Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag V^, 0e sfdefyel \tati de week. Aan de ene kant er bij Aan de andere kant er af Weekagenda No. 138 Vrijdag 30 Januari 1948 ie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. a?. Tien jaar geleden leefde Neder land in grote spanning. Tien jaar. Het is nauwelijks te geloven, dat ons eerste en oudste prinsesje werkelijk al zo groot geworden is. Hoe herinneren we ons nog die kille Januari-dagen van 1938. De spanning, die toenam naarmate de dagen verstreken en het bericht uitbleef. Het bericht, waarop de hele wereld wachtte. Soestdijk werd belegerd door binnen- en [buitenlandse journa listen. Een maand lang richtte vrijwel iedereen het oog op die witte gebouwen in de bossen van Baarn, waar de ooievaar voor het eerst verwacht werd. Negen en twintig jaren lang was er in Nederland geen prinsenkind ge boren. Nu zou dan de hope ver vuld worden. Angstig drukte de spanning, toen het eind van de maand in zicht kwam. Lepeltjesfabrikanten vreesden het ergte voor hun in scripties op de souvenirs Januari 1938. Zou het wel Januari blijven. Op de laatste dag van de maand, traditiegetrouw zoals ook Koningin Wilhelmina, Prinses Juli ana en Prins Bernhard op het einde van een maand geboren zijn, op 31 Januari 1938 zag een kleine Oranjetelg het licht. Beatrix - Zij,* die gelukkig maakt- Zij bracht geluk in het Prinselijk gezin. Zij bracht geluk in heel Nederland. Zij bracht ook geluk in de harten der Nederlan ders, die ver van huis op de we reldzeeën of in verre landen toef den. De kanonnen bulderden in alle hoofdsteden van ons land. De ra dio riep het uit door de luidspre kers van al die duizende luisteraars. Beatrix maakte gelukkig. Nu is het tien jaar geleden, dat ons oudste prinsesje geboren werd. Tien jaren van ondragelijke span ning, oorlogsrumoer en leed. Beatrix moest met haar ouders en haar Koninklijke grootmoeder het land ontvluchten. Ver weg, in de vreemde, werd haar tweede zusje geboren. Een vergroot ge zin kwam terug in ons land. Beatrix was geen kleuter meer. Het bleek een meisje geworden. Een echt prinsesje. Zaterdag wordt dat prinsesje tien jaar. We voelen ons een klein beetje mee jarig. We voelen ons mee gelukkig met het Prinselijk gezin in Soestdijk. Want Beatrix viert feest. Hoezee. Wij hebben deze week weer met Oost en West te maken. Met de Oost: alstublief 1 Het leek zo op perbest te gaan tot er „een nieuwe Indische naam" op de proppen kwam: Kalioerang. Daar werd door de Com missie van Goede Diensten met de Republikeinen gesproken daar werd blijkbaar een toelichting gege ven op de zes punten, die in de U. N. O. commissie kreeg getekend. In deze toelichting zou de Republiek het recht hebben, er een eigen leger op na te houden, zelfstandig haar financiën en buitenlandse betrekkin gen kunnen regelen, kortom, de Re publiek. zou reeds een zelfstandige staat zijn. Geblazen hebben wij er overin de pers en in de Tweede Kamer, die aanvankelijk van niets wist. De hele Indische geschiedenis was trouwens verwarrender dan ooit. Was men in Nederland niet bepaald tevreden over de gang van zaken een teleurgesteld mens beziet de za ken immers veel meer achterdochtig ook in de Republiek staken de Nationalistische partijen niet onder stoelen of banken, dat zij het er 'ang niet mee eens waren, dat Sjari- foedin de overeenkomst op de „Ren ville" had ondertekend. Soekarno gaf z'n vice-president dr. Mohammed Hatta opdracht, „een nieuwe regering" te vormen. Inmid dels bevestigde hij in een brief aan de Verenigde Naties, dat de Repu bliek de rechtsbeginselen, voorge steld door de Commissie van Goede Diensten onvoorwaardelijk heeft aan genomen en dat er in de loop van dit jaar op Java, Sumatra en Ma- doera een volkstemming zal worden gehouden om „de massa" te laten beslissen of zij zich al dan niet bij de Republiek wenst aan te sluiten. Laten wij over zo'n volksstem ming nu niet de schouders ophalen en dadelijk aan Oost-Europa den ken. Dat is echter wel moeilijk, als men bedenkt dat er reeds op Madoera een volksstemming werd gehouden, zonder dat Nederland en zelfs de Nederl. Indische regering er iets van wisten I Een rare stemming, die wel niet officiël zal worden erkend. De on derhandelingen worden nu voortge zet. Laten wij maar op de „Renvilla", aannemen dat wij. al met al toch een stapje verder zijn gekomen en de „Renvilla" maar weer rustig naar Amerika laten terugkeren. Met de West waren er „al moei lijkheden" vóór de Ronde-Tafel con ferentie was begonnen. Men kent de bezwaren van de Curagaose afge vaardigden, die voor de conferentie begon, de zekerheid wensten, dat de gelijkwaardigheid der Nederlandse Antillen en afscheiding van Aruba van Curasao eerst werden erkend. Daarover is vooraf geconfereerd, met het gevolg, dat de openingsplech tigheid tenminste door Curacao werd bijgewoond. Een goed begin is het halve werk 1 Niet alleen met Oost en West ook met de UNO zijn wij bezig ge weest. Nederland heeft gesolliciteerd. Wij willen de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, welke 16 September wordt gehouden, gaarne ontvangen, en de secretaris