Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Spiegel van de Week hadden gehouden. Weekagenda No. 137 Vrijdag 23 Januari 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. stilstandsverdrag is getekend en alle maatregelen zullen worden genomen om op de meest effectieve wijze een einde te maken aan alle vijandelijk heden. Naast het wapenstilstands verdrag is „een politiek accoord" aangegaan waarvan de allervoor naamste bepalingen zijn, dat maat regelen zullen worden genomen tot geleidelijke vermindering van de ge- wapendé macht van beide partijen en dat vrije verkiezingen zullen wor den gehouden, waarin de bevolking kan vaststellen, welke haar politieke verhouding zal zijn tot de Verenigde Staten van Indonesië. De Commissie van Drie is door beide partijen be dankt voor haar goede diensten en zal binnenkort te Lake Succes ver slag van haar bevindingen doen. Wij mogen aannemen, dat voor Oost-Indië nu de goede weg is in geslagen, al mogen wij ons ntet ver helen, dat wij na de Veranderde staatkundige regeling waar wij zijn ingegroeid thans verhoudingen moeten scheppen endulden, die wij eerst vreemd en belachelijk en t i tit i toen voor kort niet voor mogelijk Toch zal uiteindelijk de Com- Officieële Mededelingen Spreekuur. De Burgemeester is verhinderd Dins dag 27 Januari a.s. spreekuur te houden. Regeling Broederdienst voor de lichting 1948. De Burgemeester van Waddinx veen maakt bekend, dat is verschenen- de regeling broederdienst voor de lichting 1948. Dienstplichtigen dezer lichting, die nog niet zijn ingelijfd of een oproe ping ter inlijving nog niet hebben ontvangen en van wie twee broeders 'dienen of gediend hebben, kunnen ten einde tot buitengewoon dienst plichtige te worden bestemd, een desbetreffend verzoek indienen ter gemeente-secretarie op aldaar ver krijgbaar gestelde formulieren. Nadere inlichtingen worden even eens ter gemeente-secretarie verstrekt. De Burgemeestef voornoemd, A. WARNAAR Jz. Deze en de vorige generatie u en ik hebben op school, tijdens de geschiedenislessen altijd met veel genoegen geluisterd naar de ver halen over de kranige Hollanders, die Oost- en West Indië* ontdekten die na deze ontdekkingen de Oost en de West-Indische Compagnie oprichtten. Ons werd grote be wondering bijgebracht voor de machtige Compagniesheren, die er voor zorgden, dat het kleine Holland een gouden eeuw beleefde. In die tijd was dat ook prachtig werk, maar de tijden veranderen en dat gaat de laatste jaren met gezwinde pas. Wij zijn met de totale „liquidatie van het koloniale regiem" begonnen en dat die afbraak niet gemakkelijk gaat weten wij voor de Oost zo lang zamerhand wel. Aan het einde van deze maand zal te 's-Gravenhage een een Ronde-tafel-conferentie worden gehouden, waarbij de verhouding tussen Nederland en de West zal worden geregeld. De delegatie uit uit Suriname is reeds in ons land aangekomen en om nu maar even bij dit gedeelte van de West te blij ven over de gang van zaken zijn de heren niet bepaald tevreden. Zij wensen, populair gezegd, een woordje mee te mogen praten, als de nieuwe structuur van ons koninkrijk wordt vastgelegd. De verhoudingen ift het koninkrijk dienen eindelijk eens te worden geregeld in onderling over leg. Door de moeilijkheden in Indo nesië kon de „Rijksconferentie niet eerder" worden gehouden. Zij zal nog niet compleet zijn, doordat de Oost uiteraard slechts door enkele waarnemers wordt vertegenwoordigd. Voor Suriname en voor Cura^au is de conferentie van groot belang. Verwacht wordt dat in Den Haag heel wat moeillijkheden het hoofd dienen te worden geboden. De lang durige voorbereidingen wijzen wel in deze richting. De delegatie uit Cu- ra?au heeft bovendien al doen we ten, dat bij de komende besprekin gen het zelfsbeschikkingsrecht van Cura^au en Aruba moet worden er kend. Het is te hop^n, dat de be sprekingen tot een gunstig resultaat mogen voeren en dat aan de ver langens die in deze „koloniën" leven volledig kan worden tegemoet ge komen. In de Oost trachten wij immers al een paar jaardoor het