Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week No. 116 Vrijdag 22 Augustus 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieêle Mededelingen Noodwet Ouderdomsvoorziening Zij, die'ih aanmerking wensen te komen voor een uitkering in gevolge de NooidWet Ouderdoms voorziening, dienen hiertoe een aanvraag in te dienen. Uitdruk kelijk wordt erde aandacht op gevestigd, dat zonder aanvraag geen uitkering mogelijk is. Dus zij, die reeds een uitkering van ouderdomsrente of invaliditeits- rente genieten, moeten toch een aanvraag indienen. Deze aanvraag dient uitsluitend te geschieden op de formulieren, die ter gemeentesecretarie ter beschikking worden gesteld. Deze formulieren kunnen aldaar worden afgehaald gedurende de morgenuren van 912 uur. Zij, die niet in staat zijn, deze formulieren zelf in te vullen, kun nen hierbij geholpen worden door de betreffende ambtenaar. Gele genheid hiertoe bestaat op Maan dagmorgen, Dinsdagmorgen en Woensdag van 9—12. Zij, die Hiérvan wensen gebruik te maken, moeten medebrengen trouwboekje» distributiekaarten, boekjes ouderdomsrente en inva- liditeitsrente, spaarbankboekjes, eigendomsbewijzen, pólissen, aan slagbiljetten der belastingen enz. De zitting vindt plaats in de wachtkamer Gemeentehuis. De plaatselijke Commissie van onderzoek Waddinxveen We zitten er mee. Om het met een gewaagde beeldspraak te zeggen Indonesië kómt ons zwaar op de maag te liggen zwaar door de politiek, die er otn de Indonesische kwestie wordt gepleegd zwaar ook door de feiten, die wij in ons overzicht wensen te boekstaven. Die politiek Wij zijn er wéét zó van doorgedron gen, dat elk woord zeker als men over Indonesië schrijft, op een goud schaaltje moet worden gewogen, wil len wij voorkomen, dat er niet van een of andere verpolitieke lezer een boze brief komt. Bepalen wij ops tot de feiten. En als men die feiten onbevooroordeeld en eerlijk bekijkt, moet men vaststel len, dat Nederland bij de Veiligheids raad tot nu toe niet zo n beste beurt heeft gemaakt. Sjahrir mocht te Lake Succes een rede houden, waarin hij heel wat lelijks over de Nederlan ders kon spuien. Geen goed woord was er bij. De Maloni-staten, Oost- Indonesië en West-Borneo worden echter niet geboord de Neder landse vertegenwoordiger. Van Klef- fens mocht niet dadelijk van repliek dienen en hoewel bij een dag later het Nederlandse standpunt haarfijn kon uiteenzetten en verdedigen, ont kwam de onpartijdige beoordelaar- op-een-afstand niet aan de indruk, dat de Republiek de eerste ronde met enige punten meerderheid had gewonnen. Maar het politieke steek spel is- nog niet ten einde. Dinsdag middag is in de Veiligheidsraad de tweede ronde „gebokst". Daarover hebben Wij, óp het ogenblik, dat wij deze regels schrijven, nog geen be richt binnen. Maar misschien weet u al, of het Nederlandse voorstel, een onpartijdige commissie voor on derzoek in de Nederlands Indië in te stellen, buiten de Veiligheidsraad om, werd aanvaard. In afwachting van verdere Veilig heidsraad-besluiten wordt het bevel: „Staak het vurendoor beide par tijen overtreden. „Overtreden" is het juiste woord al niet meer. Het bevel wordt gewoon genegeerd. Uit alle berichten blijkt dan ook, dat de toestand hoog-gespannen is. Zal Nederland de adviezen van de Veiligheidsraad kunnen accepteren Zal de toestand op Java en Sumatra niet zulk een bedreiging worden voor de Nederlanders daar soldaten en burgers dat de regering verdere actie nodig acht en om te redden, wat nog te redden is naar Djocjakarta zal doen oprukken De oorlog woedt in Indonesië en getuige de dodenlijst wordt er heviger gestreden dan vóór dit bevel. Het tweejarig bestaan der Republiek werd bescheiden gevierd. Soekarno en z'n generaal Soedirman hielden naar Duits recept een paar brallende redevoe ringen. Soedirman zei bij voorbeeld. „Het is voor Indonesië beter, een zee van vlammen te worden, dan opnieuw te worden gekoloniseerd".... De opvattingen van deze mensen schijnen niet meer te overbruggen. Zó komen wij er niet enwij zitten er mee Zou de Partij van de Arbeid er wél komen In het buitengewone congres, dat te Amsterdam werd ge houden, is