Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Duel of Polemiek. No. 112 Vrijdag 18 Juli 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen De Burgemeester van Waddinx veen Gelet op artikel 4 van het Colo- radokeverbesluit 1941, hetwelk bij Koninklijk Besluit van 5 September 1945 no. F J62 weder voorlopig in werking is getreden, deelt mede, dat het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen, binnen de gemeente gelegen, in de periode van 24 Juli tot en met 2 Augustus 1947. Voor de derde maal moet worden bespoteit- met water waaraan op 100 liter 5oo gram calciumarsenaat is toe- voegd. Deze bespuiting moet^zoda- nig worden uitgevoerd, dat 1. een hoeveelheid, overeenko mend met ongeveer 8oo liter per hectare gelijkmatig over het gewas wördt verdeeld 2. dat alle bladeren van de aard appelplanten met de vloeistof worden bevochtigd: 3. dat op zodanig uur en bij zo danige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Waddinxveen, 17 Juli 1947. De Burgemeester, A. OUDIJK, Lo. B. Sinds enkele weken was ons blad gevuld met een of meerdere artike len over de kwestie Indonesië. Van uit verschillende gezichtspunten is deze materie door leiders van politieke groepen belicht. We zouden deze gedachtenwisse- ling kunnen vergelijken met een duel, waarbij iemand zijn tegenstander door middel van een wapen onschadelijk tracht te maken. Alhoewel het wapen, hier gebruikt, vreedzamer is komt de vergelijking overeen. Zulk een dis cussie hoeft niet in een twistgeschrijf over te gaan, ook hier kan de goede toon bewaard, iets wat we tot onze voldoening hebben mogen constate ren in de wijze van schrijven in ons blad. Onzerzijds hebben we ruim gelegenheid tot hoor en wederhoor gegeven, zowel aan de politicie, als aan een oud-Indië-bewoner en we menen te weten dat onze lezers deze stukken met intresse hebben gevólgd. Nu bereikt ons echter nog een lange brief uit Medan, over dezelfde aangelegenheid, geschreven door en kele militairen, afkomstig uit onze gemeente. Zij wilden door middel van deze bijdrage reageren op een der eerste artikelen en de inwoners van Waddinxveen opwekken, het petitionement Rijkseenheid te tekenen. Deze opwekking wordt gevolgd door een felle critiek op het heden daags gebeuren in Indië. Om een indruk te geven van de geestesge steldheid dezer jongens laten we een enkel citaat uit deze brief volgen, zonder hierover weer in discussie te treden. Hierbij komt nog dat de actie Rijkseenheid reeds achter de rug is, zodat het stuk in zijn geheel niet meer actueel is. Hier volgt het citaat „Of vechten öf naar huis, één van twee, want zo gaat het niet langer". „Wat ik u hier schrijf is niet .alleen mijn gedachte, maar ik spreek namens al mijn kameraden". „Ik heb er nog niet één ontmoet, die het wel met deze gang van zaken eens is, geen oorlogsvrijwilliger en geen dienst plichtige, niet één". We zullen het hierbij laten, de jongens hebben ook hun stem doen horen, zij hebben ook eens hun hart gelucht. Over de kwestie Indonesië zullen we, onder dank aan de duel listen, het debat sluiten. Rest ons nog een kwestie, van meer polimiserend karakter. De heer J. G. V. deed in dichtvorm een aanval op een plaatselijke vereniging. We gaven hem hiertoe de gelegenheid en als vanzelf ook aan de aange vallen vereniging voor een weder woord. Nu biedt de heer J. G. V. ons weer een stuk in dichtvorm aan over dezelfde kwestie. Dit gaat de kant uit van polemiek (twistgeschrijf) en dapr trekt niemand enig nut uit, om welke reden we dit gedicht niet hebben opgenomen. Deze zaak kan beter niet voor het forum van het publiek beslecht worden. Redactie. De met akkerbouwgewassen beteelde oppervlakte De totale oppervlakte bouwland bedroeg in Mei 1947 1.064.787 ha. Vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar (1.109.674 ha.) betekent dit een inkrimping van bijna 45.000 ha. Het areaal bouwland is nu ruim 135.000 ha. groter dan in Mei 1939 v (929.391 ha.) Ruim de helft van het oppervlak is bebouwd met