Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Spiegel van de Week Het Groene Kruis Weekagenda No. 136 Vrijdag 16 Januari 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Daar zitten de heren nu vijf weken op de „Renville" en nog zijn er „geen spijkers met koppen" geslagen. Men zou wensen, dat er nu eens met een klap op tafel werd gezegd„zo doén we zó gebeurt hetAlle onderhandelingen met de Republiek v schijnen te moeten uitlopen op een oneindig gepraat onverschillig of het zoals vroeger gaat over Linggadjati of over het voorstel aan de Republiek gedaan, om mede te werken aan de vorming van de Ver- enigde Staten van Indonesië, dan wel over voorstellen in zaken het staken van het vuren. Alles wordt dood-gepraat. Uitleg zus'? neen, uitleg zó Bedoelen ze dit Neen ze bedoelen datMet grote omhaal van. woorden wordt..... niets gezegd, wat duidelijk is. Nu heeft Nederland dan ook op korte termijn een „duidelijk antwoord gevraagd". Van vele kanten word beweerd, dat wij een ultimatum had den gesteld. Wij geloven dat niet. Zelfs al zou het zo zijn, dan zou dat ultimatum tóch weer worden..,., weggepraat. Reeds 'heeft dr. Van Mook verzekerd, dat het afwijzen van de Nederlandse voorstellen nu eindelijk eens het vuren te staken geenzins gelijk zou staan met het hervatten der politiële actie. Inmid dels is er toch een en ander gebeurd: in Batavia werd de interim-regering reeds geïnstalleerd, waarbij 4 zetels voor de republiek worden openge- houden. Dr. Beel legde in de Tweede Kamer een verklaring af over zijn reis. Gelukkig 1 Eindelijk schijnt dan toch aan het geschipper een einde te komen. In een uitvoerige ver klaring heeft minister-president dui delijk „de koers voor Indonesië" aangegeven er wordt een collegiaal orgaan ingesteld, waarvan de luit.- gouverneur-generaal de voorzitter zal zijn en waarvan twee leden door de Kroon zullen worden aangewe zen. Minister Neher en jhr. Van Vredenburch worden als eerste leg den voorgedragen. Méér belangrijke gebeurtenissen heeft dr. Beel aange kondigd gevormd wordt de Neder lands Indonesische Unie, met 1. Nederland, Suriname en Curasao en 2 de Verenigde Staten van Indone sië. Het Huis van Oranje zal deze Unie overkoepelen, Het verheugende in de verklaring van dr. Beel was, dat...., er iets werd gedaan dat eindelhk eens duide lijk werd gezegdzó willen wij Hoewel de verhouding tot de Re publiek van grote betekenis is, ver viel men niet meer in de fout, dat het Republikeinse Nationalisme het enige is. De Republiek mag meedoen graag zelfs maar eerststaken met het vuren. Het woord is aan Djokja, maarNederland gaat verder. De Republiek heeft geantwoord, en wel op deze wijze, dat er wapen stilstand is bereikt tussen Nederland en de Republiek. orde. Deze week hoorden wij, dat „de radio" zo'n subsidie van 11 millioen gulden krijgt.' Laten wij niet krenterig zijnEen millioentje meer of minder komt er immers niet op- aan, nu wij voor het Marshal-plan in Nederland 29 millioen meer zul len ontvangen, dan de aanvrage, welke 630 mihoen bedroeg. Staan wij er even goed op Er zijn echter mensen, die nooit genoeg hebben. Zo werd in het Zuiden „een smokkelhandel" ont dekt. Een notaris, een accountant en een makelaar notabelen, geen wielrenners werden te Eindho ven gearresteerd, verdacht van het smokkelen van deviezen. Dat smok kelen weet wat, tegenwoordig. Een Rotterdamse chauffeur, over wiens wegblijven men zich hoogst-onge- rust maakte, was ook al het smok- kelpad opgegaan. Het is beschamend men k?n zich op zo'n manier nergens meer ongerust over maken Het eerste geheime rapport, dat Seys-Inquart aan Hitier, 19 Juli 1940 uitbracht, is wel erg beschamend voor boge ambtenaren. De Neder landse secretarissen-generaal bleken bereid in functie te blijven, waarmede de Duitser zich de mogelijkheid kon scheppen, het aanwezige bestuurs- apparaat geleidelijk in handen te krijgen. Geen dier ambtenaren trad