Weekblad voor Waddinxveen Spiegel van de Week No. 126 Vrijdag 31 October 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Bevoegdheid tot stemmen bij volmacht. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen maken bekend, dat een kiezer, met inachtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd is om bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebren gen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, in dien h\j gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werk zaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel tel kens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de echtgenote van hem, die afgezien van de eis van kiesgerechtigheid voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, voor zover zfl met deze in verband met zfln beroep of werkzaamheden afwe zig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daar toe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeente bestuur heeft ingediendde indie ning moet in 1947 geschieden voor 1 Januari 1948. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van heden af ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijg baar, alwaar ook verdere inlichtin gen zijn te bekomen. Aanvragen Woonruimte. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen vestigen er de aan dacht op, dat het in gebruik nemen van woonruimte van welke aard ook, zonder in het bezit te zijn van ver eiste vergunning strafbaar is entegen overtreding ten strengste zal worden opgetreden. Aanvragen ter verkrijging van woon ruimte moeten worden ingediend bij de afdeling Volkshuisvesting ter ge meente-secretarie op aldaar verkrijg baar gestelde formulieren. Voor even tuele inlichtingen wende men zich uitsluitend tot de secretaris der Woonruimtecommissie, de heer de Reus, die iedere Woensdag tussen 10.en 11.uur v.m. hiervoor zit ting houdt ten gemeentehuize. Het heeft echter geen zin op inge diende aanvragen steeds terug te ko- men.Slechts wanneer zich omstandig heden voordoen, welke bij het indienen der aanvragen niet bekend waren, kunnen deze schriftelijk ter kennis worden gebracht. Waddinxveen, 30 October 1947. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen. A. OUDIJK Do. B. H. JENNE, Secr. Er zijn nog maar al te veel Ne derlanders, die het gevoel hebben, dat het met „de opbouw van ons land" niet al te best is gesteld. Toe gegeven de moeilijkheden zijn groot en lijken vaak onoverkomenlijk. Men heeft met materiaalgebrek te kampen en als er materialen zijn, kan men geen arbeiders krijgen en met een enkel woord wordt door de teleur- gestelden meermalen de toestand aan geduid als hopeloos. Toch is de toestand niet zó ho peloos als men uit op zichzelf staande gevallen veelal meent te mogen af leiden. Wij moeten het geheel over zien wij moeten nagaan, hoe het was en dan het heden met het eigen lijk nog zo nabije verleden vergelij ken. Daartoe werd ons prinselijk paar in de gelegenheid gesteld. Het eerste officiële bezoek, dat Prinses Juliana als regentes bracht, gold het eiland Goeree-Overflakkee, het lang-gerekte Zuid-Hollandse eiland, dat in de laatste maanden der bezetting geweldige schade op liep en voor een groot gedeelte onder water stond. Het prinselijk paar heeft zich er van kunnen overtuigen, dat hier de opbouw geweldig is opge schoten dat het donkere verleden er grotendeels is vergeten. Ook het in de oorlog beroemd ge worden Walcheren krijgt hoog be zoek. Onze regering heeft tal van vooraanstaande staatslieden, onder wie de Britse minister-president Attlee uitgenodigd, ter gelegenheid „van de boomplantdag" op 4 Nov. een bezoek aan het Zeeuwse eiland te brengen. Reeds heeft Attlee zijn komst toe gezegd. Het spreekt vanzelf, dat ook een groot aantal Nederlandse auto riteiten aanwezig zal zijn. Met ge rechtvaardigde trots zullen zij laten zien, dat dé Zeeuwse wapenspreuk Luctor et emergo ik worstel en kom boven geen ijdele klank is. Opbouw en moeillijkheden. De moeilijkheden worden mede veroor zaakt