Weekblad voor Waddinxveen EL 1.8 458 Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week No. 120 Vrijdag 19 September 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Sluiting sluis. In verband met noodzakelijke her stelwerkzaamheden zal de sluis naar de Voorofse polder vanaf Maandag 22 September a.s. gedurende 14 dagen voor het scheepvaartverkeer gesloten zijn. De Burgemeester, A. OUDIjK, Loc. B. De Republikeinen hebben pech ge had zij beschoten de consuls-generaal, die in opdracht van de Veiligheids raad een onderzoek er naar instelden, in hoeverre 4e order „staakt het vuren" werd opgevolgd. Het mankeert er nog maar aan, dat er raak werd geschoten Een gewoon mens zou zeggenik heb het al gemerkt ik hefcy geen deskundigen meer nodig ze hebben het vuren nog niet bepaald gestaakt. Bij zulk een hoge missie is het anders. Daar moeten, nu nog, deskundigen aan te pas komen en de heren hebben medege4eeld, dat £r bij het toezicht houden op en het rapporteren over het bevel, het vuren te staken, be vredigende vooruitgang wordt ge maakt. Gelukkig maar. De heren mo gen anders wel voorzichtig zijn. Anders zouden er in plaats van militaire wel eens medische deskundigen aan hun missie te pas moeten komen. Inmiddels heeft de Republiek weer eens haar voorwaarden gesteld. Zij wil nog steeds met Nederland samen werken, maar dan op basis van ge lijkheid en op voorwaarde, dat alle Nederlandse troepen binnen een be paalde tijd zullen worden terugge trokken. Een mars naar Djocja zou de Republiek niet kunnen verhinderen, maar in dat geval zou de guerillastrijd in nog heviger mate worden voort gezet. Alsof het al niet erg genoeg is. Het vertrouwen in Nederland is er niet groter op geworden elke over eenkomst, die de Republiek in de toekomst met ons land zou willen sluiten, zou door een derde mogend heid Engeland of de V.S. moeten worden gegarandeerd. Ja, de troon rede vertelde geen nieuws, toen werd vastgesteld, dat de moeilijkheden in Indonesië zich hebben toegespitst en dat de verhouding tot de Republiek zich in ongunstige zin ontwikkelde. Ziekte verhinderde Hare Majesteit de Koningin persoonlijk in de Ver enigde vergadering der Staten-Gene- raal te verschijnen. Minister Beel heeft Dinsdag de troonrede voorge lezen en beide Kamers een werk program doen horen, dat zeer zeker „grote en voortdurende inspanning" van de leden zal vergen. Een lang werkprogram, maar weinig verrassends gaf deze troonrede. Dat de internationale toestand zor gelijk is, weten wijdat.de overheids uitgaven beperkt dienen te worden, wisten wij ook. Dat bij de weder opbouw de woningen in de eerste plaats komen nieuw is het niet, de balvloeren ten achter worden ge steld. Wij hebben vaker gehoord, dat de export dient te worden be vorderd en dat de productie moet worden opgevoerd wij hadden niet anders verwacht dan dat de verhouding tot de Verenigde Naties beheerst zou blijven en dat de ver standhouding met het buitenland, in zonderheid met België, voortreffelijk was. In de opsomming van wetsont werpen, die in - een nabije of iets verdere toekomst de aandacht zullen vragen, was mede veel bekends veel dat reeds was beloofd. Na de troonrede heeft het volk met belang stelling kennis genomen van de Mil- lioenennota, die haar naam eer aan doet. Het bruto-tekort op de begro ting voor 1948 bedraagt IV2 milliard (voor 1947 was 2,1 milliard geraamd) Laten wij het bij deze cijfers laten. De belasting zal moeten worden be taald f 535 millioen omzetbelasting en f 360 millioen loonbelasting om toch nog een paar „cijfertjes" te geven. Zal volgens de troonrede naar inkrimping van het overheidsapparaat worden gestreefd het ware te wensen, dat aan de voorlichting van het ouitenland meer aandacht zou worden geschonken. Aan die voorlichting, over Neder land èn over Indië, ontbreekt wel een ander. De president van Oost- Indonesië, Soekawatideeder te Rotter dam zijn beklag over. Hij had meer malen gemerkt, dat men in het buiten land de staat Indonesië niet eens kende. Dr. Van Mook bleef langer in