I voor Waddinxveen Spiegel van de Week Weekagenda No. 141 Vrijdag 20 Februari 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per, kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milinieter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Het heeft ons niet verwonderd, dat de Verenigde Naties Den Haag niet hebben uitverkoren om er in September de Assemblee te houden. „Met dank voor de sollicitatie be richten wij U, dat in de vacture is voorzien!" zo had Trygve Lie kun nen laten schrijven. Zó sober is het echter niet gegaan. De secretaris generaal heeft een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin hij verzekerde, dat zowel Den Haag als Brussel, Genéve en Parijs voldoende facili teiten boden dat Genéve aanvan kelijk de goedkoopste stad was, doch dat Parijs dit na de devaluatie van de franc won. Den Haag was de duursteDat verwondert wel weer, omdat kort geleden nog e^n der ministers ons land een eiland van goedkoopte noemde en omdat Den Haag nog altijd op dit „goedkoopte-eiland" ligt. Enfin, ook Kamerleden kunnen soms dingen zeggen of vragen, die gewone mensen verwonderd doen opkijkenZo vroeg de heer Stok vis de minister van O.K. en W., of het juist is, dat bij de Nationale Monumenten Commissie voor Oor logsgedenktekens sommige perso neelsleden „buitensporig hoge sla- rissen" genieten in één geval zelfs f 12.000 per jaar. Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is heteen schandaalMen koopt geen centimetertje om de een of an dere meneer een reuze salaris te ver zekeren. Wordt de vraag ontkennend beantwoord, dan is het óókeen schandaal, omdat de verkoop voor het goede doel door zulk een vraag in het openbaar gesteld wordt benadeeld. Dit zou de heer Stokvis dan geducht aan het verstand moe ten worden gebracht. In spanning wachten wij 's ministers antwoord. Minder benieuwd zijn wij naar het antwoord op een vraag van de voorzitter derALP.N. De heer Wa genaar vroeg de Partij van de Arbeid, een commissie te benoemen, die een onderzoek moet instellen naar de werkzaamheden der C.P.N. en der S.D.A.P. gedurende de bezettings jaren. Het zou ons niet verwonde ren, als dit voorstel „als verkiezings manoeuvre" botweg van de hand zou worden gewezen. Wat zal je oude koeien uit de sloot halen Wij hebben met het nieuwe ge noeg te stellen Daar is dan dé Ronde-Tafel-Conferentie, die na drie weken eindelijk eens openbaar werd en in het openbaar tot een scheiding kwam. De halve Cura^aose delegatie deelde tenminste mede, dat zij niet aan het werk zou deelnemen, voordat er terstond enige feitelijke hervor mingen waren ingevoerd. Op Cura- gau en Aruba heerst de grootste on rust, aldus deze spreker, mr. S.W. van der Meer. Eerst dient het yer- trouwen in Nederland door daden te worden hersteld. Spreker verliet de vergadering, waardoor slechts de helft der afgevaardigden overbleef. Niet bepaald een bemoedigend open baar begin te meer niet, daar ook Suriname dadelijk liet vertellen, dat zij haar eisen niet lager stelt dan Curasao, Suriname leeft onder een verouderd bestel. Nederland moet inzien, dat „een hoger tempo" is gewenst. De overblijvende Curagao- enaars tapten uit een ander vaatje. Zij waren het lang niet eens met de wegelopen heer Van der Meer. En prof. Logeman, die toegaf, dat Nederland wat vlugger kon opschie ten bij de gewenste hervormingen, betreurde, dat de staten van Curasao de delegatie een opdracht had ge geven, welke wet en grondwet mis kende. De wetten kan men zo maar niet op zij zettenVlot het met de West niet al te best het noodlot van Indonesische