Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week Als de Uo-ude dopen Uomen QlUnlatU Ingezonden. No. 124 Vrijdag 17 October 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal t 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De 14de October is een dag van historische betekenis voor ons volk geworden een dag, die wellicht het gehele jaar z'n „stempel" geeft. In de verenigde vergadering der Staten-Generaal is de prinses Dins dagmiddag plechtig als regentes be- ëedigd. Zoals bekend, zal het regentschap tot 1 December duren. Het is te hopen, dat H.M. de Koningin met ingang van die datum het Koninklijk Gezag weer in volle omvang zal kunnen uitoefenen. Zij, die Haar bij de doopplech tigheid te Utrecht mocht aanschou wen, erkenden, dat Hare Majesteit zeer zeker rust nodig heef. Prinses Juliana heeft Haar nieuwe taak met diepe ernst aanvaard. Als voorzitster van het Neder landse Rode Kruis heeft Zij voor de radio een beroep gedaan op alle medici en verplegende in Indië zowel als in Nederland om een offer te brengen voor het algemeen belang. Millioenen mensen méér maken aan spraak op onze hulp en bijstand, aldus hield de prinses ons volk voor. Voor de radioZo komen wij als vanzelf op het advies, dat de Radio-raad de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gegeven. Deze raad stelt voor, een centraal radio-instituut te stich ten, op wettelijke basis. Dit instituut zou de beschikking over beide Hilversumse zenders krij gen, de ene zender voor een natio naal programma, de andere zou worden bestemd voor de bestaande en eventueel nog toe te laten om roepverenigingen, Laatstgenoemde zouden gebouwen en apparaten moe ten inbrengen. 'Mochten ze dit wei geren, dan zou de regering op korte termijn tot onteigening dienen over te gaan. Geen wonder, dat alle verenigin gen op hun achterste benen staan. Het zal dan ook de vraag zijn, of de minister dit advies als wetsont werp in de Kamer zal brengen. Een radio-oorlog hebben wij net nog nodig Prof. Schermerhorn, die in zijn vale -in de Verenigde Staten be sprekingen zal voeren over het in kaart brengen van Indonesië, hield mede voor de radio een rede, waarin hij zijn zienswijze over de gang van zaken uiteenzette. Wederzijds ver trouwen was z.i. de hoofd-oorzaak van „het Indonesische conflict". In de Veiligheidsraad werd over Indonesië weer zwaar gedebatteerd over eventuële vaststelling der de marcatielijnen in Indonesië, Het rapport der consuls kwam gereed de commissie van drie is aan het werk. Intussen blijven de Nederlandse legerberichten melding maken van doden en gewonden. De staatkundige eenheid Oost- Sumatra kwam bij decreet van de luitenant-gouverneur tot stand. Zijn. dit allemaal belangrijke dingen, „voor de mijnwerkers" is het van belang, dat er tussen de mijnen Maurits en Emma een ondergrondse verbinding tot stand kon worden gebracht. Jaren lang ook in de bezettingstijd is er aan gewerkt om deze nood uitgang gereed te krijgen, Tot slot geven wij iets van „de gruwellectuur" welke de Rekenkamer te „genieten" gaf. Het is moeilijk, in het streven naar wederopbouw te blijven geloven, als men leest, hoe sommige ambtenaren en zelfs hoofdambtenaren omsprin gen met de rijksgelden met het geld, dat veelal met moeite en zorg wordt opgebracht. Er uit met een kerel, die als hoofd ambtenaar f 16.000,in een half jaar met z'n dienstreizen ver-auto- mobielt er uit met de sufkop, die tegen krankzinnige prijzenauto's in Zwitserland kocht ten gevolge van een „misverstand". En nog maar te zwijgen over de malversaties te Amersfoort en te Arnhem. Dan lezen wij maar liever van het cadeau, dat de Nederlandse rege ring aan Engeland gaf500 drach tige vaarzen een tegemoetkoming bij de grote schade, welke