ft Boekhoudingen Belastingzaken A. G. de Ruijter JAC. GERTS St. Nicolaas-Figuren en -Surprises ZIE DE ETALAGES BcurUelbakUetif „Booy-" - Z 4è0 Dr. H. Colijn, Een groot Vaderlander, door tijdgenoten, f 5.75 - Stemmen des Heils, f 5.90 Grot^euz^eugdboeken^^. r Norel „Strijders" - Spoorboekjes - Boekh. Veldwijk stemming gebracht werdjaangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen de heren Oudijk, Buitelaar, Broer, Jan sen en Modderkolk. Aan de besturen van de scholen aan de Oranjelaan en de Onderweg werd medewerking toegezegd voor de gedeeltelijke betegeling van de speel plaatsen tot bedragen van resp. f 6000 en f 9000.De vijfjaarlijkse afre kening ingevolge de Lageronderwjjs- wet 1920 werd goedgekeurd en aan delandbouwcursus f 50.Op zijn verzoek werd aan de heer H.B.N Munsen eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het verzoek van de woningbouw vereniging om bouwvoorschotten tot een bedrag» van f 450000,bracht bezwaren naar voren inzake de bouw plannen. De heer van Tol betreurde het dat de woningen voor de grote gezinnen waren uitgevallen. De heer Okkerse was van oordeel, dat de wijze van bouwen der muren onvoldoende was, terwijl de heer Ir. Venemaook enkele bedenkingen had, waaraan hij gaarne eerst voldaan wilde hebben alvorens het gevraagde crediet te verlenen. De voorzitter antwoordde, dat de grotere huizen moesten wor den opgeofferd ten einde niet ver plicht te worden de inhoud der ove rige huizen te verminderen. Wat betreft de muren zijn verschillende deskundigen het er óver eens, dat deze wijze van bouwen voldoende is. Tenslotte merkte spreker op, dat de raad eigenlijk heel weinig of niets over de plannen heeft te vertellen en lat indien de raad zou weigeren de credieten te verstrekken, deze van hogerhand zouden worden opgelegd. Het voorstel in stemming gebracht werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de heren van den Berg, Pille, van Tol, Ir. Vènema, Dul- lemeijer en Okkerse. Op een reclame van de handeldrij vende- en industriële middenstand tegen een aanslag in de vermake lijkheidsbelasting werd afwijzend be schikt. De aankoopprijs van de in dertijd gekochte grond aan de Noord kade werd nader gebracht van f 15000, op f 16125,.Tenslotte werd nog goed gekeurd een wijziging in de salaris regeling voor de ambtenaren - met betrekking tot de kindertoeslag, ter wijl aan Jan Gerts wederom het on derhoud der plantsoenen over 1948 werd opgedragen. Na een korte rond vraag ging de vergadering over in. geheime zitting. Het tekort aan voorgangers in de 'kerken Toen voor de oorlog het spook der werkloosheid in vele gezinen en bedrijven rondwaarde, werd het óp een slechte dag ook gesigna leerd binnen de ruimte der kerk. Had men voorzien als student in de theologie een redelijke kans om - na beëindiging der studie - door een gemeente als predi'krnt te wor den beroepen, in de crisisjaren stonden honderden candidaten naar het predikambt werkloos aan de markt. Gemeenten, welke een voor ganger behoefden, kanden uit „rui me sortering"' een keus doen en hij, die het geluk had een beroep te ontvangen, mocht zich wel uiter mate verheugenMenige werkloze candidaat kon, tegen geringe ver goeding, een hulppredikerschap waarnemen, doch lang niet ieder een slaagde daarin. Momenteel zijn de rollen, omge keerd. Vooral de dorpsgemeenten weten mee te praten over het tekort aan voorgangers de plaat sen met 'n leegstaande pastorie zijn talrijk. In gemeenten met minder dan vierduizend lidmaten, dus hoofdzakelijk kleine steden en dor pen, zijn in de Hervormde kerk momenteel 360 predikanten te weinig. Verdeeld over de provin ciën luiden de getallen Friesland 68, Groningen 50, Drente' 12, Overijsel 13, Gelderland 48, Utrecht 18, Noord-Holland 54, Zuid-Holland 45, Zeeland 16, Noord-Braband met Limburg 36 De Gereformeerde kerken hebben in totaal 270 vacatures. Ook hier Predikbeurten op Zondag 26 October Ned. Hervormde Kerk voorm. 