Weekblad voor Waddinxveen Spiegel van de Week Z.£. C-freMjdUtg, No. 127 Vrijdag 7 November 1947 3e Jaargang I Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen,. Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 cent per' milimeter I1 Persoonlijk zijn wij het laatst van 1939 te West-Kapelle geweest West-Kapelle, met zijn molen op de dijk West-Kapelle, met zijn hoge vuurtoren aan het einde der Zuid straat of was het het begin de vuurtoren, die toen nog zijn hel dere licht des avonds door die straat en over het dorp sloeg U weet het: daar bij die molen werd een der grote gaten in de dijk gebombardeerd de gaten, die het zeewater vrij spel gaven. Dwars door hét vruchtbare Zee land hadden wij gefietst wij had den gerust onder lommerrijke bomen en geen van ons dacht er aan, dat wij zo'n acht jaar later gewag zou den moeten maken van een boom- plantdag, omdat al die kostelijke, bomen, tengevolge van de zout-water invasie, verloren waren gegaan. Aan deze boomplantdag is te recht een bijzonder plechtig ca chet gegeven. Vele autoriteiten, w-o. het prinselijk paar en de Engelse minister-president Attlee en echtge note woonden haar bij. Het zal meer dan een mensenleef tijd duren, vóór de bomen om de nieuwgebouwde kreek tot volle was dom zijn gekomen voor het 10 hectaren grote bos om die kreek, als bos wórdt gezien. Doch mede dank zij H.M. de Koningin, die voor dit bos plantgoed uit de kwekerijen van Het Loo beschikbaar stelde, kon een begin worden gemaakt. Walche ren, zwaar getroffen richt zich op zo goed als ons gehele land zich door de moeilijkheden zal heenslaan. Wat zijn er nog vele moeilijkheden De werkgever bij voorbeeld, die zich in deze tiid stipt aan de vast gestelde lonen houdt, heeft de groot ste moeite, arbeiders te krijgen. Op allerlei manieren wordt getracht, de werkers een extraatjé te verschaffen. De een geeft zijn arbeiders een premie, de ander verstrekt een toeslag, een derde keert een bonus uit en een vierde geeft boven het wettelijk ge oorloofde loon een „zwart salarisje" erbij. Dat zo iets scheef kan lopen, bleek in de textielbranche. Met de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst liep het mis, doordat men er geen reke ning mee had gehouden, dat op de oude voorwaarden méér kon worden thuis gebracht dan bij de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst mo gelijk was. Er is nu een commissie ingesteld, die zal nagaan, hoe bijzondere pres taties der arbeiders kunnen worden beloond. Slaagt deze commissie daar in niet, dan zal het er wederom tot staken komen. Met de meelfabriek Holland is het ten deze al maandén mis. Volgens de directie is er een kleine groep werkers, die niet beseft, welk een belangrijke plaats een meelfabriek in de voedselvoorziening inneemt, De regering heeft zich tot nu toe niet met het conflict bemoeid, doch thans is medegedeeld, dat zij maat regelen zal nemen om de „Holland" weer in bedrijf te stellen, als de voedselvoorziening zulks nodig maakt. Laten wij niet alles memoreren, wat mis is. Er is n.l. ook nog wel iets goeds in ons kleine land, waar het laatste kwartaal 20 schepen van stapel liepen. Volgens Lloyds Regisv ter is Nederland dé derde schepen- bouwende natie ter wereld. JNa Zweden en Engeland. Proficiat En dan de geldsanering. Hoe lang is het al weer geleden, dat wij alle maal met één tientje toe moesten Binnenkort zijn nu maatregelen te verwachten, waardoor de blokkering verder wordt afgewikkeld. Weest u maar gerustde fiscus krijgt er z'n deel wel van. Als wij het over de fiscus hebben, denken wij ook aan de rekenkamer. Neen, het zal wel een jaartje duren, voor die haar nieuwe verslag uit brengt, maar toch maakt dit nuttige instituut school. Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer op de begroting van buitenlandse zaken (1948) blijkt, dat de Nederlandse ver tegenwoordiger in Luxemburg er f 48.000 doorlaptevier ambtenaren in Nanking f 704.000 twee te Sjang hai f 172.000; één meneer te Beiroet f 110,000 en twee heren te Moskou kostten liefst f 200.000. Dat is mis, niet Die bedragen moet u eens bij el kaar tellen en dan moet u het ver haal lezen over de Stichting 1940-1945. Deze Stichting heeft, zoals u be kend is, de zorg voor de slachtoffers van het verzet op zich genomen. Zij moest eigenlijk niet nodig zijn evenmin als „Ereschuld en Dank baarheid", die naast deze Stichting voor de nabestaanden en getroffenen uit de Meidagen van 1940 zorgt. De staat zélf moest hier zó ruim helpen, dat hulp van en door particulieren niet nodig was. Het is ietwat anders Het volgende jaar zal eerstge noemde Stichting meer dan 2 millioen gulden moeten bijeenbrengen om de uitkeringen aan de verzetsslachtoffers op het peil van tegenwoordig te hou den. Wat zou hetAls wij goed optelden, hebben wij f 1.234.000 al gevonden bij Buitenlandse Zaken. Maar is dit niet alles hopeloos mis Op grond van de wet Buiten gewoon pensioen 1940—1945 is de regering slechts bereid zes millioen uit te trekken, terwijl de Stichting 8,3 millioen nodig heeft. Die 2,3 milli oen moeten er komen van de staat. Want anders is de herdenking der verzetsslachtoffers een groter mis lukking dan de mislukking der prijsvraag van een uniform monument. De gevallen strijders eert men het best door hun nabestaanden dié ver zorging te garanderan, die zij ook zouden hebhen gehad, als man, of vader niet voor de zaak van Neder land was gevallen Als men nu weet, hoe het met de gevallenen voor het vaderland gaat. danhoudt men z'n hart vast, als straks in December al, de eerste Oorlogsyfijwilligers gezond en wel afzwaaien. Zo'n 50 a 60.000 jonge kerels komen volgend jaar los. Zij allen zullen op de een of andere ma nier in het opbouw-proces moeten worden opgenomen. Het wordt een probleem, waaraan héél Nederland mag meewerken, de juiste oplossing te vinden. Als ook dat maar niet mis gaat 1 Dit is ook een kantje van het grote Indische probleem, waarvan de behandeling tenminste in de Veilig heidsraad tot een einde is gebracht. De heren hebben haar wél doorge praat Het resultaat van moties, amendementen en resoluties was, wat de Nederlandse en Republikeinse strijdkrachten wordt aanbevolen, rechtstreeks of door bemiddeling der Commissie van Drie in overleg te treden, ten einde onmiddellijke uit voering te geven aan het bevel Staakt- het vuren, van 1 Augustus. De commissie van Drie men noemt haar nu ook welCommissie van Goede Diensten kan inmiddels haar plezier ook wel op. Alleen al de keuze van vergaderplaats moet haar heel wat hoofdbrekens kosten de laatste berichten luiden, dat men hier of daar op een schip zal bijeen komen. Ten slotte, de regering wil de prijzen 5 procent naar beneden brengen. Of het lukken zal Philips begon al met tien procent. We zijn benieuwd. Boete bij overtreding van Keurvo orgchrif ten Enkele weken geleden namen wij in onze kolommen op een waarschu wing voor de landbouwers en grond eigenaren op onder het motto „Land bouwers opgelet". Niet iedereen heeft dit ter harte genomen. Een landbouwer in de Zuidplaspolder had er al eens meer over gedacht om een der kavelsloten in zijn land dicht te ploegen en te draineren. Toen dit plan vaste vorm had aangenomen, wendde hij zich tot het polderbestuur om de vereiste ver gunning.' Dat ging niet zo heel vlot omdat daarbij ook belangen van derden waren betrokken, doch van wege het dagelijks bestuur van de polder was in uitzicht gesteld dat, wanneer de bedenkingen waren over brugd of uit de weg geruimd, iets waaraan de verzoeker héél veel kon af- of toedoen, de vergunning on middellijk zou volgen. Wie nu denkt dat de belangheb bende aanstonds heeft getracht de bezwaren uit de weg te ruimen en te zorgen dat niets een gunstige be schikking in de weg zou staan, heeft buiten de waard gerekend. De landbouwer heeft dat niet ge daan en ook niet gewacht op de eindbeslissing. Het kwam zo met z'n werk uit en toen heeft hij met ne gatie van elke bevoegde instantie, eenvoudig de sloot dichtgeploegd. Naar wij vernemen heeft het pol derbestuur dit niet onder zich gelaten. De betrokkene is veroordeeld tot een geldboete van f 75.