Weekblad voor Waddlnxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week No. 115 Vrijdag 15 Augustus 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Nu de gehele wereld zich met „de Indonesische kwestie" gaat bemoeien, wordt het er voor Uw overzicht schrijver niet gemakkelijker op. De stroom berichten „rijst al meer en meer". Het is practisch niet meer bij te houden Een handvol feiten de grote heren confereren en nemen be sluiten in de Veiligheidsraad. Is de kwestie-Indië een Nederlandse, bin nenlandse, een internationale of een Amerikaanse aangelegenheid Een twistpunt. Gewichtige stukken worden er over opgesteld diplo matieke missies worden gewisseld goede diensten worden aangeboden en met of zonder een slag om de arm, geaccepteerd. Arbitrage of bemid deling Ellenlange krantenartikelen worden er over geschreven. Vlieg routes worden gewijzigd, omdat een boycot het landen verbiedt sommfge passagiers, die „pech hebben gehad" en wél waren geland, konden niet meer weg tegen andere passagiers, soldaten naar Indië gezonden aan vankelijk om er „politioneel" op te treden, nu om er de orde en veilig heid te handhaven wordt gede monstreerd, boycot en stakingen interviews en uitlatingen, die wor den tegengesproken kortom Indië staat in het middenpunt der wereld belangstelling. Uit zijn wij er mee Die belangstelling is zó groot, dat de „man in the Street" alleen maar de schouders ophaalt en verzekert „Indië zijn wij kwijt". En meestal laat zo'n diplomatiek niet-geschoolde er dan nog op volgen „Ik heb het altijd wel gezegd of „met grote heren is het slecht kerseneten". „Voor hem is daarmede de zaak af,...,., Het is echter interessant na te gaan, hoe de Indische kwestie zich verder ontwikkelt, Sjahrir kweekte te New York good-wil voor zijn Repu bliek. In Indonesië was een volledige oorlog gevoerd en de moeillijkheden vinden z.i. haar oorsprong in de wei gering der Nederlanders, hun ver dragsverplichtingen na te komen. In tegenstelling met deze uitlatingen is wel de jongste regeringsverklaring, waarin Den Haag zich wederom vast houdt aan de overeenkomst van Ling- gadjati er aan toevoegend, dat deze overeenkomst niet toestaat, het Indo nesische probleem door arbitrage op te lossen. Ook de Veiligheidsraad heeft zich deze week wederom met Indonesië beziggehouden. Wij zijn er nog niet en misschien komen wij nooit meer tot een behoorlijke ver houding misschien blijven wij met de brokken zitten, zooals wij ook met de brokken van de W. F. A. de World Friendship Association, zitten, Die W.F.A. heeft prachtig werk gedaan. Duizenden jonge mensen heeft zij het mogelijk gemaakt, een een voudige, goede vacantie buitenslands door te brengen zij heeft de inter nationale vriendschap bevorderd en begrip gekweekt voor hetge'en buiten de landsgrenzen gebeurt. Met één slag werd dit werk zo niet vernietigd, dan toch geknot. De Nederlandse afdeling moest liquideren. Te Londen schijnen fouten te zijn gemaaktmis schien was het werk te duur, ofschoon geld, voor zulk een doel uitgegeven, o.i. altijd nuttig wordt besteed. Men krijgt echter het gevoel, dat er ook nog andere machten aan het werk zijn geweest om de World- friendship te vermoorden. Wat voor heen nimmer voorkwam, ge ;eurdenu: telkens weer doken berichten op over vermiste jongens en meisjes -berichten, die niets om het lijf hadden en steeds weer tot onbenullige toevalligheden werden teruggebracht. Een goede, nuttige, goedkope vacantie in het buitenland zal voor vele jeugdigen voorlopig weer tot het verleden be horen, Voor het overigevelen genoten van „een wondermooie vacantietijd" in eigen land onder de meest ideale weeromstandigheden. Zodat er toch iets is, waarvoor wij dankbaar kunnen zijn. Iets er is meerde door de Wereldbank toegestane lening van 195.000,000, welke gericht is op het versterken van de productieve kracht van ons volk, door het ver schaffen van voedsel, kleding, grond stoffen. productiemiddelen, behuizing enz. Daar is de verhoging der kost winnersvergoeding voor dienstplich tigen daar is het bericht, dat zowel de vissers op aal in het