34 dagen op een vlot Geeft Uw bijdrage voor het Nationaal Monument door Uw kolenbonnen ter waarde van f 4.— of 2,60 voor dit doel af te staan ten Raadhuize. Voor elke f 0.50 waarde ont vangt U één vierkante centi meter Damterrein. Uw naam wordt ter secretarie genoteeftl, waarna automatisch aanspraak ontstaat op een certificaat. Na telefonische opgave worden de bonnen ook gaarne afgehaald. natuuropnamen bewijzen, dat hier iemand met kennis van zaken aan het werk is geweest. Tijdens de vertoning gaf burge meester Lepelaars hier en daar een toelichting, terwijl de begeleidende muziek door Mevr. Maree uitstekend was verzorgd. Dat het talrijke publiek, de zaal was geheel gevuld, dankbaar en vol daan was, bewees bet hartelijk ap plaus dat na het-slotwoord van de voorzitter, opklonk. Het was een interessante avond en het spontale verzoek uit veler mond was nog eens iets dergelijks te organiseren. De heer de Reus, adj. comm. ter secretarie alhier, is in gelijke functie benoemd te Assen. Geslaagd voor examen boek houden van de Associatie voor Prak tijk-examens mej. S. Boofl en de heer H. Meijer, te .Boskoop en de heren H. de Wilde en G. de Bruin te Moordrecht. Opgeleid door de heer A. G. de Ruijter, Leraar M. G. Boekhouden en Handelswetenschappen, te Bos koop. Geslaagd voor examen Eng. Handelscorresp. de heer C. P. L.' Bremuier, daartoe opgei, door de heer J. van der Veen, J. Dorr, kade alhier. Onder nr. 375 is telefonisch aan gesloten M. Both, Burg. Troosstr. 13. Ds. Smidt is voornemens op Zondag 22 Febr. afscheid te nemen van zijn gemeente en zal 7 Maart te Naaldwijk worden bevestigd door Ds. Bovendorp van de Meerri. Nabij de Paralelweg hield een rechecheur iemand aan zonder ver licht rijwiel. Het bleelr een gestolen rijwiel te zijn uit Gouda. Bij voor baat nam de dief. C. T., alhier, de vlucht, nagezeten door bedoelde re-' chercheur en een rijkspolitie alhier. Hij sprong pardoes in de Gouwe en wist zwemmende tè ontkomen. Hij was nog' maar enkele weken uit de gevangenfs ontslagen. Zaterdag hield de P.V. deZwa luw haar tentoonstelling. <- De uitslag was als volgt L. W. Versluis oude doffers, 1ste prijs Oude duiven, 3de prijs jonge doffers, 2de en 4de prijs. F. Baan, 3de prijs oude dofiers, jonge duiven, 6de prijs. F. Boere, 2de prijs oude doffers, late jonge 2de prijs. Abr. de Bruin, 1ste en 2de prijs, oude duiven. P. H. Koetsier, 3de prijs jónge dof fers. Adr. de Bruin, 1ste prijs jonge doffers. 2de prijs jonge duiven. W. de Bang, 1ste 3de en 5de prijs jonge duiven, late jonge doffers 2de prijs. D. La Grand, 4de prijs jonge duiven. I. v. d. Ben, 1ste prijs late duiven. M. C. Versluis, 3de prijs A. van der Kraats, 1ste prijs late doffer. Onder een zware sneeuwval trokken de deelnemers Dinsdagavond naar Hotel ,,De Unie" voor de slot vergadering van de Winkelweek. Gelukkig was het daar prettig warm waardoor de bespreking dan -ook een gezellig karakter kregen. De voorzitter, de heer De Wilde, leidde deze vergadering, waarbij hij tot zijn genoegen kon constateren dat de Winkelweek, in alle opzichten geslaagd* genoemd kon worden. Vooral toen uit het financieel ver slag van de Penningmeester bleek dat een flink batig saldo kwam ten bate voor de oude van dagen. Het comité van actie bracht bij monde van de heer Huizer verslag uit van haar besprekingen. Aan vele zijden werd- dit belicht en men hoopt in de toekomst hier van goede vruchten te kunnen pluk ken. Want het divies geldt thans „Middenstander weest- paraat". De actie „betaalt contant" werd ingeleid door de heer Doeleman. Of het in-het weer'zat, we weten het niet doch allen waren het roe rend eens, en gezamelijk zal men de actie beginnen. „Maak uw zorgen toch s£l niet gro- ter_dan zij al zijn, maar betaal con tant". En zo trok men na een ge zellige bespreking huiswaarts. 