Weekblad voor Waddinxveen i Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week No. 108 Vrijdag 20 Juni 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Opnieuw is het de verhouding tussen Nederland en Indië die te on zent de gemoederen bezig houdt. Demonstratie-vergaderingen werden gehouden -de Indië-autoriteiten deden hun licht weer eens schijnen Lingadjati deed weer opgeld de vermindering der troepen kwam weer in het geding met leuzen als „vrede of oorlog" wordt wederom druk geschermd. Partijen en Vak centrales gaven hun zienswijze. Daar wij op het ogenblik dat wij dit schrijven, het allerbelangrijkste de mening der Commissie-Generaal nog niet weten, behandelen wij liever thans punt twee van onze agenda. Het is met de sigaren gegaan als met alle andere artikelen, die van de bon afgingen. Men schijnt in Den Haag de gang van zaken in zo'n geval nog steeds niet te wetenóf het artikel verdwijnt in z'n geheel óf de winkeliers slaan zelf aan het distri bueren. Vastgesteld zij, dat zelfs de meest consequente en eerlijkste siga renwinkelier zijn hevig begeerde bon- vrije goederen niet zo kan verdelen, dat iedereen tevreden is. De pure sigarenrokers mopperen, omdat zij alleen maar vrije sigaren ontvangen, als zij hun bon voor sigaretten of tabak besteden. Er zijn nu eenmaal mannen, die enkel en alleen sigaren wensen. En er zijn maar weinig siga retten of shag of tabak „consumenten", die bovendien niet een aanslag op de sigarenvoorraad doen. Zo'n sigaar kan je nog wel eens presenteren of als je hele maal zonder ander rookgerij zit je probeert er zelf eens een. Pik maar inAldus werden de echte sigaren- opstekersde sigaar. En de hoop op verbetering van hun rokerspositie ging in rook op. Zonder bon werden zij toch op rantsoen gesteld. Teleurstelling dus voor derokers. Die narigheid haalde echter niet bij de grote narigheden, die uit het rap port der Rekenkamer over de Lon- dense regerings-periode bekend wer den. Wie van vroeger jaren de ge degen, rustigen toon van dit nuttige instituut kent, begrijpt, dat deze Londense geschiedenis een groot schandaal is. Zal het nu bij deze publicatie blijven? Of zal men ook deze profiteurs de oren eens wassen Hier ligt een taak voor de Volks vertegenwoordiging, die zich juist dezer dagen zo met de Nederlandse Perszuivering heeft bezig gehouden. Na enige dagen debatteren heeft de Tweede Kamer een amendement- Burger aanvaard, waardoor het nu mogelijk zal zijn dagblad-onderne mingen te onteigenen. De minister overweegt een wetsontwerp in te dienen, waardoor de beschikbare dagblad-outilage opnieuw kan wor den verdeeld. De Kamers zullen over de Strop van de Staat, die de Bataafse Petro leum Mij. 3,36 millioen gulden plus 3'/2 pCt. rente van 15 Mei 1940 af moet uitkeren, ook nog wel een paar woorden zeggen. Volgens oude con tracten moet de regering opkomen voor benzine, petroleum en smeer olie, welke door de bezetter als krijgs buit en zonder vergoeding in beslag waren genomen. Wat al narigheid Gelukkig liet de minister van Econo mische zaken enige toekomstmu ziek horen, die een weinig minder in mineur klonk. Voor textiel komen de 80 beloofde punten inderdaad met de schoenen gaat het minder goed. Wij zullen het anderhalfjaar, in plaats van een jaar met onze nieuwe trappers moeten doen. Gelei- delijkaan wordt de rijwielbanden positie beter. Een nieuwe regeling is op komst, die iedere wielrijder(ster) een stel banden toekent. Met de zeep blijft het mis, maar er komt toch wat - elke 14 dagen 250 gram zachte zeep en 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Met Rusland heeft Nederland een handels-accoord gesloten. Uit de Russische bezettingszone van Duits land zullen wij machines en onder delen ontvangen. Uitgevoerd worden o. m. landbouwproducten, rubber, diamantafval, kunstzijden garens, ka pok, chemische producten, enz.. De goederen vertegenwoordigen een waarde van 20 millioen gulden. Voor de werknemers ten slotte last not 1 easteen verheugend bericht. Del werkgevers mogen zonder voorafgaande toestemming van het College van Rijksbemiddelaars vacan- tiegeld e.d. ontvangen ineens of bij gedeelten mits het gezamelijk bedrag niet hoger is dan twee pro cent van het jaarloon. Waddinxveen