IJsselmeer, als de vangers van de Noordzee-haring grote besommingen maken. En zo u wilt, kunt u er ook nog aan toevoe gen, dat een maand geleden een zen ding diamanten, ter waarde van een half millioen gulden per K. L. M. werd verzonden naar Karachi. Ge bleken is echter dat de zending nim mer is aangekomen en gevlogen was. De geschiedenis herhaalt zich. Zoals eerder gemeld, heeft deK.L.M. op elf Augustus 1.1. een speciale vlucht ondernomen naar het stadje Holland in Michigan, dat van 12-15 Augustus zijn eeuwfeest vierde. De geschiedenis van de stichting van dit stadje door een groep Nederlandse emigranten „Afgescheidenen" onder leiding van hun predikanten, Ds. van Raalte en Ds. Scholte en Ds, van der Meulen, is bekend. Veel is ge schreven over de strijd, die deze Nederlanders om het bestaan moes ten voeren. Dat deze strijd gewonnen is, blijk wel overduidelijk uit dit eeuwfeest. Vanzelfsprekend is de be volking geheel Amerikaans geworden, maar toch zijn er nog vele dingen die aan Nederland herinneren. Zo wordt er elk jaar een tulpenfeest gehouden, waarbij Nederlandse volkscostuums worden gedragen. Uit vele namen blijkt de Nederlandse afstammingen dat de ruim 15.ooo inwoners van dit stadje nog een warm plekje in hun hart hebben voor het land hunner herkomst, moge blijken uit het feit dat zij na de bevrijding voor meer dan een half millioen aan reliefgoe- deren bijeen brachten voor ons ge teisterd vaderland. Velen van hen kennen, zij het gebrekkig, Nederlands. Verschillende omstandigheden heb ben ertoe geleid dat men in deze speciale K.L.M.-vlucht een symbo lische weergave kan zien van het geen er loo jaar geleden plaats had. Weer vertrokken Nederlandse emi granten naar de „Nieuwe Wereld,, om hunpositie te verbeteren, tezamen 28 personen. En weer ging er een predikant mee, n.l, Dr. Prins uit Groningen. Ditmaal deden zij echter geen maand over de reis, zoals hun voorgangers loo jaar geleden. De K.L.M.-Constellation bracht hun in ongeveer 24 uur op de plaats van bestemming. Nog een belangrijke passagier maakte deze vlucht mee. Zoals reeds in de pers gemeld, heeft de bevol king van Amsterdam aan de bevol king van Holland, Michigan een echt Nederlands geschenk aangeboden, n.l. een „pierement". Dit zou een dag voor de feestelijkheden ter plaatse arriveren. Er deed zich echter een grote moeilijkheid voor. In Amerika kent men op het gebied van draai orgels slechts de kleine tingel-tangel- kastjes, waarmee de Italiaanse „organ grinders" compleet met het aapje de straten onveilig plegen te maken. Men kon niemand vinden, die bekend was met de geheimen van een Am sterdams pierement. Daarom ging de heer Möhlman, van de bekende verhuurinrichting van draaiorgels deze K.L.M.-vlucht meemaken, teneinde het geschenk te demonstreren en in structies te geven. Ter gelegenheid van deze vlucht heeft de K.L.M. speciale enveloppen laten vervaardigen, die tezamen met een speciaal P. T. T.-stempel van waarde voor verzamelen zullen zijn. H. M. de Koningin heeft aan de honderdjarige stad een boodschap gezonden, waarin zij haar gevoelens van oprechte gemeenschap uitspreekt op deze herdenkingsdag. 143 Retourtjes naar de maan De toestellen van de K.L.M.be ginnende met de Fokker H-NABF en eindigde met de Constellation heb ben sinds de oprichting van de Maat schappij op 7 October 1919 tot en met het eerste half-jaar 1947 geza menlijk een afstand van 11 o.ooo.ooo km. afgelegd, Dit is ongeveer 143 maal de reis aarde-maan retour of 275o maal de omtrek van de aarde. In 1946 werd een totaalafstand van 17.896.239 km. gevlogen, in het eerste halfjaar van 1947 reeds ll.ooo.ooo km. Woningbouw. De leden der Woningbouwvereni ging „Waddinxveen" zijn tot de ge wone jaarlijkse vergadering opge roepen. Behalve enkele huishoudelijke onder werpen komt o.a. aan de orde een voorstel van het bestuur om van de vergadering machtiging te ontvangen voor aankoop van grond, aanvraag van het benodigd crediet en bijdragen voor de woningbouwplannen 1947. Voorwaar een zeer belangrijk onder werp. Reikhalzend wordt ook in onze gemeente uitgezien naar het