Amerika dan aanvankelijk het plan was. Ook daar was wel een en ander recht te zettep. Het wachten is nu nog op de in uitzicht gestelde regeringsverklaring. Over de Jaarbeurs te Utrecht, die weer tot het verleden behoort, kwamen goede berichten. Er moeten heel wat orders vooral voor export zijn genoteerd. De beurs mocht er dan ook met haar 2222 inzendingen, ver deeld over 20 landen, best zijn. Zelfs moesten 300 aanvragen worden af gewezen. Het jaarbeursbestuur dringt er ten sterkste op aan, toestemming te verkrijgen twee grote hallen bij te bouwen, daar anders de Jubileum- beurs in 1948, de 50ste, de steeds groeiende belangstelling niet zou kun nen verwerken. Dan zouden weer honderden inzenders teleurgesteld moeten worden. Zo ziet men, dat wij ondanks alle verslechtering rustig kun nen zeggen dat wij hard aan ons herstel bouwen. Enmet succes Kansen in Suriname. Suriname is van ouds het stiefkind der Nederlandse overzeese gewesten geweest, omdat het nooit een slui tende begroting opleverde. Er moest geld bij en de tropische voortbreng selen konden in de Oost met minder geld en inspanning worden verkregen dan in de West. Eerst in de laatste jaren is daar verandering in gekomen, doordat men begon in te zien, dat belegging van kapitaal in Suriname op de duur zeker zouden renderen, 't Kost wat meer moeite, doch de waardevolle produc ten, bij voorbeeld ertsen (vooral Bauxiet), hout, vis, landbouwartikelen worden nu en in de toekomst op de wereldmarkt veel gevraagd. Het staat echter vast, dat de in heemse bevolking nooit instaat zal zijn de economische opbouw volledig uit te voeren. Bovendien is het aantal ontwikkelde werkkrachten zeer gering en zo ligt het voor de hand, dat ook hier „mogelijkheden voor emigratie" liggen, die vanwege de band met het vaderland bijzondere betekenishebben Naast de verdere uitbouw van industrie en visvangst zal ook de uitbreiding van de landbouw krach tig ter hand dienen te worden geno men. Behalve dat dit een aanwinst voor Suriname van uiterst waarde volle bevolkingsgroepen betekent, zal het ook een belangrijke bijdrage leveren tot de zo nodige verhoging van het levenspeil der inheemsen, omdat de productie van land- en tuinbouw mogelijkheden zal bieden voor de vestiging van verwerkende industrieën, zoals rijstpellerijen, pers bedrijven voor citrusvruchten (sinaas appelen, grape-fruit e.d.) en voor de cocos. Dit alles' nog afgezien vafi de mogelijkheden voor de invoer van nieuwe culturen. De gebeurtenissen in Indonesië onderstrepen de betekenis van dit alles. En zo is dan onlangs opge richt de Stichting LandbouwSuriname, die zich vooral bezig houdt met het onderzoek naar de mogelijkheden tot vestiging voor Nederlandse boeren en tuinders en het voorbereidende werk. Men hoopt in 1949 de eerste emigranten te kunnen ontvangen, Men heeft vooral het oog op een kuststrook van 3oo km. lengte en een breedte van 3o 7o km. Deze bestaat uit zware, vruchtbare kleigrond, die met name voor de teelt van droge rijst uiterst geschikt wordt geacht. Men wil beginnen met een gebied van 3o.ooo ha. waarvan voor 1952 een 10,000 ha. bouwrijp zullen werden gemaakt. Het land ligt zeer vlak en zo laag, dat inpoldering nood zakelijk is. Wij krijgen dus een min of meer Nederlands polderlandschap in de tropen Het district Nickerie wordt zo een nieuwe Wieringemeer- polder. Allereerst zal daar een proef- en demonstratiebedrijf worden ge sticht, dat als doorgangshuis voor toekomstige emigranten zal kunnen dienen. Zij zullen dan drie maanden gelegenheid krijgen zich in te werken, waarna de gezinsleden over kunnen kunnen komen en vestiging kan ge schieden. „De bedrijven en de teelt". Vast staat, dat de mechanische rijstcultuur de voornaamste plaats zal innemen. Maaidorsers zullen het op droge sawahs gegroeide koren moeten verwerken zodat zeer grote bedrijven met weinig personeel mogelijk zijn en de kostprijs zeer laag komt te liggen. Een bedrijf van 9o ha. zal gewoon zijn. Hiervoor is dan f 4o.ooo bedrijfskapitaal nodig. n.l. voor Vol ledig in