Weekblad voor Waddinxveen Spiegel van de Week Verschijnt elke Vrijdag waachew Uw luchtpostbrief Weekagenda Spoedeisende raadsvergadering. No, 139 Vrijdag 6 Februari 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Wij hebben in Nederland een nieuwe krant nodig een week blad desnoods, dat onder de titel „De Optimist" alleen die berichten opnam, welke de prettige kant van de gebeurtenissen belichte en die alles wat naar zwartgalligheid zweem de, uit haar kolommen zou weren. Wij vrezen echter, dat de titel van dat blad al spoedig „De Humo rist" zou zijn of erger nog „De Leugenaar". Alleen „de prettige dingen publi- ceren" alleen de dingen, die wij gaarne lezen. Al het overige zou uit de kolommen van onze optimist moeten worden gebannen. De uitlating van prof. Graham, een van de leden der U.N.O. com missie van Goede Diensten, zouden met grote letters worden vermeld. „Nederland en de Indonesische Re publiek hebben verschillende histo rische beslissingen getroffen, die van de grootste betekenis zijn voor alle volken van de wereld", aldus Gra ham, die voorts het staken der vij andelijkheden van groot belang achtte. Ja, maar dan moet onze optimis tische redactie maar niets schrijven over de waarsuhuwing van generaal Spoor, die tot zijn spijt te zelfder tijd moest bekennen, dat hij bestu dering van de dagelijkse rapporten uit de verschillende gebieden, „geen belangrijke vermindering'' van het aantal schietpartijen bleek. Indiende toestand niet zeer snel en grondig verbeterde, zou de opperbevelheb ber niet schromen, maatregelen te nemen om hieraan zo spoedig mo gelijk een einde te maken Hier staat weer tegenover kopij voor „De Optimist" dat in West Java de Republikeinse commandan ten zich aan de bestandsovereen komst houden en dat reeds enige duizenden Republikeinse troepen zich bij de Nederlandse posten melden. Een groot aantal wil daar demobi liseren zij kunnen zich dan naar Djocja begeven óf naar hun woon plaats worden vervoerd. En aan de Republikeinse ambtenaren, die na de politiële maatregelen onder de Ne derlanders doorwerkten, wordt, aldus sprak Soekarno, amnestie verleend. Is dit dan misschien voor ons nieuwe blad geschikt, uit de Kamer debatten over het door Nederland gevoerde Indonesische beleid zou „weinig opwekkends" zijn te puren en de radio had onze denkbeeldige redactie wel kunnen afzetten, toen prof. Gerbrandy zijn eerste toespraak na zijn radio-spreekverbod, hield. Daar ging hij weervan dik hout zaagt men planken 1 Onze oud-mi nister-president verzekerde, dat Ne derland, na 1 Januari 1949, juridisch gesproken, niet meer verantwoorde lijk voor Indië zou zijn. Wij zijn al zo ver, dat voor het Republikeinse gedeelte een nieuw Republikeins kabinet, met Hatta als •^minister-president, verantwoordelijk schijnt. President Soekarno heeft de samenstelling bekend gemaakt. Zou dat nieuwe kabinet iets zijn voor ons nieuwe blad 7 Misschienmis schien. Laten wij het liever hebben over de „Ronde-tafel-conferentie" waar de Curagaose delegatie dan toch aan mee doet. De conferentie, is echt aan het werk gegaan. Er zijn secties gevormd en misschien is de eerste openbare vergadering reeds gehouden. Minister Jonkman is aan de wensen van Curagao tegemoet gekomen. Hij heeft zich bereid ver klaard, om met de gedelegeerden overleg te plegen, o.m. over maat regelen, welke zouden kunnen die nen om aan de wens van zelfstan digheid vanAruba, tegenoverCuragao, tegemoet te komen. Er komt tegenwoordig wat voor kijken om Minister van Overzeese gebiedsdelen te zijnDie Overzeese gebiedsdelen maken het een minister lang niet gemakkelijk. Trouwens gemakkelijk hebben de delegaties bij de Benelux het ook