Weekblad voor Waddinxveen 29 Zondag Spiegel van de Week Verschijnt eiken Vrijdag No. 109 Vrijdag 27 Juni 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Verjaardag Z. K. H. Prins Bernard Heil, onze Prins Offïcieële Mededelingen Ophalen vuilnis. In de laatste maanden komen van tijd tot tijd klachten in over het opha len van vuilnis. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de ophaal dienst uitsluitend is bestemd voor huisvuil en haardas. Er bestaat geen verplichting tot het meenemen van bedrijfs-afvallen. Wenst men bedrijfsafval te laten ophalen, dan plege men van te voren overleg met de ophaler J. van Noort, Zuidkade 72. Waddinxveen, 25 Juni 1947. De Burgemeester, A. OUDIJK, Lo. B. De gewone, goed-willende Neder lander kan aan de Indonesische ge schiedenis zo langzamerhand geen touw meer aan vastknopen. Hij heeft het gevoel, dat hij in een „geestelijk gedrang" is geraakt in een laby rinth, waar bij met geen mogelijkheid meer uit kan komen. Wij worden overstroomd met brieven, die te vroeg worden gepubliceerd njet beslis singen, die voorbarig heten te zijn genomen. Het comité Rijkseenheid werkt op volle toeren Sjahrir houdt een radio-redevoering, waaruit ten onrechte wordt geconcludeerd, dat de Republiek de nota van de Com missie-generaal in z'n geheel heeft aanvaard. De regering in Den Haag heeft „Indië vergaderingen" zon der dat daar iets over uitlekt, totdat de „aide memoire" op de proppen komt. Dit echt-Nederlandse woord zouden wij het liefst met ,',opfrissertje" vertalen. Nu een opfrissertje hebben wij voor Indonesië wel nodig De Commissie-generaal had het antwoord der Republiek niet bevre digend geacht. Zij, de C-G., was van mening, dat de Republikeinse tegen voorstellen voor haar geen mogelijk heid boden tot verder onderhande len. Zoals de commissie in haar nota van 27 Mei had aangekondigd, legde zij de regering in den Haag de vraag voor, wat er verder moest gebeuren. Uver die vraag vergaderde het kabinet. Laten wij de geruchten die daar om heen liepen rusten, dan zij verder geconstateerd, dat de „aide-memoire" het resultaat der regeringsbesprekin gen was. De Republiek werden daarbij de grondgedachten van Linggadjati nog eens uiteengezet, waarna de Re publiek met nadruk wordt uitgeno digd de voorstellen van 27 Mei te aanvaarden en onmiddelijk daarna de in te stellen Federale Raad bijeen te roepen, ten einde aan hetgeen verder zoumoeten gebeuren, leiding te geven. Deze „aide-memoire" werd door luit.-gouverneur-generaal Van Mook aan de Indonesische regering over handigd niet als lid der Commissie- generaal doch als landvoogd. Zo staan de zakenhet is nu menens Opgemerkt zij nog, dat er om de Indonesische kwestie, die tot een ge schil is uitgegroeid, in zonderheid bij de Britse en Amerikaanse autoriteiten grote belangstelling bestaat. Zij ko men in Indië een kijkje nemen zij gaan eens in Djokjakarta praten. Zelfs Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft een en ander over onze verhouding tot Indinesië gezegd. Hij hoopte, dat men in zake de interim-regering in de geest van goed vertrouwen tot een vreedzame oplossing zou komen. Reeds zouden Britten en Amerikanen hebben aangeboden, hun bemiddeling te verlenen. Een der laatste berichten geeft de Ass. Press, door waarin gemeld is dat Nederland vermoedelijk snel zal ingrijpen, indien de besprekingen te Djocjacarta op niets zouden uitlopen. Nog latere berichten geven het af treden door van Sjahrir als min.pres. van het Ind. kabinet. Nederland stelt zijn eisen, tot nu toe zonder de Volksvertegenwoor diging daarin te kennen. Waarom eigenlijk niet Men moge zulks niet urgent achten, omdat de regering zich h.i. op het oude, aanvaarde Ling gadjati stelt, een openbare behande ling zou echter veel praatjes en veel geruchten de wereld uit kunnen hel pen. Ons volk zou precies kunnen weten hoe de stand