cultuur gebrachte en van gebouwen voorziene bedrijven. De emigrant dient f 2o.ooo te bezitten voor het aanschaffen van zijn inven taris de overige f 2o.ooo kan op crédiet worden verkregen, evenals dat bij voorbeeld in Wieringermeer- en N-O-polder is geschied. Verder moet hij natuurlijk met de machines kunnen omgaan. NuSuriname meer naar voren komt, heeft het parlement f 4o.000.000 voor het Welvaartsfonds Suriname voor de eerste vijf jaren ter beschikking gesteld. De Stichting Landbouw Suri name vraagthiervan thans fl4.ooo.ooo een eis, die o.i. alleszins' redelijk is. Er is nu genoeg onderzocht en ge reisd. Voor de emigratie geld nog altijd wie snel helpt, helpt dubbel. En al betekent Suriname nog niet een dadelijke verlichting van de land- honger en de overbevolking, het is toch goed te weten, welke kansen in de nabije toekomst zullen worden geboden. Belanghebbenden kunnen zich daarop instellen en overijling vermijden. Nieuws uit onze woonplaats De vereniging „Blinden-pen- ning", gevestigd aan de Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam, hoopt D.V. Maandag 22 Sept. 1947 een propaganda-avond te houden in het Verenigingsgebouw achter de Ned. Herv. Kerk. Het ligt in de bedoe ling meerdere bekendheid te geven aan 't werk, zoals dit geschiedt onder hulpbehoevende blinden "in de werk gemeenschap aan de PI. Middenlaan. Door middel van eenvoudige licht beelden zal hiervan één en ander ge toond worden. Ieder, die van, de noodzakelijkheid rand van deze Christelijke blindenzorg ten volle overtuigd is, tone indien mo gelijk, zijn belangstelling. Het Ned. Herv. Zangkoor o.l.v. de heer J. Verkuil hoopt zijn mede werking te verlenen, De avond begint om 8 uurde toe gang is vrij. De Muz. Ver. „Voorwaarts" hoopt Zaterdag 20 Sept. a.s. een concert te geven in de muziektent aan het Dorp. Medewerking wordt ver leend door de Muz. Ver. „Concordia" uit Haastrecht. Beide corpsen staan onder leiding van de heer A. van Leeuwen uit Gouda. Het programma luidt als volgt, Concordia. 1 Beatrix Mars, A. M. v. Leest. 2 Bloeiende Lente, Ouverture A. Meijns. 3 Bonne Fortune, Ouverture S. P. v. Leeuwen. 4 Rosetta Wals, Bisselink. 5 Gouden Herst,Ouverture A.Meijns. 6 Cecilia Mars, A. M. v. Leest. „Voorwaarts". 1 Jubelklange-Mars, E. Webel. 2 Ouverture Italiënne, Deneufbourg. 3 Grand Marse Heroique No. 4 Francois. 4 La Dame Blance Fantasie Bouldieu. 5 Steadfast and Freu- Mars- Feike. De Postduivenvereniging „de Sperwer" hield een wedvlucht van Vilvoorden (B.) Afstand 126 km. De duiven werden gelost 8 uur. Aankomst eerste duif 9.49.38. De uitslag was als volgt P. v.d. Berg, 1.12.16.33.38, P. Vink, 2.5.6.7.13.23.30.36.37. Gebr. v.d, Zij den. 3.29. J. v. Ardenne. 4.28.40.41. W. v. d. Water. 8.1o.21,22.27. J. Fens, 9.17. A. P. v.d. Graaf, 11.14. 15.25.31. H. v. Dijk, 18.19.35. W. v. Berkensteijn, 2o, L. Hoogerdijk 24. A. v. d. Kraats, 26.39, Abr. v. d. Graaf 32.34. In concours stonden 124 duiven, Naar wij vernemen zal de Chr. Zangvereniging „De Lofstem" alhier deelnemen aan de massa-zanguitvoe ring uitgeschreven door de Ring Gouda en Omstreken van de Kon. Bond van Chr. Zang-en Oratorium verenigingen op Dinsdag 7 October a.s., in de Sint Janskerk te Gouda. Acht koren met ongeveer 400 zan gers en zangeressen verlenen hieraan hun medewerking. De massazang zal onder leiding staan van de le luite nant der mariniers Gijsb. Nieuwland. Zaterdag hield de P.V. „de Zwaluw" een wedvlucht vanaf Vil voorde. Afstand 126 km. De duiven werden gelost 12.45, aankomst eerste duif 2.4,01, laatste 2,11.47, Deprijzen werden als volgt behaaldAbr, de Bruin, 1.3.4.5.6.11, L. W. Versluis, 2, D. La Grand, 7, 10, 12, D. de Gelder, 8, 15. A. de Wit, 9. T. Sol, 13, 14. Uitslag „Damclub Exelsior" le. ronde F. Jacobi T. Twigt 20 A Blom A- A. Rietveld 20 C, Kortenoever C. v. Dam 20 C. Kramp D. la Grand 0—2 J. Terlouw W. v.d. Heijden 02 L. d. Graaf C. M. Schouten 1 1 H. Hofman G. Heeren 2—0 H, Troost W. v. d. Laan 2—0 A. Blonk T. Baan 2-0

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1