Weekblad voor Waddinxveen Nederland begroet H. H. fcinstt-jtefyewtes. Juliana J Spiegel van de Week No. 123 Vrijdag 10 October 1947 3e Jaargang I Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. Advertentieprijs 6 cent per milimeter 1 Nog slechts korte tijd scheidt ons van de dag, waarop in ver enigde vergadering der Staten- Generaal H.K.H. Prinses Juliana met het opperste gezag in de Lande zal worden bekleed. In de Grondwet staat, dat zij daartoe in handen van de voor zitter de volgende eed aflegt Ik zweer trouw aan de Koningin ik zweer dat ik in de waarneming van het Koninklijk Gezag de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grondge bied van de Staat met al mijn vermogen zal verdedigen en be waren dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle onderdanen der Koningin en van elk hunner zal bescher men en tot instandhouding en be vordering van de algemene en bijzondere welvaart alle midde len aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, ge lijk een goed en getrouw Regentes schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God almachtig Dan zal het gezag zijn overge gaan in handen van Haar, wie heel Nederland reeds als Prinses en moeder van nabij leerde ken nen en liefhebben. En dan zal er vreugde zijn bij het volk. Vreugde, omdat zich veilig weet in handen van een Oranje, maar vooral omdat bet zich weet in handen van een dochter van Koningin Wilhelmina. Een periode van 49 jaren gestage arbeid, van onophoude lijke en vaak drukkende zorg voor 's Lands bestier, zal hier mede tijdelijk worden onderbro ken. "Wij beseffen, dat dit besluit, hoezeer voor Haar gezondheids toestand gewenst, H.M. zwaar is gevallen. Kunnen de hoogste bewind- Er is weinig goeds te puren uit de laatste binnenlandse gebeurtenis sen. De Indonesische kwestie zeurt verderin de Veiligheidsraad, waar het rapport der consuls over het vuren, dat niet werd gestaakt, werd behandeld. Misschien dat er wat meer belangstelling voor de zaak komt,' als „de goede diensten" der Com missie van Drie de Verenigde Staten, Australië en België aan de orde komt. Deze commissie van Drie is door de Veiligheidsraad ver zocht, „pet uiterste spoed aan het waarnemen van haar taak te begin nen", Een Amerikaans vliegtuig, waarin zich ook Nederlanders bevonden moest in Indonesië een noodlanding maken, waarbij de inzittenden door de republikeinen gevangen genomen werden. Na een behoorlijke behan deling volgens hun verklaring, zijn zij inmiddels weer vrijgelaten. Bij de tweede verjaardag van de oprichting van het Republikeinse leger deed president Soekarno echter een beroep op zijn militairen om voort hebbers in den Lande nog tijd vinden voor een, zij het korte, rustpoze, een Koningin werkt dcor. Het apparaat van Staat kan geen ogenblik stilstaande staatstukken volgen Haar overal waar Zij zich bevindt. Dit moet op de duur door een periode van werkelijk rust onderbroken wor den. Wij zijn H.M. dan ook dankbaar, dat Zij dit besluit heeft willen nemen. Wij zijn H.M. ook dankbaar,1 dat zij het Neder landse volk nadrukkelijk wenste te verzekeren, cfat voor enige ongerustheid voor Haar gezond heid geen aanleiding bestaat. Met des te meer vertrouwen zien wij uit naar de dag' waarop na een periode van doeltreffende rust nieuwe kracht, onze geliefde Landsvrouwe weer in staat zal stellen Haar Koninkijke taak te hervatten. Intussen zal 's Lands zorg val len op de schouders van Haar, op wie reeds de zware verant woordelijkheid rust van de op voeding onzer vier jonge prinses jes. Wij weten, dat Zij die taak zal vervullen in gelijke geest en met de zelfde