HALFWAS SCHILDER HM. jCondfouwets GEREEDSCHAPPEN 7 Brandstoffengeld u GEVRAAGD ZADELMAKERIJ Dorpsstraat 15 is verplaatst F. ALBLAS Onder garantie J l VAN Vulpenhouders, Vulpotloden Boekhandel VELDWIJK Predikbeurten op Zondag 8 Februari 1948 Ned. Hervormde Kerk Voorm. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. L. Vroegindeweij Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. H. Pol, van Boskoop Vereniging »Wet en Evangelie» Nam. 3.15 uur Ds. D. Westerveld, N. H. Pred. R'dam (Charlois) Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en nm. 5 uur Ds N. van der Kraats Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Voor 10 uur Ds. P. D. van Royen Burgerlijke stand Aangiften van 29 Januari t/m 4 Februari 1948. Geboren: Helena Rosina, D. v. C. Slooten en E. R. Verhoek Johanna Adriana Frederika, d. v. H. Kleijn en S. M. de Jong Ronald, z. v. A. Boonstoppel en J. A. de Rooij Marga- retha, d. v. P. J. Hoogendoorn en G. Slingerland. Marinus Johannes, z. v. J. Meiderwijk en A. A. van den Berg. Jannes, z. v. G. Schaart en M. Bos OndertrouwdF. A. Heijnsdijk en M. M. Kolp De Zondagsdienst wordt Zondag 8 Febr. waargenomen door Dr. E. M. L. HEMMINGA. Gister-avond werd te Gouda een vergadering gehouden van 10 diverse kleuterschool-besturen uit Gouda en Omstreken, ter nadere uitwerking van de reeds eerder ge publiceerde plannen tot oprichting van een opleidingscursus van leer krachten bij het kleuteronderwijs. Het resultaat der vergadering was, dat een dagelijks bestuur werd ge vormd uit de verschillende afgevaar digden, bestaande uit P. J. Kaars te Gouda, voorzitter J. Hogebrug te Waddinxveen, secretaris en C. G. v. den Berg te Bergambacht penning meester. Dit bestuur werd gevolmacht om besprekingen te voeren met de nodige leerkrachten. Tevens werd besloten, de mogelijkheid tot toelating van nieuwe leerlingen nog open te stel len tot en met 21 Maart a.s. bij de plaatselijke besturen der kleuter scholen. Zoals reeds eerder gemeld zal de cursus 1 April a.s. aanvan- gen. Veredeling Ambacht De Vereniging ter Veredeling van het Ambacht zal dit jaar in de periode van 26 Juli 7 Augustus a.s. te Utrecht, te Assen en te Sittard ge legenheid geven tot het afleggen van de examens ter verkrijging van de graden van „gezel" en „meester" in de onderscheidene ambachten, en wel timmeren, meubelmaken, huisschilde ren, metselen, plaat- en smidsbank- werken, vuurwerken, constructie- bankwerken,1 machinebankwerken, machinedraaien, lood- en zinkwerken, koperbewerken, modelmaken, en steenhouwen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat ook de examens voor Meester meubelmaken, smid, huis schilder en loodgieter, gas- en wa- terfitter weer zijn ingesteld. Inlichtingen en inschrijvingsformu lieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij het Secretariaat der Vereniging van het Ambacht, Raadhuis, kamer 197, Amsterdam C. De inschrijving moet vóór April a.s. geschieden. Landbouw-emigratie noodzaak. In Nederland liggen de kaarten momenteel zo, dat de industrie binnen vier jaren 50 pCt. meer arbeiders dan in 1938 in het arbeidsproces moet hebben opgenomen, daar anders ar moede en werkloosheid vaste bezoe kers zullen zijn voor ons land. Dat de overheid derhalve met alle macht adspirant-emigranten, die in industrie en nijverheid een taak kun nen vinden, tegenwerkt, is niet slechts begrijpelijk doch vereist. Immers, stel dat 30 pCt. van onze bouwvakarbei ders emigreerde, wat zou dan terecht komen van de wederopbouw, waar het tekort aan geschoolde arbeids krachten toch al zo ontstellend groot is Voor de Nederlandse boeren ligt de situatie echter enigszins anders, hoewel ook op het platteland een tekort aan arbeidskrachten heerst, vooral in de oogsttijd. Tal van boerenzoons, die over geld beschik ken voor aankoop of pachten van grond, kunnen hierin niet slagen. Als landbouwarbeiders is voor hen slechts emplooi gedurende de oogstmaanden. passen we dan beide delen weer tot een tafel aanéén?" Begrijp me goed, lezers, deze tafel stond met de twee linker poten vastgeschroefd in de grond en ondanks dat wilde het meisje dit instrument een kwartslag om keren, zodat ze zichzelf niet meer in het licht zat als ze moest schrij ven. Hier is die tafel Voorts dient rekening te worden gehouden met de noodzaak van kost prijsverlaging van de agrarische pro ducten. Hiervoor zij verwezen naar naar het zesjarenplan