onderhandelingen schijnt te zijn, dat het ene misver stand nog niet zo'n beetje uit de weg is geruimd, of het andere kon digt zich al- weer aan. Nu is er weer veel geharrewar „over een perscon ferentie" waarvan een vertegenwoor diger van Aneta verslag gaf, Uit dit verslag zou blijken, dat de Com missie van Goede Diensten ons land niet bepaald een goede dienst had bewezen. De commissie zou o.m. hebben verklaard, dat 90 pCt. van de bevolking, levend in het tegen woordige Republikeinse gebied, de Republikeinse regering bij de volks stemming zou steunen Dadelijk stond de Nederl.-Indi- sche regering op haar achterste be nen. En zij wees er terecht op, dat de commissie die 9o pCt. zonder onderzoek aannam, ofschoon zij toch een volksstemming noodzakelijk acht te. Het verslag heeft ook verder heel wat stof doen opwaaien het stuift gauw om de Indonesische kwestie en ook minister Beel heeft er een en ander over verklaard. „Als de pers over de informaties zou beschikken, welke mij te dienste staan", aldus de minister, „dan zou zij eveneens van mening zijn, dat het verslag van de correspondent onjuist en daardoor een tendenti euze weergave van de uitlatingen van de woordvoerders der commissie is". Ondanks deze dementie houdt Aneta vol dat het verslag juist is. Zand er over 1 Op naarhet volgende misverstand Er is ook enig misverstand ge weest tussen de bemanning der Nieuw-Amsterdam en de douane recherche. Op zoek naar smokkel waar had de douane hoe ijverig ook „de kastjes der bemanning" opengebroken. Zij zouden daarbij 55.000 sigaretten hebben buit ge maakt, doch de bemanning verze kerde. dat tal van particuliere eigen dommen werden ontvreemd. Een vreemd geval, dat voor de beman ning aanleiding was, eerst dan te willen varen, als de directie ver klaarde, dat het ontvreemde zou worden vergoed. De Nieuw-Amster dam vertrok door een en ander drie uur te laat Niet erg bemoedigend voor de stand van 's lands financieën is onder tussen de mededeling van Min.J Lief- tinck, dat de goudreserves worden aangesproken om het gat in de handelsbalans te stoppen. Waar gaan we heen NATIONAAL MONUMENT c*t Ongetwijfeld zullen velen in Wad dinxveen als zij hoorden of lazen van de grote actie die in Nederland gevoerd wordt ten behoeve van het op te richten Nationaal Monument en de verzorging der nagelaten be trekkingen der oorlogsslachtoffers, zich afgevraagd hebben, waarom het in Waddinxveen zo stil bleef. De langdurige Burgemeesters-vaca ture is wel de hoofdoorzaak geweest dat tot dusver geen plaatselijk comi té werd gevormd. Verleden week Vrijdag had echter op het gemeentehuis een vergadering plaats, waar de Burgemeester het doel van deze zaak uiteenzette, en tot oprichting van comité werd over gegaan. Dit is thans samengesteld als volgt VoorzitterBurgemeester Warnaar, Secretaris H. Jenné, Penningmeeste- resseMej. A. Dijkman, Leden Mevr. van der Torren-Veendorp, Mevr. van der Zwaard-Bosloper, Mevr. Verheul-Plomp, Mevr. van Zonneveld-van der Lecq, Mevr. Codee van de Water, de heren A. Oudijk, W. Buitelaar, D. B. van der Most, S. Kuipers, H. Gerts, C. van der Zwaard, M. Schouten, J. Verheul, L. W. Verbakei en J. A. Modderkolk. Besloten werd op 20 Maart a.s. een grote actie te voeren, om ook in Waddinxveen zoveel mogelijk vierkante c.m. grond van het Dam- terrein te Amsterdam te verkopen. Het zal toch de instemming hebben van ieder goed vaderlander ook bij het nageslacht de gedachte levendig te houden aan Nederlands lijden, zijn strijd en victorie in de laatste grote wereldoorlog. Een waardig Nationaal Monument kan