niet al zijn minister Boetzelaar, minister Lieftinck en oud-minister Huysmans dan ook door de Groothertogin van Luxem burg ouderscheiden met het Groot kruis van de Kroonorde van het Eikenloof. In een „minister-conferentie der drie landen" werden belangrijke eco nomische vraagstukken (aanpassing belasting- en accijnstarieven, coör dinatie van de industrialisering e.d.) onder de loupe genomen. Het voorstel van minister Bevin, dat de Benelux-landen zich bij En geland en Frankrijk zouden aanslui ten en aldus uitbreiding zouden ge ven aan het verdrag van Duinker ken werd mede bestudeerd. Ook de technische details van de voltooing der tolunie zijn door ongeveer 500 deskundigen nader bekeken. Laten wij dit alles in „De Optimist" ver melden. Daarin kunnen wij ook „de wachtregeling" bekend maken, welke minister Fiévez doorgaf. Oorlogsvrij willigers ontvangen zes maanden een wachtgeld van 80 pCt. hunner wedde; daarna 66 2/3 pCt. Een dienstplichtige, tevens kost winner krijgt eveneens een half jaar lang 80 pCt. daarna 60 pCt. Geen slechte regeling ze kan in „De Optimist". Toch zijn er vele berichten, die wij daar niet in kunnen vermelden. Denk aan de sportsman, die voor deviezensmokkel werd ver oordeeld denk aan het drukken van valse textiel- en tabakskaarten aan de roofovervallen, die ook deze week weer werden gepleegd. „De Optimist".,,.. Helaas, wij geloven, dat zo'n blad aan de tegenwoordige geringe pa piertoewijzing dik genoeg zoy heb ben. En waarschijnlijk zouden er nog berichten inkomen, die er eigen lijk, naar achteraf zou blijken, niet in hoorden,..;.... Wanneer ik stil sta en 'k gevoel mijn leven, 't Passeert m'n brein, zelfs 't diepste van de ziel. Het klam geweten doet mijn lichaam beven, De geest is ziekik snik terwijl ik kniel O, God waarheen moet toch dit leven leiden. De Wereld was mij eertijds slechts een schrik. Nu ben 'k gevallen en blijf liggen, beiden En wordt verjaagd door 's mensen boze blik. Ik kan niet opstaan, ik voel de duist're banden. Het opgeschroefde kwaad siert in de borst. 'k Lach heim'lijk toe de schijn der buitenwanden, En proef van 't laffe vlees waar gans het lijf naar dorst. Heer God, ik zink steeds weg een stem naast mij. Vervoert den mond en wijst mij op mijn daden. Het oor is doof en 'k ga haar links voorbij Wat zou een nietig schepsel mij weerhouden op mijn paden 7 Wanneer toch zal het hart als bij een donderslag ontwaken, En mijn verkeerde tred, Misschien nog met een vaste wil in 't goede spoor geraken O dicht geschroeide ziel ontwaakt mijn ondoordacht verstand Dat ik niet schaamt'loos ga voorbij, waar 'k wasin [kuddeland Heer God, geef mij een droom van werken naar Uw wik Dat ik het uur, waar Gij mij roept, niet redeloos verspil' H. VAN VUUREN Wanneer U familie of vrienden in het buitenland hebt, zult U ze onge twijfeld regelmatig schrijven, en zij ook U. En ook als U zaken doet met het buitenland is de post Uw beste contactman. En U stelt er dan uatuurlijk prijs op, dat Uw brief zo spoedig mogelijk op zijn bestemming is U verzendt hem dus met lucht post, waarvoor U buiten Europa wel wat extra porto verschuldigd bent, maar de tijdwinst, die daar tegenover staat, is voor U veel be langrijker. En tenslotte verdwijnt Uw brief in de brievenbus. Maar wat gebeurt er dan verder mee 7 Na enige tijd komt de postauto bij de brievenbus, en de post, die zich er in bevindt, wordt in de auto geladen en naar het postkantoor in Uw woonplaats vervoerd. Vandaar wordt dan alle post, die voor het buitenland bestemd is, naar het Cen traal Station in Amsterdam vervoerd. Hier worden al die brieven uitge zocht en gestempeld, de „gewone" brieven in een stempelmachine, die