't Was Donderdag-avond een gezellige drukte in 't „Centrum" waar de bazar gehouden wordt ten bate van de kleuterscholen van de verben. „Volks-onderwijs". Een groot aantal belangstellenden was tegen woordig toen de 2de voorzitter, de heer C. Rietveld de bazar met een enkel woord opende, waarin hij wees op het belang van dit onderwijs, maar ook op de moeilijkheid om de financien op gezonde basis te bren gen. Alhoewel gestreefd wordt- het kleuteronderwijs Rijkszaak te maken zal men voorlopig zelf de financiële lasten moeten dragen. Dit geldt echter niet alleen vogr onze, maar voor alle -kleuterscholen. Hfj hoopte echter dat deze bazar hieraan zal kunnen medewerken en verklaarde .deze voor geopend. Weldra hadden verschillende atrac- ties, onmisbaar op elke bazar, de be langstelling der bezoekers en heerste er spoedig een opgewekte stemming. Men kan z'n hart ophalen aan touwtje trekken, vissen, spijkerslaan, schieten en sjoelen, terwijl een prach tige pop naar haar naam laat raden. Voor de verloting staat een 1ste klas radio toestel als prijs. Al met al kunnen de voorstanders van gpenbaar kleuter-onderwijs voor de dag komen met een dusdanige opzet en rekenen zij op een druk be zoek. De bazar is heden-avond en Zaterdag-avond geopend tot 11 uur. De plaatselijke afd. van de Bond van Plattelands-vrouwen heeft, even als het- vorige jaar, de vrien delijke attentie weer een gezellige middag te houden met en voor de ouden van dagen. Het vorig jaar viel zulke eeh middag bij de oudjos door ROBERT TRUMBULE 15 Deze opgewektheid duurde doorgaans tot de vriendelijke zon in weinig of geen tijd veranderde in een kwaadaardigen „koperen ploert", die oris met kleren en al medogenloos bakte en braadde. Tegen het middaguur van den tweeden dag konden we het een voudig niet langer harden, en na men de enige oplossing te baat die ons overbleef; we kleedden ons uit en gingen om beurten te water, waarbij we ons aan de zijde van de boot vasthielden. Zo bleven we een minuut of vijf hangen, eh dat bad had zon verkwikkende uitwerking, dat we besloten elkander geduren de de hitte van den dag nat te houden door elkander te begieten. Het bad was namelijk niet precies een onverdeeld genoegen, en nooit bléven we lang in het water, om de do.odeenvoudige reden dat het er vol zat met haaien. We bespraken het geval, en tenslotte verbood ik verderé zwempartijen. Ei* waren altijd haaien in de buurt. De meesten waren wel is waar klein, maar ze waren altijd zichtbaar, en ik wist nooit zeker of er soms niét een kanjer ergens in de buurt was. Ik heb heel wat argumenten gehoord voor of tegen de kwestie of een haai een mens in het water aanvalt, maar het leek mij verkieselijker niet de proef op de som te nemen. Later kregen we voldoende gelegenheid om tot de zo geweldig in de smaak, dat er geen twijfel aan bestaat of ook dit maal zal het een succes zijn. Ieder die meent voor de samenkomst in aanmerking te komen, doet goed de advertentie in dit nummer te bestu deren en zich tijdig op te geven aan de daar in genoemde adressen. Verzuimt het vooral niet. Ons compliment voor de organi serende Vereniging voor dit sym pathieke plan. Schaakv. W.S.V. Maandag 17 Jan. speelde W.S.V. 2 voor de competitie van de R.S.B. tegen Kralingse Veer 2. In deze wedstrijd werden de pun ten gedeeld n.l. 4'/2 4l/2. De uitslag is. W.S.V. 2 Kral. Veer 2 G. HeikampW. Bejgeik 1-0 A. van DijkenA. Versnel 0-1 A. DoorheimG, den Ouden '/2 >/2 J. VinkF. Streefkerk afgebr. J./ScheeleE. van Beek 0-1 J. Kleiweg—J. Kalkman 1-0 W. v. d. Plaat—J. Koedoot 0-1 A. de JoodeG. Oudenaarden 0-1 H. SchoemakerP. van Wijnen 1-0 C. BroerW. v. Capellen 0-1 Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden1 zwarte ceintuur, 1 bruine actentas. Verloren1 bril, 1 paar groene wanten, 1 blauwe kinderportemonaie, 1 la^derwantje, 1 padvinders-porte- moiraie, 1 zakmes, 1 zwarte want. Schutsluis Hubertsverlaat. Van tijd tot tijd wordt de nood zakelijkheid van het sluisje tussen de Gouwe en de Voorofsche'polder in twijfel getrokken en de nuttigheid daarvan, gelet op het tegenwoordige vervoer per as, geloochend. Meer malen is er dan ook sterk over ge dacht om dit communicatiemiddel tussen de als grootscheepsvaarwater bekend staande Gouwe en de pol dervaarten op te heffen. In verband daarmede heeft het ons goedgedacht eens te duiken in de archieven en te zien wat de annalen ons omtrent dit object te vertellen hebben. En dan blijkt ons aangaande deze bijna 400-jarige, die oorspron kelijk op een andere plaats is ge sticht, het volgende Ter verkrijging van een doorvaart van de Gouwe naar de besloten polder der „Vrije Heerlijkheid Hu- overtuiging te geraken dat het dy namiet is, en dat je beter doet er af te blijven, HOOFDSTUK ZES. Opnieuw ging een nacht voorbij in dodelijke eentonigheid, en bij het aanbreken van den dag waren we alle drie bezield door een en dezelfde gedachte: Ontbijt. „Die zonsopgang^ zei Tony, met een hoofdknik in de richting van den luisterrijken dageraad, „doet