8.45, 10.30 (H. Avondmaal) en 6.30 uur (Dankzegging) Ds. L. Vroegindeweij Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. W. J. Smidt. Vereniging »Wet en Evangelie* Voorm. 10 uur Ds. J. H. F. Engel, Ned. Herv. Pred R'dani Christelijk Afgesch. Gemeente voorm. 9.30 en nm. 5 uur Ds N. van der Kraats .?emonstrantsch Gereformeerde Gemeente Geen dienst Burgerlijke stand Aangiften van 16 t/m 22 October 1947. GeborenHugo Marinus, z. V. H M. van den Dool en Th. E. .M. Aengenent, Maarten, z. v. T. H. Twigt en J. M. Schouten? Cornelis, z. v. C.' van Beek en A. E. Merkies. Ondertrouwd: A. Th. van Vuuren en C. J. Verkleij. C. de Vos en W. Rietveld. - N. Kloet en M. H. Baas. GehuwdR. Swart en E. Boon. i*®" De Zondagsdienst wordt Zondag 26 Oct. waargenomen door Dr. J. W. H. HELLEMAN staat Friesland bovenaan en wel met een tekort van 52 predikanten. Men moet natuurlijk niet denken, dat al deze vacante plaatsen zon der geestelijke verzorging zijn. Meermalen verrichten emeriti-pre dikanten, hulppredikers, gods dienstonderwijzers, evangelisten of zendelingen het werk van de domine. In zeer veel gevallen heeft het kerkelijk werk te lijden door de afwezigheid van een predikant Van alle anderen kerken heb ben doorgaans de orthodoxen het grootst gebrek aan voorgangers. Bij de vrijzinnige formaties staan de doopsgezinten er het ongun stigst voor op hun 135 gemeen ten tellen zij 105 leraars. De Rooms-Katholieke kertë, die met dit probleem niet wor- steld, heeft practisch voor al haar parochies een herder, Maar hier maakt men zich bezorgd voor de toekomst. Want terwijl vroeger naar verhouding in Nederland het aantal priesterroepingen alle andere landen overtrof, komen er nu allerwegen klachten binnen over de verminderde animo van jongemannen voor de opleiding tot priester, Men wijt dit aan de verwereldlijking van het geeste lijke leven in de gezinnen, welke er toe leidt, dat de kinderen op groeien in een sfeer van materiële vragen. Ten bewijze hiervan wordt aangevoerd, dat juist uit de krin gen van fabrikanten en zdkenmen- set het kleinste aantal priesters voorkomt. In de toekomst moet de verminderde liefde voor een geestelijk ambt leiden tot 'n tekort aan voorgangers, zowel hier te lande als in de missie. Daarom houdt de Rooms-Katholieke kerk zich met dit probleem druk bezig. In het protestantisme heeft men meer zorgen voor het hedén. Allerlei maatregelen worden ge nomen om in de nijpende behoefte te voorzien. De hervormde synode opende onlangs voor enkele groe pen kerkelijke mede-arbeiders de weg naar het predikantschap. In de gereformeerde groepen was deze weg er altijd. Men kon (op grond van artikel 8 der Dordtse Kerkenordening)" toelating tot bet predikambt begeren, indien men over,, singuliere gaven" beschikte Uiteraard werd hiervan geen ge bruik gemaakt in de periode toen er een overvloed van werkkrach ten was Bij remonstranten en doopsgezinden is de discussie over het lekenpredikerschap in volle gang. Er zijn vele oozaken voor het ontstaan van het huidige predi kantentekort aan te wijzen. Wij noemen de sluiting der universi teiten in de oorlogsjaren, het verplichte emeriraat (op 65-jarige leeftijd) in de Hervormde kerk, de behoefte aan honderen predi kanten in een byzondere functie (voor leger en vloot, zending en evangelisatie) en enorme uitbrei- van het aantal predikantsplaatsen in de grote steden sinds 