Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week Citosa Rijnstreek, No. 122 Vrijdag 3 October 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjela^n 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Offtcieële Mededelingen Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen zullen op 8 October a.s. in het openbaar trachten aan te besteden het ophalen van haardas en vuilnis in de gemeente gedurende het jaar 1948. De gemeente draagt zorg voor een stortplaats. Ingeschreven kan worden voor perceel a. de Brug en omgeving, voor perceel b. de Dorpstraat en omge ving of voor beide percelen gelijk. inlichtingen kunnen worden ver kregen bij de gemeente-secretaris. Inschrijvingsbiljetten met opschrift „haardas en vuilnis" in leveren ter gemeentesecretarie uiterlijk op de dag der aanbesteding 's middags 2 uur. Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester is volgende week verhinderd spreekuur te houden. De Burgemeester, A. OUDIJK, L. B. Met Indonesië beleven wij vreemde dingen. U denkt misschien dadelijk aan de Nadjamoedin, die zo plotse ling aan de kant werd gezet en die even plotseling een zwarte handelaar bleek te zijn, die in de Japanse tijd had gecollaboreerd. Ja, je kunt zo plotseling „zonder linge ontdekkingen" doen. Maar dat is alweer geschiedenis wij-leven snel. Een andere eigenaardige geschie denis is het mooie plan, dat een groep Nederlanders en Indonesiërs publi ceerden, de dag nadat de Oost- Indonesische hoogwaardigheidsbekle ders uit Nederland weer naar Indo nesië waren vertrokken. Het plan zelfeen weg te vinden om tot een oplossing van het Nederlands Indonesische conflict te komen, was sympathiek, doch het deed een beetje vreemd aan, dat onze regering werd aangeboden namens de zelfde men sen, die volop in de gelegenheid wa ren geweest, hierover met de regering van gedachten te Wisselen. Het zonderlingst was echter, dat dit rapport mede was ondertekend door twee Nederlandse particulieren, die uiteraard slechts hun persoonlijke mening konden weergeven. Hoeedel hun motieven ook mogen zijn zij hebben eigenlijk niets in te brengen. Staatslieden, hand in hand met par ticulierenOok voor Indonesische ministers een beetje al te „democra tische politiek". Er is meer, dat vreemd aandoet de heren Consuls zijn nu toch tot de conclusie gekomen, dat de order via de Veiligheidsraad gegeven, om in Indonesië het vuren te staken „niet de volledige vrede" tot stand heeft kunnen brengen. Zo wijs waren wij al lang. Dat blijkt bovendien uit de helaas steeds maar langer wordende dodenlijst. En ook de consuls zijn niet zo wijs, om practische maat regelen te kunnen bevelen, waardoor de order wél moet worden opgevolgd wél zijn ze zo wijs, zich in hun voorlopig rapport te onthouden van de beantwoording der schuldvraag. Als men over vuren rapporteert, moet men oppassen, zich niet aan koud water te branden, Maar neen -dat mogen wij niet zeggenkoud is het in en om Indonesië geenzins. Gene raal Spoor, wien in de vreemde vraag werd gesteld, of de inheemse bevol king bij tijds werd gewaarschuwd, als haar dorpen door de Nederlandse artillerie werden beschoten, stond tenminste in vuur en vlam en ant woordde heftig, dat er sedert het bevel „staakt het vuren" geen enkel dorp was beschoten. In een „vreemde tijd" passen mid delen. die, vergeleken met vroeger, vreemd zouden aandoen. Vroeger werden „oude, afgewerkte stumperds" zonder meer aan de dijk gezetmet of zonder dank voor de bewezen diensten. Nu traden 1 October j.l. twee wetten in werkingde voor genoemde oudjes belangrijke nood wet Drees, welke 65-jarigen en ouderen een uitkering garandeert van f 8.31 voor ongehuwden of f 15.20 voor gëhuwden. Geldt dit voor de kleinste gemeenten de uitkeringen kuunen oplopen resp. tot f 10.12 en f 18. in de grotere gemeenten. Betekent dit voor onze oudjes een belangrijke vooruitgang. Door de „de nieuwe woonruimte-wet" is het B. en W. mogelijk gemaakt, woon ruimte te vorderen. Misschien dat deze nieuwe wet voor velen „het wonen" draaglijker zal maken. Er zijn helaas nog voorbeelden genoeg