Weekblad voor Waddinxveen Spiegel van de Week No. 130 Vrijdag 28 November 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Ofpcieële Mededelingen Installatie nieuwe Burgemeester. De installatie van de nieuw benoemde burgemeester, de heer A. Warnaar zal plaats hebben in een openbare raadsvergadering op Maandag 1 December a.s. te 15.00 uur ten raadhuize. In verband met de geringe be schikbare ruimte is slechts een beperkt aantal uitnodigingen ver zonden. Voor andere belangstel lenden is er gelegenheid de ver gadering bij te wonen, voorzover er plaatsruimte beschikbaar is. Na afloop van de vergadering, te ongeveer 16.30 uur hoopt de burgemeester een receptie te hou den, opdat besturen van cor poraties, verenigingen e.d. en particulieren met de nieuwe functi onaris kunnen kennis maken. De ingezetenen worden verzocht op Maandagmiddag te vlaggen. Waddinxveen, 27 Nov. 1947. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, A. Oudijk, l.B. H. Jenné, Secr. Dit was de week van de nieuwe prijzen van prijzen, die het nog moeilijker zullen maken, het huis houdbudget in vele gezinnen sluitend te maken en evenwicht te houden tussen inkomsten en uitgaven. Het is in verscheidene gezinnen al net als bij de gemeentenmen kan er niet van komen. Voor de gemeente is nu een wetsontwerp „Noodvoor ziening Gemeente-financiën" inge diend. Het Rijk wil helpen het wil sbneren, doch de ministers van binnenlandse zaken en van financiën wijzen er daarbij op, dat in de laatste jaren soms al te gemakkelijk in een tekort op de begroting werd berust. Over niet-sluitende begrotingen zal weer met alle gestrengheid worden geoordeeld. De tijden zijn hard en worden nog harder niet alleen voor de rondkrabbelende gemeente besturen. Zij zijn dat ook voor de gewone gezinnen ze zijn dat in zonderheid voor de gepensioneerden. Voor hen deed de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Witteman, in de Tweede Kamer „de pertinente toezegging", dat binnenkort een wets ontwerp tot verhoging van pensioe nen zal worden ingediend en dat nog voor Kerstmis op die verhoging een voorschot van 25 pCt. zal worden verleend. De loon en prijspolitiek van de regering zou echter in gevaar worden gebracht, indien men de sala rissen van bet overheidspersoneel zou gaan verhogen, Bij de behande ling van zijn begroting heeft de nieuwe minister behartenswaardige opmer kingen gemaakt. Op menigerlei ter rein klaagt men te gauw. Bij de klachten over het loonpeil bedenke men, dat de regering „de armoede moet verdelen" en niet de welvaart. De minister van buitenlandse zaken had bij de behandeling van zijn be groting in de kamer meer aanvallen te verduren dan zijn collega. Geen wonderdaar was o.m. het beruchte Rode Kruis-rapport dat voor zo ver het dan is afgewerkt voor de Kamerleden ter inzage zal worden gelegddaar was de critiek op de voorlichting in het buitenland inzon derheid op die welke de politi nele actie in Indonesië betrof. De minister ees er hierbij op, dat de regering dit militaite optreden zo lang moge lijk heeft willen vermijden, zodat zij het buitenland niet had kunnen voor bereiden op hetgeen ging gebeuren, Hoe staat het er nu mee in de Oost Zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet. Paul van Zeeland, .die voor België zitting heeft in de Com missie voor goede Diensten, aan Indonesië te bewijzen, heeft op door reis naar Brussel ons land aangedaan en zich over het werk dezer com missie niet ontevreden betoond. „De commissie geeft slechts suggesties op voorstel van beide partijen, maar het is verheugend, dat van beide kanten deze voorstellen steeds meer worden overgenomen. In Indonesië geschiedt echter alles „in een Oosters tempo" voegde Van Zeeland hieraan toe, dus niet al te vlug. Wij gaan langzaam maar duidelijk vooruit „Net als een begrafenisstoet", zei een cynicus en wees daarbij op de regelmatig terugkerende berichten van Nederlandse verliezen. Op 21 Nov. bijvoorbeeld weer 2 gesneuvelden en zeven gewonden. Dat Oosterse tempo kan ons op zon manier worden ge stolen. Wij zouden er vrede mee kunnen hebben indien dergelijke leger communiqués uitbleven. Wel zal nu de publicatie der dagelijkse militaire van de pers scherper gaat toezien. De hoofdredacteur van „De Nieuwe Post", de heer Rodrigues Lopes, die mer zijn opzienbare artikelen reeks „Heilige Huisjes" de zogenaamde grote pers enige jaren vóór was, is blijkbaar te ver gegaan. Hij had zich voor enige beledigende uitlatingen over de politie te verantwoorden voor de, Amsterdamse rechtbank, In zijn requisitoir kondigde de officier van justitie, Mr. B. Kist aan, dat bij persdelicten voortaan krachtig zal worden opgetreden. Op 4 December zal de rechtbank uitspraak doen. De eis was f 3oo.boete subs. 3o da gen hechtenis plus een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Het wordt riskant in de krant te schrij ven Een troostde Raad van Be roep voor de Perszuivering werd geïnstalleerd. Weer Soya-bloem in het brood. De broodbloem-melage, zoals die van 30 November a.s. af zal worden samengesteld; bevat thans weer 5 proeent soyabloem. Verder blijven bijgemengd 10 procent maisbloem en 5 procent aardappelmeel. De dorpsmolenaars mengen uitslui tend 15 procent maisbloem bij en geen soya-bloem of aardappelmeel. Een goede raad aan te horen maar niet toe te pas sen, is even dwaas als te happen en niet