2e BLAD Buitenlands bezoek. Transportbanden. Voetbal- en Athletiekvereen. »WADDDINXVEEN« In Oorlogs- en Vredestijd van het Weekblad voor Waddinxveen van Vrijdag 15 Augustus 1947. Nr 115 In de maand Juli 1947 zijn de hef- brug te Waddinxveen gepasseerd 3329 vaartuigen. Voor 705 vaartuigen behoefde de brug niet geopend te worden. binsdag-avond j.l. werd in het zwembad, alhier een promotiewedstrijd voor de Res. Ie. klas gespeeld, tussen W.Z.C. II en S V.H. III, welke eindigde in het voordeel van S.V.H. Ill met 4-2 Tevens is een vriendschappelijke wed strijd gespeeld W.Z.C. I—De Gouwe I welke de Gouwe verloor met 2-1. De Muziek-vereniging „Voorwaarts" behaalde op het concours te Austerlitz een le prijs in de le afdeling met 301 p. Na een 9 wekenlange speur tocht in Duitsland is het de heer P, de Jong, Zuidkade alhier, gelukt zijn door de Duitsers gevorderd schip terug te vinden in de Russische zone. Dinsdag-avond werd het schip hier binnen gebracht, welk feit door „Con cordia" met muziek werd opgeluisterd, en waarbij de buurtvereniging, bij monde van hun voorzitter, de heer H. M. de Wilde, de eigenaar felici teerde met zijn opgespoorde vaartuig, Voor de eigenaar van dit schip dus een „blijde incomste". Het welbekende Engelse gezelschap „The Hull City Swimming Club zal op Zaterdag 30 Augustus a.s, op zijn tournee door Nederland enkele zwem- en polo- wedstrijden spelen in het Zwembad aan de Kanaaldijk. Deze club zal voor den aanvang der wedstrijden officieel ten Ge meentehuize worden ontvangen. Het zal deze zwemclub zeker niet aan de nodige belangstelling ontbreken. Gedurende het tijdvak van 18 t.m. 23 Augustus kunnen wederom aanvragen om transportbanden worden ingediend. Voor carriers, welke thans nog voorzien zijn van houten rijwielen mogen eveneens aanvragen worden ingediend, doch dit moet op het formulier uitdrukkelijk ver meld worden. Aanvraagformulieren MD 333-15 kunnen afgehaald worden te Boskoop, Kerkstraat 3 en Te Reeuwijk en Waddinxveen op de agentschappen- Formulieren, ingediend na 23 Augustus moeten terzijde gelegd worden. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 opplakvel met vlees bonnen, 1 damesportemonaie, 1 zil veren armband, 1 duimstok. Verloren 1 gouden manchetknoop. 1 zilveren broche, 1 armband. De voetballiefhebbers kunnen Zon dag hun hart weer ophalen, nu het gesloten seizoen voorbij is. Alle vier elftallen komen binnen de lijnen, tegen de eerste vier elftallen van G.S.V. uit Gouda. Waddinxveen 4 begint om 12 uur tegen G.S.V. 4, waarna om 1 uur het derde elftal aantreedt tegen G.S.V. 3. Daarna komt de de hoofdschotel Waddinxveen 1- G.S.V. 1 en tot slot Waddinxveen 2 tegen G.S.V. 2. Het is een zwaar program voor de W'veen elftallen, maar tevens een goede oefentng voor de a.s. compititie. De eerste drie elftallen van W'veen hebben 10 Augustus een uitstapje gemaakt naar Fijnaart in Noord- Brabant, waar tevens gevoetbald werd tegen de plaatselijke club aldaar. Het eerste elftal won met 5 ondanks vijf invallers, het tweede zegenvierde met 10, terwijl het derde elftal een 30 overwinning behaalde. Zondag 31 Augustus komt deze vereniging bij Waddinxveen op bezoek. Engeland laboreert aan een dol larcrisis. Had men vóór de oorlcg de gewoonte om zoveel geld in ondernemingen te steken, dat ze te groot werden, te veel spullen fabriceerden, waardoor men op de duur er prompt mee bleef zit ten en de arbeiders weikloos werden - de dag na de oorlog, nu de gehele mensheid zit te schreeuwen om goederen van al lerlei soort en het wel lijkt alsof de eerste decennia maar raak kan worden geproduceerd, de »dag van vandaag« is vol van geruch ten over crisis. Waarom Omdat vóór de oorlog de men sen, die uiteindelijk de voortge brachte goederen moesten kopen, te weinig geld hadden en nu, na de oorlog, de mensen, die de goederen moeten produceren voor de mensen, die ze nodig hebben, geen geld hebben. In Engd nd niet, in Frankrijk niet, nergens..., behalve in Amerika. En de con junctuurimperialisten voorspellen ock voor Amerika in de jaren omstreeks vijftig een crisis. Maar dat is er dan een uit de volle beurs. Waar wij nu in zitten, is er een uit de lege beurs. Toen de oorlog in 1939 begon, was er in Amerika ook een crisis. Want z'n afnemers hadden ineens heel andere dingen nodig dui zend-en-één-dingen voor de mo derne soldaat. Fabrieken werden omgebouwd. arbeiders werden omgeschoold, nieuwe complexen rezen uit de grond, het oorlogsmateriaal dat er wezen moest, kwam. Het kwam, waar men het nodig had er kwam, wat men nodig had -er kwamen de hoeveelheden, die men nodig had. Maar voor het zover was, had de Amerikaanse industrie eerst een crisis moeten overwin nen zij had van de vredespro- ductie moeten omscholen naar de oorlogsproductie. Toen die crisis achter de rug was, was het met de oorlog nog wel niet gedaan, maar het zaakje was te bekijken. Over betaling van dat alles is wel gesproken en op de schulden, die zijn aangegaan wordt ook wel betaald, of.... men denkt erover ze te betalen. De centenkwestie stond achter op het tweede plan. Maar vreemdnu het er om gaat, de vrede te winnen, staan de dubbeltjes weer op het eerste plan. En het is wrang om te be denken, dat het materiaal voor het vredesarsenaal niet wordt aangevoerd, zoals dit voor het oorlogsarsenaal kon gebeuren. Natuurlijk geven, we direct toe, dat het tijd vergde, om de oor logseconomie weer tot een vre deseconomie te maken. Maar het heeft twee jaar moeten duren en de Europese situatie moest eerst hopeloos worden, vóórdat er over de vredesleveranties werd gepraat als over de oorlogsleveranties „de centen, die komen wel". Gemeenschapszin schijnt alleen te kunnen gedijen, wanneer aan het niet betrachten daarvan direct levensgevaar rs verbonden. Maar de directe bedreiging moge van de lucht zijn, zolang de wereld niet een vorm heect gevonden, waarin het mogelijk is, dat landen met de meest uiteenlopende le vensbeschouwelijke conceptie sa menwerken voor zulk een dood- simpel ding, als de veiligstelling van de nooddruft voor de mens, zolang is het directe levensgevaar alleen maar verhuisd naar het tweede plan. Het geheel lijkt op een ouderwets weerhuisje, waarbij het geld naar buiten komt als 't vrede en de goederen, als het oorlog is. En waar hef oude ge zegde wordt bewaarheid, dat „in de oorlog alles kan". Maar als in de oorlog alles kan, waarom zou dan niet in vre destijd alles kunnen Om dat de

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 3