de.En gelse boeren in de winter van 1946 1947 leden. Het zijn kleine ge schenken, die de vriendschap onder houden en bevorderen. Aan de grote dankbaarheid van ons volk voor de bevrijding, werd uiting gegeven te Washington, waar de Nederlandse ambassadeur, dr. Van Kleffens, aan generaal Eissenhouwer het erezwaard overhandigde. De herfst heeft, zij het dan ook met bijzonder zachte en mooie dagen, zijn intrede gedaanhet koude jaargetijde- staat voor de deur. De avonden zijn reeds fris en in de huiskamer wordt het kil en ongezellig. Wanneer men 's-avonds door de stille straten wandelt, ziet men hier en daar uit de maan-verlichte schoorstenen rook kronkelen. De heel zuinigen van het vorige jaar kunnen zich nu de weelde permi- 'teren, de kachel aan te maken. Het is te begrijpen, dat het ko- lenvraagstuk en de brandstoffen- handelaar weer in het middelpunt van veler belangstelling staan. En menigeen, vooral de minder zui nigen, zullen zich nü reeds met een bezorgd hart hebben afge vraagd, of tie leverancier er voor zal kunnen zorgen, dat de kachel de hele winter zal kunnen snorren. Ja, de kachel zal kunnen snor ren, als u zeer zuinig met de u toe gewezen brandstoffen omspringt, want evenals in de vorige winter zullen we het dit seizoen weer met twaalf mud huisbrand moeten doen. De ervaring in de winter '46—'47 met het verstoken van de twaalf mudhuisbrand opgedaan, zal u nu tot richtsnoer kunnen dienen. Wie toen in September en October het er reeds op waag den, de kachel te stoken, zaten na nieuwjaar al heel gauw-zonder, in de kou. Die mensen hebben 4eer- geld betaald. Zij hebben de bete kenis van het oude rijmpje „Als de dagen lengen, zal de winter strengen", aan de lijve ondervon den. Intussen zijn 'reeds de eerste bonnen aangewezen en met de aflevering der brandstoffen is men in verschillende plaatsen al be gonnen. Een schrale troost is de verzekering van het Rijkskolen- bureau, dat er naar zal worden ge'streefd, voor de grote gezinnen iets extra's te doen, indien de pro ductie van onze mijnen zulks toe laat. Maar dat zal pas werkelijkheid kunnen zijn, wanneer de beloofde 12 mud zijn rondgedeeld. En hoe staat het nu met de productie onzer mijnen? In het eerste bevrijdingsjaar haalden deze slechts ruim 5 milloen ton. Sindsdien kwam er echter schot in de productie en in deze maand steeg zij zelfs tot 78% van het voor-oorlogse peil. Het streven der mijndirectie is er op gericht, de gemiddelde dag productie tot 90 van het voor oorlogse peil op te voeren. Wanneer men nü bedenkt, dat de gemiddelde jaarproductie enzer mijnen in de jaren 19351939 plus minus 15 milloen ton bedroeg en ons nationale kolenverbruik in die zelfde jaren, zowel voor de industruële als voor de huishou delijke doeleinde, 14 milloen 35.000 ton, dan zal men begrijpen, dat er van een opheffing der kolen* distributie nog geen sprake kan zijn. Bovendien mag niet worden vergeten, dat onze bevolking sinds 1939 met 10% is toegenomen en dus niet alleen de behoefte aan huisbrand, maar ook het industru ële verbruik steeg. Ook geldt nog altijd exporte ren of sterven. De industrie gaat vóór ên wij zitten met de huisbrandvoorziening in de knoei. Wij moeten derhalve roeien met de riemen, die wij heb ben, beter gezegd stoken met de kolen, die we hebben. Voor het huisbrandrantsoen werd voor dit Jaar niet meer beschikbaar gesteld dan 3 millioen 650.000 ton en dat zijn precies 12 eenheden per gezin. Zuinigheid is dus een gebod des tijds Laten wij echter optimistisch zijn en een zoele winter verwachten, zónder er op te rekenen. Het zou toch wel heel erg zijn, als wij de zelfde strenge koudeperiode moes ten doormaken'als het begin van dit jaar. Gewaarschuwde mensen tellen echter voor tweeLaten