Weekblad voor Waddinxveen Spiegel van de Week De installatie van I urgemeester Warnaar No. 131 Vrijdag 5 December 1947 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter 1 Officieële Mededelingen Spreekuur Burgemeester. De ondergetekende is voornemens spreekuur te houden op Dinsdag en Vrijdag, des morgens van 11.tot 12uur. De Burgemeester, A. WARNAAR Jz. Als het u gaat als ons, dan wilt u gaarne feiten hebben. Wij ge loven, dat dit „feiten-verlangen" min of meer een gevolg is van de oud- vaderlandse wijze, waarop ons de vaderlandse geschiedenis werd onder wezen. Feiten jaartallen 1500 Karei V geboren 1600Slag bij NieuwpoortOm de feiten, die wij er uit ons jaartallenboekje instamp ten, werd dan ons geschiedenis gebouw opgetrokken Feiten dus feiten. En dan is zeker het belangrijkste feit, dat H. M. de Koningin 1 Dec. j.l. haar ambtsbezigheden weer in volle omvang kon hervatten en dat de periode van onze prinses-regentes van 1 December af weer tot het verleden behoort. De hoofdstad ge niet bovendien ,het voorrecht, dat Hare Majesteit van genoemde datum af het paleis op de Dam bewoont. Al zijn de volgende geen feiten voor het jaartallenboekje der toekomst een feit is toch, dat de ministers het de afgelopen periode heel druk hebbenin de Tweede Kamer, waar de begroting na begroting onder de loupe worden genomen en uiteinde lijk goedgekeurd en ook buiten de Kamer, waar de ministers hun geluid nog al eens doen horen. Daar was dan allereerst minister Neher, die voor zijn, min of meer geheimzinnig vertrek naar Indonesië, te Renkum een persconferentie hield, waar hij o.m. mededeelde, dat van huurverhoging voorlopig geen sprake zou zijn. Het was lang niet allemaal leuk, wat zijne excellentie er vertelde onze materialenpositie is wanhopig slecht er zijn arbeidskrachten te weinig en de prestatie per werker is per se te laag. Minister Vos, die te Amersfoort sprak, liet een der gelijk geluid horen. Nu heeft deze minister de naam, dat hij de feiten altijd iet of wat rooskleuriger be kijkt. Maar ook hij noemde het op voeren van ons productiepeil een dringende noodzakelijkheid, Als iedere Nederlander één procent per dag meer zou doen zouden wij een heel eind opschieten. Aanpakken dus. Komen wij |tot de ministeriële rede voeringen in de Kamer gehouden, dan mag allereerst die van minister Drees worden gememoreerd, voordat de begroting van Sociale Zaken werd aangenomen. Het zelfde geluider moet meer worden geproduceerd, indien Nederland op hoger levens niveau wil komen. De regering zal haar loon- en prijspolitiek streng handhaven. Daarom mag de positie der landarbeiders wél worden ver beterd, mits de prijzen der landbouw producten niet worden verhoogd. Bij dit laatste punt keerde de minis ter jZich tegen de rede van ir. Lou- wes, die namens de Stichting voor de Landbouw o.m. de mening had geuit, dat landarbeiders bij andere arbeiders ten achter werden gesteld. Nu wij het toch over de landbouw hebbenhet prae-advies van ir. W. C. v. d. Meer om de landbouw in coöperatief verband sterker te mecha niseren trok bij het te Amsterdam gehouden Efflciency-congres de alge mene aandacht. Ook hier weer op voering der arbeids-productiviteit. Nog een feitde rede van de mi nister-president over het aftreden van de heer G. J. H. Schagen van Leeuwen als minister van Marine. De heer Schagen van Leeuwen heeft ontslag gevraagd, omdat hij zich bezwaard gevoelde, dat er „geen li miet was gesteld" aan de tijd, gedu rende welke Nederland in Indonesië militair een afwachtende houding aanneemt, Wij kunnen ons voorstel len, dat een minister zich hierdoor bezwaard gevoelt. Afwachten is nooit aangenaam eneen minister weet meer van feiten, dan een gewone burgerman. Een feit is, dat de aflossing der troepen in Indonesië werd uitgesteld, Maar ook gruwelijke feiten werden bekend 46 Indonesische gevangenen een wagonlading kwam „dood in Soerabaja" aan. Zij hadden in de gesloten wagon de treinreis Bondo- wose Soerabaja, welke 13 uur duurt niet doorstaan, Een marine- commissie zal de zaak onderzoeken en enige mariniers zijn in verband hiermede reeds gearresteerd. Gruwelijke feiten...., Is het wonder dat Djokja hier