Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Onze nieuwe Burgemeester Spiegel van de Week Voor het Kind. No. 129 Vrijdag 21 November 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter I Bijdragen, VersTagen, etc. uiterlijk j 's Woensdagsavonds inzenden. Juist voor het afdrukken van ons vorig nummer kwam het be richt af omtrent de benoeming van de heer A. V^arnaar tot bur gemeester onzer gemeente en wa ren wij dus in de gelegenheid een een korte mededeling in de kolom men van ons blad te nemen. De benoeming is geschied met ingang van 1 Dec. a.s. en gelijktijdig ont slag als burgemeester van Hazers- woude. Burgemeester Warnaar is ge boren te Voorschoten op 13 Nov. 1893 en is dus 54 jaar. In zijn jeugd scheen hij bestemd voor het bloembollenbedrijf en vestigde hij zich te Sassenheim, waar hij reeds op de voorgrond trad en o.a. werd aangewezen als Voorzitter van de zgn. Amerikaanse groep van bloembollenhandelaren. Lid van het hoofdbestuur der Algemene vereniging voor bloembollencul tures, Voorzitter van de Christe lijke Patroonsvereniging voor de bloembollenstreek en Voorzitter van het Pensioenfonds voor het bloembollenbedrijf. Hij is zeer bereisd, bedient zich op uitnemende wijze van de mo derne talen, beschikt over een enorme werkkracht en is boven dien een zeer goed spreker. Is het wonder dat de magistratuur hem aantrok Ingaande 15 Mei 1934 werd hij benoemd tot burgemeester van de naburige gemeente Hazerswou- de. Behalve diverse erefuncties in verenigingsbesturen (muziek en sport) heeft hij het presideum van de Vereniging voor Wijkverple ging en die voor Ziekenhuis- verpleging en van de Christelijke boeren- en tuindersbond. Door zijn veelzijdig werk en zijn verblijf niet alleen in de na burige landen, maar ook in Ame rika en Canada verwierf hij zich een brede kijk op velerlei toe standen en problemen. Hierdoor ook is hij voor velen de vraag baak en worden zijn adviezen zeer op prijs gesteld. En uit dit alles is ook te verklaren het feit dat hij achtereenvolgens in ver schillende functies werd benoemd, o.a. Voorzitter der Christelijke emigratie-centrale, Vice-Voorzit ter van de Federatie van vereni gingen voor ziekenverpleging in Nederland, Vice-voorzitter der Centrale stichting voor Landbouw emigratie. Voorzitter der com missie van toezicht op de Land bouw winterschool te Hoofddorp. Lid van het Centraal bestuur Co mité van Anti-revolutionnaire kiesverenigingen en Vice-voorzit ter van het bestuur van de A.R. kamerkieskring „Leiden. Een en ander droeg er in niet geringe mate toe bij, dat de bezetter in de oorlogsdagen bij zondere aandacht aan hem schonk en het is waarschijnlijk daarom, dat hij reeds op 30 Juni 1940 werd gearresteerd om gedurende anderhalf jaar als gijzelaar te ver blijven in de kampen te Schoorl, Haren, St. Michielsgestel en zelfs Buchenwalde. Later, in 1944, werd opnieuw een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigdhij wist toen echter de dans te ontsprin gen door onder te duiken. Deze toestand duurde voort tot 5 Mei 1945, de dag der bevijding. Als burgemeester heeft hij zich steeds gegeven voor het welzijn van de gemeente. In de crisisja ren voor de oorlog, zocht en vond hij objecten voor werkverruiming, o.a. in de aanleg van de prach tige, nieuwe begraafplaats en ver betering van polderkaden, en na de oorlog hebben het uitbreidings plan en de volkshuisvesting zijn zijn volle aandacht. Enige huizen werden reeds gebouwd, een 14- tal is in aanbouw en plannen om de bouw van nog meer wonin gen in het