wij zui nig zijn Spoorwegovergangen Zuidplaspolder. De wegen in de Zuidplaspolder, vroeger uitsluitend grindwegen met een straatpaardepad in het midden, ondergaan de laatste jaren- een teer- behandeling. Liet deze in de oorlogs- en bezettingsjaren te wensen over, sedert de bevrijding is met kracht in die richting voortgewerkt en het wegennet ziet er thans inderdaad heel goed uit. Een ongunstige uitzondering daarop maken de spoorwegovergangen, zoals wij die kennen aan de Zuidelijke dwarsweg en aan de Bredeweg, maar deze weggedeelten zijn ook in on derhoud bij de n.v. Nederlandse spoorwegen. Reeds geruime tijd is het polder bestuur in correspondentie met de bevoegde instantie om daarin ver- betering te brengen, maar alle pogin gen bleken tot voor kort vruchteloos. Thans zal er een proef worden genomen met de overgang aan de Bredeweg bij de voormalige halte Zuidplaspolder. Het polderbestuur zal de reconstructie van dat wegge deelte ter hand nemen en in overleg met de directie der n.v. Nederlandse spoorwegen ten uitvoer brengen.Zulks op kosten van de spoorwegen. Et zijn veertien spieren nodig om een nijdig ge zicht te zetten en slechts zes voor een glimlach. Waarom zoudt u zich onnodig vermoeien Men hoopt het werk nog voor de komende winter in orde te kunnen hebben, Van harte wensen' wij, dat deze proef slaagtmogelijk dat dan de andere overwegen volgen. Zij vormen in hun tegenwoordige staat in het wegverkeer een ongewenste stagnatie. Buiten verantwoording der Redactie. Jeugdwerk. Het Bestuur van „Wet en Evan gelie" besloot tot het oprichten van jeugdverenigingen in het kader van het Ned. Jongelingsverbond en het Ned. Verbond van Chr. Jonge vrou wen en meisjesverenigingen. De op richting zal geschieden op Woens dagavond 22 October a.s. in het „Centrum", te half acht. De heer Fallentin van het N.J.V. en zo mo gelijk ook iemand van het Chr. Meis- jesverbond zullen van het jeugdwerk in hun Verbond komen vertellen. De heer Fallentin neemt filmpjes mee over het Verbondswerk, terwijl de jeugdclubs uit Gouda op het podium ook iets van het werk zullen laten zien. Het werk in deze clubs is natuur lijk verschillend voor jongens en meisjes, voor jongeren en ouderen, maar in elke club allereerst, en dit zonder uitzondering, de Bijbelbespre king. Het Evangelie van Jezus Chris tus is en blijft het hoofddoel van ons werk. Hiernaast verdere geeste lijke, verstandelijke en lichamelijke ontwikkeling, en ontspanningb.v, spelen, wedstrijden, filmjes, hersen gymnastiek enz. enz. Niet alleen uit eigen kring, maar alle jongens en meisjes vanaf 13 jaar, die niet aan een andere club of ver eniging meedoen, zullen we graag in onze clubs opnemen. Komen jullie allemaal Woensdagavond Vaders en moeders zijn ook hartelijk welkom, «De Lolstem«. Vorigeweek hield de„ Ring Gouda" van de Chr. Zang en Oratorium verenigingen een grote uitvoering in de Sint Jan Kerk. Waddinxveen was vertegenwoordigd door„De Lofstem" Dat het een avond was van veel genieten, dat is zeker. Het ééne num mer valt beter in de smaak dan het ander, maar het gaat om het kunnen, de zuiverheid van toon en uitspraak. Dan kan men horen wat bereikt wordt door goedé leiding. Vooral kan men dit horen bij de massazang, Meer dan 400 stemmen te gelijk een massaal geluid. Voor liefhebbers om van te smullen. Dat er in Waddinxveen ook wel animo vóór bestond, kon men zien aan het vervoer der Citosa bussen. Dat „De Lofstem" het zeker op prijs zou stellen als zij wat van de lief hebbers kan boeken, geen twijfel aan. Zang, één van de schoonste' gaven die de mens ontving, kan door oefe ning prachtig worden. Komt helpt mede tot de opbouw van het Chris telijk lied. B-

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1