1941. Het tekort zal de eerste jaren stellig nog blijven bestaan. De nieuwe bonnen Geldig van 26 Oct. tot 8 November Bonkaarten KA, KB, KC 711 Q 01 brood, 800 gram brood Q 01 boter, 125 gram boter Q 02 brter, l25 gram margarine of 100 gram vet Q 03 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet Q 01 vlees, 100 gram vlees Q 02 vlees, 400 gram vlees Q 03 vlees, 100 gram vlees' Q 01 melk, 4 liter melk Q 03 melk, 6 liter melk Q 05 melk, 6'/2 liter melk Q 01 diversen, 100 gram kaasof 125 gram' korstloze kaas Q 02 diversen, 50 gr. cacao Q 03 reserve, 1600 gram brood Q 04 reserve, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Q 06 res. brood, 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 Q 11 brood, 800 gram brood Q 11 boter, 250 gram boter Q 12 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet Q 11, Q 12 vlees, 100 gram vlees Q 13, Q 15 melk, 10 liter melk Q 11 diversen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Q 12 diversen: 100 gram caeao Q 13 reserve, 800 gram. brood Q 14 reserve, 100 gram rozijnen (voorinlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD. ME, MF, MG, MH 712 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken Q 21 brood 800 gram brood Q 21 boter, 250 gram boter Q 22 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet Q 21 melk, 5 liter melk Q 21 vlees, 300 gram vlees Q 22 vlees, 100 gram vlees Q 21 kaas, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Q 21 Eieren, 5 eieren Bouwen en afbreken. Onze plaatsgenoot G. A. W. had zich voor de Kantonrechter te verantwoorden over het feit dat hij zonder vergunning een loods gebouwd had. Hij had een vergunning gevraagd, maar- deze werd afgewezen, kreeg echter wel een toezegging, vroeg op nieuw aan en kreeg weer een wei gerend antwoord. Daar hij zijn mate rialen reeds had aangeschaft meende hij met de toezegging te kunnen gaan bouwen. Toen de loods klaar was, moest deze worden afgebroken, na procesverbaal. Eindelijk kon hij na afbraak der loods, deze precies een-, der weer opbouwen. Op de zitting van het Kantonge recht, meende hij bereikt te hebben wat hij hebben wilde, door de wet te overtreden. De ambtenaar vond deze zienswijze vlegelachtig en legde hem een boete op van f 3000.De ver dediger wist onder de uitroep „zo wordt ons land gebouwd" deze boete verlaagd te krijgen tot f 1000. waarna de kantonrechter hem ver oordeelde tot een boete'van f 50. Hersengymnastiek li ll/ll 12 Als U het zag leek het erg ge makkelijk, maar U zult ze de kost moeten geven, die er, vergeefs, het hoofd over gebroken hebben! Want 1 X 1 en 1 1 gééft al tijd 1. En de' hoogste combinatie 1 -f 1 -f 1 -f- 1 1 1 blijft. 6 LUCIFERS LEED. Men neme bijvoorbeeld 36 lu cifers, uitgelegd in 6 rijen van 6. Er ligt dan altijd op elke hori zontale en ook op elke verticale rij een even aantal stokjes. Maar vervolgde Piek er- waard, zodra ik dit evenwicht verbreek door één lucifer weg te nemen, gaat deze formule niet meer op. En nu neem ik uit deze 6 rijen van 6 lucifers totaal zes stokjes weg. Wat zien we nu Deson danks blijft volgens de wet van Piekerwaard op elke horizontale, op elke verticale rij en ook op elke diagonale een even aantal liggen.. Ge ziet, dames en héren, 't lucifersleed Hier stak een student zijn vin ger op. Professor, wélke zes stokjes neemt U weg Ahum, sprak Piekerwaard pro blematisch, dat is nu juist de vraag, jongeman. Als gij die kunt be antwoorden Accountant Leeraar Boekhouden M.O. BOSKOOP, Reijerskoop 121, - Teleï. 5 GOUDA, Gravin Jacobastraat 48 WADDINXVEEN, C Kwaak, Oranjelaan 11 NOORDKADE 29 Grote sortering

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 3