van mensen, die vele kamers te hun ner beschikking hebben, terwijl ande ren tezamen hokken. De rechtszaak tegen de vroegere minister-president, jhr. de Geer is een uitvloeisel van de vreemde tijd, die wij, gelukkig, reeds achter ons hebben. Zijn zaak werd nu „in cas satie" behandeld en werd van hem een boete van 13,300 gulden geëist. Voorts heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de rechter-commissaris van het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhqge de stukken gegeven om nader te onderzoeken, in hoe verre de vroegere leider van Winter hulp, C. Piek, werkzaam is geweest als agent van de inlichtingendienst van de Germaanse-SS in 1943. Ook zal worden nagegaan, hoe Piek zich in een officiële functie in 1944 in Frankrijk, heeft gedragen. Nu nog een paar gevallen, die „in de lijn der verwachtingen" liggen en dus niet vreemd zijnde „Willem Barendsz" zal 4 October weer uit varen. Men hoopt dit seizoen zes tienduizend ton traan mee te brengen. Laten wij er deze reis niet zoveel drukte om maken als de eerste keer. Misschien, dat wij dan meer van de vangst mqrken dan van de 13'/2 dui zend ton, die verleden jaar bijeen werd gevist, Heeft al veel walvis vlees gegeten? De Rotterdamse haven komt in de olie, De betaafse Petroleum Mij. en de Caltex koesteren plannen en in de buurt van Pernis olieraffinaderijen en opslagplaatsen te stichten. Dat zal honderden handen werk geven. Besluiten we met vermelding van het ongeluk nabij Alphen a.d. Rijn, waar een auto met 7 inzittenden in het Aarkanaal reed en twee mensen verdronken. km. aflegt, waarmede 43 plaatsen onderling worden verbonden. Het aantal te berijden km. bedraagt niet minder dan 7093, met een'vervoers capaciteit van ll 50 pasagiers. Op deze wijze is een verbinding tot stand gebracht naar Leiden—Utrecht met DenHaagRotterdam en Delft. Ook werd de lijn Zoetermeer—Gouda doorgetrokken tot Reeuwijk. Van groot belang is ook het plan van de directie, om te Gouda en Rotterdam overdekte wachtplaatsen in te richten. Bezien we even de nieuwe dienst regeling dan merken we dat de dienst Waddinxveen—Rotterdam weer uur- dienst wordt, te beginnen v.m. 6.10 tot 'sav. 11.10. In omgekeerde rich ting eveneens elk uur, te beginnen 7,45 tot 22.45 n.m. De lijn Leiden— Gouda, v.v. onderging een belang rijke wijziging, door van deze dienst een ringlijn te maken. Er wordt nu gereden vanuit Leiden, via Hazers- woude Koudekerk Alphen Zwammerdam-Reeuwijk naar Gouda. Terug vanuit Gouda via Wad dinxveen Boskoop—Hazerswoude naar Leiden. Uit Leiden vertrekt men elk uur, beginnende 7tot 22, en vanuit Gouda eveneens van 7.— 24.— uur, de drie laatste alleen tot Boskoop. Van Waddinxveen-Gouda zijn de uren resp. 5.43 6,13 6.43 en verder elk uur tot 22.43. Wadding veen—Leiden 7.15elk uur tot 21.15. Zondags vallen enkele diensten uit. De dienstregeling is zo omvangrijk dat gehele opname onmogelijk is. Men voorzie zich van een boekje. Verdraagzaamheid Hoewel we vele mensen Wel anders zouden wensen, Past ons verdraagzaamheid Men moet ons ook verdragen En ergernis of klagen Kost levensvreugd en tijd. Zoals reeds bekend is per 1 Oct. fusie tot stand gekomen tussen de autobus ondernemingen Citosa en Rijnstreek. Hadden voorheen elke onderneming hun eigen trajecten en dienstregelingen, met de daaraan ver bonden hoge kosten, thans is door de fusie, hierin belangrijke verbetering gekomen. Het aantal in dienst zijnde bussen kan van 30 tot 20 worden teruggebracht. Het aantal leeg gereden km, per dag kan in 314 tot 34 wor den gereduceerd. Hierbij komt de vereenvoudiging van administratie, garage en werk plaatsen tengevolge der fusie, iets wat niet anders dan tot voordeel van het reizend publiek kan wezen. Vanzelfsprekend is op dit tijdstip een geheel nieuwe dienstregeling op gezet. Een dienst, die per dag 287 Nieuws uit onze woonplaats Nieuws van het lezingen Comité. Het Lezingen Comité heeft zijn programma voor het komende seizoen weer gereed. Het luidt als volgt Dinsdag 28 October 1947, Dr. R. Miedema —„Het lied van de arbeid in beeldende kunst". (Lezing