Weekblad voor Waddinxveen 7- VERWISSELING. r Verschijnt elke Vrijdag 1947-1948 Hoe het in 1947 wldz z&iidt X vein cLet No. 134 Woensdag 31 December 1947 3e Jaargang I Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden, j De klok tikt hoorbaar en. het jaar is haast voorbij. 19 4 7 behoort weer tot het verleden. 1947 met al zijn vreugden en De klokken zij luiden, het jaar is verstreken Het vloog als een schaduw voorbij Straks zullen we 't Oude voor 't Nieuwe verbreken En begint weer het nieuwe getij. De klokken zij luiden, het afscheid is daar wij brengen onze jaren door als een gedachte want het wordt snellijk afgesneden, en wij vliegen daarheen. goede dagen, maar ook met zijn moeiten, zorgen en kwade dagen. Thans staan we op de drempel van 1948. Wat het ons brengen zal Niemand die het weet, het ligt in het verborgen: Zien we terug op het vergleden jaar, zal de waardering nogal verschillend zijn, voor de een was het een goed en voor de ander een zwaar jaar, de een kan er met een glim lach aan terugdenken, een ander echter pinkt e:n traan weg. In de wereld der volken was het een en al tegenstelling, onrust en dreiging overal. En in ons land Zonder de ogen te sluiten voor het goede dat we mochten beleven en de zegeningen die we ontvingen, is er toch veel dat ons benauwt. Letten we op de rede van Min. Mansholt, dezer dagen uitgesproken, waarin hij ons nog eens de grote armoede van ons land tekende- De financiële toe stand brengt het geven van grote offers met zich, die in vele ge vallen niet dan met grote moeite zijn op te brengen. Herstel en opbouw gaan niet steeds zoals men het gaarne zou zien. En dan de moeilijkheid in Indië. Laten al d?ze dingen ons echter niet al te veel vermoeien. Bij ve len is het klagen tot een tweede natuur geworden. Zij vergeten dat ook voor 1940 moeilijkheden bestonden, en dat deze er steeds zullen blijven. Terugdenken aan hetgeen achter ligt, maar dan ook met energie en moed het nieuwe jaar begin nen, met de bede in het hart, dat God ons wil zegenen. Dan alleen zijn we in staat de talloze pro blemen in de .ogen te zien en 'deze te overwinnen. Dus terug, maar dan ook weer vooruit Zo overschrijden we de drem pel van 1948. Veel heil en zegen, Bij het afscheid van het voorbij gegane jaar is het de gewoonte eens even terug te zien naar het tijdvak dat achter ons ligt. We willen even de belevenissen in ons geheugen terugroepen, zonder te garanderen dat we volledig zijn zullen. Al heel ijL't begin van het ver streken jaar waren enkele dodelijke ongevallen te raporteren, en wel op de Henegouwer weg, de Spoorbrug en de Plasweg. De buurtverenigin gen vierden ieder op hun beurt hun jaarfeesten en maaktenjvoorbereidin- gen voor de komende blijde gebeur tenis te Soestdijk, Een felle koude teisterde ons land, toen deze plaats had en aap onze Oranjeboom een loot was toegevoegd. In een inter kerkelijke bijeenkomst werd God biervoor gedankt, terwijl in de fabriek van de heer Matse dit feit feestelijk werd gevierd. Onze gemeenteont vanger,-de heer P. Magré, viel het Een blik in 't verledeniets trilt als een snaar De weemoed, dat maak je wat scheef. De klokken zij luiden, 't diner staat gereed De wijn parelt rijk op de disch Verdrink al de zorgen, verberg al het leed Doch de werk'lijkheid blijft, zeer gewis. De klokken zij luiden, waar ge ook zijt In Indië, in Duitsland, op Zee 'Straks luidt het twaalf; gedachten gaan wijd Verwijlen naar huis, in een beê. De klokken zij luiden, het Nieuwe jaar in Zij roepen ons op tot de strijd 't Verleden is doodmaar de toekomst heeft zin Komt makkers, treedt aan het is tijd. H. VAN VUUREN, voorrecht te beurt zijn zilveren ambs- jubileum te herdenken. De gaspïijs werd verhoogd en het besluit geno men de alg. begraafplaats te vergro ten, wat ondertussen vrijwel zijn be slag heeft gekregen. In de heer Mij- derwijk kregen we een nieuwe post directeur. De heer Schutte herdacht zijn 25-jarige loopbaan bij het elec- triciteits bedrijf. Een prijzencom- missie werd ingesteld, een commissie welke naar we wel eens vernamen geen zware taak was opgelegd. Meer deining gaf in onze gemeente het geval „Jodenarrestatie, Sept. 1942", waarbij verschillende personen in het gedrang kwamen en enkele vonnis sen werden uitgesproken. Per 1 Mei werd de nieuwe spelling algemeen ingevoerd, zodat sinds die datum ook de nieuwsbladen in die spelling wer den gedrukt. 