politieke munt uit tracht te slaan een stroom van gruwel-berichten wordt door de Republiek op de wereld losgelaten. Zo zou de bezetting van Madoera geenszins zo vreedzaam zijn geschied als van Nederlandse zijde werd be weerd gruweldaden zouden zijn bedreven op Zuid-Celebes, op Su matra en op Bali. Republikeinse propaganda, nu het voornaamste lid der Commissie-van-goede-diensten,de Belg Paul van Zeeland, tijdelijk af wezig is Om al die dingen maakt men zich hier in Nederland ogenschijnlijk min der druk dan over het éne gruwzame feit, dat dicht bij huis te Sassenheim gebeurde. Gelukkig de dader van de moord op de taxichauffeur werd dank zij uitstekend politiekwerk, ge vonden de dader legde een vol ledige bekentenis af. De jager die met één schot twee beren tracht te raken, mist beide. vondep worden. Hij stelde voorop dat hij geen kleurloos burgemeester zal zijn daar hij grote waarde hecht aan beginselen, doch wil desondanks voor een ieder gelijk zijn. Juist dit is het mooie van het burgemeesters ambt, om de mensen tot elkander te brengen, door niet steeds te letten op de verschillen, maar meer op de overeenkomsten. Hij wil, met erken ning van beginselen, alles wat sa menbindt, bevorderen. Gevraagd zijnde een program te ontwikkelen, meent spreker dit op heden niet te moeten doen. Èen plan is moeilijk op te stellen. De tijd, die achter ons ligt heeft bewezen hoe beperkt het menselijk vermogen is. Niemand weet hoe het wélvaartsplan zich zal ontwikkelen. Zo gemakke lijk wordt het solide beheer uit het oog verloren, nodig is echter het geld zo nuttig mogelijk te besteden. Fjij hoopt zijn volle aandacht te geven aan de industrie en het wo ningprobleem. Maar toch dient het dorpse karakter bewaard te blijven. Spr. meent hier een goede secretaris gevonden te hebben en hij verwacht een prettige samenwerking met hem, Hij is hieromtrent niet bezorgd, ge zien dat de begroting 1948 en de rekening 1946 reeds klaar zijn. Er is in de wereld veel pessimisme, maar wij mogen vertrouwen in de saamhorigheid, energie en arbeids kracht van de ingezetenen, om daar mede een bijdrage te leveren tot opbouw van ons vaderland. Zich tot de raad wendende, noemde hij het verschil met Hazerswoude wat de potitieke structuur betreft, daar drie en hier zeven fracties. Toch meent hij dat er desondanks een goede verstandhouding mogelijk zal zijn. Moge Gods zegen rusten op onze gezamenlijke arbeid, die wij nu staan aan te vangen. Namens de raadsleden spreekt de heer Broer aan de burgemeester en Mevrouw een hartelijk welkom toe. Na een korte pauze, werd gele genheid gegeven de burgemeester te complimenteren, waarvan druk ge bruik gemaakt werd. Allereerst door de burgemeesters van Bergschenhoek en Gouda, daarna door oud-wet houder Herfst, de heer J. Verheul namens de Wadd. industriëlen, de heren De .Wilde en Doeleman na mens de beide middenstands vereni gingen, de heren G. Oudijk en Van Berkel, resp. namens de Holl. Mij. van Landbouw en de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Verder sprak de loco-burgemeester van Hazerswoude enkele waarderende woorden, terwijl de vader van de burgemeester de rij der sprekers sloot, door nog een aardig moment uit de Hazerswoudse burgemeestersperiode te memoreren. Na beëindiging hiervan sloot de burgemeester deze raadszitting en werd gelegenheid gegeven tot recep tie, welke door een groot aantal ingezetenen bezocht werd. De Commissie „Winkelweek 1947" maakt hiermede bekend dat de uitslag der winkelprijzen Vrijdag 5 December 's avonds 8 uur in elke winkel zal worden bekend gemaakt, terwijl de uitslag van de waardebon- nenprijzen Zaterdagmiddag 6 Dec- door middel van lijsten zal worden gepubliceerd. Deze lijsten zullen bij elke winkelier in de etalage worden opgehangen. Maandag 1.1. werd de heer A. Warnaar op plechtige wijze als bur gemeester onzer gemeente geïnstal leerd. Na door het muziekcorps „Con- cordia"met de ruiter vereen. „De Gou- weruiters" aan de grens onzer ge meente te zijn opgewacht, trok de stoet onder opgewekte muziek langs de rijk met vlaggen versierde straten naar bet raadhuis. Bij aankomst werd mevr, Warnaar bloemen aan geboden, terwijl door „Concordia" het volkslied werd gespeeld. Ten raadhuize was een groot aantal ge nodigden aanwezig, w.o. verschil lende burgemeesters van genabuurde plaatsen, alsmede de heer Sillevis, namens de Commissaris der Koningin in Z.