granen. Het graan areaal bedroeg in Mei 1947 505.223 ha. Een vergelijking met het areaal van Mei van het vorig jaar (593.873 ha.) toont aan, dat de graanteelt met ca. 90.000 ha. is ingekrompen. Deze in krimping is hoofdzakelijk te wijten aan de strenge winter, die het met wintergranen bebouwde oppervlak aanzienlijk deed verminderen. Ook de met peulvruchten bebouwde oppervlakte geeft een in krimping te zien. De inkrimping in deze sector bedraagt, vergeleken met het vorig jaar, ca. 15 pCt(Mei 1947 36.315 ha. - Mei 1947 42.992 ha.) Vergeleken met Mei 1939 bedraagt de inkrimping zelfs ca. 40 pCt (Mei 1939: 60.198 ha.) De aardappel- en Suiker bietenteelt ondergingen daaren tegen een belangrijke uitbreiding. De totale oppervlakte, beteeld met knol- en wortelgewassen, steeg van 305.325 ha., in Mei 1946 tot 323.207 ha. in Mei 1957. Hiervan was 73.258 ha. bebouwd met consumptie-aardappelen op kleigrond, 72.154 ha. met con sumptie-aardappelen op jzand of veen, 54.154 ha. met fabrieksaardappelen en 50.262 ha. met suikerbieten. Ook de oppervlakte, bebouwd met groenvoedergewassen, onder ging een grote uitbreiding. Waren in Mei' 1646 slechts 96.634 ha. met deze gewassen (klaver, lucerne, lupine, enz.) beteeld, in Mei 1947 bedroeg het areaal 144.030 ha., in Mei 1939 slechts 41.378 ha. De totale teelt van handels gewassen is dit jaar afgenomen. In Mei 1946 bedroeg het met deze gewassen beteelde oppervlak 48.783 ha. in dezelfde maand van dit jaar 43.630 ha. Deze vermindering heeft in hoofdzaak betrekking op koolzaad en de land- en tuinbouwzaden. Rijwielbanden. Personen, die in het bezit zijn van een rijwiel doch tot heden nog nooit in aanmerking zijn gekomen voor bonnen voor rijwielbanden kunnen op de navolgende dagen onder overleg ging van stamkaart een aanvraag formulier M.D, 333-30 afhalen, te Waddinxveen op: op 17, 18 en 19 Juli 1947. Deze formulieren dienen volledig, ook het framennummer, ingevuld en ondertekend wederom onder overleg gingvan de tweededistributiestamkaart te worden ingeleverd uitsluitend te Boskoop op de navolgende dagen en Letter A.D op 21 Juli '7 E-G op 22 H-K op 23 L-N op 24 O-R op 25 S—V op 28 W-Z op 26 van 9—12 en van 23 uur. Verstrekt zullen worden inschrij- vingsbewijzen A.B., welke zorgvuldig bewaard moeten worden daar deze t.z.t. zullen gebruikt worden voor het verkrijgèn van bandenbonnen. Vermiste inschrijvingsbewijzen zul- en in geen geval worden vergoed. Nieuws uit onze woonplaats Aan de fa J. Reijm, alhier, werd de bouw opgedragen van 56 woningen te Naaldwijk, voor een bedrag van I; 718.920. Voor een groot en aandachtig gehoor sprak Dinsdagavond Ds Smidt in de Geref. Kerk over zijn beleve nissen tijdens zijn dienstreis en ver blijf in Indië, als veldprediker. Op onderhoudende wijze wist spr. zijn gehoor mede te nemen aan boord van het s.s. „Indrapoera" en maakte hen deelgenoot van zijn ervaringen aan boord. Zij maakten kennis met de inrichting, met de bemanning, met de dagverdeling, kortom met het ge hele soldatenleven aan boord. Vooral het doel der -reis, de geestelijke ver zorging der troepen aan boord, werd van vele zijden belicht en de aan wezigen, die verwanten aan boord hadden of thans in Indië, kunnen zich door deze lezing een beeld vormen van het zegenrijke werk voor onze soldaten verricht. Deze arbeid is voor de soldaat van verstrekkende betekenis en wordt door hen op hoge prijs gesteld, gezien het zeer grote aantal dat de godsdienstoefeningen bijwoont en de veldprediker vertrouwelijk zoekt te spreken. Voor de Ned. soldaat had spr. niets dan lof. Hun optreden tegen en de omgang met de inlanders was zeer vriendschappelijk. Zij hebben het volle vertrouwen van de inlanders. Jammer dat het werk in Indië zeer beperkt is tengevolge van een tekort aan veldpredikers. Eén zaak wist spr. zijn hoorders met klem op het hart te binden, n.l. de lectuurvoor ziening. De soldaat in Indië bedelt om lectuur, vandaar dat jongelui werden uitgenodigd zich voor ver zameling hiervan disponibel te stellen. Men wil dan interkerkelijk, lectuur bijeenbrengen en deze naar Indië zenden. Wij twijfelen er niet aan of dit verzoek zal in ons dorp niet on beantwoord blijven. Om des tijds wille moest Ds Smidt zijn causerie afbreken en werd hem vanuit de aanwezigen dringend ver zocht een andermaal deze te willen vervolgen. Een collecte voor het werk in Indië bracht ruim f 355.