— Klaproosdag 11 November Op verzoek van de plaatselijke afd. van de Bond van Plattelands vrouwen, brengen wij het onder staande onder de aandacht Het Nederlands Oorlogsgraven Comité bewerktstelligt <Je idiële verzorging van ruim 40.000 ge allieerde graven, van hen die voor de vrijheid van ons land vielen. Dit comité stelt zich ten dienste van die nagelaten betrekkingen in het buitenland, die de graven hunner dierbaren komen bezoeken. Men is overtuigd dat het Ne derlandse volk nimmer dat grote offer zal vergeten dat deze ge vallenen hebben gegeven voor de vrijheid van ons land, maar doet toch nog een extra beroep op onze landgenoten aan de sympa thieke collecte mede te werken, teneinde de financien van het comité te versterken, zodat het werk goede voortgang kan vinden. De verzorging van bedoelde graven is een eenvoudige plicht tegenover de vrouwen en moeders der gevallenen. Hoezeer dit werk wordt ge waardeerd, is gebleken uit het ge sprokene op het deze zömer ge houden Congres. De plaatselijke afdeling doet dan ook een beroep op de Ne derlandse vrouwen aan deze Klap roosactie mede te werken. Dames collectantes kunnen zich melden bij Mevr. Codé-van de Water. Drie, die elkander helpen willen Zijn machtig zesmanswicht te tillen Herinnering Bonkaarten kunnen worden afge haald op Woensdag 12 November voor de letters M tot S en Vrijdag 14 November voor de letters T tot Z, van 9.30-12.30 en 1.30—3.00 uur. Aanvragen om werkschoenen In het tijdvak van 10 tot 22 No vember 1947, wordt de gelegenheid opengesteld voor het aanvragen om werkschoenenbonnen. Alleen zij die de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en volgens hun beroep in aanmerking komen, kunnen mits zij na 31 Januari 1947 geen werkschoenen hebben ontvangen, een aanvraagformulier indienen, met dien verstande dat zij, die in bedrijven werken met meer dan 10 werkschoe nen dragende werknemers, dit moeten doen bij de bedrijfsleiding van hun bedrijf. Deze bedrijfsleiding kan dan collectief een aanvraagformulier in dienen hetwelk vergezeld moet gaan van een lijst in duplo waarop ver meld zijn naam, adres, stamkaart nummer en de werkzaamheden welke door de betrokkenen verricht worden. Tevens moeten de stamkaarten wor den overgelegd. Zij die werken in bedrijven met 10 of minder werknemers, moeten een individuele aanvrage indienen, waar op de werkgeversverklaring door de werkgever moet zijn ingevuld. Ook bjj deze indiening moet de stamkaart worden overgelegd. De afhaling en indiening van de aaavraagformulieren onder overleg ging van de stamkaarten moet ge schieden bij het Distributiekantoor aan de Henegouwerweg op de Dins dagen en Donderdagen van 912.30 en van 23 uur. Dezer dagen is in druk versche nen het jaarverslag van het Districts consultatiebureau Gouda over 1946. Onder dit bureau ressorteert ook bet rayon waarvoor de plaatselijke ver eniging tot bestrijding der tuberculose is ingesteld. Uit het verslag blijkt, dat het jaar 1946 voor dat bureau zeer druk is geweest; er werden niet minder dan 4309 nieuwe patiënten ingeschreven, terwijl voordien het grootste aantal in één jaar 2947 bedroeg. De steller van het verslag slaakt de klacht, dat het gebrek aan plaats ruimte in de sanatoria en ziekenhui zen ontstellend groot is. Met vol doening wordt dan ook gewag gemaakt van de opening van het ziekenhuis „Prinses Margriet" te Ridderkerk. Wil men goede resultaten boeken bij het werk, zo zegt het verslag, dan is het op de eeTSte plaats nodig, dat wij gelegenheid krijgen onze positieve patiënten zoveel mogelijk uit hunomgeving te verwijderen. Uit Waddinxveen werden 87 nieu we patiënten ingeschreven, te weten 27 mannen, 28 vrouwen en 32 kin deren. Het uit deze gevallen voort vloeiende werk wordt uiteraard ver richt door de twee wijkverpleegsters, die beiden het diploma enquêtrice bezitten. De districts - huisbezoek ster zuster Oppelaar die mede tot taak heeft het verlenen van assisten tie bij de spreekuren van de districts arts DrW. Buwalda, bezocht al hier in 1946 drie gezinnen.

WvW | 1947 | | pagina 1