Weekblad voor Wac Spiegel van de Week No 125 Vrijdag 24 October 1947 3e Jaargang I Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter I1 Officieële Mededelingen Inenting tegen pokken. Op 4 November 1947 des mor gens tussen 8 en 9 uur zal er gele genheid zijn tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken, van hen, die zich daartoe ten huize van de heer P. van der Linde, arts, Oranje laan 14, aanmelden, Voor een juiste vermelding in de vaccine-bewijzen van de namen en voornamèn der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding worden medegebracht. trouw joekjes der ouders of geboortebewijzen der kin deren. Waddinxveen, 23 October 1947. De Burgemeester voornoemd, A. OUDIJK, L. B. Er wordt aan gewerktDe Vei ligheidsraad mag de behandeling van de Indonesische kwestie nog zo vaak uitstellen van uitstel komt tóch geen afstel, Misschien heeft de Raad het Ame rikaanse voorstel bij de verschijning van dit blad reeds behandeld om de Commissie van Drie (Australië, België en de V.S.) welke thans voor Indonesië aan het werk is, grotere bevoegdheid te verlenen. Aanvankelijk kon deze commissie alleen maar een politieke regeling treffen. Nu wordt het haar misschien ook mogelijk gemaakt, een militaire oplossing aan de hand te doen, Werken wij verder. Want niet alleen in de Oost ook in de West hebben wij onze moeilijkheden, al zijn die gelukkig van vreed zame aard. De commissie, welke de Rijksconferentie metWest-Indië voor bereid, heeft ervaren, dat Suriname „heel wat bezwaren" heeft tegen de voorgelegde plannen. De regering zal alles in het werk stellen om aan deze bezwaren tege moet te komen, zodat deze Rijks conferentie spoedig kan worden ge houden. Ja, werk genoeg voor ten minste 100,000 vermiste Nederlan ders zal „een acte van overlijden" moeten worden opgemaakt. Tot deze conclusie kwam de Kamercommissie voor privaat- en strafrecht in haar voorlopig verslag over dit wetsont werp. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke verklaringen voor de nabe staanden van groot belang kunnen zijn. Voor de nabestaanden van onze verzetstrijders is het van belang te weten, dat de wet „Buitengewoon pensioen 1940 1945" in werking is getreden. De buitengewone Pen sioenraad, Benoordenhoutseweg 46, Den Haag, zal binnenkort aanvraag formulieren beschikbaar stellen. Werkwerk. Er zijn gevallen, waarin niet mag worden gewerkt gevallen, waarbij men kan zeggen Je mag niets meer tegenwoordig. Wederopbouw ontdekte, dat in kasteel Nijenrode van het Neder lands Opleidingsinstituut voor het Buitenland „een gymnastieklokaal" werd ingericht. De heren hadden er al f 38.000 aanbesteed, toen het werk moest worden stopgezet. Congresseren is óók werken. Ten congresse van de Algemene Neder landse Grafische Bond deelde de heer Kupers van het N.V.V, mede, dat de regering en de Stichting van de Arbeid beraadslagen om te komen tot „een belangrijke prijsverlaging", Mogen de heren er niet te lang over spreken, aldus verzuchten de huisvrouwen, die elke week of elke maand meer moeite er mede hebben, de eindjes aan elkaar te knopen. Met schrik hebben zij er kennis van genomen, dat een vergadering van huiseigenaren maar liefst 25 pCt. huurverhoging vroeg. Wij gunnen hun die misschien ook nodige verhoging wel maar of het in verband met de te voeren loon- en prijsstoppolitiek mogelijk is, is een tweede. Is dit een punt voor huisvrouwen en eigenaren, van belang dr. H. Mulder, schei kundige vèn het Rijkslandbouwproef station te Wageningen, deed een voor de zuivelindustrie verheugende mededeling op het Roscarch-congres, dat te Utrecht werd gehouden. Een modern ingericht instituut voor „wetenschappelijk zuivelonderzoek" zal binnen afzienbare tijd worden op gericht. Dan zal onze zuivelindustrie zich niet meer behoeven te bepalen tot het bereiden van kaas en boter, maar zich ook met grote kans op succes kan toeleggen op de fabricage van gecondenseerde melk, caseïne, botervet en andere eindproducten. Dat vergroting der productie we tenschappelijk onderzoek nodig maakt is bij dit congres duidelijk gebleken. Minister Mansholt deed er uitkomen, dat toegepaste wetenschap aan elke industriële activiteit van enig formaat ten grondslag moet liggen. Dit geldt ook voor landbouw en visserij. Zo lang zal het nu niet meer du ren, voor wij „een nieuwe grondwet hebben". Het begin is erminister Beel installeerde in zijn kabinet de grondwetscommissie, welke zal on derzoeken of en in hoevere het wen selijk is, dat de grondwet wordt gewijzigd. De commissie zal de weg aangeven, welke naar het doel de wijziging leidt. Schrijnende woningnood. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde de voorlopige uitkomsten van de jongte volkstel ling welke vooral sombere cijfers te zien geven wat betreft de woning nood in ons land. Ruim 300.000 van de 2.300,000 gezinnen hebben geen woning, d.w.z. dat op elke 8 Neder landse gezinnen er één de zucht slaakt„Geen huis". Na Polen staat ons land- wat be treft het woningprobleem aan de spits. En dat terwijl buitenlandse journalisten en reizigers dit land in alle talen prijzen om zijn snel her stel van de oorlogswonden. Wat industrie en spoorwegen aangaat, moge dit gedeeltelijk waar zijn, het woningtekort blijft voorlopig nog wel 10 a 15 jaar het probleem in Nederland. In ons land werden in totaal 2.089.000 woningen geteld, Deze bieden ruimte aan ruim negen- millioen personen, dat is bijna 5 per sonen per huis. Maarvan deze 2.089.000 woningen zijn er niet min der dan 31.200 ongeschikt voor on derdak. In deze half of gedeeltelijk herstelde ruïnes huizen l4o.ooo per sonen. In Noord-Brabant is 17 pCt. der bevolking woningzoekend. Vaak hoort men de klacht, dat de regering aan deze dringende kwestie niet genoeg aandacht besteedt Wat hiervan waar zij is niet zo heel gemakkelijk te beoordelen, doch de importcijfers beziende, moet men het toch misschien wel beamen, 't Blijft uiterst moeilijk en gevaarlijk om zich over 'sLands handelspolitiek een oor deel aan te matigen. Toch is het wel opvallend hoe weinig deviezen er voor de woningbouw beschikbaar worden gesteld. De reden Wij weten ze niet. Millioenen en nog eens millioenen aan deviezen worden opgeslorpt door luxe auto's, plastic damestas sen, schreeuwend dure Amerikaanse en Franse parfums, enz. Is dit nood zakelijk Ook de Wederopbouw schijnt nog al eens de goede koers kwijt te zijn. Voor deze keer één voorbeeld dat wij lazen in de „Volkskrant" „In Groesbeek woonde een met selaar en zijn huis was grotendeels verwoest. Nog niet helemaal, zodat hij vergunning kreeg het restant ge schikt te maken voor noodvoorzie ning. De totale wederopbouw, de definitieve zou 6ooo gulden kosten. Dit was officieel vastgesteld, ,!Goed", zei de man, „breng dat materiaal voor de noodvoorziening dan maar, doch één dingik doe het zelf." Daar had men geen bezwaar tegen. Hij kreeg zijn spullen en ging aan 't werk. Binnen een maand had die man met het materiaal voor de nood voorziening en zijn eigen ijver de definitieve herbouw van zijn woning kant en klaar. En toen hij aan 't rekenen ging koste deze herbouw, waarbij hij voor zichzelf het gewone vastgestelde uurloon berekende, nog geen f 3000een bedrag, dat hem direct uitgekeerd zou worden. Toen kwam er van Wederopbouw een bevel om de boel weer af te breken, want hij had geen vergun ning voor „definitief herstel." 140.000 Mensen roepen als uit één mond„Geef ons een huisom dat ze bijeenhokken in de noodwo ningen, waarvan er velen niet veel beter zijn dan een kippenhok Wat willen zij lievernog langer in zo'n hok met volop plastic tassen en andere luxe-dingen, of zelfs met oude kleren onder een echt dak Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te raden. Bruggen in het Noordeinde. In het nummer van 10 October maakten., wij melding van een streven van de eigenaren der bruggen in het Noordeinde om deze communicatie middelen te mogen vervangen door vaste bruggen. Naar wij vernemen heeft het be stuur dit punt met spoed aan een on derzoek onderworpen en heeft het in zijn op 10 