— op. De collecte ten bate van het Leger des Heils heeft opgebracht f 49.18 Voor het diploma schoolzwemmen slaagde Dinsdag 15 Juli, resp. Jongens diploma A geslaagd 22. afge wezen 8 diploma B niet geslaagd 14, afgewezen 1 diploma C: opgekomen 1. die moest worden afgewezen. Meisjes diploma A niet geslaagd 35, afgewezen 6diploma B geslaagd alle 19; diploma C; niemand aangemeld. Bij de gehouden Mulo-examens zijn geslaagd J. de Bas. A. Gorissen* I. van Rhijn, N. Teekens en H. Zui- dema, allen leerlingen der Chr. Mulo- school, alhier. Eveneens zijn geslaagd de dames de Graaff en Sikkema, leerlingen der Openb. Muloschool te Gouda. Op het te Utrecht gehouden Staats-examen gymnastiekleeraar Di ploma A. slaagde onze plaatsgenoot de heer C. v. Elk. De heer L. Roggeveen, alhier slaagde te Amsterdam voor het examen Architect. De leerlingen der 2 hoogste klassen van de Openb. School B. gingen kamperen in een tentenkamp nabij Velzen, onder leiding van den heer Mastenbroek, waarbij tegelijk een bezoek gebracht werd aan de havenwerken te IJmuiden, benevens aan Artis te Amsterdam. Ondanks enkeledagen minder mooi weer,slaagde de trip uitstekend. De leerlingen der laagste klassen van de Chr. school Oranjelaan gin gen Maandag per motorboot naar het strand te Katwijk. Opgetogen kwamen de kinderen thuis. De hoogste klassen zijn Vrijdag per autobus naar Den Haag en Scheveningen geweest. Donderdag maakte de Herv. Kna- penvereniging per autobus een uit stapje naar Appeldoorn en Grebbeberg. Het weer werkte in alle opzichten mee. Gaarne vestigen we de aan dacht van muziekliefhebbers op het concert van het Rott. Phil. Orkest op Vrijdag 25 Juli te Gouda. Men leze de advertentie. Dinsdag 22 Juli hoopt de Arb* Muz. Ver. „Voorwaarts" een con cert te geven in de muziektent aan het Dorp, Aanvang half acht. Het programma luidt als volgt 1 Eentreé de Concours-mars-Cori. 2 Overture Italiënne Deneufborg. 3 Sobre las Qlas wals Rosas. 4 Grande Marse Heroique no. 4 P, Francois. Pauze. 5 La Dame Blanche Fantasie Boieldieu. 6 Vaniélé sur la Veuve Joyeuse, Fr, Léhar air G. Gadenov. 7 L'Arlésiénne Fantasie G. Bizet arr. L. Blémant. 8. Steadfast and Freu- mars-Feike. Met de nummers 2 en 4 wordt deelgenomen aan het concours te Austerlitz op 9 Aug. a.s. in de eerste afdeling fanfare. De Postduiven-vereniging „De Sperwer" hield een wedvlucht van Tilburg. Afstand 58 km. los 9 uur. Aankomst eerste duif 9-51-6, laatste 10-14-09. De uitslag was als volgt. J. van Ardenne 1-14-38, W. v.d.Water 2-12-15-27, P. v. d. Berg, 3-5-20-22 25, J. Fens 4-10-18-31-32, G. Burger 6-8-16, P. Vink 7-24, Gebr. van de Zijden, 11Adr. v.d, Graaf 9-26-35, A. P. v.d. Craaf, 13-21-29-34, W. v. Berkesteijn 17, P. Metselaar 19-23 37, W. v. Ringelestein 28-33, H. Maat 30-37, Tevens hield de „Sperwer" een wedvlucht van Chateaurouse (Fr.) Afstand 620 km. Duiven los 6 uur. Aankomst eerste duif 4-5^-56, laatste Maandag 13-21-32. De uitslag was als volgt. A. P. v.d. Graaf 1-2-5, J. van Ardene 3, J. Fens 4. Zaterdag hield de Postduiven vereniging „De Zwaluw" een wed vlucht met jonge duiven van Dor drecht (afst. 31 km.) De duiven wer den gelost 2.15. Aankomst eerste duif 2-47-45, laatste 2-53-16. De prijzen werden als volgt behaald. A. de Wit, 1-3-7-7, Z. W. Ver sluis 2-4-5-11-13-18-18. D. de Gelder 6, D. La. Grand, 8-9-14, F. Boere. 12-14-17, W. de Bas, In concours stonden 62 duiven. Gevonden en verloren voorwerpen Gevondep een bruine vulpen. Verloren een zilveren ringetje, een sleutelbos, een zwempak en badmuts, enkele stuks dames-ondergoed.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1