vuren te staken, tot betere verhou dingen te komen De order is weer eens afgekondigd voor het gehele Indonesische gebied het wapen missie van Goede Diensten onze Regering nog een kool gestoofd hebben, inzake enkele garanties van de republiek. We zullen het uitgestelde Indië- debat nog moeten afwachten. Was er de afgelopen week met „de koloniën" nogal wat te doen laten wij de geschiedenis eens aan ouderwetse zangles herinneren. U heeft nog op school, ook megezon- gen van „ons hart lei in de baren" en van het feit, dat „in de zee ons element" lag. Is dat nóg zo De stichting „Nationale Koopvaar- dijweek 1948" meent terrecht, dat er wel eens enige propaganda voor de koopvaardij mag worden gemaakt. Gedurende die koopvaardijweek (van 19 Juli-—7 Aug. een lange week dus) zal de aandacht aan het publiek op de koopvaardij worden gevestigd. En reeds voor die tijd zal veel pro paganda worden gemaaktover de radio, op de scholen, met tentoon stellingen en anderzins. Van schepen en van varen ge sproken. De schepenbouwers zijn niet bepaald verrukt over de gevol gen, die het^jlan-Marshall op hun bedrijf kunnen hebben. Zij verwach ten er een vertraging door van het tegenwoördige'scheepsbouwprogram. Na dit sombere geluid enige feest klanken. Want ondanks alle moei lijkheden moet „1948 een jubeljaar" worden. In de eerste plaats door het regeringsjubileum. De minister van onderwijs heeft er in een circulaire aan de scholen op gewezen, dat er dit jaar talrijke nationale gedenkda gen aan de orde komen. De minister noemde behalve het jubileum van H.M. de Koningin ook de herdenking van de in 1648 ge sloten Vrede van Munster (einde van de 80-jarige oorlog) en de herden king van de plechtige afkondiging van de herziene grondwet, honderd jaar geleden. Als wij in deze circulaire lezen, dat de school „niet alleen moet wor den gezien als een instituut, waar kennis en inzicht wordt verworven, maar waar ook het hart en het ge moed het voedsel dienen te ont vangen, dat zij niet knnnen ontbe ren", danja, dan moet men toch toegeven, dat de tijden al aaftlig veranderen dat deze en de vorige oude-mensen-generatie anders wer den onderwezen. Indrukken uit Zuid-Afrika Van een oud-plaatsgenoot, thans in Zuid-Afrika, ontvingen we deze brief, welke we gaarne een plaats in ons blad geven. Na een zeereis van 3 weken kwa men wij vanuit Rotterdam in Kaap stad aan, gelegen aan de voet van de Tafelberg. Na 's middags de stad bezichtigd te hebben, waar Jan van Riebeek aan land gestapt is, en wiens standbeeld men hedèn ten dage nog kan zien, vertrokken wij 's avonds 10 uur naar Johannesburg, een afstand van 1000 mile. 1 mile 1760 yards 1 yard 0,91* M. Na 2 nachten en 1 dag per trein, kwamen wij 's morgens 9 uur aldaar aan. Johannesburg, een stad ongeveer gelijk aan Amsterdam. Alleen valt op het aantal cars (auto's) wat hier is. 't ls voor houders van genoemde voertuigen bijna onmogelijk een par keerplaats te krijgen. Opmerkalijk is voor een Hollander het links houden. Op alle verkeerspunten ziet men sïaanKeep left. Hou Links, daar moet men wel even aan wennen. Doordat men bezuiden den eve naar verblijft, ziet men de zon in't Noorden, ook dat is een factor waar mede men moet rekenen, met' 't oog op 't bouwen van huizen en dergelijke. Dan valt op 't grote aantal kleur lingen en natives (kaffers). Mochten die vroeger alleen met een doek om de lenden gekleed zijn, thans zijn bijna allen gekleed als de blanken, zij het meer haveloos. Wat is nu met Holland 't verschilten le Wat de be staansmogelijkheden betreft, vergelijkt men bijv. een werkman in Holland, met dezelfde in Afrika, valt m.i. de schaal ten gunste der Afrikaners. Er wordt hier n.l. slechts 5 dagen per week gewerkt, toch zijn de ver diensten van dien aard, dat men een herencostuum (goede kwaliteit) kan kopen voor een weekloon, en dan nog overhoudt, terwijl men in Hol land voor de zelfde kwaliteit toch nog 2 weken moet werken. Verschil lendelevensmiddelen zijn even duur, terwijl de verdiensten 2 a 3 maal hoger zijn dan in Holland. Ongunstig