten komen, die geen inkomsten gaven. Wie goed waargenomen heeft moest constateren dat er onder armen en rijken zijn geweest die wel en die niet hongerden. Het hing niet alleen van geld, maar veel meer van vrien den en kennissen af, die helpen konden en wilden. Of je met geld niet vee) kon doen? Inderdaad maar niet alles en dat raakt zoo'n klein percentage van ons volk, dat het dwaasheid is om te willen beweren dat in Neder land alleen arme mensen onder het Duitse geweld hebben geleden. Dat de meestal verachte boer in Neder land wat voor had boven de stede ling is mij bekend. Hoe echter de inzender kan menen, dat als het iemand een ogenblik in zijn leven goed gaat, hij dus Gods uitverkorene is, vat ik niet. Hij moet Psalm 73 maar eens lezen. Een veel ernstiger vraag ware deze geweest waarom juist die en die en die gesneuveld zijn en bij uitstek geleden hebben en niet wij allen? Het antwoord zou moeten zijn dat zij geleden hebben en gestorven zijn in de plaats van ons allen opdat ons nog tijd gelaten zou worden tot bekering. Maar ver diend hadden we allen dat we ver gaan waren. Ik hoop dat de inzender en allen die dit lezen zulks persoon lijk verstaan kunnen. Ds. L. Vroegindeweij.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1