van minister .Mansholt. Deze mechanisatie zal de behoefte aan arbeidskrachten doen verminderen. Het overschot van het platteland zou misschien naar de industrie kun nen worden overgeheveld, doch of dit een oplossing betekent, valt te betwijfelen. Immers, de boer, gewend aan arbeid op het vrije veld en be zield met grote liefde voor zijn beroep, zal zich niet gemakkelijk binnen vier muren laten opsluiten. De oplossing voor dit vraagstuk is emigratie. De overheid dient hen, die als landbouwer willen emigreren, naar vermogen en binnen de econo mische en financiële mogelijkheden^e steunen. De Nederlandse landbouwer is een graag geziene gast in het buitenland en daarbij de beste propagandist voor de Nederlandse landbouwproducten, waardoor de export van deze artikelen kan worden gestimuleerd. Een recent voorbeeld hiervan is het volgende. Een jonge boer emigreerde ongeveer IV2 jaar geleden naar de U.S.A. Op zijn grond zaaide hij uit Nederland afkomstige haver. Bij het oogsten bleek, dat de Hollandse zaaihaver bijna tweemaal zoveel produceerde dan de .Amerikaanse bij zijn buren. Zo zijn er nog meer voorbeelden. De vrees, dat men in de vreemde de kunst zou afkijken is ongegrond. Kennis in de eerste plaats, maar de bodemgesteldheid en bet klimaat zou den enige overeenstemming moeten hebben met ons land. Hersengymnastiek Oplossing Toppunt der eenzelvigheid De twee getallen waren 7 en 5. Met de 1-zelvige 1 verkrijgt men dus 7-1=6 en 5+1=6 Omge keerd 7+1=8 en 5-1=4, waar bij 8=2X4. De doorgezaagde tafel! We stonden voor de tafel, daarmee bedoel ik Piekerwaard, het meisje en ik. Piekerwaard had er eigenlijk niets mee te maken. Als een meis je mij iets vraagt, knap ik het liever alleen op. Maar Pieker waard bemoeit zich graag met problemen, ook als er een meisje mee aan komt dragen, We stondeD dus voor de tafel. Ik kuchte nadrukkelijk, want ik wilde laten zien dat haar vraag door mij zeer ernstig opgevat werd en nauwkeurigeoverweging waard was. Een tafel neem je maar niet één twee' drie op, om hem dan een kwartslag gedraaid weer neer te zetten. „Zaag hem door" zei Pieker waard peinzend- „Tja," bedacht ik, „maar hoe En Piekerwaard tekende met een ruwe potloodkras de lijn af, volgens welke de timmerman het tafelblad meest doorzagen, zodat de linkerpoten konden blij ven staan en de tafel toch een kwartslag gedraaid kon worden. De vorm veranderde er niet door, en de grootte ook niet. Uit dankbaarheid gaf meisje Piekerwaard een zoen op beide wangen. Ik wendde me beschei den af. Misschien, als u de juisie oplossing inzendt, dat zij u De nieuwe bonnen Voor het iijdvak van 8 t.m. 21 Febr. Bonkaarten KA, KB, KC 802 175 algemeen, 500 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 176 algemeen, 1600 gr. brood (gel dig t.m. 14 Febr.) 177 algemeen, 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr.) 179 algemeen, 250 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda 165 reserve, 800 gr. brood (geldig t.m. 14 Febr.) 168 reserve, 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Febr.) Bonkaarten KD, KE 802 673 algemeen, 500 gr. bananen (voorinlevering) 674, 675 algemeen, 250 gr. suiker, toterhamstrooisel, enz. of 500 gt. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen 676 algemeen, 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Febr.) 677 algemeen. 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr.) 679 algemeen, 500 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda 664 reserve, 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1055 suiker, 256 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen Tabak- en Vèrsnaperingskaarten, enz. QA, QB en QC 802 07, 11 Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 09 versnaperingen, 200 gr. versna peringen 200 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 12 versnaperingen 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Uitreiking Bonkaarten Donderdag 12 Febr. D tm. Vrijdag 13 Febr. H tm. 9 Kr Le 10 Li Me Mi No 12 Nw PI 13 Po Rod Na-uitreiking Dinsdag 16 Maart te Gouda. om in het auto-spuitbedrijf te worden opgeleid P. GLASBEEK, Henegouwerweg Ondergetekende deelt hierbij mede dat de van DORPSTRAAT 13 naar Beleefd aanbevelend, voor de Meubelmaker Timmerman Metselaar Bankwerker Monteur kortom voor ieder ambacht KLEIKADE 8, Telefoonno. 218, is het adres

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 3