Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Spiegel van de Week Ingezonden. 5i*xi Hicotaas luunt wou OPPOEP No. 128 Vrijdag 14 November 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Ingaande 1 December is tot burgemeester van Waddinxveen benoemd de heer A. Warnaar, thans burgemeester van Hazers- woude. Juist op de dag zijner benoeming was hij 54 jaar ge worden, is gehuwd en heeft 6 kinderen. In 1941 werd hij door de Duitsers gevangen genomen en heeft 18 maanden in gevan genschap doorgebracht o. a. in Buchenwalde en St Michielsgestel. Hij behoort tot de A.R. Partij en is lid der Geref. Kerk. Het is een hoogst belangrijk be sluit dat de Tweede Kamer heeft genomen de parlementaire enquetê naar het regeringsbeleid te Londen zal worden gehouden. Tippen wij enige wijze woorden uit de discus- in de Tweede Kamer aanhet siert de democratie, die de openbaarheid niet schuwtons volk heeft er recht op, te weten, waarom het verzet, van Londen uit, zo pover werd ge steund en wat er waar is van de verraadgeruchten in Mei 1940het gaat ten slotte niet enkel om de vuile was, maar ook om de schone was te tonen De schone en de vuile was De was van .het vroegere Rode Kruis bleek verre van helderhet rapport over het werk voor de po litieke?1 gevangenen was vernietigend voor de functionnarissen. „Te kort aan initiatief, durf en fantasie en een teveel aan formalisme en bu reaucratie waren er de oorzaak van, duizende Nederlanders het leven hebben verloren, welke naar mense lijke berekening bij tijdige hulpver lening zouden zijn gered". Ook de was van de oude Arbei derspers, bleek niet bepaald kraak helder te zijn. Die wasserij komt wel wat laat. In deze zuivering zit het onbevredigende element, dat zij eerst nu meer dan twee jaar na de bevrijding gebeurd. Wij willen aannemen, dat er aan die A. P.-zui vering heel wat voorbereidend werk voorafging. Bovendien kwam uit de verhoren wel vast te staan, .dat de goed-willende elementen in den be ginne door hun leiders niet bepaald werden geleid dat ook de meeste van hun voormannen geen krachtige houding aannamen. Hoewel dit na zoveel jaren gemakkelijk is neer te 'schrijven, mogen wij niet vergeten, dat wij met een wrede, niets-ontziendè bezetter en machtige* tegenstander hadden te maken. Ook oud-minister De Geer zag zich ont slagen als minister van staat. De voorzitters van de Joodse Raad, deherenA. Asscherenprof.D. Cohen, hebben dit zelfs aan den lijve on dervonden. Men moge nu wel scham per opmerken, dat deze voorzitters hun volk wél leiding gavende gaskamers, in vast staat, dat die Heren niet hebben geweten, hoe vreselijk uiteindelijk het lot van hun rasgenoten was. Ja, nü weten -wij met zekerheid, dat die Joodse Raad een werktuig in de handen der Duit sers is geweest. Reeds bij de op richting van die Raad na de Februari-staking in 1941 hoorden wij Joden, die deze mening waren toegedaan. Doch deze zelfde mensen bleken later van oordeel, dat de Joodse Raad door zijn Sperr-stem- pels en sabotage-werk veel goed voor zijn mensen kon doen. Eerst twee jaar later, 20 Juni 1943 toen on danks de belofte van rust een grote razzia in de Amsterdamse Jodenwij ken werd gehouden toonde de bezetter zijn ware gezichttoen het voor velen te laat was. De twee voorzitters zijn nu nog gearresteerd. Het lijkt ons een schier bovenmenselijke taak om over deze mensen te oordelen. Gezien in het licht van die tijd moeten zij wel hebben gedacht de juiste, beste weg voor hun mensen te kiezen. Hadden zij geweten, wat thans een ieder weet hun houding zou on getwijfeld anders zijn geweest Het is moeilijk, in de toekomst te zien gemakkelijker is achteraf te bewerenik heb het altijd wel ge zegd In de nabije toekomstgaat een adviescommissie voor de uitwijzing van vreemdelingen van Duitse natio naliteit aan het werk. Dezer dagen werd zij geïnstalleerd. In ons land zijn nog ongeveer 25.000 Duitsers. Waarschijnlijk zal slechts een 5000 van hen worden uitgewezen. Zijn wij edelmoedig of zijn wij zo laat met het afhandelen van deze materie Over edelmoedig