-Holland, de vader en enkele kinderen van de burgemeester bene vens vertegenwoordigers van diverse corporaties in onze gemeente en afgevaardigden van de gemeente Hazerswoude, verder, de comman dant van de rijkspolitie. Bovendien was de publieke tribune geheel bezet met belangstellenden. De heer Oudijk, loco-burgemeester, opende deze bijzondere raadszitting, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en verzocht de heren Broer en Okkerse, als oudste en jongste raads leden, de burgemeester en mevr. bin nen te leiden. Hij verzocht de secre taris het koninklijk besluit van de benoeming voor te lezen, vervolgens verwelkomde hij de heer Warnaar na mens het dagelijks bestuur onzer ge meente, namens de secretaris en het gezamenlijke gemeente-personeel. Hij merkte op dat de oude spreuk „een goede naam is beter dan goede olie" nog niets van haar waarde heeft verloren en bracht zulks in toe passing op de nieuwe burgemeester, •die door zijn rijke ervaring, ook op zakelijk terrein, aan een gemeente als de onze leiding zal kunnen ge ven. Spr. memoreerde het ver schillende karakter van zijn vroegere gemeente met de onze, niet alleen in grootte en bedrijvigheid, maar ook in vooruitstrevendheid. Hij hoopte dat onze industriegemeente de vruch ten zal mogen plukken van een voor uitstrevend beleid. Veel zal hier afhangen van bet beleid van de burgemeester. Spr. gaf een over zicht van hetgeen tot op heden in onze gemeente was bereikt, o.a. de gereed gekomen woningen, de her bestrating en het plan van de gepro jecteerde nieuwe straat naar het sta tion, alsook het herbouwplan waar aan reeds spoedig zal begonnen kun- worden en ook het rioleringplan. Het gemeentebestuur zal zijn bij zondere aandacht besteden aan de industrie- en bouwgronden en de toestanden op het terrein van land en tuinbouw. Het enige tijd geleden genomen raadsbesluit, om alle delen onzer gemeente van water en elec- triciteit te voorzien, is hiervan het bewijs. Dat al deze plannen veel geld zullen kosten behoeft geen na der betoog. Er is echter nog meer dat de aandacht van het gemeente bestuur vraagt en wel de begerige blik, die een genabuurde gemeente laat vallen op een deel van ons grondgebied. Wij vertrouwen, aldus de loco-burgemeester, dat het U niet aan werklust zal ontbreken en gij een beeld zult hebben gekregen van de werkzaamheden die U wachten. Hij wenste hem een vruchtbare ambs- periode toe en een prettige samen werking met de gehele burgerij en hoopte dat hij spoedig een burger vader mocht zijn. De loco-burge meester besloot zijn toespraak met de bede dat God de burgemeester kracht en lust mocht schenken tot de taak die hem wacht, en dat Hij hem in alles tot éen raadsman mag zijn. Verder dankte de heer Oudijk zijn college Buitelaar, benevens de leden van de raad voor hun steun en medewerking tijdens het loco burgemeesterschap. Hij verwelkomde mevr. Warnaar en de vader van de burgemeester waarna hij de heer Warnaar de ambsketen omhing en hem de voorzittershamer overhan digde. Burgemeester Warnaar, het woord nemende, sprak woorden van dank voor de hartelijke ontvangst hem en zijn vrouw ten deel gevallen en memoreerde zijn eerste kennismaking met Waddinxveen, toen hij dertig jaar geleden met zijn verloofde hier meubels kwam kopen, niet kunnende vermoeden hier nog eens burge meester te zullen worden. Hij bracht dank aan allen die aan de benoeming hebben meegewerkt, in de eerste plaats aan God, die hem het voorrecht schonk burgemeester te mogen worden van deze mooie Z. Hollandse gemeente, en hoopte het in hem gestelde vertrouwen waardig te zijn. Het viel hem moei lijk zich van Hazerswoude los te maken, waar hij 13 jaar aan het hoofd heeft gestaan. Deze periode heeft zich gekenmerkt door een prettige samenwerking, waarvan bij het af scheid veel blijken werden getoond. Toch twijfelde hij er niet aan dat deze samenwerking ook hier zal ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1