Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week Distributiewee De nieuwe bonnen No. 119 Vrijdag 12 September 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie:' Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Raadscommissies. In de op 9 September 1947 ge houden raadsvergadering zijn de ver schillende raadscommissies als volgt samengesteld Commissie van bijstand in het beheer der gemeente bedrijvende heren H. J. Jansen, J. A. Modderkolk en M. Schouten. Door het college van Burgemeester en Wethouders is als voorzitter dezer commissie aangewe zen de heer A. Oudijk. Financiële commissie de heren Dr. W. van den Berg, voorzitter, J. Berghoef en S. Pille. Bouwcommissie de heren Ir. J. P. H. Venema, voorzitter, S. C. J. van Tol en C. E. G. Okkerse. Vtrordeningencommissiede heren W. Broer, J. Dullemeijer en Ir J. P. H. Venema, voorzitter ambtshalve de burgemeester. Waddinxveen, 10 September 1947. De Burgemeester, A. OUDIJK, Loc. B De Amerikanen beginnen een beter i'nzicht te krijgen in het Indonesische .probleem, aldus heeft dr. Van Mook verklaard. Men weet, dat hij op ver zoek van de regering naar Amerika vloog om er aan te werken, daar dat betere inzicht te brengen om door besprekingen en radio-redevoe ringen de Amerikanen beter op de hoogte te brengen. Loopt dr. Van Mook achter de feiten aan Men zou deze vraag niet met een resoluut „ja" kunnen beant woorden. Sjahrir heeft weliswaar niet alleen in de Veiligheidsraad veel lelijks over de Nederlanders in Indonesië kunnen vertellen hij heeft ook de Amerikaanse publieke opinie kunnen bewerken. En nu eerst komt dr. \^n Mook om de dreigredenen van de Republiekeinse voorman te ontzenu wen. Ja, ja het zij allemaal toe gegeven, een mens kan echter niet op twee plaatsen tegelijk zijn. Boven dien hebben de vertegenwoordigers der Malino-staten die deze week naar Nederland kwamen om met veel eerbetoon zijn ontvangen hoewel zij niet tot de Veiligheidsraad worden toegelaten, voldoende gelegenheid gehad, om de Amerikanen duidelijk te maken, dat er in Indonesië méér is dan de Republiek dat men ook door vreedzame samenwerking tot behoorlijke verhoudingen kan komen. En in de Veiligheidsraad was mr. Van Kleffens om de Nederlandse zaak te bepleiten. Wij kunnen dus zeggen, dat dr. Van Mook ten over vloede naar Amerika werd gezonden. Inmiddels heeft na België voor Nederland Australië-het verzoek van de Indonesische Republiek aan vaard om zitting te nemen „in de Commissie van Drie", welke door de Veiligheidsraad werd ingesteld om de oplossing van het Indonesische geschil te vergemakkelijken. België en Australië zullen het derde lid aan wijzen. De consuls-generaal zijn mede aan het werk. Zij vliegen heen en weer en houden de ene conferentie na de andere. Deze diplomaten gaan op verzoek van de Veiligheidsraad na, hoe het bevel „Staak het vuren" wordt nageleefd. Dat is bedroevend slecht Schier dagelijks sneuvelen Neder landse jongens en het totaal aantal gevallenen is reeds schrikaanjagend groot. Hoe dan ookdaar moet een einde aan komen. Misschien dat de uitgestelde regeringsverklaring aan het begin volgende week daartoe duidelijk de weg aangeeft. Dan zal tevens wel officieël melding zijn ge maakt van „de verandering en aan vulling" van het kabinet. Volgens sommige berichten zou mr. dr. P. J. Witteman uit Overveen benoemd worden tot minister van Binnenlandse Zaken. Minister-presi dent Beel zou de pórtefeuille van. Overzeese gebiedsdelen behouden, térwijl Ook minister Jonkman voor het kabinet behouden zou blijven. Wie verwacht mocht hebben, dat een regeringscrissis uit de Indone sische kwestie zou voortspruiten, ziet zich in die verwachting voor lopig, beschaamd. Dat van zekere zijde druk in die richting wordt uit geoefend, is bekend daar staan we niet vreemd tegenover. Wél bevreemde het, dat prof. Gerbrandy werd verboden, voor de radio te spreken. De vrijheid van meningsuiting werd hierdoor aange tast, meenden sommigen. Zeker