Weekblad voor Waddinxveen niet uerschijnen f Vacantie V Spiegel van de Week No. 113Vrijdag 25 Juli 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter Wegens vacantie van het per- soneeel is ons bedrijf gesloten van 28 Juli tot 2 Augustus. In deze week zal ons blad De Boekhandel is echter deze week geopend voorm. 8—12 uur. Voor spoed-famiiiedrukwerken is een regeling getroffen, zodat deze telkens voorm. 8 12 uur besteld kunnen worden Drukkerij »VELDWIJK« Eindelijk Er ging een zucht door heel Ne derland, toen men Zondagavond uit de rede van minister-president Beel vernam, dat het geduld der regering óp was dat zij had besloten, poli tiële maatregelen te treffen om te verwezelijken. waartoe de Republiek Indonesia niet bij machte was of wou zijnde eerlijke nakoming van de overeenkomst van Linggadjati. Een zucht ging door Nederland. Maar het was geen zucht van ver lichting, omdat nu eindelijk de regering er blijk van gaf, dat zij niet langer met zich liét sollen. Het was veeleer een zucht van berusting, het moest er dan tóch van komendie drijvers daar hebben niet anders gewild. Minister Beel zei het kort en dui delijk Linggadjatf had een tijdperk van eerlijke samenwerking moeten inluiden, doch het aantal schendin gen van het bestand van 14 October 1946 was nadien de duizend reeds gepasseerd. Het geduld was nu op. Er moest een einde komen aan de aparte schendingen der gemaakte overeenkomsten. Djoeja Soekarno dwong Sjahrir tot aftreden en bracht Sjarifoeddin ertoe de voorstellen, die eerst door hem waren aanvaard, weer te bestrijden. „Van de ondertekening van het bestand af tot vandaag toe", aldus minister Beel, „zijn van repu blikeins grondgebied uit overschrij dingen der démarcatielijnen, scher mutselingen, aangeboden door regel matige of onregelmatige troepenon derdelen, beschietingen van Neder landse patrouilles, brandstichtingen in de kampongs, intimidatie, mishan deling, ontvoering en doodslag, op treden van sluipschutters en artillerie, aanleg van stellingen, storing van telefoon en spoorwegverbindingen, vernieling van wegen en bruggen enz. aan de orde van de dag geweest". Er komt een punt, waarop lank moedigheid ophoudt een deugd te zijn, vervolgde de minister. Dat dit punt was bereikt, werd Zondagavond in de Nederlandse huiskamers vrijwel algemeen erkend ook door dege ls j' ^'e man vader' zoon of broeder had, deel uitmakend van het ruim honderdduizend man tellende Indische leger Ons gehele volk zal in grote span ning der verdere gebeurtenissen vol gen. Tot hen, die verwanten in Indonesië hebben, richtte H.M. de Koningin een bijzondere boodschap, waarin zij van Haar medeleven ge tuigde. Reeds dadelijk deed het N.V.V. een beroep op zijn leden, aan het werk te blijven de Katholieke Volkspartij gaf een manifest uit en verklaarde, evenals de Partij van de Arbeid deed, naast de regering te staan. Alleen de uiterst linkse groe pering het partijbestuur van de C.P.N. (De Waarheid), richte zich met een fel protest tegen de „oorlogsverkla ring Beel", die een „koloniale oorlog had ontketend" en stelde de eis, dat deze regering moest aftreden een eis, die zij ook vroeger al eens-heeft gesteld. De E.V.C., de Eenheids vakcentrale. deed een beroep op het N.V.V. gezamelijk op te treden tegen het geweld. De Nederl. Kath. Arbei dersbeweging en het Chr. Nat. Vak verbond verklaarde zi«fh dadelijk tegen een proteststaking. Zij noemden het geen in Indonesië geschiedt een poli tieke kwestie waar de vakbeweging buiten staat. Of de actie der linkse groepen in politiek en vakbeweging gesteund door protestvergaderin gen nog zal helpen? In de Tweede Kamer, die voor een buitengewone spoedvergadering eerst Woensdagmiddag bijeenkwam, is over de gehele geschiedenis nog menig woordje gezegd, doch de feiten zijn, dat de tijd van praten voorlopig is verstreken het kanon doet zich horen. de Nederlandse soldaten rukken op militaire acties zijn ingezet en, ruim twee jaar na de grote vrede, lezen wij weer legerbe- richten...... legerberichten over een politiële actie. Laten wij elkaar niets wijs maken eh met woorden spelen, ,,'t Is oorlog in de Oost 1" Hoe het verder zal gaan, ligt in het duister