me onveranderlijk denken aan een spiegelei." Nu ik er aan terugdenk, vind ik het hoe langer hoe vreemder dat we ons eigenlijk zo weinig bekom- merden_om de vraag hoe ons avon tuur zou aflopen, We verheugden ons alle drie in een uitstekende gezondheid, en dat is de reden, naar het mij voorkomt, waarom we ons zelf die eerste dagen in be dwang hielden en vrij opgewekt van humeur waren. Ons humeur was optimistisch, wel- is waar, maar onze magen. dat was een heel andere kwestie. We waren hongerig als wolven. Toen begon het weer dezelfde gesprekken als den vorigen dag, en eergisteren, en al' de komende da gen. „Als ik thuiskom," zei Gene, maak ik de grootste ham en kaas- sandwich die je ooit gezien hebt/' „Geroosterde ham en kaas," ^rbeterde Tony. Gene en Tony brachten opnieuw een uur zoek met een beschouwing over de respectievelijke verdien sten van ham en kaas-sandwiches in alle mogelijke variaties. brechtsrecht" gaf Karei V als Graa van Holland op 22 Juni 1551 octrooi aan zekere Dirck Cobel van der Loo, Heer van Hubrechtsrecht en Snij- delwijck, gelegen in het ambacht Noord-Waddinxveen, tot het maken van een verlaat of twee sluizen in de Gouwekade. Een jaar later werd toegestaan om naast het verlaat een wind- of haspel-as te plaatsen voor het overhalen van kleine vaartuigen. De sluis werd gelegd door en op kosten van genoemde Van der Loo en daarna ook door hem onderhou den. Hij moest een recognitie aan de Grafelijkheid betalen, maar hem werd toegestaan om voor het schut ten der vaartuigen een zeker bedrag te heffen. Met het schutgeld ging het niet naar wens. De heffing ging niet zo eenvoudig als men wel gedacht had. Verscheideneri, die dit recht moesten betalen, trachtten dit te ontduiken door de bètaling te. weigeren of door hun vaartuig elders, op ongeoorloofde plaatsen, over de kade te trekken. Ten einde raad wendde de be waarder en pachter van de sluis, zekere Cornelis Corneliszn, zich op 25 November 1600 zich tot de be voegde autoriteit met het verzoek hiertegen maatregelen te treffen of anders toe te staan het verlaat te doen verwijderen en de Gouwékade in de vorige toestand te brengen. Gevolg hiervan was, dat het Hoog heemraadschap Rijnland een keur maakte op het gebruik van het Hu bertsverlaat, welke op 1 Januari 1602 in werking trad. De opvolger van de geoctröoieerde ontving van de zijde van het am bachtsbestuur geensinds medewerking Schout en ambachtsbewaarders van Noord Waddinxveen wikkelden zidh in een proces en bestreden het recht van Cornelis Corneliszn. om door- vaartgelden te heffen. De hoogheem raden van Rijnland wezen op 2 Juni 1602 vonnis en handhaafden hem in het heffen van het recht van door vaart, begrepen in het bestaande octrooi van 1551. In de loop der jaren raakte bet verlaat in verval en voldeed het niet meer tdf volle voor de scheepvaart. Dit was een welkome aanleiding voor het ambachtsbestuur yan Noord- Waddinxveen om op 3 Januari 1607 een verzoek tot Rijnland te richten, Ik mengde me tenslotte in het gesprek, hoofdzakelijk met de be doeling om verandering te bren gen in 't eeuwige menu van ham en kaas, en om over m'n eigen lieve lingskostje te praten. „Jullie moeten eens bij mij op de boerderij komen logeren," zei ik, „dan kan Tony den eersten dag koken wat hij wil, en kan Gene den volgenden dag de keuken voor zich zelf hebben, en zal ik den derden dag koken waar ik speciaal van houd". Dat was iets nieuws. Gene en Tony stemden er beiden geestdrif tig mee in, en gezamenlijk speélden we met dien inval als honden met een been; en het ene voorstel volg de óp het andere. Tony hield ons bezig met een beschrijving tot in de kleinste bij zonderheden van een Poolsen maaltijd van verscheidene gangen, en met een niet minder preciese beschrijving der bereiding, tot en met het laatste snuifje specerij. Gene beschreef ons op zijn beurt het dagelijkse menu op een boer derij in Missouri, van ontbijt tot en -met het avondmaal, en ik deed niet voor de anderen onder toen het mijn beurt was. Op die manier maakten we plan nen voor een smulpartij van negen volle dagenf waarbij we om beurten voor drie dagen elkanders gasten zouden zijn. We waren werkelijk, van plan het ten uitvoer te brengen ook. Het was de eerste van een reeks afspraken die we maakten, en de meesten er van hadden iets uitstaande met eten. (Wordt vervolgd).

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 2