Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week Ingezonden. No. 114 Vrijdag 8 Augustus 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Soekarno heeft gesproken. In een speech van drie minuten heeft hij voor Radio Djocja het bevel gegeven, dat de Republikeinse troepen het vuur moeten staken en er aan toegevoegd, dat ook met de tactiek der verschroeide aarde moest worden opgehouden. De politiële actie, door velen ook in Nederland veroordeeld, heeft dan tenminste dit goede opgeleverd, dat het bevel om het vuren te staken, ook van Republikeinse zijde werd gegeven. Wat tijdens het z.g. bestand niet mogelijk scheen, kon wel na het optreden der Nederlandse troepen en na de behandeling in de Veiligheids raad van de Indonesische moeilijk heden. Dr. Van Mook was Soekarno al voor geweest. Die had dadelijk in opdracht van de regering te Den Haag een radio-rede gehouden, waarin aan de Nederlandse troepen het be vel werd gegeven, dat in de Indo nesische nacht van 4 op 5 Augustus het vuren zou worden gestaakt. En nu Nu begint het geharrewar opnieuw! „Ophouden met dat oorlogje-voe ren daarheeft de Veiligheidsraad gezegd. En, ofschoon tegenstribbelend en bewerende, dat de Raad z n be voegdheden te buiten ging, is men in Den Haag wel zó verstandig ge weest, het bevel, om het vuren te staken, dadelijk door te geven. Al was het dan een „binnenlandse aan gelegenheid" de Verenigde Naties vonden het toch maar beter, dat hier niet langer met vuur werd gespeeld. Thans rijzen de vragen: Hebben wij verder vertrouwen in de gang van zaken Zijn wij verder dan enige weken geleden 1 Ofzijn wij door de politiële actie geducht achterop geraakt Volgens prof. Schermerhorn, die met de heer Max van Poll, zijn mede lid der Commissie-Generaal, op Schip hol arriveerde, was men het 15 Juli feitelijk met de Republiek ééns< En dat zijn wij nü lang niet. Want wél heeft dr. Van Mook het bevel ge geven, het vuren te staken, doch er werd onmiddellijk aan toegevoegd, dat de Nederlandse troepen niet zullen worden teruggetrokken. In de Veilig heidsraad werd zulk een „Russisch" voorstel dan ook verworpen. Sjarifoeddin echter, die na Soekarno voor de Djocja's radio sprak, stelde onmiddelijk enige eisen, waarvan de voornaamste wel was, dat de Neder landers het veroverde gebied zouden prijsgeven Inderdaad: de heren kunnen weer gaan praten en nog eens praten. Over dat praten kunnen wij weer tal van veronderstellingen makenmisschien krijgen zij de kans, zó lang te bomen, dat de grote heren de Veiligheids raad of anders Amerika, wiens goede diensten door Nederland dankbaar zijn aanvaard, het welletjes vinden. Een andere vraag: kunnen dezelfde mensen, die toestemming gaven tot en leiding gaven in de politiële actie, thans het vertrouwen der Indonesiërs winnen, als zij gedachten over vrede en samenwerking komen bespreken? Het is natuurlijk al te radicaal ge dacht, maar het zou goed zijn, indien men het zowel in Nederland als in Indonesië eens met nieuwe mensen probeerde. In Nederland zijn derge lijke vertrouwenwekkende figuren ze ker te vinden in de Republiek misschien óókEn als men dan toch bij de oude krachten wil blijven: Prof, Schermerhorn heeft nog steeds het vertrouwen van ons volk. Met een Sjahrir zonder een Soekarno op de achtergrond zou hij in het belang van blank en bruin heel wat kunnen bereiken. De Indonesische kwestie blijft hier te lande de gemoederen bezig houden. Dit rechtvaardigt de ruimte, die wij in dit overzicht er aan geven. Wij willen echter nog op een paar be langrijke echt binnenlandse aange legenheden de aandacht vestigen. Daar is allereerst de reis van minister Neher door de getroffen gebieden. Het lichte herstel is klaar, aldus verze kerde Zijne Excellentie het zware herstel zal nog twee jaar vergen, maarvoor de volledige nieuw bouw zijn zeker nog 10 jaar nodig Nog tien jaar verzuchten wij en als van uitstel maar geen afstel komt, verzuchtten de bewoners vanSittard, toen de feestelijkheden voor het 700- jarig bestaan van hun stad werden opgeschoven tot 1948. Dit uitstel stond in verband metde