Wie was Jan Molenaar 34 dagen op een vlot 2 De nieuwe Amerikaanse „Round" Doorschrijfvulpen maakt twee duidelijke doorslagen In vervolg op een artikel, enkele weken geleden geplaatst, waarin de vraag gesteld werd „Wie was Jan Molenaar"? kunnen we, door over name van een artikel uit het „Orgaan der Kon. Marrechaussee'/ een ver volg hierop geven. Wij werden eveneens in de gelegenheid gesteld om een foto van hem -op te nemen. Bedoeld artikel vervolgt „Natuurlijk is Molenaar ons niet onbekend. Daarom laten wij zijn oud-brigadecommendant Adjudant Rouvroye uit Ottersum hier aan het woord. Deze schrijft „Omstreeks October 1939 kwam Molenaar als jong Maréchaussee van het Depot op de Brigade Venray, Al spoedig bleek, dat Jan Molenaar, wat studiezin, dienstijver en karakter eigenschappen betrof, veel beloofde voor de toekomst. Jan werd een goéd kameraad, een goed politieman. Iemand die wist van aanpakken. Een steun voor zijn Bri gadecommandant, bij zijn kameraden zeer gezien. In 1940 kwam Jan met ons in Engeland. Op een avond stond Jan met de tranen in zijn ogen voor mij „Opper, ik wil wat doen, ik wil vechten tegen de moffen". Spoedig daarna wérd Jan parachutist. Daarna vertrok hij naar de school van de „Intellegence Service" (Ge heime Dienst). Enige tijd later schreef door ROBERT TRUMBULE „Ik weet een manier om t ding om' te keilen," zei hij, nog ietwat buiten adem. Deze kalme woorden, gesproken in den lichtelijk lijzigen tongval van Missouri, en geuit met een on- onverschilligheid alsof hij het over een weerbarstige maaimachirie op het bedrijf van zijn vader had, brachten ons probleem tot de juiste proportie terug. „Op de een of andere manier moeten we een oplossing vinden, zei ik. Tony kwam tusschenbeide. „Natuurlijk," zei hij, een mond vol zeewater uitspuwend, ,,'t Beste is dat we onze jasseri uittrekken, ze aan elkaar binden, den bundel aarr het eene eind van het touw aan den eenen kant van de boot vast maken, het heele .geval over den onderkant van de boot gooien, en dat we dan met z'n drieën naar den anderen kant zwemmen en hij mij, dat hij de zware training met goed gevolg had doorstaan en was bevorderd tot le Luitenant. Nu heb ik mijn doel bereikt en hoop spoe dig wat voor mijn vaderland te kun nen doen, zo schreef hij. Later ver namen wij, dat hij in Nederland was gewteest en weer in Engeland terug was'. Hij was toen bevorderd tot Kapitein. Later drongen de droeve geruchten tot ons door, dat hij was gevallen voor zijn vaderland". C. Beverdam, wonende te Haarlem, Vosmaerstraat 109, schrijft Op de le Paasdag 1942, werd ik des morgens om 6 uur gewekt door mijn schoonmoeder te Hellendoorn, waar wij logeerden, die mij vroeg, wat zij moest beginnen met een para chutist die bij haar om hulp aanklopte. Mij bleek toen, dat er een kame raad van deze parachutist een halve k.m. verder gewond was achterge laten. Bij onze komst bleek de ge wonde reeds overleden te zijn. In de prille morgen hebben wij daar, onze hoofden ontbloot en een „Rust zacht" uitgesproken. De pa pieren, geld en wapens hebben wij medegenomen. Dat was JanMolenaar, zoals ons later bleek. Ik moest eerst zorgen, dat de overlevenden in vei ligheid kwamen, zo moesten wij hem laten liggen. Een eierzoeker vond trekken, en zien of we 'm niet ofti kunnen halen op die manier. Op het oogenblik zelf dat hij het zéi, wist ik dat het de eenig juiste oplossing was, en ik vond het ver velend dat ik zelf niet op