generaal, Trygvie Lie kwam, zag, keurde en vertrok weer naar een andere sollicitant. In de helft van de volgende maand zal worden beslist, welk land wordt uitverkoren welk land aan de UNOwat kan ver dienen. Wij kunnen hier waarlijk wel „wat extra inkomsten" gebrui ken, De afgelopen periode toch heb ben wij weer heel wat kunnen ver nemen overde uitgaven. Een wetsontwerp verplichte verzekering tegen werkloosheid werd bij de Tweede Kamer ingediend: premie 2 pCt. van het loon, 2 pCt. van de werkgever waarna de staat dat zijn wij met z'n allen zo'n 60 millioen zal bijdragen. Weer een prachtige sociale maatregel, doch de kleine zakenman schudt bedenkelijk het hoofd en mompelter kan nog meer bij. „Die „kleine man" make zich niet ongerust: ook het wets ontwerp op de materiële oorlogs schade is thans gepubliceerd, en als men deze bedragen ziet, dan kost die werkloosheidsverzekering maar een krats. De totale oorlogsschade wordt geraamd op 7.7 milliard, waar van 5132 millioen gulden zal worden vergoed. Dat de „belastingschroef" nu een tikje moet worden aange draaid, spreekt van zelf. Aange kondigd werdeneen nieuwe huur belasting een wijziging (verho ging) van de personele belasting wijziging (idem) van de inkomsten belasting verhoging met 30 opcen ten van de vermogensbelastingeen verhoging van de omzetbelasting een belasting op onroerende goede ren in de dode hand. Wij zullen weten als u het nog niet wist dat er oorlog is geweest. „Maak je borst maar nat"...„. Heeft u nü nog belangstelling voor de nationalisatie van DeNederlandse Bank, welke door de Tweede Kamer word aanvaard? Als de Eerste Ka mer dit besluit goedkeurt, zullen de aandelen der Bank staatseigendom worden. Een van de nijpenste financiële problemen van na de oorlog is die van de vergoeding voor geleden oorlogsschade. Ons land telt tien duizenden personen, die op de een of andere manier hun eigendommen geheel of gedeeltelijk door oorlogs geweld te loor zagen gaan. En men kan niet zeggen, dat de sedert dien door de overheid getroffen vergoe dingsmaatregelen iedereen tevreden hebben kunnen stellenAan de ene kant was de vergoeding in ver houding tot de geleden schade dik wijls laag en aan de andere kant was het voor de doorsnee burger haast geen doen zich door de vele en ingewikkelde voorschriften heen te worstelen. Voor deze bezwaren Een groot vuur kan ont stoken worden door een vonkje enthousiasme. Dinsdag 3 Februari. Lezingen Comité Spreker Jef La9t Donderdag 5 Februari Jaarvergadering Geref. J. M. V. Maandag 9 Februari Gez. Landbouw-organisaties. Spreker Mr. Rip Donaerdag 12 Februari Christelijk Winterlezingen Comité Ds. G. Brinkman van Amsterdam Maandag 16 Februari Openbare Vergad, P. v. d. Arbeid Spreker de heer Scheps van deDolder. Woensdag 18 Februari Jaarvergadering Geref. J. V. „Asaf" Maandag 23 Februari A.-R. Kiesvereeniging. Spreker E, van Ruller Vrijdag 27 Februari Uitvoering „De Lofstem" Heren Secretarissen worden beleefd verzocht voor deze agenda tijdig hun vergaderin gen op te geven Ofpcieële Mededelingen Inenting tegen pokken. Op 3 Februari a.s. tussen 8,en 9.uur zal er gelegenheid bastaan tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken van hen die zich daar toe vervoegen bij de heer E, M. L. Hemminga, arts, Dorpstraat 66, al hier. is de regering niet blind geweest en zo is dan ook nu een geheel nieuw wetsontwerp ingediend, dat geheel breekt met de vroegere be ginselen. Het nieuwe ontwerp, een samen vatting van de oude, verspreide be palingen, gaat nu uit van het principe dat de minst draagkrachtige alles, de beter gesitueerde een gedeelte vergoed krijgen. Hiermee zal, vol gens minister Lieftinck, totaal een bedrag van ca 2 milliard gulden extra gemoeid zijn. Extra, want on der het oude stelstel was voor oor logsschade reeds 3 milliard uit ge trokken. Men mag dus verwachten, dat dit nieuwe besluit in brede krin gen met vreugde zal worden begroet, Daar is dan in de eerste plaats de bepaling dat voor zelfbewonende panden (voor zover het kleinere woningen betreft) alles zal worden vergoed. Als grens is gesteld f 5000 voor woonhuizen of bedrijfspanden en f 8000 voor combinatie daarvan. De billijkheid van deze regeling springt dadelijk in het oog. Vroeger kreeg iedereen een even groot deel van de schade vergoed. Dit vindt men nu onbillijk. Want, zo zegt de regering, op die manier betaalde de kleine man eigenlijk een deel van de scha de der beter-gesitueerden, die - profiteerend van de Rijksvergoeding hun eigen kapitaal niet behoefden aan te spreken. Daarom is thans be paald dat zij, die iets te missen heb ben, een gedeelte daarvan maar aan eigen schade moeten besteden. We krijgen dus niets anders dan een „afkappen" vankapitaialtoppen, welke op anderen worden overgeplant. Het spreekt van zelf, dat we ook bij dit systeem ontevredenen over houden. Doch dit is niet zo erg. Het geld moet immers ergens vandaan komen en men kan toch moeilijk verlangen dat de massa van niet-be- zitters hiervoor moet opdraaien, Nederland is als land in zijn geheel armer geworden. Uiteindelijk moet

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1