door zwarte streken door het ontduiken der bepalingen, die in het algemeen belang werden ge maakt. Daarom deed het goed te vernemen, dat het college van alge mene commissarissen voor de weder opbouw krachtig ingreep, toen te Amsterdam, inplaats van een aan gevraagd pakhuis, dat f 900 mocht kosten, „een bar werd ingericht", waaraan liefst f 55.000 zou worden besteed. „Afbreken luidde terecht het bevel, ofschoon er reeds voor een bedrag van f 40.000 was ver werkt. Zo'n krachtige houding zal andere zwarte ondernemers de schrik om het hart slaan. Al zijn er dan vaak vreemde op- bouwdingen, het gaat toch in Ne- 'derland nog niet zo slecht, als wij in een sombere bui zo graag ver- zekerren. Neen, het is nog niet zo hopeloos. Daarvan getuigde ook dr. Hirschfeld, die met de Amerikaanse regering „over het plan-Marshal" besprekingen voert".Vóór de inwer kingtreding van dit plan heeft Ne derland geen extra-hulp nodig. Noch- thans wees dr. Hirschfeld erop, dat het wegvallen van de handel met Duitsland en de moeilijkheden in Indonesië grote bezwaren met zich mee brengen. Het ergste is, dat „de Indonesi sche moeilijkheden" ons schier da gelijks mensenoffers vragen. De drie laatste maanden zijn er meer dan 200Nederlandse militairen gesneuveld en ongeveer .650 man werden er ge wond. Gelukkig schijnt het stadium voor onderhandelingen weer te zijn bereikt. In de Veiligheidsraad werd het Indonesische debat voortgezet de commissie van drie heeft haar eerste contacten gehad. Moge een en ander tot bevredigende resultaten leiden, zodat ook eindelijk de op bouw van Indonesië ter hand kan worden genomen. Te dien aanzien kwamen er verheugende berichten uit de West. In Suriname zijn de plannen tot het „kweken van bananen" in een vergevorderd stadium. Jarenlang heeft men er proeven genomen om een goed product te kunnen brengen, doch nu schijnt men zover te zijn. dat binnen afzienbare tijd enige dui zenden hectaren in cultuur kunnen worden gebracht. De Surinaamse ba- namen zullen welkom zijnHet zal nog wel een jaartje duren, vóór het eerste bananenschip in Nederland wordt gelost, maar wij hebben een begin. Van beginnen gesproken Het bestuur van de „Bond van Verenigingen voor Christelijk Mid delbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs" heeft een begin gemaakt met een actie om verbetering te brengen in „de lage salariëring der leraren". In een brief aan de minister werd hierop gewezen. Er schijnen echter reeds plannen te bestaan, collectief ontslag te nemen ofstaken. Te hopen is, dat het zo ver niet zal komen. Een ander beginhet voorlopig verslag op de algemene beschouwing der Tweede Kamer „over de Rijks begroting" is verschenen. U kent deze lectuur vele leden zus en som mige zó andere leden dit en zeer veel leden dat. Halen wij er slechts uit aan, dat er leden waren, die verwachten, dat de voorstellen tot grondwetsherziening op korte termijn de Kamer zullen* bereiken en dat de verkiezingen daardoor nog in 1948 kunnen worden gehouden. De geruchtmakende schilderijen vervalsing van de kunstschilder van Megeren, die alle kunstkenners bij de neus nam loopt ten einde, nu tegen deze fantast twee jaar, gevan genisstraf werd. geëischt. Evenzo de zaak van Oud-min. de Geer, die zich één jaar voorwaardelijk zag toegewezen. Actie oud papier. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de navolgende oproep gericht tot de leerlingen van de lagere scholen. Beste meisjes en jongens. Zoals jullie allemaal wel zult wetén is er voor het vervaardigen van schriften, schoolboeken en andere boeken, voor kranten en tijdschriften en voor allerlei verpakkingsdoelein den veel papier nodig. Dit papier wordt in ons land in een dertigtal papierfabrieken gemaakt. Deze fabrieken maken grote hoeveel heden papier, maar omdat er veelte weinig grondstoffen zijn, kunnen zij slechts een gedeelte fabriceren van wat er voor ons land nodig is. Jullie hebt dit zelf natuurlijk al kunnen bemerken, want de boeken, die jullie gebruiken zijn vaak erg