af zij voldeden vrijwillig^ aan alle, hun gestelde eisen. Zal de publicatie van dit eerste geheime rapport ertoe leiden, dat al deze hoge heren ter verantwoording worden geroepen Niemand, die het zou geloven. Zo werd er eerlijk gezegd ook niet veel geloof ge hecht aan de woorden van Minister Mansholt, die voor de radio ver klaarde, dat wij hier op een eiland Van goedkoopte leven en dat wij, met gematigd optimisme de tóekomst, wat de voedselvoorziening betreft, tegemoet mogen zien. Gematigd optimisme is altijd goed. Laten wij ook optimistisch zijn over de reis van Trygve Lie, de secre taris-generaal der V,N. die de we reld doorreist, om te onderzoeken, welk land de Assemblee der Ver enigde naties, komend najaar kan ontvangen. Rest nog te melden dat minister Huijsman ontslag heeft gevraagd. Voor deze vacature geldt hetzelfde als wat we hierboven opmerkten bij min. Neher. Het enige bezwaar, dat men zou kunnen maken is, dat minister Neher zijn krachten nu niet aan de Neder landse, doch aan de Indische opbouw zal geven. Moge in deze minister- vacature spoedig een krachtige figuur worden teruggevondenWant krachtige figuren heeft ook Neder land nodig. Een voorbeeld Eén woordradio Neen zendtijd-rege ling ook ai een onderwerp, waar het laatste woord nog niet over is gezegd, komt later wel eens aan de De tbc-vereniging heeft in haar nieuwe gedaante, namelijk als afde ling „Waddinxveen" van de ZHV. „Het Groene Kruis", contact gezocht met alle ingezetenen der gemeente enerzijds om haar leden van de ver andering mededeling te doen en an derzijds om de thans nog buiten de vereniging staande personenhoofden van gezinnen, kamerbewoners, kost gangers en dergelijke niet uitgeslo ten, die van tijd tot tijd in de nood zakelijkheid kunnen komen om zich van de diensten der vereniging te verzekeren, van het nut van aanslui ting te overtuigen. De vereniging is een oude bekende en deed tot nu-toe hae» werk als het ware in stilte. Hoeveel leed heeft zij niet kunnen lenigen en hoeveel ellende is er niet voorkomen door haar prophylae. Om practische rede nen en in het algemeen belang werd indertijd de zuster der vereniging in de wijkverpleging ingeschakeld en ■de meeste ingezetenen wisten amper wie de gemeentezuster en wie de zuster der vereniging was. LJet werk werd gelijkelijk verdeeld. Af en toe werd de grote trom ge roerd, maar dan was het meer te doen om versterking van de kasmid delen. Wie herinnert zich niet de bazars, indertijd in de voorm. kurk- warenfabriek en laatstelijk georgani seerd door de afdeling van de bond van Plattelandsvrouwen, welke een schitterend succes warenook de tentoonstelling in de school bij de sluis, thans het „Centrum" Krachtig gestimuleerd door de geestdriftige, helaas veel te vroeg overleden dokter Bruin Slot, wiens naam onafscheidelijk verbonden is aan het tbc-werk, werd er intens gewerkt en men verheugde zich in de daadwerkelijke steun van offici ële zijde en van particuliere instel lingen. Was het niet de tbc-vereni-* ging, die de stoot gaf aan de stich ting van het gemeentelijk zwembad? En toen deze zaak dreigde te mis lukken hebben de bestuursleden zich hoofdelijk garant gesteld voor de stichting dezer zo nuttige instelling en de exploitatie daarvan gedurende de eerste tien jaar. Wij behoeven alles niet te rele veren. De vereniging weet zich ge dragen door de sympathie der inwo ners en zij vertrouwt daarop ook nü, nu zij het gehele Groene-Kruis- werk gaat verzorgen. Zij zal haar bovengenoemde kennisgeving door een nadere mededeling, met inschrij- vings- of aanmeldingsbiljet, doen volgen. Het ledental moet verdub beld worden en er moet geld komen wil men aan doel en streven kunnen beantwoorden. Maar, zo vragen wij ons af, zou den wij als belanghebbenden het ver enigingsbestuur daarbij niet een hand je kunnen helpen Kom jongelui - jonge dames en heren, hier ligt een taak ook voor U. Wij denken aan de