Weekblad voor Waddinxveen Ba' pi 458 Spiegel van de Week Verschijnt eiken Vrijdag Rumor in Casa. ei Dij EPrand No. 121 Vrijdag 26 September 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranielaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Openbare Bekendmaking. SLOTENSCHOUW Burgemeester en Wethouders, bren gen ter algemene kennis, dat op 20 October a.s.en volgende dagen schouw zal worden gedreven over de sloten, straten, wegen en paden als bedoeld in de algemene politieverordening dezer gemeente. Mitsdien zorge een ieder wie zulks aangaat, dat de sloten behoorlijk zijn gebaggerd, van ruigte en kroos ge zuiverd en dat de kanten behoorlijk opgewerkt of geschoeid zijn. Het niet nakomen van deze ver plichting wordt overeenkomstig de bepalingen der politieverordening ge straft. Waddinxveen, 25 September 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. OUDIJK, L. B. H. JENNÉ, Secr. Het gaat in de politiek vaak min der fris toe. Dat is niet de schuld van de politiek, doch veeleer van degenen, die deze politiek bedrijven... Het is politiek, als somige daden, met de mantel der liefde bedekt, de doofpot ingaan men noemt het politiek, als men elkaar de bal toe werpt en als het landsbelang bij per soonlijke belangetjes ten achter worden gesteld. Edoch het is óók politiek, als wordt getracht klaarheid te bren gen in een regeringsperiode, waarin veel is misgegaan en veel is misdaan. En zoveel weten wij nu wel van „de Londense regeerperiode" af, dat wij niet durven zeggen, dat alle regeer ders daar integere en hoogstaande mensen waren. Men weet, dat de heer Van der Goes van Naters een par lementaire enquête over de Londense regeer-periode wenst te doen houden. In de, dezer dagen verschenen, Me morie van Antwoord zegt de voor steller, dat de enquête moet omvatten de daden of nalatigheden van 1 Jan.* 1940 tot 20 Juni 1945 ongeveer de perioden, dat geen parlement de regering ter verantwoording kon roepen. Wij mogen met belangstelling de openbare behandeling in de Kamers tegemoet zien en het is te hopen, dat de politiek-in-ongunstige-zin zich niet van deze materie meester maakt. Prijzen-politiek is óókpolitiek. Dat ook daar foutieve kantjes aan zitten, hebben wij ervaren bij het grote proces, dat tegen de Bijenkorf werd gevoerd en waarbij heel wat aan het licht kwam, waarvan het grote pu bliek de kopers, geen idee had. Och met alle politiek is het zo, dat men als buitenstaander veelal toch niet achter de ware toe dracht der feiten komt. Daarvoor is het allemaal te veelpolitiek Prij zenpolitiek en „gewone" politiek grijpen ineen bij de plannen, die de maatschappij „Nederland" ten uitvoer legt. De „Nederland" had vóór de vliegerij vrijwei het monopolie van het reizigers-vervoer naar en van Indië. Tot het „vervoer door de lucht" zulk een omvang aannam, dat de concurrentie duidelijk te merken was. „Meedoen", zeiden de scheepvaart maatschappijen, „ook met vliegtuigen werken." De K.L.M. was daar uiteraard niet voor. Die houdt liever het luchtver voer in één in haar hand. En de regering bleek het hiermede eens. Een wet werd ingediend en inmid dels door de Tweede Kamer aan vaard, waardoor de K.L.M. een mo nopolie-positie in het Nederlandse luchtvervoer wordt toegekend. Doch de Mij. „Nederland" neemt daar geen genoegen mee. Zij gaat, van Engeland uit en met Engelse toestellen, vlieg- diensten voor passagiers openen en heeft daartoe aandeel genomen in de Britse Luchtvaartonderneming „Bri tish Nederland Airsevices". Zou er een oplossing worden ge vonden Ofkrijgen wij epn con currentiestrijd als er voor de oorlog bij taxi- en autobusondernemers woedde Misschien beleven wij het nog, dat de heren ons uit de con- currentieoverwegingen voor een paar guldep naar Indië willen brengen 1 Nu wij het toch over Indië hebben „de langverwachte regeringsverkla ring welke minister Beel Dinsdag middag in de Tweede Kamer aflegde, was voor het grootste deel geschie denis. De minister sprak over het doel der politieke actie over (Je bemoeïngen van de Veiligheidsraad, waar Nederland wel de Republiek geen wezelijk succes bereikte. Voor de toekomst was de minis ter hoopvol gestemd. Met vertrouwen wacht men de rapporten der beroeps consuls en van de commissie van drie, waarin naast Australië en België nu ook de V.S. zitting hebben, af. In de verklaring was géén historie, dat de Commissie-Generaal, als zoda nig zal aftreden, maar van advies zal blijven dienen. Nieuw was -ook, dat wij in verband met de reorganisatie van ons koninkrijk, welke een be perkte grondwetherziening nodig maakt, binnen afzienbare tijd „ter stembus" zuilen gaan om een nieuwe Kamer te kiezen. De politieke par tijen kunnen zich al voorbereiden. Wij zouden het óók politiek kun nen noemen, dat de ministers tegen woordig belangrijker redevoeringen buiten dan in volksvertegenwoordi ging houden. Zo liet minister Lief- tinck zijn licht schijnen over „het Duitse probleem". Het verkeer tussen Duitsland en de andere Europese landen dient in volle omvang en zo spoedig mogelijk te worden hersteld, meende onze minister van Financiën. Nederland kan