van zaken is. Daar heeft men toch zeker recht op, als men verneemt, dat volgens een militair weekoverzicht aan Neder landse zijde vier doden en twaalf gewonden zijn te betreuren. Ook dit bewijst, dat wij in Indonesië niet met een gewoon handelsaccoord heb ben te maken, zoals dat dezer dagen met België en Luxemburg weer werd getekend. Dat over zulk een accoord de grote trom niet wordt geroerd, is te begrijpen. Zo ook, dat K.L.M. en K.N.I.L.M. in den vervolge één zul len zijn. Er zijn nu eenmaal dingen, die wij zonder meer aanvaarden die wij wel aanvaarden moeten. Wij denken aan de scheepsramp op de Westerschelde, waardoor een ver keerde manoeuvre een Engelse sleep boot kapseisde wij denken ook aan minder ernstige dingen, als de landdagen van het Rode Kruis, die door stromende regens niet tot hun recht kwamenaan de strijd om de aether, die weer eens werd ge stimuleerd door het Stichtingscon gres, dat Radio Werkend Nederland te Amsterdam hield. Ook de com munistische omroep wil zijn geluid doen horen en een uitvoerig telegram werd daartoe aan de betrokken minis ter en aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer gezonden. Zal die Tweede Kamer gebruik maken van haar recht van enquête in zake het Londense en vóór-Londense re geringsbeleid De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer M. van de Goes van Naters deed er het voor stel toe. Een zelfstandig onderzoek door een Tweede-Kamer-Commissie is na hetgeen over het vroegere regerings beleid bekend werd, zeer zeker op z n plaats. Moge een dergelijke enquête later niet over Indonesië nodig zijn Van meer opgewekter aard is de mededeling dat het Nederlandse Rode Kruis van het Amerikaanse een gift heeft ontvangen van 21000 dollars en verder dat er momenteel in ons land „slechts" 21400 werk lozen staan ingeschreven. En dat bij zo n gebrek aan arbeidskrachten. Bijzondere Vakavond- tekenschool. Blijkens een in dit blad voorko mende advertentie is de „Avond school" weer bezig zich gereed te maken voor de komende cursus, welke per 1 October zal aanvangen. Heel deftig is het doel omschreven in het leerplan en luidt Het onderwijs aan de avondschool heeft ten doel naast het alg. vormend onderwijs (rekenen en taal), die aan vullende kennis bij te brengen, welke voor een goede beoefening van het door den cursist gekozen vak n o o d z a k e lij k is. De cursusduur is gesteld op 4 jaren. De duur van eén cursusjaar is op 26 weken gesteld. Per week worden 12 lesuren gegeven van 50 minuten verdeeld over 4 avonden Maandag Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Tot de eerste cursus worden zij toegelaten 1 e die aan de leerplicht wet voldaan hebben, 2e voldoend lager onderwijs hebben genoten, en 3e geen ambachtsschool bezoeken. Toegang tot een hogere klasse wordt verleend, na een proeve van gebleken bekwaamheid. Zo kunnen b.v. oud-leerlingen van een ambachts school tot de 2de of 3de klasse toe gang aanvragen. Welke beroepen kunnen worden toegelaten a Bankwerken, machin. metaalbe werking, smeden, electro-techniek, rijwiel-, motor- en auto-herstellen: b Meubelmaken c Timmeren, metselen, beton werken d Schilderen, behangen, stofferen. Ten overvloede zij er op gewezen dat aan de Avondschool uitsluitend theoretisch onderwijs wordt gegeven. De navolgende vakken worden on derwezen Lijntekenen, vak-tekenen, projec tieleer,handtekenen,technisch schetsen Nederlandse taal, toegepast rekenen, meetkunde, algebra, natuur- en werk tuigkunde, materialenleer en construc tieleer. In de loop der jaren is het nut van dit theoretisch onderwijs wel voldoende noodzakelijk gebleken. In het bedrijfsleven is niet altijd de ge legenheid om deze noodzakelijke ken nis voldoende te leren. Aan de Avondschool zal een ver volgcursus verbonden worden. Duur 1 a 2 jaar, welke in hoofdzaak is bestemd voor hen, welke het eind diploma avondschool