volgend jaar ter hand te nemen zijn in een ver gevor derd stadium. In de jongste raads vergadering werd besloten tot de restauratie van de fraaie, 300 jaar oud zijnde, gemeentetoren bij de Hervormde Kerk. Aan zijn veelzijdigheid en be kwaamheid als hoofd der gemeen te paart burgemeester Warnaar uitnemende eigenschappen als mens en hij mag zich dan ook ver heugen in de sympathie van ver reweg het merendeel der ingeze tenen men ziet hem te Hazers- woudê node vertrekken en prijst de gemeente Waddinxveen geluk kig met haar nieuwe burgervader. Men heeft bij ons zeer goede verwachtingen gewekt en wij he ten dan ook burgemeester War naar gaarne van harte welkcm in onze gemeente. Wij konden nooit bijzonder, ent housiast zijn over de wijze, waarop na de oorlog voor de Nederlandse linnenkast" werd gezorgd of eigen lijk „niet" werd verzorgd. De tex tielfabrieken werkten en werken voor deviezen het mooiste spul ging in grote hoeveelheden naar het bui tenland en er werd naar onze mening te weinig rekening mee gehouden, dat wij hier in Holland na zo veel jaren oorlog en achteruitgang bijna niets meer hadden voor kleding en dekking. Jawelwij weten het, wat het zwaarste is, moet het zwaarste we gen. Wij zijn arm wij hebben het buitenland nodig, doch het blijft de vraag, of wij niet al te strak werden en worden gehouden. Nu zullen de prijzen der textiel- goederen binnenkort aanzienlijk wor den verlaagd, doch daarnaast lopen er geruthten. dat deze gehele distri butie aan kant wordt gezet. Indien dit laatste waar is. zijn" wij waar schijnlijk helemaal en dan zonder lakensin De Aap gelogeerd, dan heeft die verlaging weinig zin. Er stonden méér verlagingen op het programma, docji het ziet er naar uit, dat deze tot „de vrome wensen" blijven behoren. Tante Pos, die ruim een jaar geleden zulk een geduchte tariefverhoging te pakken kreeg, staat op haar achterste benen. Op z'n hoogst zou men de brief- kaart-naar-buiten op zes cent in- plaats van 7'/2 cent wjllen brengen. Die anderhalve cent verlaging zou de P.T.T. meer dan een millioen gulden kosten, Toch is tot die ver laging besloten. De Spoorwegen bestuderen de voorgestelde verlagingen. Wij weten het resultaat vooruit: het zal niet gaaner is zó oneindig veel kapi taal nodig wij kunnen er niet aan denken. Het zal voor de reiziger wel op een teleurstelling uitlopen, behalve de abonnementkaarten- ge bruikers die een verlaging van 15 pCt. krijgen. Och. teleurstellingen genoeg teleurstelling over opvattingen van hoge ambtenaren, welke wij vroeger niet mogelijk hadden geacht. Enge landvaarders, die niet werden ge holpen 1 concentratiekamp-slacht offers, die men daardoor bij duizen den liet sterven Voor dit laatste werd het toen malige Rode Kruisbestuur aanspra kelijk gesteld, doch de voorzitter der onderzoekcommissie, de heer Koos Vorrink, kwam deze week verklaren, dat de publicaties van het rapport dienaangaande voorbarig en indiscreet waren. Had hij maar kun nen zeggen: volkomen onjuist Niets ware ons liever geweest. De heer Vorrink zelf is bij het „Zuiveringsproces der A.P. de Ar beiderspers, welke een week duurde, meermalen ter sprake gekomen. Vor rink heeft ongetwijfeld voor de ille galiteit z'n grote verdiensten, doch men mag wel aannemen, dat hij als zo velen in de Meidagen van 1940het hoofd kwijt was. Feestelijk verwelkomd in diverse kleine gemeenten in ons land. Am sterdam zonder vlaggen stak daarbij nog al schril af, is in de afgelopen week de Qanadese minister-president. William Lyon Mackenzie King, de grijze