der toekomst-verborgen. Doch zeker is, dat de gebeurtenissen in en om Indonesië al het overige nieuws van deze week in de schaduw stellen. Wat komt het er nog opaan.dat de voorgenomen bakkersstaking vier weken werd uitgesteld en dat in die tijd nader zal worden onderzocht of de bakkers een cent verlies per brood al dan niet kunnen lijden Wat doet het er toe. dat de sta king van het Rotterdamse sleepboot- personeel werd opgeheven Zelfs de Nijmeegse vierdaagse vermocht buiten de oude Keizerstad ditmaal niet de aandacht te trekken van vorige jaren. Enkele groepen konden zelfs, als indirect gevolg van de ontwik keling in Indonesië niet aan het wan- delfeest deelnemen. Jawat doet het ertoeIndië houdt aller aandacht gevangenen wij kunnen slechts eindigen met de wens. dat wij in ons volgend overzicht van gunstige berichten van vredes- berichten kunnen gewagen Stand der gewassen. Als gevolg van het warme en droge weer is de achterstand, welke de lange en koude winter veroorzaakt had. door de zaadgewassen vrijwel ingehaald. Op de droge gronden treedt zelfs noodrijpheid op, hetgeen de korrelopbrengst der eerste geoogste percelen doet tegenvallen. Einde Juni begon in Limburg het zichten van de eerste rogge: op 15 Juli werd in het Zuiden ook reeds zwarte haver ge oogst. De erwten voor de conser- venfabrieken zijn reeds bijna geoogst. Overal is onder de gunstigste om standigheden de hooioogst binnen gebracht. De hakvruchten ontwikkel den zich ook verder zeer gunstig, met uitzondering van te droge gron den, waar de Juliregens te laat kwa men om herstel te brengen. De granen zijn algemeen kort van stro en plaatselijk ook vrij slap. De wintergranen, behalve de rogge, staan overal bol en zijn meest vrij vervuild door onkruid; de percelen, welke goed door de winter kwamen, ver tonen echter o.m. in Oost-Gelderland een bevredigend beeld. Het stand- cijfer voor de tarwe wordt duidelijk door de wintertarwe gedrukt. De stand is in het Noorden tot vrij goed, in het gebied bezuiden de Rijn echter niet veel meer dan matig, De rogge heeft gemiddeld een normale stand. Van de wintergerst kan het zelfde gezegd worden als van de tarwe, de stand is slechts matig. In Limburg, waar de wintergerst reeds werd ge oogst, viel de opbrengst mee. De zomergranen zijn algemeen vrijwel normaal. De haver is echter heel kort en heeft wel van de droogte geleden, doch op de klei is de stand meest nog goed, slechts in West- Brabant matig tot vrijgoed door de ongunstige ontwikkeling op het zand. Bij peulvruchten zijn geen grote af wijkingen. De stand van de veld- bonen is vrij wel normaal. De erwten staan slechts vrijgoed, na een betere stand in Juni. De droogte deed veel schade. De stambonen staan tot goed, speciaal in Zuid-Holland. De handels gewassen vertonen een wat wisse lend beeld. Het koolzaad staat slechts uiters matig, behalve in Utrecht en Zeeuws-VIaanderen. Het suiker-bietenzaad is slechts vrijgoed, door dat er zeer veel mis- plaatsen voorkomen. De hakvruchten ontwikkelen zich uiterst gunstig. Zowel de aardappelen als de bieten vertonen meestal nog een betere stand dan hef vorig jaar. Het aard appelgewas is gezond en krachtig, hoewel hier en jlaar de droogte schade deed, welke niet meer door de Juliregens kon worden goedge maakt. De stand der suikerbieten is in het gehele land goed. Bij de voeder bieten komen o.m. in Utrecht en Oost-Overijssel zeer wisselende per celen voor van matige stand, doch elders is de stand meest goed. De kwaliteit van het gewonnen hooi is door de uiterst gunstige weer omstandigheden goed. maar de kwan titeit is slechts gering. Het grasland laat in Utrecht en de Betuwe, waar onvoldoende gras voor het vee in de weide is, in Zeeuw-Vlaanderen. waar de weiden kaal zijn, en in West-Brabant veel te wensen elders is het beter en tot goed, bijv. in Zuidwest-Friesland en op de voch tiger gronden in Drente. Het hooi is overal van goede kwaliteit hoewel s;ms wat stengelig doch de hoeveelheid is te klein. Waar gaan we heen De kruideniers in Nederland kla gen steen en been en daar is enige reden voor. Het gevolg van de over- heids-bemoeiïng is, dat de winst marge van de middenstand, in het