gesproken, de Duitser wil ons wel enkele indus- triën gunnen als herstelbetaling, mits wij afzien van de eisen op hun grondgebied. Een andere commissie, die in de toekomst wordt ingesteld, betreft de trouwerij. Wie in een kerk wil trouwen, moet daarvoor eerst ten stadhuize zijn geweest. Den bedienaar van de godsdienst moet het trouw boekje zijn getoond, vbor hij het huwelijk kerkelijk kan sluiten of inzegenen, Aan deze gang van zaken waren vele technische moeilijkheden verbonden, zodat er een commissie zal worden ingesteld, om een en ander nader te bestuderen. Hadden wij het hierboven over een belangrijk besluit der Tweede Kamer ook uit de Kamerstukken zijn vaak belangrijke zienswijzen of ophanden zijnde gebeurtenissen op te diepen. Bij de behandeling der Rijksbegroting, welke deze week be gon, zal men dit mede merken. De ziekenfondspatiënten worden aldus enige Kamerleden vaak slecht be handeld, doordat de doctoren over belast zijn de methode van uitke ring der kinderbijslag dient te worden gewijzigdde tijd tussen aanvraag en uitkering duurt te lang. Zal er ook spoedig voor kleine zelfstandigen kinderbijslag kunnen komen 1 Vermelden we nog de ontslag aanvrage van minister Schagen van Leeuwen, als minister van marine en de benoeming van minister Götzen. Ten slotteSuriname wou ook meedoen. Er werd een samenzwering ontdekt, welke echter als een nacht kaars uitging. Buiten verantwoording der Redactie. Geachte plaatsgenoten Weer nadert de tijd van de viering van het Sint Nicolaasfeest. Wie kent niet de gezellige sfeer die dan in onze gezinnen aanwezig kan zjjn. Geschen ken voor moeder, voor vader en voor de kinderen, alles van de goede Sint. Ook het vorige, jaar kwam hij in onze gemeente op uitnodiging van de plaatselijke middenstandsvereni gingen. Toen heeft hij door het strooi en van pepernoten onze jeugd verblijd, en dat niet alleen, ook menige oudere werd door hem met 'een fraai ge schenk verrast. Ook dit jaar wil onze handeldrijvende middenstand niet achterblijven, en zal zij haar beste krachten geven om onze ingezetenen een prettig Sint Nicolaasfeest te bieden. Waren het vorige jaar prijzen in natura, dit jaar zal het anders zijn. Onze gulden begint weer waarde te krijgen. Daarom stelde de goede Sint ons voor, laten wij nu geen cadeaux geven, maar geld in de vorm van waardebonnen. Wij zullen het publiek in de Sint Nicolaas winkelweek, bij aankoop van f 1.een nummer geven. Koopt men voor f 10.dan krijgt men dus tien nummers, en zo ver volgens. Laten de kopers deze num mers goed bewaren, want zij hebben waarde. Op deze nummers kunnen de hierna volgende prijzen worden ge wonnen. 5 prijzen elk van f 100. 4 van f 50.—, 4 van f 25.—, 20 van f 10.en plm. 150 van f 2.50. De gelukkige winnaars zullen deze prij zen in de vorm van waardebonnen kunnen afhalen bij de heer Saton, Kerkweg. Deze bonnen hebben een waarde van f 2.50 en blijven geldig tot 1 Jan. 1948. Heeft men dus een prijs van f 100.daar zal'men dan 40 waardebonnen voor ontvangen elk van f 2.50. Deze bonnen kunnen alleen bij deelnemende winkeliers worden besteed. Men is niet verplicht de prijs die men gewonnen heeft bij één win kelier te besteden, doch kan met deze bonnen bij elke deelnemende winkelier terecht. Heeft men een prijs van f 100.dan kan men bij kruidenier, manufacturier, slager, bakker, of welke deelnemer terecht en deze be steden, zoals men zelf verkiest. En nog was de Sint niet aan het einde met zijn goede gave. Ook stelde hij voor, laat elke deelnemende win kelier in zijn zaak voor het kopende puliek een of meer prjjzen beschikbaar stellen. Dit werd door onze winkeliers goedgevonden en is als volgt geregeld. Bij aankoop van f 1.mag men eenmaal raden naar het daarvoor beschikbare voorwerp, hoe hoger uw aankoop is hoe meer malen u mag raden. Elk deelnemende winkelier is kenbaar aan zijn deelnemerskaart. En nu nog iets tot de goede Sint, de plaatselijke middenstand dankt hem van harte dat hij ook dit jaar weer in Waddinxveen wil komen met zijn zwarte Piet. Piet zal je er om den ken flink