2e BLAD Weekblad voor Waddinxveen van Vrijdag 12 Sept. 1947. Nr 119 Raadsvergadering. ^Ondoordachte woorden. Woningtekort Aantal inwoners van het De raad kwam in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder Oudijk, locoburge meester. Na opsomming van de ingekomen stukken was aan de orde de samen stelling van de verschillende raads commissies, die onveranderd werden gekozen. (Men zie de officiële mede delingen) Vervolgens moest worden overgegaan tot benoeming van een commissie van advies inzake de ver deling van woonruimte. De heer Dr. van den Berg voerde als bezwaar tegen de aanbevelingen aan, dat daarop niet de naam van een vrouw voorkwam en dat een wethouder zou kunnen worden be noemd. Vooral dit laatste achtte hij niet juist, omdat dan een lid van de commissie advies aan zich zelf zou uitbrengen. De Voorzitter kon dit laatste argument niet onderschrijven. Voor het overige waren de leden vrij andere namen aan de aanbeve lingen toe te voegen, waaraan werd voldaan n.l. die van Mevr. van der Torren en Mevr. van Zonneveld. Hierna werd tot stemming overge gaan met het resultaat, dat in de commissie werden benoemd Mevr. van der Torren met 7 stemmen, de heer Schouten met 12 stemmen, de heer Kraneveld met 13, de heer van Tol met 11 en de heer van Nielen met 8 stemmen. Voorts verwierven Mevr. Zonneveld 4 stemmen, de heer Buitelaar 5 stemmen, de heer de Joode, de heer Dullemeijer en de heer Zwij gers 1 stem en de heer Steenland 2 stemmen, De in de vorige vergadering be noemde commissie ad hoe voor de redactie van een formuliergebed voor het sluiten der vergaderingen was met haar werk klaar gekomen en haar voorstel werd zonder stemming aan genomen onder aantekening evenwel dat de heren Dr. van den Berg, Schou ten, Dullemeijer en Pille geacht wen sten te worden zich van stemming te hebben onthouden. Achtereenvolgens werden aange nomen de voorstellen tot vaststel ling van een besluit ex art. 55ter der Lageronderwijswet 192o, tot wijziging van de bouwverordening en tot wijziging van de verordening op de heffing van de vermakelijk heidsbelasting. Aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan den Rijn werd een sub sidie over 1946 toegekend van f 621, het lidmaatschap van de Zuid-Hol landse provinciale brandweerbond werd opnieuw aangegaan, terwijl op het verzoek om subsidie van de vereni ging van brandweercommandanten afwijzend werd beschikt. Met ingang van 1 November a.s. zullen de steunnormen voor de be deelden van het burgerlijk armbestuur belangrijk worden verhoogd en wel voor man en vrouw op f 21.— voor kostgangers op f 15.en voor alleen- wonenden op f 17.5o per week. De grond aan de Sniepweg, ten behoeve van de woningbouw, waar over geen overeenstemming kon wor den bereikt, werd thans aangekocht voor een prijs berekend naar f 8ooo, per h.a. Voor het thans benodigde complex is een bedrag van ruim f 24.000,— gemoeid, De voorwaarden, waaronder B. en W. bereid zijn water te leveren aan de gemeente Reeuwijk, werden goed gekeurd, evenals het voorstel inzake de vaststelling van de cokesprijzen n.l. f 2.15 per hl. voor de kleinhandel. Bij dit laatste voorstel werd tevens vastgelegd, dat niet tot verhoging van de gasprijs zal worden overge gaan, zolang dit niet van hogerhand wordt bevolen. Een adres van de bewoners van de Henegouwerweg (zuid) om aan sluiting van hun percelen op de water leiding werd voor kennisgeving aan genomen, aangezien reeds eerder in principe werd besloten de gehele gemeente op de bedrijfsnetten aan te sluiten zodra de materialenpositie dit mogelijk zou maken. Na enkele punten van onderge schikt belang volgde de rondvraag. De heer Broer informeerde naar de nieuwe wet op de verdeling van woonruimte, de heer Modderkolk vestigde de aandacht op het plant soen van de spoorwegen nabij het station, op de vervuiling van de Pette bij de overweg en vroeg tenslotte inlichtingen over de voorgenomen herstratingen. De voorzitter lichtte de heren in en zegde de heer Mod derkolk een nader onderzoek toe. De heer Berghoef wees op de ge brekkige straatverlichting, hetgeen in de bedrijvencommissie onder ogen zal worden gezien. De heer Ir. Ve- nema informeerde waarom de aubade der schoolkinderen op de verjaardag van H. M. de Koningin niet was doorgegaan, waardoor aan de kin deren een gepaste plechtigheid was onthouden. De voorzitter antwoordde dat hij geen bezwaar tegen deze aubade had, doch dat de organisa toren gemeend hadden deze niet te moeten laten doorgaan. De^heer Venema drong er op aan pressie uit te oefenen, dat in de vervolge dit „feest" wel zou doorgaan, waarvoor de voorzitter zijn medewerking toe zegde. Nadat nog de heer Okkers had geïnformeerd naar de pogingen van het gemeentebestuur inzake de wijziging van de spertijd werd de vergadering gesloten. Het is dikwerf voor men het weet Reeds over onze lippen De draagkracht werd niet eens beseft 't Ging klakk'loos ons ontglippen.... We hadden 't niet zo erg bedoeld, 't Was slechts wat onnadenkend Maar tóch, één los gesproken woord, Is vaak voor and'rend krenkend. En't is zo jammer, ééns gezegd, Is 't nóóit meer te herroepen, Ja, één zo'n woord kan menigeen, Veel levensvreugd afsnoepen. Vaak zijn de wonden, o zo diep, Door één woord slechts geslagen. Die wonden helen veelal nooit, Ze blijven bitter plagen Daaromwanneer loslippigheid, Door ons niet wordt bedwongen. De drang naar 't klets-maar-raak gedoe Niet tijdig wordt verdrongen, Dan zijn wij oorzaak van veel leed, Vaak zonder dat we 't weten, Op tijd te zwijgen is een kunst, Laat ons dat nooit vergeten Wanneer men rekening houdt met de noodzakelijke reserve is er in Ne derland een woningtekort van 340.000 woningen, want er zijn 269.000tinwo- nende huishoudens terwijl 31.700 huishoudens zijn ondergebracht in woningen, die niet als blijvende woon ruimten bestempeld mogen worden, Dit betekent, dat 13 pCt. van de huishoudens geen woning heeft. Van de grote steden is het tekort van Nijmegen en het snelgroeide Eind hoven 19 pCt en van 's-Gravenhage 18 pCt. in Amsterdam en Utrecht slechts 8 pCt. De woningnood is het grootst in Limburg 21 pCt. daarop volgen Gel derland 18 pCt. en Noord-Brabant 17 pCt. Friesland vertoont het gun stigste beeld met 5 pCt. In Nederland wonen 9.263.631 men sen, waarvan 4.620.566 mannen en 4.643.075 vrouwen. Hiervan kreeg onze provincie het leeuwendeel met 2.219,617, (1.093.489 m. en 1.126.128 v.) de drie grootste steden van ons land Amsterdam, Rotterdam en Den Haag telden resp. 761.660, 630.812 509.345 inwoners. In de Residentie zijn de mannen met een totaal van 24o.273 ernstig in de minderheid tegen 268.273 vrouwen. Bijna 28.ooo vrou wen zullen dus een andere haven moeten zoeken om aan de man te komen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 3