er ongeveer 30.000 per uur kan ver werken, en de grotere stukken wor den met de hand gestempeld, Dan wordt al deze post gesorteerd, de luchtpost wordt direct apart ge houden en op een speciale afdeling in vakken gelegd. Op deze afdeling zijn drie sectoren, binnen Europa, buiten Europa, en Indiëal deze sectoren zijn onderling weer in vak ken verdeeld, voor de diverse plaat sen, waarheen de luchtpost kan ver zonden worden. Binnen Europa is er natuurlijk meer aanbod van post, omdat alle Europese post door de lucht wordt verzonden. De Indië-afdeling is wel het be langrijkste, vooral door de post voor onze militaire, die driekwart van het totale vervoer uitmaaktruim 1200 kg. wordt per dag naar Oost-Indië gezonden. Als de tijd is aangebroken om de post voor een bepaald vliegtuig klaar te maken, worden de gesorteerde brieven gebundeld in pakjes waarop de plaatsnaam vermeld staat en deze pakjes worden in de bekende post zakken gedaan, De zakken worden dan in de gereed staane postauto geladen, die ze direct naar Schiphol brengt. Op Schiphol worden de zakken Wiens ogen bij een klap direct vol tranen staan, die ziet de kansen niet, die langs hem henen gaan. Maandag 9 Februari Gez. Landbouw-organisaties. Spreker Mr. Rip Donderdag 12 FeDruari Christelijk Winterlezingen Comité Ds. G. Brinkman van Amsterdam Maandag 16 Februari Openbare Vergad, P. v. d. Arbeid Spreker de heer Scheps van de Dolder. Maandag 23 Februari A.-R. Kiesvereeniging. Spreker E, van Ruller Vrijdag 27 Februari Uitvoering „De Lofstem" Maandag 1 Maart Jaarvergadering Geref. M. V. Woensdag 3 Maart Lezingen Comité Spreker Jan P. Strijbos Woensdag 3 en Donderdag 4 Maart Uitvoering Mannenkoor Heren Secretarissen worden beleefd verzocht voor deze agenda tijdig hun vergaderin gen op te geven door de postafdeling van K. L. M. overgenomen, en even later brengt een motorlorrie ze naar de gereed staande machine, waar de expeditie knechten ze op deskundig wijze in de ruimte laden. Dan klinkt de stem vande omroepster, die de passagiers verzoekt om in te stappen. De mo toren slaan aan, en de machine rolt af. En als hij zich even later ronkend in het luchtruim verheft, gaat de postauto weer naar Amsterdam om nieuwe post te halen. Uw brief vliegt inmiddels over zeeën, bergen en woestijnen, en wordt langs de snelste weg naar de plaats van bestemming gebracht. Daar staat weer eën postauto gereed, die de aangekomen post naar het stads postkantoor brengt, waar men weer klaar staat, om Uw brief zo spoedig mogelijk in handen van de geadres seerden te brengen. Veel post wordt vervoerd in de nacht, terwijl U waarschijnlijk in het rijk der dromen bentde brief voor Uw zakenrelatie in Londen, Zurich of Stokholm, die's-avonds na werk tijd Uw kantoor verlaat, ligt de vol gende morgen om 9 uur op zijn bureau, dank zij het nachtpostvlieg tuig. Zo wordt door de P. T. T. en de K. L. M. dag aan dag gewerkt om U correspondentie zo snel te brengen bij de geadresseerde, waar ook ter wereld. De Woningbouwvereniging „Wad dinxveen" had aan het einde van 1947 de plannen klaar en goedge keurd voor den bonw van een tweede groep van 31 woningen aan den Sniepweg. Vorige week werd even wel bericht ontvangen, dat aanbeste ding niet kan plaats hebben, aange zien het rijk het voorschot voor de stichtingkosten niet kan verlenen. Wil de Vereniging gaan bouwen, dan kan dat enkel wanneer de ge meente zelf deze kosten financiërt. De regeling van de jaarlijkse bijdra gen in het exploitatietekort blijft ge handhaafd. Dit was de toelichting van burge meester Warnaar bij het begin van deze spoedeisende raadsbijeenkomst.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1