en deSchippers. In de jaarvergadering van de Ko ninklijke Schippersvereniging Schut- tevaar zijn onder de vele vaarpro- blemen, die in behandeling kwamen, ook enige vraagstukken besproken, betrekking hebbend op de vaarweg in en nabij Waddinxveen en het is stellig nuttig kennis te nemen van de verlangens, welke dienaangaande le ven bij de schippers. Wij zien dan in de eerste plaats, dat het varen in de Gouwe ter hoogte van de houthandel N.V. Alblas ge vaarlijk wordt" geacht, omdat er geen verlichting aanwezig is op de palen. Ook voor de bescherming van de palen zelve is dit nodig en er werd nog gediscusseerd over het feit, dat beschadiging van deze onverlichte palen niet op de schippers zal kun nen worden verhaald. Een andere punt van bespreking vormde de basculebrug over de Gouwe, die een onderdeel vormt van de Rijksweg Den Haag-Utrecht. Voor de binnenscheepvaart is het nood zakelijk, dat deze vlugger open gaat. Wegverkeer en waterverkeer liggen, als bij alle bruggen, hier min of meer met elkaar overhoop. Er dient in tussen wel te worden bedacht, dat het gevolg van een te late opening van bruggen is, dat het schip vaart moet minderen of zelfs stil moet gaan liggen en dan duurt het weer een hele tijd, eer het schip op gang is, zodat de late opening van een brug mede tot gevolg kan hebben, dat de brug zoveel te langer gesloten blijft voor het landverkeer. De hoek in de Gouwe aan de Henegouwerweg tegenover de vroe gere houtzagerij van de firma Van der Toirren werd hinderlijk voor de scheepvaart genoemd, weshalve op wegruiming van deze hoek werd aan gedrongen. Van de algemene vraagstukken van technische aard was vooral van belang, dat met klem werd aange drongen op een bediening dag en nacht van alle bruggen en sluizen, opdat de vaart des nachts overal in de lande kan worden bedreven. Dobbelmatm lekker man. Alleen deze slagzin doet een roker verlangen naar een rokertje van Dob- belmann. Maar dan een „Ibis", een kwaliteit welke door de ongunstige grondstoffenpositie nog niet leverbaar is. Desondanks worden door ge noemde firma prima shag, rook- en pruimtabakken gefabriceerd, benevens de zo begeerde Virginia-sigaretten. Door de directie uitgenodigd, deed een aantal persvertegenwoordigers een rondgang door de kolossale fa brieksgebouwen aan de Noordkade. Wij als Waddinxveners zijn zo ver-, trouwd geraakt met dit in 1940 door architect Stuurman gebouwde fabrieks complex, dat het tot ons -niet meer spreekt, tenminste niet de buitenzijde van de fabriek. Toch wel aardig enkele cijfers te qoteren, en wel vloeroppervlakte van de gebouwen 23.107 vierkante meter, inhoud 38.386 kubieke meter, gebouwd op 5676 heipalen, stenenverbrUik 2.432.000 stuks en betonijzer 814 kilometer. Cijfers die een beeld geven van de grootse opzet dezer onderneming. Onder leiding van de directie werd ons een volledig beeld gegeven van het verwerkingsproces der tabakken, begonnen bij het uitpakken der uit Amerika aangevoerde tabaksbladeren tot het inpakken en verzenden der doosjes sigaretten en zakjes shag. Intressant dit proces te volgen. In een opslagruimte van 5000 vierkante meter vloeroppervlakte liggen de ronde vaten grondstoffen opgesta peld, welke vaten stuk voor stuk in een vacuumketel op juist vochtge halte worden gebracht, daarna ont daan van omhulsel naar de sorteer- derij gaan, waar de bladen van stengels en koppen worden ge zuiverd, gesplit, gemeleerd, door kerf- machines op de juiste maat gesneden en gehakt, gedroogd, gekoeld, om tenslotte na in vernuftig uitgedachte apparaten te zijn gewogen, verpakt, van etiket en banderol voorzien, naar de expeditie verhuizen om vandaar niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland geconsumeerd te wor den. Dat alles wat betreft de losse tabakken. Sigaretten daarentegen ont staan in ingenieuze machines, met een uurproductie van 1300 stuks per minuut. Roltabakken zagen we als kabels op spoelen winden, daarna gedraaid en geplet en verpakt. Vermeldenswaardig is de eigen waterwinninginstallatie, stookinrich ting met automatische kolenaanvoer, bankwerkerij, laboratoria, radio-op- roepinstallatie, automatische brand- blusinrichting en niet te vergeten de prachtige cantine, plaats biedend