steken de huren der huizen daarbij af, doch bijna ieder koopt zijn huis op gemakkelijke voor waarden. Brandstof is heel goedkoop d.w.z voor huisbrand, b.v. een zak steenkolen van 100 K.G. kost 3 shilling, plm. f 1.50 5 Het klimaat is hier wel warm, doch 't schijnt beter uit te houden dan in Holland, want daar kan 't zo be nauwd warm zijn. Johannesburg ligt ook 2000 yards boven de zeespiegel terwijl 't in Holland maar laag is. De inrichting der huizen past zich bij 't klimaat aan, n.l. grote waran da's om de huizen, ten einde de directe invloed der zon van de bui tengevels te houden. Ieder huis heeft een badkamer, wat men van Holland nog niet kan zeggen. De daken zijn hier veelal bedekt met gegolfd plaatijzer, hoewel daar de laatste tijd grote verandering in komt, en de daken met pannen of zelfs leien bedekt worden. Wat de Industrie betreft is Hol land wat de inrichting der fabrieken aangaat, nog voor, bijv. in de meu belfabrieken merkten wij op, dat er gewone z.g. timmermanswerkbanken waren d.w.z. zonder achterschroef, terwijl z.g. meubelmakerswerkbanken of niet aanwezig waren of alleen bij buitenlandse werkgevers. Toch schijnt Afrika zich vlug te zullen ontwikkelen en wel in Ameri kaanse stijl als industrie-land. Onze totaalindruk is dan ook dat Woorden zijn de stof, dat de wind wegwaait. Daden zijn de stenen, die een ge bouw optrekken, dat wind en weer trotseert. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari Bazar Volksonderwijs Dinsdag 3 Februari. Lezingen Comité - Spreker Jef Last Donderdag 5 Februari Jaarvergadering Geref. J. M. V. Maandag 9 Februari Gez. Landbouw-organisaties. Spreker Mr. Rip Donderdag 12 FeDruari Christelijk Winterlezingen Comité Ds. G. Brinkman van Amsterdam Woensdag 18 Februari Jaarvergadering Geref. J. V. „Asaf" Maandag 23 Februari A.-R. Kiesvereeniging. Spreker E, van Ruller Vrijdag 27 Februari Uitvoering „De Lofstem" Heren Secretarissen worden beleefd verzocht^ voor deze agenda tijdig hun vergaderin gen op te geven Z.A. in 't geheel geen achterlijk land is, doch wel terdege mee kan op alle terrein. Zo ik reeds opmerkte, wordt er 5 dagen per week gewerkt, doch 't gaat wel in vlug tempo. 't Levenspeil lijkt mij hoger te liggen dan in Holland en dan niet figuurlijk (boven de zeespiegel) doch in letter lijke zin, want bijna ieder gezin der blanke bevolking heeft 1 car (auto) d. w. z. op 4 blanke 1 car, wat echter wel'weer nodig is, gezien de afstan den die af te leggen zijn. b.v. 26 a 27 K.M. om naar de kerk te gaan, of boodschappen te gaan doen. Denkt u in Holland zulks in Ik ga even naar de kerk van Wad dinxveen naar Rotterdam. Mocht echter een uwer lezers willen emigreren, laat hun (hem) dan Zuid-Afrika nie t over het hoofd zien. Nieuws uit onze woonplaats Dinsdag-avond j.l. draaide voor het lezingen-comité alhier de film „Land tussen drie rivieren", op genomen door de bekende cineast en illustrator Piet Maree. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer D. B. van der Most, die in het bijzonder welkom heette BurgemeesterWarnaar en Wet houder Buitelaar, en een korte in leiding van Burgemeester Lepelaars, werd een aanvang gemaakt met de vertoning van de film, voorafgegaan door een filmpje, hoe de Amerikanen Nederland zien. De eigenlijke film bestaat uit drie delen en voert ons allereerst langs de Hollandse IJssel, het tweede deel is gewijd aan de industrie in de Krimpenerwaard terwijl het derde en laatste deel is besteed aan een reis per boot van Rotterdam naar Schoon hoven en vervolgens te voet door de Vlist naar Haastrecht, waar juist Koninginnefeest wordt gevierd. Er is in enkele bladen op deze film kritiek geleverd en veelal gaat het er dan om, dat niet alle industrieën zijn' vertegenwoordigd. Uit navraag bleek, dat deze ondernemingen niet aan de vervaardiging wensten mede te werken. Wij kunnen niet anders concluderen, dan dat deze kritiek afbrekend en niet op haar plaats is. De film beantwoordt in alle op zichten aan haar doel. Vooral de

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1