DE JAARBEURS Bittere en hoopvolle klanken Schuifelende voeten, een trage slang van langzaam voortkrui- pende mensendrommen, pakkisten, stands in opbouw, een druk ge roezemoes van velerlei geluiden... ziedaar een eerste impressie van de najaarsbeurs, zoals wij die vóór en na de officiële opening aan schouwden. Een nijpend tekort aan ruimte dwong ook de 49e jaarmarkt tot drastische beperkingen, welke o.m. 300 belangrijke inzenders buiten sloten en tal van firma's opnieuw samenpersten in een te bekrompen stand. De noodkreet „ruimte", door dr. F. H. Fentener van Vlissingen reeds tijdens de perslunch met bitterheid geslaakt, vond een ge trouwe weerspiegeling in de on overzichtelijkheid en opeenhoping der ontelbare geëxposeerde arti kelen. En dan leert de 35 bladz. tellende inhoudsopgave van de vele honderden pagina's tellende catalogus ons spoedig, dat er vele artikelen niet aanwezig konden zijn. Het grote publiek, dat van al deze interne moeilijkheden weinig bespeurt, verheugt zich reeds in de geringe toeneming van het aantal binnen- en buitenlandse deelnemers. Doch het is goed om het oor ook elders eens te luis teren te leggen en dan verneemt men minder gunstige stemmen. Mr. J. Milius, de eminente direc teur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, wees er ons op hoe ernstig de Nederlandse export benadeeld wordt, nu het leggen van con tacten met het buitenland voor een aantal van niet minder dan 300 bedrijven afgesneden wordt En dit uitsluitend doordat de overheid toestemming weigert voor de uitvoering van reeds lang gereedliggende plannen. In geen enkel ander land worden aan der gelijke manifestaties van 't nation, bedrijfsleven beperkingen in de weg gelegd. Het gevaar bestaat dus, dat de grote jaarmarkten in andere landen zeer spoedig de thans over de gehele wereld be kende Utrechtse Jaarbeurs gaan overvleugelen en tenslotte in inter nationale betekenis uitschakelen. Ruimte een noodkreet, die niet genoeg herhaald kan worden. Utrecht woekert met tijdelijke en semi-permanente gebouwtjes, met houten behuizingen en open-lucht stands. En nog is er niet genoeg plaats voor datgene, wat wij het buitenland kunnen aanbieden. De Jaarbeurs is bekneld geraakt in de nijpende tang van een niet- vooruitziende overheid. De Jaar beurs kan zich niet meer ont plooien. De Jaarbeurs staat stil op één punt en blijft daar staan. Nederland, let op uw saeck Nog één stap en wij raken ach terop. Terwille van onze export en terwille van ons nationaal wel zijn mag dat niet gebeuren. Hoopvol zijn de optimistische klanken, die uit vrijwel alle stands opklinken in antwoord op de stereotiepe vragen „Wanneer kan ik het krijgen" en „Hoeveel kunt u mij leveren". Lange levertijden zoals tijdens deze Voorjaarsbeurs nog voorkwamen, zijn van de baan. Wat geëxposeerd wordt is binnen een zeer redelijke tijd ook gereed. De materiaalpositie is over het algemeen beter geworden. Slechts de import van buitenlandse arti kelen zal nog ernstige moeilijk heden kunnen opleveren, doch dan is het de afnemer die de deviezen moet verkrijgen. Snufjes zijn er vele. De agra rische beurs biedt belangrijke hulp middelen voor de voor Nederland zo dringend ncodzakelijke mecha nisatie van de bedrijven; elders kunt u leren restloos peuken te roken of echt lopende poppen bewonderenvoor oudere dames is er de »haarkleurhersteller« en voor slordige winkelbedienden étalage-inkt die niet wegvloeit als de pot omvalt (men kan er mee schrijven ook) En natuurlijk weer nieuwe, weer grotere en weer krachtiger en nog bedrijfszekerder machines, voor alle doeleinden. Er is iets te zien in Utrecht. Maar wat belangrijker iser is ditmaal weer kans dat uw bestel lingen werkelijk uitgevoerd kunnen worden. Sc hoolzwemwed strijd en. Hulde aan de initiatiefnemers voor deze wedstrijden, dank aan allen, die hun medewerking verleenden die zwemfestijn voor de jeugd te doen slage*. De organisatoren, de zwemclnb „de Gouwe" en de Reddingsbrigade hadden voor mooie prijzen gezorgd en de heer A. Brouwer, alhier, ver dubbelde ruim dit aantal door een sympatieke schenking, waardoor het mogelijk werd, dat de jongste deel nemers allen een prijs kregen. Wij hadden meer ouders verwacht, die naar de verrichtingen van hun kroost kwamen kijken. Jammer van de loo schoolkinderen die de naam van hun school ophielden in de strijd om de schoolwisselbeker, dat zij tevergeefs een klasse onderwijzer(es) zochten. Welgeteld was er één tegen woordig De voornaamste uitslagen luiden (voor alle categoriën was de opgave 5o m. schoolslag), meisjes van 9-10 jaar 1 en 2 Adri Hoogenboom en Jok van Beek, 3 Leni Los. 4 Gre Havenaar. 5 Gon van Kemenade. Jongens yan 9-lo jaar1 Teunis Brouwer, 2 Andre Grundman, 3 Frank Kerver. 4 Steven v. Kemenade. Meisjes van 11 en 12 jaar 1, Els van Kemenade, 2. Annie Zuidema, 3 Tini van Veen, 4 Lia Alblas, 5 Sjani Kuipers. Jongens van 11 en 12 jaar 1 Henk Jager, 2 Joost de Jong, 3 Rien Asse- man, 4 Jan Verheul, 5 Joop Geers. Meisjes 13 en 14 jaar: 1 Tini Hilgeman, 2 Cory Treffers, 3 Leni v. d. Loo, 4 Jani Treffers, 5 Janny Faber. Jongens 13 en 14 jaar: 1 Rien v. Dodewaard, 2 Piet Gorissen, 3 Jan Buikema. 4 Dik Degenhart, 5 Inge Kerver. Meisjes 14-16 jaar 1 FieOverdam, 2 Rika Sikkema, 3 Corrie Hofstede. Jongens 14-16 jaar 1 Herman Schildt, 2 Gerard Okkerse, 3 Arie Brouwer, Schoolestafette 5 maal 5o meter om de wisselbeker1 Mulo jongens (bekerhouders) 2 school Oranjelaan, 3 Mulo-meisjes, 4 Ned. Herv. school. Ouders, het zwemmen is achter de rug. De zwemclub en de reddings brigade hebben veel voor uw kinderen gedaan. Het is heel wat waard te weten, dat de jeugd kan zwemmen in vertrouwde omgeving onder des kundige leiding. Laat bet niet van één kant komen Laat uw kinderen lid worden van één of beide verenigingen en meldt u zelf als begunstiger Verse broodjes door de lucht. In de loop van de vorige week vervoerde de K.L.M. enige zendingen broden bestemd voor de Internatio nale tentoonstelling op Bakkerijgebied „Itora" 1947", die thans te Arnhem gehouden wordt. Twee dozen met fraai opgemaakte broden, afkomstig van de „Köbenhavns Bagerlaug" kwamen met het K.L.M.-vliegtuig uit Kopenhagen mee. Het toestel uit New York vervoerde twee zendingen bro den respectievelijk van 75 en 30 kg. Ook de K.L.M.-machine uit Londen bracht broden mee voor de tentoonstelling. Alle zendingen kwa men in uitstekende toestand aan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 4