bijzonder de bakker en kruidenier, tot een dusdanig niveau is terugge bracht, dat nauwelijks meer sprake is van een netto winst. In Enschede en Amsterdam hebben dezerdagen protestvergaderingen plaats gehad, waarin op niets steeds parlementaire wijze is geprotesteerd tegen de maatregelendie de midden stand naar de afgrond drijven. De toestand van dit ogenblik is zodanig, dat vele zaken geen kans zien hun budget sluitend te maken. De belangen van de zaak en niet in het minst de' overheids-voorscbriften vorderen de gehele aandacht en werk zaamheid van de ondernemer, doch per slot van rekening wordt hij -boor al zijn moeite niet beloond. Het is een feit, dat er in de kringen van de kruideniers reeds lang iets aan het broeien was, tenslotte heb ben de maatregelen inzake de spijsolie de maat doen overlopen. De winst marge voor dit artikel wei- vastge steld op een basis, die voor de win kelier in het geheel geen verdienste meer bood, namelijk 15 cent per fles: Na veel onderhandelen heeft de vak groep deze prijs op 18 cent kunnen brengen, maar deze hele geschiedenis bewijst wel. dat er tussen overheid en middenstand veel hapert. De door ons hier gesignaleerde ontevredenheid, is van dusdanige om vang, dat in de kringen van de krui deniers zelfs overwogen wordt, een bedrijfstaking te beginnen, een middel, dat we zeker niet willen aanbevelen. Niet met geweld, doch met redelijk heid vallen resultaten te bereiken. En het verdient aanbeveling be sprekingen met overheidsorganen niet door belanghebbenden afzonderlijk te doen plaats vinden, maar door de vakgroepen. Tegen een bepaalde or dening mag geen bezwaar zijn, maar dan moet deze de winkelier ook een bestaan verzekeren. Een feit is het. dat de laatste tijd het aantal faillis sementen van bedrijven toeneemt. Er wordt geklaagd over het feit. dat toepassing der regeringsmaatre gelen in handen is van ambtenaren, die weinig afweten van de practijk des levens. Onze slotconclusie is, dat de moei lijkheid, die niet alleen de midden stand, maar ook andere bevolkings groepen te doorworstelen hebben, in de eerste plaats meer wederzijds be grip eisen. Nederland mag niet worden verdeeld in een kaste van ambtenaren enerzijds en ondernemers anderzijds, die als vijandelijke groepen tegenover elkaar staan. Geen toespitsen van tegenstellingen, maar een harmonisch oplossen der moeilijkheden. Er moet een weg zijn om uit de doornebos van nijd en tweedacht te geraken. Want het moet ons thans duidelijker zijn dan ooit. hoe ze'er we allen plkaar nodig hebben, de slag de ene*partij toegebracht, zal tenslotte ook. de an dere treffen. Daarom uit louter eigen belang eendrachtig samenwerken. (Apeld. Nieuwsbl.) Grote radioprijsvraag voor de militairen in Indië. In het „Programma voor de Ne derlandse Strijdkrachten" van Zondag 27 Juli a.s. om 18,30 uur over Hil versum I wordt een luisterwedstrijd gehouden in de vorm van een hoor spel, dat een beeld geeft van het leven op een militaire buitenpost „ergens op Java". In dit hoorspel is een vijftal vragen verwerkt, waarop de luisteraar het antwoord moet geven Deze antwoorden moeten uitsluitend per briefkaart (met minstens 25 cent en maximaal f 1.—extra gefrankeerd) voor 15 Augustus a.s. worden ge zonden aan het „Programma voorde Nederlandse Strijdkrachten Hoge Naarderweg 10, Hilversum. Een heruitzending van deze luisterwed strijd vindt plaats op Donderdag 31 Juli a.s., eveneens in het „Programma voor de Nederlandse Strijdkrachten" over Hilversum 1 om 18.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan de grote radiotoestellen-actie voor de militairen in Indië, die de „Band Nederland-Indië in samenwerking met NIWIN organiseert. De prijzen, die alle gratis zijn aangeboden, bestaan uit een vacantiereis en- verblijf ge durende zeven dagen in een van de bekende Butlin-kampen in Engeland, een tapijt ter waarde van f 700.—, een heren- of damesrijwiel, een stof zuiger, een retourvlucht per K.L.M. op een van de binnenlandse lucht lijnen, een vlucht boven Den Haag in een toestel van Frits Diepen's vliegtuigindustrie, en verder tal van luxe- en huishoudelijke voorwerpen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1