Canadese staatsman in ons midden geweest. In de hoofdstad van ons land werd hem de eregraad van doctor in de rechtswetenschappen van de AmsterdamseUniversiteit aan geboden. Het was gelukkig, een plechtigheid, waarin, evenals bij het bezoek van Eisenhower en Churchill, treffend de dank van het gehele Ne derlandse volk voor de dapperheid, waarmede Canadese soldaten in ons land tegen de gehate bezetters voch ten, werd vertolkt. In Indonesië wordt nu weer on derhandeld technische commissies voor het staken van het vuren heb ben „meer vredelievend contact". Op de goedwillende elementen werd door de Commissie van Drie een beroep gedaan enhet Comité Rijkseen heid heeft zich al weer tegen het voeren van onderhandelingen met de Republiek verzet. Inmiddels wordt in Indonesië en dan zónder' de Republiek door Ne derland goed werk verricht. De nieuwe federale structuur van Indo nesië vordert gestadig. Op Oost- en West-Borneo, op Oost-Sumatra wordt constructief met de bevolking samengewerkt en zelfs op West-Java blijkt, dat de Soendanezen alles in Doen zonder denken is als schieten zonder richten het werk stellen om een conferentie met de Nederlanders voor te bereiden. (I Weer nadert December Weer biedt men U straks de lang zamerhand traditioneel wordende kin derpostzegel, benevens de gekleurde en blanco briefkaart te koop aan. In de loop der jaren steeg de ver koop in Waddinxveen van 100 tot bijna 1700 gulden. Toch dient het eindbedrag deze keer veel groter te zijn. Ten eerste omdat het moet, want de nood der lichamelijk en geestelijk onvolwaardige kinderen is schrikba rend. Ten tweede omdat het kan. want a. de princessezegels brachten ver leden jaar ruim 1000 gulden op en werden in de afgelopen zomer niet verkocht b. door te weinig hulp werden be paalde delen der gemeente niet of onvoldoende afgewerkt c. terwijl een betrekkelijk kleine industrie voor 100 gulden aan zegels kocht, werd door veel groter fabrieken voor dit doel veel minder geld besteed d. tal van bestellingen konden niet of slechts gedeeltelijk worden uitgevoerd, omdat ik door een vergissing elders een grote na bestelling van kaarten pas ont ving, toen ze niet meer mochten worden verkocht. Nu is getracht met dit alles reke ning te houden. Vandaar, dat ik vol vertrouwen durf te schrijven, dat het ook deze maal weer zal zijnExcelsior! Namens Ket Comité. B. van Gent. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag in openbare ver gadering bijeen. Afwezig waren de heren Venema en Okkerse. De loco-burgemeester, de heer Oudijk kon bij deze gelegenheid mededeling doen van de juist af gekomen benoeming van de nieuwe burgemeester, de heer A. Warnaar te Hazerswoude. De rang van voorman-stoker werd op voorstel van B. en W. opgeheven. Besloten werd tot medewerking aan de Vereniging voor Chr, Nat. schoolonderwijs, voor de herbouw van de rijwielbergplaats en invoe ring van een nieuwe rekenmethode voor de Oranjelaanschool. De gemeente-rekening en be- drijfsrekening 1946 werden voor lopig vastgesteld. De gemeente rekening sloot met een batig saldo gewone dienst van ruim f 81.000 het gasbedrijf heeft een verlies geleden van f 4506.76. het elec- triciteits- en het waterleidingsbe drijf boekten winsten van resp. f 22.330.37 en f 5.046,54. De begrotingen voor 1948 wer den vastgesteld. Op de gewone dienst wordt een batig saldo ge raamd van ruim f 37.000. Een winst van het electriciteits- bedrijf wordt geraamd van bijna f 12.000 en van het waterleiding-

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1