over de maatregelen in, om of voor Indonesië, een hartig woordje gesproken, doch de houding van regering en partijbestuur werd, tenslotte met grote meerderheid goed gekeurd. In een resolutie werd dit vastgelegd en enige wenken voor de toekomst werden erbij gegeven. Te Amsterdam -en in andere plaatsen zaten de huisvrouwen met het brood, Dat is weer zon ge waagde beeldspraak, want de huis moeders zaten er door de bakkers staking juist niet mee zij kregen geen brood. De actie der bakkerspatroons tegen de regering, die „dank zij" Indonesië een paar weken was uit gesteld, ging nu wél door. De bak kers moeten de broodprijs verlagen en zij menen, dat zulks niet mogelijk is. Zij grepen naar het middel, dat de „kleine man" het meest dupeert de staking, Het is te hopen, dat het conflict spoedig is bijgelegd. Niet alleen de bakkers ook de slagers hebben hun moeilijkheden. Zij zijn van mening, dat met mede werking der regering het vleesrant soen kan worden opgevoerd, zodat deze middenstanders ook eens wat kunnen verdienen. Gelukkig denken deze er nog niet over - in letterlijke zin het bijltje er bij neer te gooien. Als wij onze schamele 150 grammetjes vlees nu ook nog moesten missen Stakingen en sabotage zijn anders aan de orde van de dag. Het Duitse Reichswald staat in lichte laaie. Vroe ger kwamen daar weinig branden voor, maar sinds er hout wordt gekapt ten behoeve der Nederlandse mijnen, moeten de brandweerploegen steeds weer aan het werk,, Als dit op grote schaal mogelijk was, zou men in deze zomer, die alle warmte - records schijnt te willen breken, de brandweer liever gebruiken voor de besproeing van sommige velden. Want zo langzamer hand dreigt de droogte zeer schadelijk te worden voor de land- en tuinbouw. „Het weer" heeft de mens echter nog niet in de hand en dat is maargoed ook. Iets anders is het met de voe ding. Dat twee Nederlandse chemici erin zijn geslaagd de vitamine A kunstmatig te fabriceren, is van groot belang voor de volksgezondheid, vooral nu de behoefte aan vet over de gehele wereld groot blijft. Nieuws uit onze woonplaats Zaterdag 23 Augustus geeft het fanfarecorps „Concordia" een concert in haar concerttent op het Stationsplein, aanvang 6.45 uur. Hieraan zullen tevens medewerken de harmonie „Door Kunst Verkregen" uit Nieuwerkerk a.d. IJssel le afd. en fanfarecorps „Kunst en Vriend schap" van Zoetermeer, afdeling uit muntendheid. Dit wordt dus een groots pro gramma en er valt veel te genieten voor muziekliefhebbers. Tevens ligt het in de bedoeling van bovenstaande corpsen om gezamenlijk een mars te maken, dus een evenement nog nooit in onze gemeente vertoont, ongeveer 100 muzikanten tegelijk. Dit werd voor enkele weken ook in,Nieuwer- kerk gedemonstreerd met geweldig succes. Het geheel staat onder leiding van de dirigent van „Concordia", de heer C. v. Gent, die tevens diri gent van beide andere corpsen is. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Noord- wijkerhout benoemd de weleerw. heer W. J. de Graaf, alhier, en tot kape laan alhier, de weleerw. heer J. P. Seijsener (neomist) uit Alfen a.d. Rijn. De 16-jarige zoon van de heer S., alhier, had een bezoek gebracht aan een ziek neefje in het Paviljoen te Gouda. Bij zijn vertrek werd hij bij het oversteker, aangereden door een auto, en heeft men hem met lichte hersenschudding en enige ern stige ontvellingen in het Paviljoen opgenomen. De chauffeur treft geen schuld. Zaterdag hield de postduiven vereniging „De Zwaluw" een wed vlucht vanaf Vilvoorde, afstand 126 K.M. De duiven werden gelost 1 u. Aankomst eerste duif 3.25.11, laatste 3,47.49. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Wit 1, 3, 8, 11 L. W. Versluis 2, 7, 9 D. la Grand 4, 5. 6, 10; D. de Gelder 12. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd de brandweer gealar meerd voor een brandje op de vuilnis storting aan de Zwarteweg. Met één straal was de brand geblust en na 5 minuten kon de brandweer weer inrukken. Geheel onafhankelijk van het grote feest op 1 September zullen enkele buurtverenigingen op eigen terrein een feest organiseren voor hun leden. Allereerst de buurtvereniging Kerkweg, welke Zaterdag 23 Aug. op het stationsplein kinderspelen houdt en 's avonds een openlucht filmvoorstelling geeft. Men zie de advertentie. De buurtverenigingen „Oranje Trouw" en „Beatrix" (Zuidkade), houden eveneens een feestmiddag voor de kinderen der leden op Zaterdag 30 Augustus. Beide verenigingen hebben een programma gepubliceerd, bestaande in hoofdzaak uit kinder- en volksspelen. „Oranje Trouw" geeft bovendien nog een openlucht-film voorstelling. Men leze de publicatie. Onze plaatsgenoot de heer R. de Wilde slaagde voor het examen vakbekwaamheid manufacturen-trico- tages. Tbc.-bestrijding en wijkver pleging. Het mag van algemene bekend heid worden geacht, dat de gehele dienst der wijkverpleging sedert 1 Januari van dit jaar onder het beheer van de vereniging tot bestrijding der tuberculose is gekomen. Verschil lende ingezetenen zelfs in de ge meenteraad zijn in die geest stemmen opgegaan hadden zich nog inge dacht, dat dit wel eens het begin kon zijn van een fusie tussen de vereniging „Ziekenzorg" en de tbc.- vereniging. Ja, zelfs het staatstoezicht op de volksgezondheid drong in die richting en heeft diverse conferenties gehouden met de verenigingsbesturen om te komen tot een samensmelting. De tbc.-vereniging schorte haar alge mene ledenvergadering steeds op, doch tevergeefs, het bestuur acht langer dralen thans ongemotiveerd. Temeer omdat de vereniging „Ziekenzorg" tegenover een fusie niet sympathiek staat en in haar algemene vergadering het besluit heeft genomen niet aan een samensmelting mede te werken, doch de met wijkverpleging uitge breide tbc.-vereniging alle mogelijke steun te verlenen. Daarbij het Groene - Kruis-werk uitgenomen het in gebruik geven van verplegings-mate- riaal aan de tbc.-vereniging over dragende. De tbc.-vereniging zal nu spoedig haar ledenvergadering houden. Het bestuur zal daarin met belangrijke voorstellen komen, want niet alleen de statuten zullen beduidend moeten worden gewijzigd en aangevuld, maar ook de naam zal aan de werkelijk heid moeten worden aangepast. Wie weet een goede passende en niet al te lange naam Het vergaderingbezoek laat in onze gemeente veel te wensen over. De ouderen onder ons zullen zich nog herinneren, dat er vroeger veel be langstelling was voor de onderwer pen, welke de vereniging aan zich trekt, De vergaderingen brachten volle zalen. Zouden we nu eens kunnen afspreken, dat dit weer zo moet wor den. De tbc.-vereniging, tot nu toe een philantropische instelling, die haar leden thans alleen biedt het prettige gevoel van andermans leed te ver zachten, zal voortaan, al het Groene - Kruis-werk ter hand nemen en dus daadwerkelijk voor haar leden opko men. De andere vereniging telt circa 850 leden, welk aantal sterk kan en moet uitbreiden. Immers, om o.a. van de diensten der verpleegsters gebruik te kunnen maken en wie overkomt dat niet zal men in de toekomst lid van de nieuwe vereniging moeten zijn, maar dan verdubbelt het leden tal vrij spoedig. Dus bij wijze van spreken „Elk gezinshoofd lid van de nieuwe vereniging" Dan is het ook niet zoveel bijzonders om een goed vergaderingbezoek te hebben. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden een zilveren armbandje, 1 groen etui. Verloren I donkerblauw Kinder jasje, 1 portemonnaie, 1 duimstok, 1 bruine portemonnaie, 1 gebreid Kinderjasje. Varkens- en Schapenfokdag Op Donderdag 28 Augustus a.s. zal te Gouda op de veemarkt voor de derde achtereenvolgende keer de jaarlijkse Varkens- en Schapenfokdag gehouden worden. Gelet op het suc ces van de beide vorige keren, be looft het ook dit jaar weer een mooie dag te worden, daar ook nu weer, evenals verleden jaar, de beste fok schapen van de provincie aanwezig zullen zijn. Ook wat de varkens aangaat zullen verschillende zeer goede exemplaren aanwezig zijn en van het meest ge wenste foktype zal men zich dan een goed beeld kunnen vormen. Ondanks de beperkte varkensstapel en de iets mindere belangstelling voor de schapenhouderij zal weer duidelijk uitkomen, dat er in de omgeving van Gouda een prima schaap en varken gefokt kan worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1