zijn Oostelijke nabu ren van bepaalde levensmiddelen voor zien, als de autoriteiten der bezette zones de Duitse uitvoer méér vrij lieten. De „levensmiddelenvoorziening" werd door minister Mansholt „in het brandpunt" der belangstelling ge plaatst, toen hij voor de radio enige beperkingen van onze voedselrant soenen aankondigde minder brood, minder melk, minder kaas, het uit- voerprogram herzien, zodat er meer in het land kan blijven. Dit alles heeft ook met politiek te maken en nóg meer met de buitenlandse politiek, die van zekere zijde voor en in de oorlog werd gevoerd. Zolang de gronden droog zijn - en dat is meer dan loo jaar - is het de gewoonte in de Zuidplaspolder om de dijken en wegen, welke een enorme oppervlakte vormen, publiek te ver huren aan de meest biedenden. Dat gebeurde steeds om de vijf jaren maar de nieuwe pachtvoorschriften hebben daarin verandering gebracht. Die dijken en wegen brachten meestal veel geld opze betekenden vooral voor de kleine boertjes, maar dikwerf ook voor hen, die in de omgeving een flinke boerderij hadden, een welkome aanvulling. Ook maken verschillende veehandelaren er ge bruik van om hun pas ontvangen of ter verzending gereed staande dieren een paar dagen te bergen of bij de hand te houden. Kortom de dijken vonden gretig aftrek, de belangheb benden waren er zeer mee gediend en de polderfinanciën voeren er wel bijmen gaf meestal veel meer geld voor de dijken in verhouding van de grootte natuurlijk dan voor de boerderij. Dit laatste is door het feit, dat de pacht- en de grondkamer prijsrege- lend optreden, sterk veranderd. Mis schien zijn er nog andere factoren, welke de doorslag geven, maar het is nu zó ver, dat vanwege de inge landen bij het polderbestuur pogin gen worden aangewend om te bewer ken, dat het land van de polder in het vervolg verhuurd wordt aan hen, die in de lasten rechtstreeks of door middel van hunne landheren bijdragen. Verondersteld wordt, dat de akkerbouwers' èn veehouders, die in de omgeving van de dijken wonen te^en de prijzen, welke zij nu op brengen, een dijkperceel zullen willen hebben. Als alles heeft deze zaak ook meer dere kanten. Niet alleen de kleine boertjes vonden immer in de dijk- gronden de hoogstnodige en zeer welkome aanvulling voor hun bedrijf, maar heel dikwijls bleken de dijken voor de kleine man, de arbeider, een uitnemend middel om zich op het landbouwbedrijf toe te leggen en daarin meer zelfstandig te worden. Zonder nu te zeggen gelijk wij hierboven schreven de boel is op stelten,- kunnen we toch wel aanne men, dat door bovenbedoelde actie wel enige deining zal worden ver oorzaakt. Wij wensen het polderbestuur de nodige wijsheid en voorzichtigheid bij het nemen van een beslissing in deze moeilijke materie. Bijzondere Vakavondtekenschool. Deze school hoopt a,s. 2 October weer een aanvang te maken met de nieuwe cursus. Ook voor dit jaar zullen de lessen gegeven worden in de school aan de Oranjelaan. Een 60 tal cursisten gaven zich op. Een 10 tal wordt nog ver wacht Daarmee is het hoogste aantal bereikt van alle jaren voorheen. Dat bewijst dat het onderwijs op de avondschool gegeven, gewaar deerd wordt. Tegelijkertijd een grote voldoening voor het bestuur en de leiding der school dat het heeft aan gedurfd om voor elk vak een des kundige leraar aan te stellen. Als nieuwe leraar voor bouwkundig teke nen is voor deze cursus benoemd dhr. L. Leeflang, technisch ambtenaar lste klas, bij de gemeentewerken te Rotterdam. Er zal weer 4 avonden les worden gegeven. De Woensdag en Donder dagavonden zijn weer geheel gewijd aan het vaktekenen, Dat is speciaal ook voor de gehuwden en ouderen welke alleen het vaktekenen willen volgen. Ook voor hen die het z.g. vervolgonderwijs ontvangen zullen speciaal op deze avonden komen. Het materiaal, zoals tekenbord, tekenhaak en driehoeken wordt nu weer aan de cursisten in bruikleen gegeven. Het schoolgeld is vastge steld op 35 cent per week, in twee termijnen te voldoen, t.w. in October en Januari. Indien er ook nu weer met hetzefde enthousiasme werdt gewerkt als vorig jaar, twijfelen we niet aan de resul taten. Ook nu bestaat er gelegenheid voor ieder belangstellend de school te bezoeken. Uitsluitend op Woens dag of Donderdag en liefst na zich even vooraf te hebben verstaan met de directeur. De arbeidsvreugde wordt gewekt door een juist inzicht in de opbouw van het werkstuk dat juisté inzicht wordt in niet geringe mate verkregen door de kennis. Het is die kennis welke het onderwijs op de Avondschool tracht bij te brengen. Behalve het bouwk. tek., meubel tek„ werktuigbouwk. tek. wordt on derwijs gegeven in technisch schetsen en handtekenen, redisschrift, toege past rekenen en taal. Jongens Mannen 2 October aan de slag. Ook dit is een bijdrage aan de wederopbouw van ons Vaderland. Schooldag Chr. Scholen. Vrijdag 10 October zal te Gouda, de 2de Schooldag voor de Bond van Chr. Scholen voor Gouda en omge ving worden gehouden, waarvoor een tweetal sprekers werden uitgenodigd. Voor verdere gegevens zie men de publicatie.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1