het idee gekomen was. We bonden de jassen aan elkaar zooals Tony had voorgeslagen, ploeterden naar den anderen kant en trokken, en jawel! het vlot wentelde, en kwam met een ge ruststellenden plof op het water neer' j I. „Jullie blijven hier en houden t geval vast, terwijl ik aan den an deren kant aan boord klim, zei ik. Eenmaal aan boord, heesch ik de beide anderen een voor een bij de polsen op, en voor het oogen blik althans waren we aan het eind van onze moeilijkheden. Ik keek om me heen en kwam tot de slot som dat het een troost was nog in leven te zijn, hoewel ik niet weet waarom op dat moment juist die gedachte bij mij opkwam. Terwijl we in het duister dicht bij elkaar kropen en probeerden warm te blijven, en de wind ons de doorweekte kleeren tegen het lijf heiiT en deed er aangifte van. Hierna werd Jan opgehaald en opgebaard en begonnen de Duitsers met hun onderzoek. Vader en moeder Molenaar. Gij kunt trots zijn op Uw zoon Jan, want hij heeft iets groots verricht Waddinxveen, schrijft die naam van Jan Molenaar met gulden letters op Uw gedenkstenen, want een der Uwen heeft zich vorstelijk gedragen Leden van het Wapen der Konink lijke Maréchaussee, laat Jan Mole naar U ten voorbeeld zijn, hij was een held en een der Uwen. Jan Molenaar heeft niet tevergeefs i geleefd, gestreden en geleden. Zijn leven zij ons een lichtend voorbeéld. Nieuws uit onze woonplaats De Kath. Middenstands-ver eniging opende Dinsdag-avond haar Winterprograma met een uitgebreide agenda. De nieuwe geestelijk-advi seur werd geïnstalleerd en diverse commissies weiden benoemd. De Geest, adviseur sprak in dui delijke woorden de vergadering - toe over het zaken doen voorheen en thans en het Godsdienstig leven voor de zakenman. Dé Bondspropagandist vergaste met zijn welsprekentheid de verga dering op een aangename speech over doel en streven der organisatie in de komende kadervorming en be sloot zijn rede met een pittig woordje voor de lijdende mensheid namelijk S.A.N.T.O.S. waar allen dan ook velen voor intekenden. Eenig dispuut ontlokte wel de bedrijfsgroepen. Er was een gezellige stemming en men besloot nog even bijeen te blijven. Voorwaar was deze eerste Winter-avond een succes avond. De plaatselijke afd, van de Bond van Plattelandsvrouwen zal op 16 Oct. een ledenvergadering houden, waar Mevr. v. d. Torren een causerie zal houden over het Inter nationaal Congres. Eind deze maand zal genoemde afd. een excursie maken naar de Kon. Tapijtfabrieken te Moordrecht. Uitslag „Damclub Exelsior" 4e ronde. F. Jacobi.W. v.d. Laan 20 F, Jacobi—Chr. v,d. Stelt 2—0 A, Blom—G. Heeren 2-0 F. Twigt—A. Blom 2—0 F. Twigt—L. de GiaA 2—0 J. de Beer—W.v.d. Heijden 2-0 A.A.VjRietveld—C.d.Man afgebr. C.Kortenoever—C.M.Schouten 2—0 H.Troost—D.La Grand 2-0 C.v.DamJ.Terlouw afgebr. J.TimmermansA.v.d.Vlier 20 F.Baan—C.Kramp afgebr. A.Blonk—H.Hofman 2—0 drukte, waren we geen van allen mismoedig. Ik had vertrouwen in, de zeewaardigheid van het vlot, en de beide anderen waren er van overtuigd dat we den volgenden morgen opgepikt zouden worden. Wel werd er bitter geklaagd over het verlies van onze sigaretten en lucifers, die natuurlijk door het lange verblijf in het water on bruikbaar waren geworden. Zelf had ik ook graag een sigaret ge had, maar bovenal verlangde ik naar een kop heete koffie. Voor zoover de ruimte toeliet, strekten we ons uit om te rusten tot het krieken van den morgen, maar al spoedig ontdekten