5 Meiherdenking van de bevrijding, op sobere wijze gevierd de onthulling van ons mo nument voor de gevallenen, een in terkerkelijke samenkomst, Ds. Smith onderbreekt zijn arbeid voor een dienstreis naar Indië als veldprediker. De eerste palen worden geslagen voor de nieuwe woningen aan de Sniepweg, Per 31 Mei heeft de volks telling plaats, met als resultaat dat onze gemeente 8163 inwoners telt, w.o, 4093 mannen en 4o7o vrouwen. Concordia wist beslag te leggen op twee eerste prijzen en de voetbal vereniging vierde feestelijk haar 25- jarig bestaan. Ook het Mannenkoor en het Vrouwenkoor bemachtigden teide eveneens een eerste prijs, 23 Mei kwam het bericht dat de heer Mumsen als burgemeester van 's Gra- venzande was benoemd, welke be noeming hij per 1 Juni aanvaardde. In een buitengewone raadzitting nam hij afscheid van onze gemeente. De eerste steen wordt gelegd voor de nieuwe woningen, Handhaving Rijkseenheid begint actie te ontwik kelen inzake het beleid in Indië, Plannen worden gemaakt tot het houden van een Sportweek, welke week weer schitterend slaagde, Het A.T.O. gebouw wordt enkele malen leeggestolen. Verheul.s Mannenkoor en De Voorwaarts winnen beide een eerste prijs. De lectuurverzameling voor onze jongens in Indië slaagt goed. Onze zwemclub heeft de eer - een buitenlandse club als gast te krijgen. De R.K. kerk zag Jn de heer Seijsener een nieuwe kapelaan benoemd. 1 September wordt op so bere wijze, in overeenstemming met het verzoek van H.M. de Koningin, haar verjaardag herdacht. Zelfs de traditionele kinder-aubade ontbrak.^ jan Molenacft wordt posthuum voor het voetlicht geplaatst. Ons distri butiekantoor wordt verplaatst, zodat we nu onderhorig zijn aan Gouda, Een commissie van woonruimtever deling wordt benoemd, die tot taak krijgt de overtollige woonruimte toe te Wijzen aan woningzoekenden. Als tweede gemeente in ons land werd de gemeentebegroting ingediend en nog wel met een niet onbeduidend overschot.Enkele kleuterscholen wor den geopend, zowel van de Herv. schoolvereen. als van Volksonder wijs.. Wethouder Buitelaar wordt herbenoemd als voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Een bouw- crediet van f 45o.ooo wordt door de gemeenteraad toegestaan aan de wo ningbouwvereniging. Een. collecte voor de „Niwin" brengt ruim f looo op. en die voor de Klaproos f 351.- Verscheidene beroepen worden uit gebracht op Ds. Vroegindeweij, die voor alle bedankte, terwijl Ds. Smidt een op hem uitgebracht beroep naar Naaldwijk aannam. Eerstgenoemde herdacht dat hij 1272 jaar aan de Herv, gemeente hier was verbonden. Een tweetal gezinnen in onze ge meente werden zwaar getroffen door het bericht dat hun zonen in Indië waren gevallen. De open burgemees tersplaats,gedurende die periode waar genomen door de heer A, Oudijk, als loco-burgemeester, werd per 1 December weer vervuld door de heer A, Warnaar, burgemeester van Hazerswoude. In een speciaal daar voor belegde raadszitting had de installatie plaats. De vereen. Zieken zorg geeft een deel van haar taak over aan de vereen, tot bestrijding van de T.B.C. De middenstand roert in de St. Nicolaasweek de grote trom door het houden van een win kelweek. En met succes. Een anti lawaai-actie wordt ingeluid, waarvan succes nog niet bekend is. Politie bureau verplaatst, een bazar voor Volks-onderwijs wordt voorbereid, Kerstmis, de heer Herfst krijgt eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand na 1462 huwelijken te hebben gesloten, de gasfabriek verlaagt de cocesprijs en de wet houders zullen een hogere jaarwedde krijgen Oudejaarsavond en het jaar 1947 is ons ontgleden en voor wij er ons bewust, van zijn staat 1948 voor de deur. Wat dit ons bren gen zal We weten het niet, het blijft voor ons verborgen. 1947 was in vele opzichten een moeilijk jaar, duurte en schaarste maakten,- het voor vele huismoeders uiterst zorgvol, anderzijds was het een 'jaar van grote drukte, vrijwel alle bedrijven waren vol-, zo niet overbelast Er was leven in de brou werij. Verscheidene jongelui moes ten een taak vervullen in Indië. Veel zorgen dus. Besluiten we dit overzicht met de opmerking dat het aantal geboorten dit jaar 220 bedroeg, het aantal huwelijken 86, terwijl 49 personen zijn overleden. Dat 1948 voor al onze dorpsbe woners een voorspoedig en door God gezegend jaar mag worden. Gouda slaat begerige blikken op ons grondgebied B. en W. van Gouda zijn voornemens een grenswijziging te bevorderen, waardoor naar hun mening, die ge deelten in andere gemeenten, die zowel cultureel als economisch tot hun stad behoren, gemeenterechtelijk bij Gouda zouden worden ingedeeld. Voor wat hun wensen ten aanzien van onze gemeente betreffen, achten zi] de Bloemendaalseweg, de Hene- gouwerweg tot aan de Rijksstraatweg en de Bodegraafsestraatweg tot aan Elf hoeve, tot Gouda te moeten worden gerekend- Naar we vernemen zullen de be trokken gemeentebesturen hiertegen protesteren. Bon voor koffie en thee' Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari a.s. bon 118 algemeen wordt aangewezen voor 125 gram koffie en bon 119 algemeen voor 50 gram -thee. In verband met de feestdagen kon men reeds van Dinsdag 30 December af op boven staande bonnen kopen. De op 21 September 1947 ingegane verhoogdewinterprijsvoorkippeneieren die tot 3 Januari 1948 van kracht zou zijn, blijft voorlopig gehandhaafd. GO- ifyelcisstlncf—d-cLmiitliStcci-tLe wen<si cLienien en velenden een Cj-eteyend ms

Weekblad voor Waddinxveen | 1947 | | pagina 1