f 12.75 Boekh. „VELDWIJK". 2e BLAD Van der Hulst Weekblad voor Waddinxveen van Vrijdag 13 Juni 1947. Nr 107 Het grasland in de Zomer. NIWIN. De trekking der Luva-loten. VOORRADIG: in heel linnen band van het Op de geme gde bedrijven vraagt het bouwland gedurende de zomer meer aandacht en arbeid dan het grasland. Dit is een zeer natuur lijk verschij.sel, omdat gras nu een maal een vaste plant is en men de verzorging van het grasland daarom liever in de winter ter hand neemt, waar het ontwatering, bemesting e.d. betreft. Toch moeten wij er rekening mee houden, dat de zorgen in de winter de verwaarlozing in de zomer niet goed kunnen maken. Daarom moeten enkele belangrijke werkzaam heden ook nü gebeuren. De beste zorg voor het grasland bestaat nog altijd in een goed be weidingssysteem, omdat hierin reke ning wordt gehouden met de levens voorwaarden der goede grassen. Wij hebben hier twee stelsels: Het oudste is dat, waa, bij het vee in het voorjaar in een zeer grote weide kwam en daar bleef, tot het etgroen, nagras van hooiland, be schikbaar was. Gedurende de hele weideperiode werd het vee dus ten hoogste vier of vijf keer verweidt (verkampt). Van dit stelsel was de weide-verwaarlozing het gevolg. In een bezette weide toch kan men geen mest open slaan, terwij! het bloten, het maaien der bossen e.d. ook ach terwege bleef. Dit systeem gaf dan ook aanleidmg tot verkwisting of tot voedertekort, doordat bepaalde plek ken tot op de grond werden afge graasd en andere plaatsen werden versmaad. Hier schoot het gras in 't zaad, verdroogde of werd vertrapt, terwijl de melkproductie te laag bleef. Wanneer men nu weet, dat 70 pCt. van het gras in ons land groen wordt verorberd, dat de gemiddelde op brengst £>00 kg. zetmeelwaarde per h.a. is, dan kan men berekenen, dat hiermede per jaar bijna 2.5 millioen ton zetmeelwaarde is gemoeid. Kun nen wij dus door betere zorgen de productje enkele procenten omhoog krijgen, dan betekent dit al een groot resultaat. Daarom dient men dit z.g. standweidestelsel te verlaten en het wisselweidestelsel toe te passen, waarbij het vee zo om de week wordt verweid. Dit is reeds lang gepropageerd, doch nog lang niet voldoende nage volgd. Nu weten wij wel, dat be paalde omstandigheden, met name gebrek aan afrasteringsmateriaal, de toepassing onmogelijk kunnen maken. Het ideaal, om de 7 a 10 dagen ver weiden. dient echter zooveel moge lijk te worden benaderd. Het voordeel van dit stelsel is ni t, zoals nog veelal wordt verkondigd, dat men hierdoor zeer eiwitrijk gras heeft. Dit zou in het geheel geen vooxdeel zijn, want meestal is de voederverhouding (eiwitzetmeel) in het algemeen veel te nauw. Het vee heeft minder eiwit noodig dan het gras bevat. Bij lang gras worden trouwen^ eerst de eiwitrijke toppen afgegeten, zodat eiwitverkwisting optreedt later daalt dan de melkproductie vaak, doordat gras van mindere kwaliteit wordt opgenomen, óf doordat het vee de geile plekken versmadend, gras tekort heeft. Men formuleert het daarom zó bij regelmatig omweiden beschikt het vee geregeld over gras van eenzelfde samenstelling, zodat e melkproductie op een hoger peil blijft. Daar komt dan nog bij, dat men bij omweiden gelegenheid heeft de mestplakken open te slaan, boter-of paardebloemen, distels, biezen, e.d. te bestrijden enz. en juist dit alles bevordert het ontstaan van een dichte, productieve zode, omdat de goede grassen deze behandeling wél, maar de onkruidgassen haar niet verdragen. Bovendien geeft omweiden gele genheid tot tijdig bemesten. Een gift goed verteerde, aardachtjge stal mest of compost in Augustus doet wonderen, terwijl restanten gier ook kunnen worden gebruikt. Hierdoor kan men bereiken, dat bij gunstig' weer soms een perceel méér kan wor den gehooid of gekuild, zodat de veevoederpositie voor de' a.s. winter beter wordt. De theorie, dat een koe om gezond te blijven, de gehele gras plant, dus met stengel en bloeiwijze zou moeten eten, is nog nooit be wezen. En de meeste koeien lusten het niet Zorg daarom voor goed gras in de weide en weidt geregeld om I Toen het parlement na ernstig beraad het besluit van de regering goedkeurde om in belang van Ne derland en Indië troepen naar de Overzeese gebiedsdelen te zenden, aanvaarde ons volk daarmee de zwa re verplichting, de uitgezonden mili tairen op te nemen in de sfeer van zijn daadwerkelijke belangstelling. Allerwege werd deze plicht verstaan en als paddestoelen schoten comité's en acties uit de grond. Ondanks het vele goede werk, dat werd verricht, bleek al spoedig een zekére coördi natie noodzakelijk, en als consequen tie ontstond in September 1945 de NIWIN, de Nationale Inspanning. Welzijnsverzorgend Indië waarvan Z.K.H. Prins Bernhard bereid bleek het voorzitterschap op zich te nemen. De taak van de NIWIN werd door den minister-president Dr. Beel in zijn radiorede van 14 September 1946 duidelijk omschreven als „De welzijnsverzorging in de ruimste zin des woords van alle militairen in Indië om van de burgers, die aldaar onder soortgelijke omstandigheden leven". Bij de oprichting van de NIWIN heeft van stonde af aan de bedoeling voorgezeten om het zwaar tepunt van de acties te verleggen naar plaatselijke NIWIN Comité's, die ten getale van ongeveer 400 vrij wel het gehele land bestrijken. Want de NIWIN, wil zij waarlijk nationaal zijn, moet het gehele volk bereiken. De acties welke naar bui ten uiting geven aan het daadwer kelijke meeleven met de mannen overzee, moeten stuk voor stuk haar noodzakelijke steun vinden in de grootste steden zowel als in de kleinste gehuchten van ons land. Eerst dan zal men kunnen spreken van een handdruk naar overzee van een volk aan zijn zonen, militairen, hetzij te land ter zee of in de lucht, en burgers zonder onderscheid van rang of stand, van godsdienstige of politieke overtuiging. De NIWIN is een nationale inspanning van een gehéél volk, en uit die hoofde ver trouwt zij dan ook op de onmisba re hulp van alle landgenoten bij het vervullen van haar opdracht, die géén liefdadigheid, maar nationale plicht inhoudt: „Oké, wij leven mee met de jongens overzee"! Ten overstaan van het Notaris kantoor J. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee, J. L. Neutebocm vond Vrijdag 6 Juni de trekking plaats van de Luva-loten van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart te 's-Gravenhage. De Hoofdprijs ter waarde van f 6.000.viel op No. 25562, de tweede prijs op No. 05154, dederde prijs op No. 37016.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 5