verschillende verenigingen pad vinders, sportlieden, zangverenigingen e. d. Tot deze jonge mensen zouden wij willen zeggen biedt U aan om in een door U te bepalen gedeelte van de gemeente bij een 20-tal woningen de aanmeldingsformulieren op te halen en deze bij het bestuur in te leveren, Het is eep kwestie van enkele uren arbeid en het spreek woord „vele handen maken licht werk" wordt in toepassing gebracht en het verenigingsbestuur is prachtig geholpen. Wie neemt daartoe het initiatief? De*hk aan het devies der vereniging „Door allen, voor allen." Spring niet langer dan uw polsstok lang is, maar spring. Chr. Kleuterschoolonderwijs "Woensdagavond werd te Gouda een vergadering gehouden van afge vaardigden van acht diverse vereni gingen voor Chr. Kleuterschoolon derwijs uit de omtrek. De vergade ring had een informatief karakter, het doel is te geraken tot de op richting van een opleidingscursus voor onderwijskrachten bij het kleu teronderwijs. Allen waren ten volle overtuigd van het grote nut dat aan een dergelijke opleiding verbonden is. Besloten werd, dat de diverse besturende verschillende punten die naar vorenvwerden gebracht ztillen overwegen en hun gevoelen daar over kenbaar zullen maken. Onder meer de wijze van beheer, de ver tegenwoordiging, de plaats der cursus, leerkrachten, leerplan, financiering enz. Omtrent de voorwaarden tot toelating der cursus en de aanvang daarvan zal een publicatie in de verschillende bladen worden opge nomen. Dinsdag 20 Januari Gecombineerde Middenstandsvereen. Dinsdag 3 Februari. Lezingen Comité - Jan P. Strijbos Donderdag 5 Februari Jaarvergadering Geref. J. M. "V. Donderdag 12 FeDruari Christelijk Winterlezirigen Comité Ds. G. Brinkman van Amsterdam Woensdag 18 Februari Jaarvergadering Geref. J. V. „Asaf" »Wat doet U met uw kolenbonnen?« Met deze vraag richten - de Nationale Inspanning Welzijns- verzorging Indië (NIWIN) zich tot het Nederlandse volk. Zoals men weet, wordt binnenkort be gonnen met de terugbetaling van het geld, dat bij de aankoop van kolen teveel is betaald. Op twee bónnen van kaart TA 707 krijgen gezinshoofden in totaal vier gulden terug, terwijl een bon van de kaart TB 707 kamerbewoners recht geeft op f 2.40, Deze terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Men krijgt dus op deze bonnen geen brand stof, doch alleen geld. Dit heeft de NIWIN en de Nationale Monumenten Commissie geinspi- reerd tot een grote actie ten bate van monumenten, nagelaten be trekkingen van slachtoffers van oorlog en bezetting en van de militairen over zee onder, het mot to: Maakt uw kolenbonnen tot warmtebronnen voor hen, die op hun post stonden en staan. Met instemming van de officiëele au toriteiten sporen beide organisaties alle landgenoten aan, het geld van de bonnen te besteden aan het bovengenoemde doel. In een drukwerkje, dat alle Nederlanders dezer dagen ont vingen, vindt men alle gegevens over de wijze, waarop men aan deze actie kan deelnemen. De in zenders van de bonnen ontvangen de bekende certificaten voor twee, drie of vijf vierkante Damterrein. Nieuws uit onze woonplaats Deze week overleed op 68 jarige leeftijd de heer Jac. Gerts, in leven kweker alhier. In R.K. kring nam hfj een vooraanstaande plaats in, o.a. was hij oprichter en sinds jaren voorzitter van de begrafenis vereni ging „St. Barbara". Ook was hij ge durende een aantal jaren grafma- maker op de algem. begraafplaats en was tevens belast met het onder houd hiervan. Rijkspostspaarbankboekjes van hen wier* familienaam met de letter S. begint kunnen worden ingeleverd voor rentebijschrijving, Woensdag-avond ontstond een begin van brand in dfe fabriek van fa. Gebr. van Steijn aan deWilhel- minakade.Uitvoorzorg werd de brand weer direct gewaarschuwd, die na aankomst geen water behoefde te geven, daar de brand intussen reeds met emmers water was geblust.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1