pepernoten te strooien, de jeugd rekent er op. Ze zien hem al met verlangen aankomen, wanneer hjj per motorboot van de heer Los, zal arriveren. Vaart aan de Zuid kade dicht langs de wal en strooi daar veel pepernoten, de kinderen daar rekenen er op en laat ze grab belen. Op zijn tocht door de gemeente zal u worden voorafgegaan door onze beide plaatselijke fanfarecorpsen, die elk een gedeelte voor hun rekening nemen. Namens onze beide plaatse lijke middenstandsverenigingen dan ken wij deze heren voor hun belange loze medewerking. Wij hopen dat de te houden winkelweek in alle op zichten zal slagen, dan zijn ook de ouden van dagsn hiermede gebaat, want de winkelweek-commissie heeft de hoop, dat de winkelweek nog een batig saldo zal afwerpen, welke dan besteed zal worden om onze ouden van dagen een onvergetelijkejdag te bezorgen. Rest ons nog te melden dat Sint Nicolaas Zaterdagmiddag 29 Nov. te twee uur aan de steiger van de gas fabriek zal arriveren. Tevens wensen wij aan alle plaats genoten een prettig Sint Nicolaasfeest. Namens de commissis Sint Nicolaas winkelweek 1947 H. M. de Wilde, voorz. H. van Os, secr. J. Saton, penn. M. Heemskerk C. van der Linde F. Alblas W. Mastop Aan de deelnemende winkeliers Mijne Heren De winkelweek zal worden ge houden van Zaterdag 29 November tot Vrijdag 5 December. Zaterdag morgen zal de verkoop aanvangen. Alle deelnemende winkeliers wor den verzocht de eerste dag te vlaggen. Wie kwaad komt spreken van uw vrienden is uw vijand De winkels mogen geopend blijven tot 10 uur, doch de commissie stelt vpor 8 uur te sluiten, en de étalages verlicht te houden tot 10 uur. Genummerde bonboekjes zijn te be- bomen bij de heren Veldwijk, Oranje laan, Van Pinxteren, Zuidkade en Burger, Dorpsstraat. Tevens zijn aan deze adressen blocnotes verkrijgbaar voor het noteren der nummers van de Winkelprijzen. Alles tegen con tante betaling. Commissie Winkelweek 1947. H. van Os, secr. In de afgelopen week werd in een buitengewone ledenvergadering over gegaan tot de oprichting van de afd. Boskoop-Waddinxveen van de A.J.C. Het ledental van Waddinxveen was de laatste tijd flink gestegen, zodat de afdeling Boskoop de tijd rfjp achtte, een gezamenlijke afdeling te stichten. Het bestuur bestaat thans uit 4 Boskopers en 3 Waddinxveners. Wij willen hierbij de Waddinxveense jeugd aansporen om ook toe te treden tot onze jeugdbeweging. Er is dus voor de Waddinxveense jongeren weer eens een pracht ge legenheid opengesteld, om hun vrije tjjd beter en nuttiger te besteden, dan het slenteren langs straten, dan cings en bioscopen. Men kan zich bij de volgende be stuursleden opgevenC. Broer, Emma- straat 17 en B. van Soest, Zuidkade 100. Het Niwin-comité bericht ons, dat tot dusver 24 adressen zijn ingekomen van militairen in Indië Zijn er niet meer in gezetenen onder de wapenen in de tropen Geeft de adressen op van de jongens in Indië met vermei ding van geboortedatum. De Niwin-atdeling zorgt dan voor de toezending van een ver- jaarspakket. Nieuws uit onze woonplaats De wintercompetitie van de Schaakvereniging W.S.V. werd voort gezet met het spelen der 8e ronde. lste Groep P. Broer-W. Verstoep 10 G. Heijkamp-A. Bonefaas 01 J. Tol-S. Versloot 10 J. Valk-H. van Vuren 10 F. Koster-K. v. d. Gaarden 1—0 2e Groep A. de Jöode-F. Vink 10 H. Schoemaker-J. Kleiweg 10 P. v. d. Starre-L. Schoemaker 10 A. Doornhein-C. Broer 01 H. Schoemaker-W. u. d. Plaat I—0 De damvereniging „Excelsior" speelde zijn 2e wedstrijd tegen de damvereniging „Moordrecht" en won deze spannende kamp met 146. Excelsior I Moordrecht I F. M. P. Jacobi-P. Twigt 2—0 A. Blonk-G. v. Jeveren 2—0 C. Blonk-C. Terlouw 20 A. Blom-G. de Bruin 11 T. Twigt-M. Boere 11 A. v. Ringelenstein-G. Twigt 11 J. de Beer-B. Olijerhoek 20 C. J Kortenoever-W. v. d. Pane 11 A. A. Rietveld-J. Blom 0—2 H. Troost-J. van Jeveren 20 Dinsdag 18 November onderlinge competitie. Tot en met Dinsdag 6 Januari gelegenheid tot aanmelden van nieuwe leden in de zaal „Centrum" en Kromme Esse 7.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1