wijsheid en groot heid als die van Haar Koninklij ke moeder. Onze bede is, dat het God moge behage om H.M. Koningin Wilhelmina weer spoedig die krachten te geven, welke Zij voor de uitoefening van Haar hoge taak zozeer behoeft, opdat Zij bij Haar goudeVregeringsjubileum weer als Koningin temidden van Haar volk kan zijn. Wij bidden ook de Allerhoog ste zijn onmisbare zegen af voor de arbeid, die onze Prinses thans wacht. Lang leve de Koningin Lang leve de Prinses-Regentes 1 te gaan, zich te verzetten tegen de „imperialistische en koloniale oorlog der Nederlanders". Wel een oproep om tot nieuwe onderhandelingen aan te moedigen Ondertussen is aan Oost-Sumatra zelfregering gegeven. De afgelopen week ging de belang stelling van ons volk meer uit „naar onze Koningin", die had laten weten, dat de behoefte aan rust er Haar toe noopte, de Regeringstaak tijde lijk neer te leggen en over te dragen aan Prinses Juliana, die gedurende deze maar wij hopen korte tijd van rust, de taak der Koningin, als regentes, zal overnemen, De wette lijke, wij zouden zeggen administra tieve procedure in de beide Kamers heeft echter enkele moeilijkheden ontmoet. Ons volk in zijn geheel gunt zijn vorstin de rust, die Haar zo zeer toekomt, al staat daartegenover de bezorgdheid voor de gezondheids toestand van Hare Majesteit. Hopen wij, dat het vijftigjarig regeringsju bileum zonder die bezorgdheid kan worden gevierd. Bezorgd was men aanvankelijk óók over de gezondheidstoestand van de dichteres Henriëtte Roland Holst van der Schalk, die een ernstig onge luk kreeg. Zij struikelde over een drempel en brak haar heupbeen. Voor lopig schijnt er geen levensgevaar te zijn. Voorts heeft vooral in dekringen der Vrijz. Hervormden het plotse linge overlijden van Ds. B. J. Aris, predikant te Amsterdam, diepe indruk gemaakt. Ds. Aris had alom in den lande bekendheid verworven door zijn bijbelvertellingen voor de micro foon der V.P.R.O., alsmede door de vele artikelen, die van zijn hand ver schenen. Weinig goeds deze week Het is een schandaalMet deze woorden kan men de publicaties karakteriseren, welke de scheepsarts van de „Willem Barends", dr. Mel- chior, in zijn boek over de bekende, eerste walvisvaart publiceerde. Een schreeuwend schandaal. Met enkele woorden verteld, moet het op die moderne walvisvaarder een gruwelijk vieze bende zijn geweest een bende, die spotte met alle eisen van hygiëne. De wenken der doktoren werden in de wind geslageninfec ties en zweren waren daar aan de orde van de dag, werden niet in de gelegenheid gesteld, zich behoorlijk té behandelen. Als wij dit alles lezen, mogen de genen, die nog geen walvisvlees aten, zich gelukkig prijzenEigen aardig is het echter, dat deze publi caties niet eerder los kwamen. „Waarom voer de „Willem Barendz" voor de tweede keer uit, voor dr. Melchior zijn stem over de schande van de eerste reis zo krachtig liet horen Zal het boek vragen van Kamerleden tot gevolg hebben zal er „herrie" om worden gemaakt Er is die richting tegenwoordig wel een en ander te doenherrie om de vaststelling der hogere papierprijzen ondanks de winst van 7 millioen gulden, die de papierfabrieken Van Gelder 6 Zn. maakte herrie om een ontslagen ambtenaar, die kans zag, een goede buit te maken bij het bureau oorlogsbuit, voor ettelijke tienduizenden guldens verduisterde en er doorheen lapte. Nu moeten wij er ons voor hoe den, „overal narigheid" in te zien. Er zijn gelukkig ook nog enige feiten te vermelden, die de Nederlandse burger moed geven. Na de oorlog zijn reeds een groot aantal bruggen over onze rivieren hersteld en in ge bruik genomen. De