we dat slapen uitgesloten was. Het vlot was slechts anderhalf bij drie me ter. Met zijn als banden opgebla zen kanten, leek het op een lang werpige oliebol. De binnenmaten bedroegen twee bij één meter. Wij ontdekten al heel gauw dat het voor drie man onmogelijk was de ruimte zoodanig te verdeelen dat we alle drie op ons gemak konden rusten. Tony lag bijna den geheelen nacht op den bodem van de boot, Vrijdag-avond had bij het station een ernstig verkeers ongeval plaats, toen de 16-jari ge Perridon werd aangereden door een vracht auto van de fa. H. Met een versplin terd been werd hij naar het zieken huis te Leiden vervoerd. De Middenstands-vereniging zal Dinsdag-avond in vergadering bijeenkomen ter bespreking van de plannen voor de a.s. St. Nicolaas. Gevonden eir verloren voorwerpen 1 paar zwarte sokken, 1 windjack, 1 paar kinderwantjes, 1 rozenkrans, 1 kinderschoen. 1 duimstok/ Komen aanlopeneen zwart ge vlekt hondje. Verloren 1 zwarte portemonnaie met inhoud, 1 witte- en een zwarte ceintuur, 1 schoudertas, De bieten-campagne. October bietenmaand. Dagelijks zien we de auto's en wagens door ons dorp ratelen, volgeladen met de producten uit de Zuidplaspolder, de suikerbiet. In tegenstelling met andere jaren, is ditmaal de biet droog en schoon. Geen dik besmeurde straten door de meegebrachte modder uit het land, neen.de bieten komen schoon in het schip, zeer ten gerieve van de weggebruiker. Weegbrug en vooral de waagmeester zijn nu in actie, voor hen is het aanpakken van de morgenschemering tot soms laat in de avond. Hij weegt de eene auto voor de andere wagen na, tot in de millioenen kilogram men- Voor ons die met dit beeld volkomen vertrouwd geworden zijn, is het misschien wel intres- sant iets te vernemen omtrent de suikerbiet, als deze haar weg ver volgt, na te zijn gewogen. Aan de Prov. losplaats zien we de in houd der wagens in de schepen verdwijnen, om vandaar vervoerd te worden naar verschillende sui kerfabrieken. Vooraleer deze bie ten in de vorm van witte suiker op onze tafel terugkeren, is er heel wat gebeurd. Duizende han den komen hiervoor in actie. In deze fabrieken 'wordt gedurende twee maanden Zondag en werk dag onder hoogspanning gewerkt. Aan „Trouw" ontlenen we enkele gegevens omtrent een der fabrie ken en wel die te Puttershoek, op deze fabriek worden per dag een hoeveelheid bieten verwerkt van 4.50 millioen k.g. gerekend over de gehele campagne wordt dit 250 tot 274 millioen kg. Uit en zijn stemming scheen te rijzen en te dalen zooals de zee rondom ons. - Nu eens babbelde hij opge wekt, welhaast vroolijk, om dan weer te verzinken in een drukkend zwijgen; en Gene en ik waren ons dan even duidelijk bewust van zijn sombere gedachten als van het nachtelijk duister rondom ons. Gene zat gehurkt op het dol- boord, en bewoog nu en dan onrustig. Hij was opgegroeid in een landelijke omgeving, en had een hekel aan enge ruimte. Nu en dan stond hij op om zich uit te rekken, doch vond het moeilijk om op de been te blijven, aangezien zijn voe- en den dunnen rubbervloer indruk ten als een kussen. De nacht scheen ons eindeloos toe. Onze gesprekken, als we nu en dan praatten, bestonden hoofd zakelijk uit wederzij dsche, telkens en telkens herhaalde verzekerin gen, dat bij het aanbreken van den morgen een schip of een vliegtuig ons zou ontdekken. Ik hoopte het vurig, en deed alsof ik het ge loofde. (Wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 2