toestand in Indonesië En dan nog deze verzuchting Is ons spaargeld op de Rijkspost spaarbank ook al niet meer veilig Er is tenminste op het hoofdkantoor te Amsterdam een ernstige fraude aan het licht gekomen, met gevolg dat tijdelijk geen terugbetaling op de spaarboekjes gegeven kon worden. Ter geruststelling diene dat niemand door deze malversaties zal gedupeerd worden. Onze aardappelen werden geoogst. In de achter ons liggende weken is op het platteland een verbeten strijd gevoerd tegen het tekort aan arbeidskrachten, dat gedurende de pootaardappeloogst onrustbarende af metingen dreigde aan te nemen. De afloop van deze strijd stond van te voren geenzins vast. Zoals onlangs evenwel kon worden medegedeeld, is zij het met de grootste spanning de pootaardappeloogst in veilige haven gebracht. Dit jaar moest in Nederland een ongekend grote oppervlakte poot- aardappelen worden gerooid, terwijl het aantal beschikbare arbeidskrach ten op het platteland geringer was dan ooit tevoren. Een belangrijke, dringende %tor is, dat de kwaliteit van pootaardappelen mede wordt be paald door de periode waarin zij zijn gerooid. Er is vooral naar gestreefd om de poters van de A-klasse, waar van de laatste soort op 30 Juli is gerooid, op tijd te oogsten. Immers, pootaardappelen van de A-klasse leveren de grootste geldelijke op brengst, ook bij export, Het Bureau Oogstvoorziening van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening had tot taak, de spanningen, welke als gevolg van het tekort aan arbeidskrachten optraden, op te vangen door naar behoefte werk van de boeren over te nemen. Het feit dat de pootaard appeloogst op tijd de grond uit is, ondanks de veelal bijna onover komelijke moeilijkheden, rechtvaar digt de conclusie, dat het Bureau in het algemeen zijn uiterst moeilijke taak naar behoren heeft vervuld. Van belang is ook, dat voor het eerst de georganiseerde landbouw voorna melijk door middel van de plaatse lijke commissies van de Stichting voor de Landbouw, een belangrijke bijdrage Tieeft geleverd bij de organi satie en de uitvoering dezer oogst- werkzaamheden. Het zal de landbouw ongetwijfeld voldoening schenken te weten, dat het tijdige bergen van de pootaardappeloogst en de handha ving van de C.A.O., mede dank zij de werkzaamheid van het bedrijfs leven zelf, vrijwel overal is bereikt. Verhoging van de broodprijs. De verlaging van de overheids subsidie op broodbloem, welke op 20 Juli j.l. inging en een besparing van 13 millioen gulden betekent voor het Landbouw Crisisfonds, zal op 11 Augustus a.s. worden uitgebreid met een nieuwe verlaging, ditmaal van de subsidie op patentbloem van f 6.80 per 100 kg. hetgeen bij het huidige verbruik een vermindertng der uitgaven van het Landbouw Crisis fonds met f 5.— millioen betekent. Teneinde de broodprijzen op het platteland op één niveau te brengen is besloten, vóór zover de maximum prijs voor volkswitbrood lager ligt dan 23 cent, deze ingaande 6 Aug. a.s! met één cent per 800 gram te verhogen. Mede aan de hand van ingestelde onderzoeken is gebleken, dat in enige provinciesteden de huidige broodprijs ongewijzigd kan blijven. In afwachting van een nader onder zoek wordt de broodprijs in de grote steden, naar het Ministerie van Land bouw Visserij en Voedselvoorzie ning verder mededeelt, nog niet ge wijzigd. De verhoging van de broodprijs met één cent geldt voor de volgende plaatsen de provincie Z u i d-H o 11 a n d geheel met uitzondering van 's-Gra- venhage, Rijswijk, Voorburg, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Wassenaar, Rotterdam. De nieuwe tabaksbonnen Het C. D. K. deelt mede dat ge durende het tijdvak van 10 tot en met 23 Augustus de bonnen Tabak J 31 van de tabakskaart elk recht geven op twee rantsoenen sigaretten of kerftabak, Bon Tabak J 35 van de gecom bineerde kaart is eveneens aange wezen voor het kopen van twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon J 32 van de tabakskaart is niet aangewezen. Korstloze kaas 125 gram per rantsoen Met ingangjvan de volgende distri butieperiode (17 t.m. 30 