met lichtbeelden). Maandag 26 November 1947. Tsj. D. Terpstra, „De glorie Van het Prinsenhof". (Lezing met lichtbeelden over het Friese natuur-reservaat). Donderdag 8 Januari 1948, Truus Hooijer, Voordrachts-avond. Dinsdag 3 Februari 1948, JefLast Marokko. (Lezing met lichtbeelden). Woensdag 3 Maart, Jan Strijbosch „Met de Willem Barendsz" ter walvisvaart naar de Zuidelijke IJszee". (Lezing met film). Donderdag 8 April 1948. Chr. Pointl Perpetuem Mobile. (Film- lezing). De bijeenkomsten zijn tn tegenstel ling tot verleden jaar, op wisselende dagen n.l. Dinsdag en Donderdag bepaald. Ook de onderwerpen zijn zeer ge- varieërd, zodat wij mogen verwachten, dat er genotvolle- en leerzame avon den te wachten staan. Uit een onderhoud, dat wij met een van de bestuursleden hadden, bleek ons, dat men nog enkele nieuwe leden kan aannemen, doch dat dit, in verband met de plaatsruimte in de zaal, niet onbeperkt kan geschie den. Men vrage terzake inlichtingen bij de bestuursleden. Met ingang van 6 Oct. a.s. worden de brievenbussen aan deZuid- kade, Burgemeester Trooststraat, Brugweg en Dorpsstraat op de vol gende tijdstippen gelicht le. lichting 4.45 uur, 2e. lichting 12.10 uur, 3e lichting 17.50 uur, (des Zaterdags 16.30). Het was j.l. Zaterdag weer een bijzondere dag voor vele inwo- ners dezer gemeente, daar toen de tweede Herv. Kleuterschool werd ge opend. Evenals het schoolgebouw aan de Onderweg maakt ook deze Kleuterschool aan de Kerkweg een prettige indruk. Het gehele personeel is in touw geweest om de vele be zoekers een idee te geven, hoe het lesgeven aan de kleuters toegaat. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op onze loco-burgemeester, de wethouder van onderwijs, de gemeen tesecretaris, de president-kerkvoogd en verder de beide hoofden der Herv. scholen, leden van het Herv. school bestuur enz. Namens dit schoolbestuur sprak de heer Elswijk enkele woorden, waarbij hij de ouders vroeg ook in hun gebed de scholen te gedenken. Voorts werd nog het woord ge voerd door de heren van Hoeven. Oudijk en Hofman. De kleuters werden ondertussen getracteerd en men keerde voldaan huiswaarts. Het Fanfarecorps „Concordia" hoopt 16 Maart 1948 het 50-jarig bestaan te herdenken. Een halve eeuw zich staande te houden tussen twee wereld-oorlogen door is geen kleinigheid en verdient dan ook waar dig gevierd te worden. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen ligt dit dan ook in de bedoe ling van bestuur en leden. Nu reeds worden voorbereidingen getroffen, om naast een onderlinge feestavond, ook een knal-uitvoering te geven en wordt onderhandeld met grote varité gezelschappen, welke is nog niet bekend. Doch dit kunnen wij wel aan het oude „Concordia" overlaten. Het is in goede handen. Opgericht 16 Maart 1898. Wie weet het nog Welke Waddinxve- ners waren bij deze oprichting aan wezig Wie zijn in die 5o jaar lid geweest En hoevele zijn dat wel en zijn dat nog Bravo „Concordia", dit feest is je van harte gegund, vooral nu je dit jaar juist in de hoogste afdeling bent aangekomen, Als alles goed gaat zal „Concordia", wat het muzikale ge deelte betreft, ook wel laten horen wat zij kan. De Zangvereniging „Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer J. J. C. Mastenbroek, alhier, be haalde te Scheveningen de 2de prijs in de le. afd. met ^95 punten. Aan het postkantoor Wad dinxveen werd gedurende de maand September 1947 ingelegd f 11.015.66. Terugbetaald f 24,438.10. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje bedraagt het nummer 5805. Tot onderwijzeres aan de bijz. lagere school aan de Kerkweg is benoemd mej. J. W. Ltbbens te 's-Gravenhage. Zoals in de advertentie wordt medegedeeld, zal de bibliotheek van het instituut voor arbeiders-ontwik- keling heden worden geopend. Een aantal nieuwe boeken is in deze bibliotheek opgenomen. Voor bij zonderheden raadplege men bedoelde advertentie. Hedennacht rijdt ter gelegen heid van de feesten te Leiden een extra trein van Leiden vertrek 0.01, aankomst 0.44.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1