te slikken. b uriE- PE-viEzen communiqués worden gestaakt, doch wekelijks zullen de verlieslijsten blij ven. Inmiddels deelde de Goede- Diensten-commissie mede, dat er degelijke voortgang is gemaakt bij de besprekingen tussen de Neder landse en Indonesische commissies tot uitvoeren van de order, de vijan delijkheden te staken. Verder werd bekend gemaakt, dat het eiland Ma- doera in zijn [geheel onder Neder landse controle staat. Het Ameri kaanse schip „Rijnville", waarop de de onderhandelingen tussen Neder landers en Republikeinen gevoerd kunnen worden, kan omstreeks 2 December te Batavia wordt verwacht. Volgens de mededeling van de minister zal in het tijdvak Dec. '47- April '48 een begin worden gemaakt-, met het aflossen der troepen in Indonesië. Prof. Gerbrandy heeft in een grote vergadering voor „Handhaving Rijks eenheid" de Indonesische Regerings- politiek scherp veroordeeld. In het Amsterdamse Concertgebouw werden „zware noten gekraakt" over het regeringsbeleid ten deze. De aan klachten te dezer vergadering waren zo fel, dat men er zich slechts over kan verwonderen, dat dit alles door de betrokkenen voor kennisgeving wordt aangenomen. Het schijnt, dat men ten aanzien Polderlasten Voorof. De Voorofse polder is een be trekkelijk kleine polder en beslaat een oppervlakte van 212 ha. De zuide lijke grens is de Jan Dorrekenskade ende noordelijke de Zijde te Boskoop. Een groot gedeelte van deze polder is bebouwd en daardoor is een ver brokkeling van eigendom ontstaan, welke het aantal ingelanden tot in de honderden heeft opgedreven. De polder wordt bemalen door de naburige Puttemachine en de Gouwe kade is destijds in onderhoud over gegaan naar de provincie, als gevolg waarvan de polderrekening jaarlijks wordt belast met een billijk, maar voor deze kleine gemeenschap toch vrij beduidend bedrag. Waren de lasten indertijd vrij laag, in 1947 zijn deze gestegen tot f 14.per ha. Juist omdat de lasten vroeger zeer laag waren, heeft men de milde be paling gemaakt, dat men voor een totaal grondbezit van minder dan looo m2 geen aanslagbiljet zou ont vangen en zo komt het dat er van de bijna 6oo grondbezitters in de polder nog [geen 150 in de lasten bijdragen. En waren dat nu inder daad de „kleyne luyden" dan zou men daar vrede mee kunnen hebben. Niets is echter minder waar. Zonder aanzien des persoons worden wel gestelde burgers alleen omdat hun grondbezit beneden de looo m2 blijft, van de lasten vrijgesteld, terwijl zij meermalen door de aanwezigheid van een woning of ander gebouw de zorg van het polderbestuur helpen verzwaren. Reeds lang heeft het polderbestuur gezonnen op een middel om te ko men tot een bijdrage in de algemene kosten door deze kleine bezitters. Men kan ze eenvoudig evenredig aan slaan, maar dan beloopt de belas ting slechts enkele centen en de inning daarvan geeft zoveel administratieve rompslomp en kosten, dat ten slotte de sop de kool niet waard is. Daarom is indertijd al eens getracht een mini mum-omslag van bijvoorbeeld fl. in het leven te roepen, zodat ieder die grond bezit in de polder zijn deel zal moeten bijdragen, met dien ver stande dat geen aanslag lager zal zijn dan f 1.Dit bedrag is voor niemand te hoog en men heeft ook niet het gevoel, dat slechts enkelen voor de lasten worden aangesproken. Het polderbestuur kon daarop echter toen geen goedkeuring bekomen. Intussen is de verkaveling door gegaan en wordt de tegenstelling veel schriller, terwijl zowel de ge meente Boskoop als onze gemeente nog steeds voortgaan met het maken van uitbreidingsplannen en het voorbe reiden van woningbouw. Al met al redenen voor het polderbestuur om met betrekking tot de lasten een regeling voor te bereiden, welke meer bevrediging kan schenken. Naar wij vernemen zijn er drie voorstellen, n.l. in de eerste plaats het bovenge noemde, dat het polderbestuur wel het meest aannemelijk acht. Dan is 1 is er nog een voorstel om een afkoop systeem in te voeren en te bepalen dat geringe lasten van maximaal zeg f o-75 per jaar in eens kunnen wor den afgekocht door bijv. het 35-voud van de lasten over 1 jaar. De rente van het aldus verkregen bedrag kan jaarlijks ten bate van de rekening der gewone ontvangsten en uitgaven komen. En ten slotte is nog in onderzoek een voorstel om de lasten voor de gebouwde eigendom men te berekenen naar de belastbare opbrengst welke geldt voor de grond belasting van het Rijk. Hierdoor toch kan in een sterk bebouwde pol der regelmatig een beduidend bedrag in de polderkas vloeien. Mogelijk echter, dat de administratieve arbeid er wel buitengewoon door zal wor den verzwaard. Wij zijn benieuwd naar het resul taat van het vooronderzoek, dat naar wij vernemen bij het polderbestuur in vojle gang is. Nieuws uit onze woonplaats We vestigen de aandacht op de lezing voor het Chr. Lezingen-Comité op a.s. Woensdag 3 December in de Geref. Kerk, waar Ds. Overduin zal spreken over „De onzin vanhet leven". Deze spreker heeft zich bekendheid verworven door zgn boek „Hel en Hemel van Dachau". Wij maken onze lezers nog- ^maals attent op de uitvoeringen van „Concordia" a.s, 2 en 4 December in 't Centrum", Dezer dagen is te N. Vennep ge arresteerd v. V. uit Hazerswoude, die zich aan 19 inbraken had schuldig gemaakt w.o. die in de goederenloods van het station alhier.

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1