aan 800 personen. Tot zover het technische. Het sociaal bemoeien der directie met de personeelbelangen is evenmin gering. Prachtig sanitair, kleding-bewaar- plaatsen, fabrieksgymnastiek en me dische verzorging. Het uit 400 personen bestaande personeel staat onder voortdurende medische controle, een instituut waar over de directie niets dan lof had. Eveneens kon de directie gewagen van de goede arbeidsverhouding op haar fabriek, waardoor conflicten uitgesloten waren en bedrijfsvrede verzekerd was. Door een selectie- systeem heeft ieder personeellid pro motiekansen en draagt „een maar schalkstaf in de ransel". Een modelbedrijf, dat momenteel door belemmeringen van allerlei aard slechts een capiciteit van 30 procent kan ontwikkelen, maar toch ook een bedrijf dat in de naaste toekomst, wanneer alle belemmeringen tot het verleden zullen behoren, zich zal ont plooien tot een bedrijf van onbe grensde fabricage mogelijkheden. Een vraag van perszijde of de directie zich in Waddinxveen thuis gevoelde, werd bevestigend beant woord. Men voelde zich hier als een spin midden in het web, zulks wat betreft de centrale ligging van Waddinxveen. Eén opmerkingde slechte toestand van de Noordkade. Verder was ook het dagelijks per- soneelvervoer van en naar Rotter dam een flinke onkostenpost. Des ondanks is de directie 1 A moed alle moeillijkheden te zullen overwinnen, „een oudejfirma met.jeen jong hart". Onzerzijds wensen wij de directie toe dat deze tijd niet ver meer zal zijn en dat weer spoedig de stroom van rookgenot vanuit Waddinxveen zal vloeien, met als motto Dobbelmann lekker man. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 sleutelbos, 1 gladde gouden ring. Verloren1 zwart medaillon, 1 etui, 1-doublé horloge. Komen aanlopen een zwart met wit hondje. Nieuws uit onze woonplaats Ds. L. Vroegindeweij ontving een oeroep naar de Herv. kerk te Loon op Zand. In de plaats van de heer Mas tenbroek, die als directeur van het Mannenkoor bedankte, is benoemd de heer Hein 's Gravenzande te Bos koop. Dinsdag geraakte het 2 jarig kind van de heer V# in het 3de blok te water. Gelukkig dat de moeder het geval tijdig ontdekte en het kind op het droge wist te brengen. Van de heer A. P. alhier werd te Gouda een rijwiél ontvreemd. Naar wij van de Buurtvereni ging „Prinses Juliana" vernemen gaat de boottocht naar Hoek van Holland op 1 Augustus a.s. door. De tocht wordt gemaakt met een "der luxe salonboten van de rederij Gebr. Harland uit Leiden. Eerst zullen de leden der buurt-vereniging in staat gesteld worden aan deze tocht deel te nemen. Daarna kan een ieder, voor zoover er nog kaarten ter beschikking zijn, aan deze mooie bootreis langs Gouwe Hollandse IJssel, Nieuwe Maas-Rot terdamse havens en Nieuwe Water weg, deelnemen. Dat zal nog nader worden bekend gemaakt. N.a.v. het bericht in ons vorig nummer betreffende „Handhaving Rijkseenheid" werd ons door den berichtgever medegedeeld, dat men daaruit heeft afgeleid, dat verschil lende leden van het Plaatselijk Comité daarin zitting hadden als vertegen woordigers van bepaalde politieke partijen of kiesverenigingen Hoewel in bedoeld ber it deze benamingen niet zijn gebruikt (er werd uitdrukkelijk gesproken van „politieke r i c h t i n g e n"),zij er ten overvloede op gewezen dat geen der leden zit ting heeft in het Comité als verte genwoordiger van de partii of kies vereniging waartoe hij 1 oort. Het Comité wil juist zoveel mogelijk de diverse politieke organisaties over koepelen en bij de oprichting zijn dan ook personen van, alle politieke richtingen uitgenodigd om tot het Comité toe te treden. Dat de uitge nodigden die tot de specifiek linkse richtingen behoren, niets van zich hebben laten horen, is niet de schuld van het Comité. Terloops wordt opgemerkt, dat tengevolge van een drukfout in be doeld bericht werd gesproken van „revolutionnaire" in plaats van „reac- tionnaire" kapitalisten. Het plaatselijk Mannenkoor en ook het Vrouwenkoor zullen deel- nenen aan het concours te Scheve- ningen. De gymnastiekverenig. TO.O.S. zal Zaterdag-avond deelnemen aan de athletiek-wedstrijden te Gouda, als onderdeel van het programma tentoonstellingweek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1