Augustus) kan desgewenst op de aangewezen kaasbon in plaats van per rantsoen 100 gram natuurkaas, 125 gram ge smolten (korstloze en/of smeerkaas, met uitzondering van buitenlandse kaas) betrokken worden. De Sportweek 1947 is weer voorbij. Begunstigd door schitterend zomer weer, zijn de verschillende wedstrij den tijdens de sportweek in totaal door plm.7500 personen bezocht Wij willen van deze gelegenheid gebruik maken om allen die op eenigerlei wijze hun hulp of steun hebben gegeven har telijk dank te zeggen, t.w. Het Ge meentebestuur, Prov. Waterstaat, de politie, de padvinderij (beide groepen) de E.H.B.O., de redactie vanWad- dinxveen's Weekblad, en alle gevers van medailles of financiële bijdragen. Van 12 t.m. 26 Juli is voldoertde bewezen, dat de geest van saamho righeid in Waddinxveen zeker aan wezig is, en dat we onze gemeente niet behoeven te splitsen om iets te organiseren. Zeer vele Waddinxveners leefden met de Sportweek mede. Mogen deze belangstelling in de sportprestatie s van de diverse verenigingen blijven voortbestaan, dan heeft ook deze sportweek weer aan haar doel be antwoord. Het Sportweek-commité. Nieuws uit onze woonplaats ~De heer W. Droog, alhier slaagde voor hetpractijkexamen Boek houden, uitgaande van de Neder landse Associatie voor Practijkexa- mens. Opgeleid door de heer R. J. Zuidema alhier. Geslaagd voor het Midden stands-examen H. Boere, G. Bosman, K. M. Broer, H. de Bruin, N. Doorn hein, D. Gorissen, B. van Mourik, G. Oosterom, W. J. B. Tol, H. Verwaal, N. Vink, J. de Wit. Zij werden opgeleid door de heer R. J. Zuidema, alhier. Op het te Utrecht gehouden examen voor vakbekwaamhe.a in het schildersbedrijf, waar 20 van 102 deelnemers slaagden, behoorde ook onze plaatsgenoot de heer M. G. Gerts tot de gelukkigen aan wie het diploma werd uitgereikt. Hij ontving zijn oplei ding van de heren W. H^gervorst en L. Bijl te Gouda. Thans kunnen voor rentebij schrijving worden opgezonden de spaarbankboekjes van hen wier fami lienaam begint met een klinker of met een der letters B. t.m. R. Aan het postkantoor Wad dinxveen werd gedurende de maand Juli 1947, ingelegd f 7538.92—, te rugbetaald f 15479.76 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 5788. Begunstigd door prachtig zo merweer, werd Zaterdag door de Buurtvereen, „Prinses Juliana een bootreis gemaakt naar Hoek van Holland. Met 500 passagiers aan boord, werd de reis, via de Rotter damse havens, tot groot genot der deelnemers volbracht. „Concordia zorgde voor de muzikale opluistering, Vorige week werd tijdens de vacantie der bewoners ingebroken in het winkelpand van de heer Tim mermans aan de Wilhelminakade. Spoedig had men de dader te pak ken, zekere A. de B„ die reeds meer dere malen voor diefstal met de politie in aanraking is geweest. Scheen het alsof hij de laatste jaren zijn leven wilde beteren, dit feit toont echter aan dat hij weer in zijn oude kwaad terugviel. Verheul's Mannenkoor verwierf Woensdag op het concours te Den Dolder een Is prijs in de 3e afde ling met 329 punten. Een compliment aan dit koor. Maandagavond werd de 21- jarige mej. v. d. B. uit Boskoop, het slachtoffer van een verkeersongeval. Met een kind achterop haar rijwiel kwam zij de afrit van de brug af rijden en kwam bij het inrijden van de Oranjelaan bekneld tussen het trottoir en een oplegger. Toen zij deze trachtte te ontwijken, kwam zij te vallen, met gevolg dat de vracht wagen Qver haar hand reed, welke hand werd verbrijzeld. Na voorlo pige behandeling werd zij naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. Het kind trof geen letsel. De postduivenvereniging „de Sperwer" hield een wedvlucht van Roermond, afstand 132 K.M. Duiven los 7.30, Aankomst eerste duif 9.21.03 De prijzen werden als volgt be haaldP, Vink 1, 3. 8, 16: .v.d. Berg 2, 9, 18, 24W. v, d. Water 4, 7, 14, 26, 30; J. Eens 5, 11; H. van Dijk 6J. van Ardenne 10, 13, 15, 19, 20; H. Maat 12, 27; W. van Ringelenstein 17 W. van Berkensteijn 21 G. Burger 22, 23, 31 Abr. v. d. Graaf 25 Metse laar 28, 29.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1