brug aan de Katerveer is de nieuwste, die in ge bruik werd gesteld. Deze brug is voor velen in de lande een brug der zuchten is geweest, toen daar hun met veel moeite verkregen levens middelen in het laatste oorlogsjaar werden afgenomen. Bruggen in het Noordeinde. Ter verbinding van de op de Puttedijk staande woningen met de Noordeindseweg zijn indertijd door de eigenaren dier huizen draai- en andere beweegbare bruggen over de vaart gelegd. Successievelijk is het aantal al gegroeid tot 50. Deze bruggen vormen een bron van moei lijkheden, zorg en ellende, zowel voor het verkeer te land als voor dat te water. Het laatste heeft zich allengs aangepast aan de moderne tijd en men ziet dan ook weinig of geen vaartuigen meer deze watergang pas seren. Dit heeft de eigenaren der bruggen, die een niet gering bedrag voor re gelmatig onderhoud vragen, afgezien nog van de moeilijkheid om aan ma terialen te komen, blijkbaar op de Men kan het zo niet maken, of de een zal het prijzen, de ander zal het laken. gedachte doen komen om deze ongeriefelijke beweegbare bruggen te doen vervangen door vaste. Bij de belanghebbenden heeft een verzoekschrift gecirculeerd en voor zover wij konden nagaan is niemand achtergebleven om er zijn naam op te zetten. Men vraagt daarin aan het polderbestuur om na verloop van enige tijd alle thans aanwezige draai en ophaalbruggen in het Noordeinde te mogen vervangen door vaste. Ge let op het geringe verkeer te water meent men, dat de onderkant der bruggen niet hoger behoeft te zijn dan 70 cm. boven de gemiddelde waterstand. Zijn wij goed ingelicht, dan is het verzoek van deze belanghebbenden door het bestuur niet ongunstig be groet en bestaat er heel veel kans dat zij, die hun eigendommen in het meest noordelijke deel van het Noord einde hebben, een welwillende be schikking kunnen tegemoet zien, al zal de vaste brug nu wel niet zó laag kunnen worden gelegd als zij hebben gevraagd.De minimum-hoogte zal hebben wij het goed wel 80 centimeter boven het schouwpell en dat is de gemiddelde water stand moeten komen. Heeft men inderdaad succes met deze adresbeweging, dan betekent dit voor de huiseigenaren waarschijn lijk een aardig voordeel, terwijl ver der de gezinnen en de handeldrij vende middenstand met dit nieuwe communicatie middel zeer gebaat zullen zijn. Wij zijn zeer benieuwd naar het resultaat van deze petitie. Christelijke Wfnterlezingen. Het Chr. Comité van Winterle- zingen.te dezer plaatse staat weer gereed om in de aanstaande winter enkele sprekers te doen optreden met verschillende belangrijke en urgente onderwerpen. Te zijner" tijd wordt men hierover, nog nader ingelicht. Genoeg zij, dat als eerste spreker in de Geref. Kerk alhier zal optreden, Ds. P. Veenhui- zen van Amsterdam met het onder werp „Kerkwerk in Indië. Aangezien Ds. Veenhuizen zelf dit kerkwerk in Indië heeft uitge oefend, kan men op - deze avond een duidelijk beeld krijgenvan een zaak, waar velen onzer weinig of niets van afweten. Het zal dan ook geen verloren avond zijn om deze lezing eens aan te horen. Men zie de publicatie. Actie oud papier. Volgens mededelingen zal van wege het Min. van Onderwijs een grootse actievan verzameling van oud papier worden ingezet per 1 November a.s. Voor dit doel zal de schooljeugd worde ingescha keld en die scholen welke de hoogste prestaties leveren zullen prijzen ontvangen in de vorm van bibliotheekboeken en schoolreis jes. De minister roept, gezien de nog steeds precaire papier positie in ons land, aller medewerking in om dit plan te doen slagen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1