versleten omdat er geen papier is om nieuwe te maken. Hoe dikwijls moeten jullie je niet met z'n tweeën of drieën be helpen met één boek. Ook met de schriften moet heel zuinig worden omgegaan, En dat alles, omdat er hiervoor niet voldoende papier is. Jullie zult je al wel hebben afge vraagd waarom wordt er dan niet meer papier gemaakt. Ja. daar zit nu juist de moeilijkheid in. Om papier te maken zijn grondstoffen nodig en deze grondstoffen moeten worden gekocht in het buitenland. Maar om iets in het buitenland te kopen is geld nodig en dat geld hebben we helaas niet altijd voor bepaalde dingen beschikbaar, omdat er zoveel andere artikelen, zoals broodgraan, vetten, machinerieën e.d. in het buitenland moeten worden gekocht. Het is echter een groot voordeel, dat er in ons land iets is, waar ook papier van gemaakt kan worden en dat „iets" is „Oud Papier". Begrijp je np hoe jammer het is, wanneer grote hoeveelheden oud pa pier zo maar, ook door-de meeste van jullie worden weggegooid, nu we dat oude papier zo heel hard nodig hebben Die heerst over zijn geest Is sterker dan die een stad inneemt Nu is mijn plan om al dat oude papier, dat wordt weggegooid, te laten inzamelen en daarvoor vraag ik jullie aller medewerking. Hoe meer oud papier jullie dus verzame len des te meer nieuw papier kan er worden gemaakt en dit bespaart weer geld, waarvoor andere nood zakelijke dingen in het buitenland kunnen worden aangekocht. Wat jullie moeten doen is heel eenvoudig. Je vraagt thuis, bij je ooms en tantes, bij de buren en kennissen of je bijvoorbeeld iedefe Woensdag- en Zaterdagmiddag het oude papier en carton mag komen halen. Thuis strijk je alles netjes glad je maakt er een bundeltje van, je neemt het bijvoorbeeld iedere Maandag en Dondetdag mee naar school en je brengt het dan, voor de school begint, op de plaats, die het hoofd hiervoor heeft aangewe zen. Vuil en vet papier en asphalt- papier is absoluut waardeloos. Gooi dat maar in de asbak. Dusdoe je best en probeer tezamen met je schoolvriendjes zoveel mogelijk oud papier bij elkaar te krijgen. Zullen jullie er in je ijver, óm alles in te zamelen om denken, dat vele gelezen tijdschriften en boeken nog van zeer veel waarde kunnen zijn voor onze militairen in Indië Vraag maar aan Vader of Moeder of ze de gelezen tijdschriften, die zonder postzegel er op gezonden kunnen worden aan de Tijdschriftendienst van het Rode Kruis te 's-Graven- hage en de nog bruikbare boeken, die ook zonder postzegel, maar dan niet zwaarder dan 2 kg. gezonden kunnen worden aan de Boekenactie van het Rode Kruis te 's-Graven- hage, te willen afstaan aan de Niwin, voor onze jongens in Indië. Op het inzamelen van nog bruik bare boeken voor onze jongens in Indië kom ik in December nog eens terug. De opbrengst van het oud-papier, dat jullie met de gehele school hebt ingezameld, komt in een aparte pot en wat hiermede gedaan zal worden, dat vraag je maar aan de onderwijzer. Als jullie je allerbeste beentje hebt voorgezet,is het zelfs mogelijk school reisjes te maken, mooie leesboeken voor de schoolbibliotheek te kopen of feestjes te organiseren. Tenslotte nog een verrassing. De scholen die over het tijdvak van 1 November 1947 tot 1948 gemiddeld per leerling de grootste hoeveelheid papier hebben ingezemeld, ontvangen premies. Deze premies bestaan uit enkele tientallen, welwillend door de uit gevers ter beschikking gestelde boe ken, abonnementen op tijdschriften en geldprijzen. Als de geschatte ge middelde opbrengst van 1 kg. per leerling per maand wordt bereikt zal de hoogste prijs5000 gulden bedragen. Ook dit bedrag komt in de pot en wat hiermede gedaan kan worden, vraagt dat ook maar eens aan jullie onderwijzer. Wat zouden jullie den ken van een vacantietochtje van en kele dagen met de gehele school? En nu jongelui, allemaal aan de slag Ik wens jullie heel veel succes De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. JOS, J. GIELEN.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1