tijdstip, waarop de ergste woningnood op bevredigende wijze wordt gelenigd. Veel kritiek is er geoefend op de thans onderhanden zijnde bouwplan nen, de ligging der straten en huizen blokken, de inrichting der woningen, ja zelfs op de muren en diverse onder delen van de gebouwen. Men vraagt zich af, of de bepalingen der bouw verordening wel worden inachtgeno- men en nageleefd, dan wel of bij de met rijks voorschotten gestichte panden daarmede geen rekening behoeft te worden gehouden. Overigens heeft men nog andere diverse bezwaren, doch een ieder beseft ten volle, dat het hiervoor feitelijk te laat is. Dit alles betreft de bouwplannen 1946. En deze huizen zijn bijna gereed. Wij hebben gegronde hoop, dat deze klachten en beweringen onge grond en dus ongemotiveerd zijn, misschien ook sterk overdreven, maar het is dan ook nu de tijd om aan dat gebabbel een einde te maken. Wij vernamen, dat het bestuur sedert recente datum onder de be kwame, deskundige leiding staat van de nieuwe voorzitter, de heer C. Hoogendoorn. Wij feliciteren de vereniging met deze keuze, en twij felen er niet aan of de voorzitter zal de ledenvergadering wel volledig kunnen en willen inlichten. Maar dan is het ook een vereiste, dat de leden in behoorlijke getale naar de vergadering komen. Laten de klagers bedenken, dat de ledenvergadering de plaats is, waar hun bemerkingen in de aller eerste plaats ter tafel moeten komen. Thans zijn er voorstellen voor nieuwe Naam en Faam. De Wereldbank, dik en gezond. Zit goed nog in z'n duiten En wou terstond, op goede grond Een lening met ons sluiten. Ons land behoort, hoezeer gestoord, Nog tot de debiteuren Van goede soort, met wieraccoord, Geen kwaad staat te gebeuren. Wij zijn bereid te allen tijd Stug werkend t' overwinnen En in het krijt, ongunst een spijt Op winst ons te bezinnen Een half miljard is voor de start Naar beter tijdsgewrichten, Toch wel een part naar Neerlands hart Om gaten mee te dichten. Amerika, de rijke pa, Die werkloosheid wil weren. Zal ons weldra, niet tot z'n scha. Op goederen tracteren. Als dan ons land, naar d' oude trant, Met and're saam kan werken, Kan ons volk, in sterk verband, De volk'renvreê versterken. G. J. S. plannen en kunnen wellicht de be zwaren worden ondervangen en even tuele vragen worden beantwoord. Zijn de onderwerpen eenmaal goed gekeurd door gemeente- en staats toezicht, dan is er weinig of niets meer aan te doen. Nakaarten helpt ook hier niet. Een druk vergade- ringbezoek wordt mitsdien verwacht Nieuws uit onze woonplaats De autobus onderneming „De Rijnstreek" te Boskoop, is voorne mens een autobus lijn in te leggen Boskoop—Reeuwijk—Gouda v.v, via de Zwarteweg'Middelburg Bloe- mendaal. Nu echter de werkzaam heden aan de brug Middelburg nog niet gereed zijn, wordt deze dienst voorlopig nog uitgesteld, Ds. L. Vroegindeweij ontving een beroep naar de Herv. Kerk te Maartensdijk. Tot koster van de Geref. Kerk alhier is benoemd, in de plaats van de heer C. Beverlander, de heer R. Plomp, alhier. De heer H. H. de Wilde- slaagde Woensdag voor het vak examen Tapijten, Meubel-textlel- stoffen en Linoleum. Zaterdag hield de P, V. de „Zwaluw" een wedvlucht vanaf Soig- nies afstand 168 km, Aankomst eerste duif 3.16.16, laatste duif 3.31,51. De prijzen werden als volgt behaald: W. de Bas, 1. F. Boere, 2.6.7.10.11. Abr. de Bruin, 3.15. L. W. Versluis, 4.9.12.16. D. La. Grand, 5.8.13. J. Sol, 14. De P.V. „de Sperwer" hield een wedvlucht van Ciney (B). Afstand L95 km. De duiven werden gelost 8.45. Aankomst eerste duif 12.13.45. Laatste 13.13.20. De prijzen werden als volgt behaald. Fens, 1.8.12.29.31 Abr. de Graaf, 2.13.14,23 26. P. v.d, Berg 3.6.15.19. Gebr. d. Zijden. 4.5.18. J. van Ardenne 7. P. Vink. 9.1116.17.22.24.30.P.Metselaar, 10.27. W. v. Berkensteijn, 20.21. W. v. d. Water 25.28. De buurtvereniging „Beatrix" Zuidkade is voornemens de kinderen van de leden een prettige dag te be zorgen, door op 23 Augustus per motorboot een reis te maken naar Rotterdam en daar een bezoek te brengen aan de Diergaarde.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1