is, dat uit dit verbod bleek, dat de Grondwet op dit punt is verouderd en dat art, 7, régelende de drukpers vrijheid, ook op de radio behoort te worden toegepast. Men mag in zekere zin alles schrijven zou men dan ook voor het spreken niet de zelfde maatstaf aanleggen? Spreken is nog altijd zilver, terwijl zwijgen goud is. Aan de andere kantgezonde critiek mag altijd worden gehoord. Anders zou men ook de voorzitter van „de Utrechtse Jaarbeurs", mr. Fentener van Vlissingen, het zwijgen wel kunnen opleggen. In een pers- conferente klaagde hij erover, dat de regering onvoldoende medewerking verleent om het ruimtegebrek op te heffen. De jaarbeurs wordt in z'n bestaan bedreigd en zelfs aan de Jubileumbeurs de gouden „beurs" kunnen honderden gegadigden niet deelnemen. Hier zou zwijgen geen goud zijn hier moest worden ge sproken om verbetering te erlangen. Volgens persbericht zou ons land een tekort hebben aan 9300 mijn werkers. Begrijpelijk, maar niet be grijpelijk dat we een overschot hebben van 40.000 landarbeiders. We hebben in onze omgeving wel andere klanken gehoord. Men schrijft ons Dezer dagën werd de vraag gesteld: moet de distributie in discrediet ge raken? Deze bedrijfstak is kortelings gereorganiseerd de kring Boskoop is opgeheven en Waddinxveen is geworden een onderdeel van.de kring Gouda, de stad met een toekomst, zoals een der vroegere Burgemeesters haar noemde. Men dacht hiermede een stap in de goede richting te doen. Aan de volke is kond gedaan, dat nieuwe distributiebescheiden konden worden afgehaald en wel op Maan dag, 8 September en volgende dagen, al haar de beginletter van de naam van de betrokkene. Dat „lolletje" heeft de bevolking op gezette tijden. Vele huismoeders moeten maatre gelen nemen om de huishouding voort gang te doen hebben, want de mannen zouden er voor moeten verzuimen, doch men went aan alles. Een plaatsje in de rij opgezocht, het duurde wel eens wat lang. maar ten slotte werd men toch geholpen. Zo was het toen Boskoop de schepter zwaaidenu schijnt dat anders te zijn geworden. Doch wat schort er aanis bet personeel niet uitgebreid genoeg Heeft het geen routine of hapert er wat aan de leiding er is iets niet in orde. Het aantal inwoners is niet noemenswaard uitgebreid. Onder de wachtenden werd al ge mompeld, dat het Maandag overdruk was geweest, dat het lang geduurd had voordat mèn aan de beurt was en dat ten slotte taptoe werd geblazen, de niet-geholpen mensen verwijzende naar de volgende dag. Bevestiging, dat zulks inderdaad is .geschied, heb ben wij niet gekregen, maar wel was het Dinsdagmorgen meer dan druk en waren er om 3 uur, het sluitings tijdstip, nog tientallen, die niet aan de beurt gekomen waren. Men kon niet meer geholpen worden, niet omdat de klok 3 aanwees, maar er werd te kwart over drie bekend gemaakt, dat de voorraad „versnapèringekaarten" uitgeput was. Dat is toch wel het toppuntVelen moesten dus onver richter zake huiswaarts en zullen nu Woensdag hun tijden geduld opnieuw hebben moeten geven. Met het voor uitzicht, dat het ook dan erg druk zal zijn. Hulde aan degene die het rijmpje op bet aanplakbiljet heeft gemaakt „Haal uw bonnen op de aange geven tijd. Dat voorkomt wachten tot uw spijt". 't Is te hopen, dat het gemeente bestuur zijn invloed zal aanwenden om aan deze wantoestand een einde te maken. Zó gaat het niét Nieuws uit onze woonplaats De beheerder der rijwielstalling op het feestterrein aan het Dorp op 1 September 1.1. deelt mede, dat het rijwiel niet uit zijn stalling is ont vreemd, doch op een terrein er naast. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde voor lopige uitkomsten van de 12e volk stelling op 31 Mei 1947 zijn voor deze gemeente als volgt Aantal woningen 1773, waarin wo nen 1962 huisgezinnen of alleen wonende personen andere bewoonde ruimten 35, waarin wonen 35 gezinnen (galleen wonende personen, Het aantal inwoners is volgens deze voorlopige uitkomsten 4093 mannen en 4070 vrouwen, in totaal 8l63. Van het Rode Kruis ontving de familie Barendrecht bericht dat hun zoon, dienstplichtige in Indië, niet levensgevaarlijk gewond werd. De landbouwer C. H. ajhier, die zich bezondigd had tegen de voor schriften coloradorkever-bestrijding, door niet tijdig zijn aardappelen te bespuiten en deswege was verbali- seerd, werd door de Kantonrechter veroordeeld tot f 45.boete. De Commissie Noodvoorzie ning Ouderdomspensioen is samen gesteld als volgt de heren W. Buitelaar voorzitter, H, Jenné, H. Olie, C. Graafland, J, A. Hogenèlst, A. van der Benen M. Schouten. Toegevoegd secretaris de heer Van Steijn, ambtenaar ter Secretarie. Zaterdag hield de P.V, „de Zwaluw" een wedvlucht vanaf St. Kat, Waver afstand lo8 km. De duiven werden gelost 12.3o.Aankomst eerste duif 2.4.56, laatse duif 2.14.4o. De prijzen werden als volgt be haaldL. W. Versluis, 1.3.16.19.2o Abr, de Bruin. 2,4.5.6.8,11.12. A. de Wit, 7.14.22.23. D. de Gelder, 9.17 Adr. de Bruin 10, J. Sol, 13, D. La Grand. 15, 18, L. de Bruin, 21. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 zak met zwempak en handdoek. 1 hoofdstel van paard, 1 zwarte portemonnaie metinh. ldames- portemonnaie met ritssluiting, een overal. Verloren 1 breiwerk (licht blauw katoen), een achterlicht van een auto, 2 portemonnafe's, een gecomb. kaart. M 01 M 02 M 01 M 02 M 01 M 02 M 01 M 03, M 01 M 02 M 03 M 04 M 03 M 06 De postduivereniging „de Sperwer" hield een wedvlucht van Kathlijne Wavre (B.) afstand 108 km. De duiven werden gelost 9.30, aankomst eerste duif ll.o2.17, laatste 11.17.32. De uitslag was als volgtJ. Fens 1, 8, 12, 17, 22; Abr. v. d. Graaf 2, 5; P. Vink 3, 13, 14, 2o, 27,35; W. v. d. Water 4, 6, lo, 11, 28, 31 Gebr. v. d. Zijden 7, l6, 34P. v. d. Berg 9, 18, 19, 25, 29, 32, 33 J. v. Ardenne 15; L. Hoogerdijk 21, 23, 24 A. P. v. d. Graaf 26Ar v. d. Kraats 3o. In concours stonden lo5 duiven. (Geldig van 14 t.m. 27 September) Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M) brood, 800 gram brood brood, 400 gram brood boter, 250 gram boter, br ter, 250 gram margarine of 200 gram vet vlees, 100 gram vlees vlees, 300 gram vlees melk, 4 liter melk M 05 melk, 7 liter melk diversen, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas diversen, 125 gr. koffie diversen, 50 gr. thee diversen, 250 gram waspoeder (geen soda) reserve, 1600 gram brood reserve, 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M) M 11 brood, 800 gram brood Mil boter, 250 gram boter M 12 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet M 11, M 12 vlees, 100 gram vlees M 13, M 15 melk, 12 liter melk Mil diversen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas K 12 diversen, 250 gram waspoeder (geen soda) M 13 reserve, 800 gram brood M 16 reserve, 250 gram waspoeder (geen soda) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken (Serie M) M 21 brood, 800 gram brood M 21 boter, 250 gram boter M 22 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet M 21 melk, 5 liter melk M 21 vlees, 300 gram vlees M 22 vlees, 100 gram vlees M 21 kaas, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas M 21 Eieren, 5 eieren Op de vleesbonnen voor personen, geboren in 1942 en vroeger, is deze veertien dagen 400 gram vlees be schikbaar, dus 100 gram extra. Blijft letten op de Coloradokever. Op verschillende plaatsen in het land komen thans in de reeds afster vende of groene gewassen nog kevers en larven voor. Deze kevers over winteren in de grond en daardoor kan het volgendéktjaar op die plaats of in de naaste omgeving een be smettingshaard gevormd worden, Het is daarom noodzakelijk, dat elke teler het aardapp^lgewas nauwkeurig na gaat of er nog larven of kevers voor komen om deze direct te kuunen vernietigen. Ook bij het rooien dient er voor ge zorgd te worden, dat de reeds in de grond aanwezige kevers of poppen worden vernietigd. Men blijve ook in eigen belang waakzaam

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1