hebben. De meeste tijd wordt hier besteed aan vaktekenen, materialen- en con structieleer. Zij die in het bezit zijn van het diploma ener avondschool voor Nij verheids-onderwijs, zijn langs deze weg, niet alleen geschikte krachten geworden voor het bedrijfsleven, doch hebben door dit diploma een aanbe veling bij sollicitaties. Vele oud-leerlingen zien we dan ook geplaatst als voorman, baas, be drijfsleider of tekenaar. Ook voor verdere studie geeft dit onderwijs een goed fundament. Nieuws uit onze woonplaats Op 30 Juni a.s., de dag, welke van Regeringswege voor de viering van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard is aangewezen, zal het Post en Telegraafkantoor alhier na 12 uur slechts geopend zijn voor het aan bieden van telegrammen en het voeren van telefoongespreken. De 2e briefpostbestelling zal niet worden uitgevoerd. De buslichtingen zullen evenals de verzending op de normale wijze ge schieden. Het fanfarecorps „Concordia" valt de eer te beurt om het sluitings concert te verzorgen op het terrein van de tentoonstelling „Hart van Holland" te Gouda op Maandag 30 Juni des avonds van 7.30 tot 9.30 uur. Hiermede mogen de mannen van Concordia en niet minder Wad dinxveen met recht trots zijn. Dit bewijst weer dat wij in Con cordia een muziekvereniging hebben die er zijn mag. Verder geeft zij 5 Juli een concert op het Stationsplein in de tent. Dus allen Maandag naar Gouda en Zaterdag 5 Juli bij het station. De postduiven-vereniging „de Sperwer" hield een wedvlucht van Marbehan. Afstand 260 km. Duiven los 8 uur, aankomst eerste duif 11—46—30, laatste duif 12—24—37. De uitslag was als volgt J. van Ardenne 1—2 en 5, H. L. Maat 3 en 4, P. v. d. Berg 6 en 11, Gebr. v.d. Zijden 7, J. Fens 8 en 10, Abr. v. d. Graaf 9 en 12. Op 22 Juni hield „de Sperwer" een wedvlucht van Pt. Stellaxence (Frankr.) Afstand 337 km. De eerste duif werd geconstateerd 12—20—43 laatste 35003. Door het slechte weer dat de duiven onderweg gehad hebben kwamen zij zeer onregelmatig aan. De prijzen werden als volgt behaald. Abr. v. d. Graaf 14 en 10. J. Fens 26 en 8, J. v. Ardenne 3, H. L. Maat 5 en 7, A. P. van de Graaf 9—11 en 12. De duiven werden gelost 6—30. Donderdag 3 Juli zal in het Centrum een toneelvoorstelling wor den gegeven met een zeer gevarieerd programma, in de middag vooraf ge gaan door een kindervoorstelling waar „Hans en Grietje" gespeeld zal worden. Voor verdere gegevens raad plege men de advertentie en de raam biljetten. Blijkens de voorlopige volks telling bestaat onze gemeente uit 8163 inwoners, t.w, 4093 mannen en 4070 vrouwen. Zeer ten ongerieve van onze lezers waren wij niet in staat tijdig de datums van de bonuitreiking te vermelden, doordat het distributie bureau ons niet de gegevens ver strekte. Wij volstaan alsnog met de nog resterende datums te vermelden en wel voor niet-zelfverzorgers Maandag 30 Juni, letters P t.m. T. Dinsdag 1 Juli, letters A t.m. Z. Voor zelfverzorgers 4 Juli, letters A t.m. I' 7 Juli, letters I t.m. Q. 8 Juli, letters R t.m. Z. In de slotvergadering van Volksherstel Hark werd besloten beide verenigingen op te heffen. Beide verenigingen hebben gedu rende hun bestaan uitnemende arbeid verricht, onder voorzitterschap van mevr. v. d. Torren, opgevolgd door de heer Magré. In totaal zijn 7000 kledingstukken uitgedeeld. 9 vrachten goederen naar Arnhem, 2 naar Duiven gezonden, terwijl voor de glasactie voor Arnhem f 6000 werd uitgegeven. De Voetbalwedstrijd tussen ambten. P.T.T. en Gemeente-perso neel eindigde in overwinning van eerste genoemde met 4—3. De gymnastiek-ver. T.O.O.S. behaalde op de Zaterdag te Gouda gehoude Sportdemonstratie de vol gende prijzen: Damesafdeling 1ste prijs. Herenafdeling 2de prijs. Meisjesafdeling 1ste prijs. Aan de demonstratie werd door 1300 turners deelgenomen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1