Oct. gehouden vergade ring besloten in gunstige zin op het verzoek te beschikken. De belanghebbenden zullen zich nu ieder afzonderlijk, ten tijde als zij daartoe menen te kunnen over gaan, met een schriftelijk verzoek schrift tot het polderbestuur kunnen wenden en dit bestuur zal elk geval op zichzelf behandelen. De thans afgegeven toestemming bepaalt o.a. dat de brug een breedte mag hebben van ten hoogste 1.50 meter, dat de doorvaartwijdte over de volle hoogte tussen de landhoofden ten minste 3 meter moet zijn en dat het vaste brugdek, gemeten aan de onderkant van dat dek nergens lager mag zijn dan 0.80 meter boven het schouw- peil. Dat schouwpeil is 2.28 m. be neden N.A.P. en wordt aangegeven op vaste peilschalen in de brug aan de Oranjelaan alhier, bij het gemaal van de polders Achterof en de Putte en in de Julianabrug te Boskoop. Verder wordt de voorkeur gegeven aan landhoofden, welke niet door stromend zijn, doch deze moeten zó zijn geconstrueerd, dat de vuilopho- ping noch grondstorting kan plaats hebben. En eindelijk is nog een voor waarde opgenomen, dat indien split sing van eigendommen of andere re denen oorzaak worden, dat de brug een gemeenschappelijk bezit wordt, de houder der vergunning binnen een maand aan het polderbestuur de naam Om zelfstandigheid te krijgen moet mea verantwoordelijkheid nemen. en het adres moet opgeven van een der rechthebbenden, die zich zonder enige reserve aansprakelijk stelt voor het behoorlijk onderhouden der brug en voor de naleving van de ver schillende voorwaarden. Het gemis van een zodanige be paling bezorgt aan het polderbestuur zeer veel last en moeitè. Doet dit .geval zich voor, dan ontstaan er meestal moeilijkheden. Thans zijn deze bij voorbaat voorkomen. Nummer 1 is reeds met vervanging begonnen we zijn benieuwd in welk tempo dit voortgaat. Wellicht spreekt de materialenpositie ook wel een woordje mee. Van een andere. 't Zal wellicht niet lang meer duren Dat de volkeren algemeen, Het geklank weer zullen horen Door het rond van Waddinxveen. 't Is alweer een poos geleden Dat hij van ons henen ging. Heel voorzichtig opgeladen Naar een plaats van tegenzin. Zij die gingen naar de kerken Werden door hem aangespoord. En zo had hij iedere mórgen Door het rond alleen het woord Werd er een hier uitgedragen Naar de plaats van laatste rust. Liet hij altijd van zich horen 't Was een uur van stil bewust. Gebeurde er soms wat bizonders Vooral bij 't Neerlands Vorstenhuis, Hoorde men hem in de verte De wijding van het feest gedruisch. Zou hij, toen hij hier vandaan ging En naar elders werd gebracht, Voor 't geweld, heeft moeten buigen Wat een ieder had verwacht. Laat ons daar maar niet aan denken Want hij was zo'n trouwe vriend. Aan het touw was hij geduldig Daarom werd hij trouw bediend. Als nu na nog enkele maanden Hier 't gelui weer wordt gehoord, Van een ander die daar binnen In de toren wordt voltooid. Mocht hem dan ook niets ontbreken En zijn plichten één voor één. Aan het volk doen laten horen Aan het volk van Waddinxveen. A. F. Alblas. Verruiming grondwerk. Nu de landbouwproducten van het veld verwijderd zijn, kregen de land bouwers gelegenheid hun sloten en watergangen in orde te brengen. Ook de polders benutten dit jaargetijde om de tochten en andere wateringen hun periodieke verdiepingen te doen ondergaan. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin het bestuur van de polders „Achterof en de Putte" een aanbesteding aankondigt van het baggeren van de duikertocht in het tweede blok en de westelijke tocht vanaf de machinetocht tot aan de Veldweg. Behalve dit zal het polderbestuur nog enkele andere tochtgedeelten la ten verbeteren. Dit is echter geen werk dat voor aanbesteding vatbaar is. Het zal derhalve onderhands of in daggeld aan daarvoor geschikte werkkrachten worden opgedragen. De oogst heeft onder zeer gun stige weeromstandigheden plaats ge had. Laten we hopen, dat het nu nog een poosje werkbaar weder zal blijven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1