daartoe niet worden gemist. Maar van nog groter betekenis is, dat het Nederlandse volk de nagelaten be trekkingen van hen, die in deze ban ge strijd het hoogste offer hebben gebracht, niet vergeet. Voor deze mensen moet worden gezorgd. En de graven van hen, die voor het Vaderland hun leven hebben ge geven, behoren steeds de verzorging te ontvangen, die zij verdienen. Het is dan ook een sympathieke gedachte van het Nationaal Comité geweest deze drie grote doelen in één grootste actie samen te vatten. Laten dus degenen, die het geld al in de zak brandt of die niet we ten waarheen ze hun cheque moeten sturen, nog even geduld hebben. U krijgt binnenkort de gelegenheid Uw aandeel bij te dragen, opdat onze eigen Waddinxveense actie een groot succes wordt. Nationale Feestdag. We lezen in „De Westlander" De regering in samenwerking met de Stichting van de arbeid heeft be kend gemaakt dat aan het bedrijfs leven wordt voorgesteld op de 5e Mei des namiddags vanaf vier uur het personeel vrijaf te geven. We hebben de mededeling enkele malen herlezen, omdat een dergelijk advies ons onbegrijpelijk voor kwam. Nog te vers ligt het immers de Nederlanders in het geheugen van welk een betekenis de bevrijding van ons land is geweest uit de tyrannie, waaronder we vijf lange jaren ge bukt gingen. Hoe dankbaar en vreugdevol wa ren we toen gestemd De regering schijnt het feit ech ter niet zo hoog aan te slaan, getui ge iet gemelde addies om slechts een enkel uur op de „nationale feest dag" de arbeid te staken. Wat zal er op die wijze van een feestviering terecht komen En, is voor een dankbaar herden ken, maar ook uiting van vreugde op de vijfde Mei niet alle reden. Het voorstel wordt gemotiveerd met de verklaring, dat in deze tijd geen arbeidsproductiviteit verloren mag gaan. We zijn het dadelijk eens dat ar beid voor ons uitgeplunderd én ver armd Nederland van groot belang is, doch om zelfs de grote nationale vierdag daaraan prijs te geven, lijkt ons niet alleen schromelijk-overdre ven, doch een deprimatie van de grote volksbetekenis der herkregen vrijheid. Wanneer op één dag in het jaar, dan geeft de officieel vastgestelde herdenkingsdatum van de vijfde Mei wel aanleiding tot feestvreugde. De enige man die geen fouten maakt is hij die niets doet. Maandag 23 Februari A.-R. Kiesvereeniging. Spreker E, van Ruller Woensdag 25 Februari Gecombineerde Middenstandsverga dering. Spreker de heer H. jenné Vrijdag 27 Februari Uitvoering „De Lofstem" Maandag 1 Maart Jaarvergadering Geref. M. V. Dinsdag 2 Maart Ledenvergadering van Centr. Gen. Kinderherstellingsoorden Woensdag 3 Maart Lezingen Comité Spreker jan P. Strijbos Woensdag 3 en Donderdag 4 Maart Uitvoering Mannenkoor Dinsdag 9 Maart Uitvoering „Morgenrood" 16, 18 en 24 Maart Uitvoéring „Concordia" Donderdag 18 Maart Chr. Lezingen Comité. Spreker Prof. Edelkoort Donderdag 1 en Zaterdag 3 April Uitvoering Gytfinastiekver. T.O.O.S. Heren Secretarissen worden beleefd verzocht voor deze agenda tijdig hun vergaderin gen op te geven Op die datum zouden al onze na tionale verenigingen juist een belang rijke taak te vervullen hebben. Van qnze vroegere „Oranjedagen" is in het algemeen weinig meer over gebleven; zelfs de nationale feestdag wordt op deze wijze „gelijkgescha keld". Het is een weinig te% waarderen voorstel dat de regering in deze meende te moeten geven. Moeilijkheden in de Houthandel Hout is nog altijd zo schreeuwend duur, dat de afzet van hout en van Jiouten artikelen toenemende moei lijkheden ondervindt. De meubelhan- del merkt al heel goed, dat de te genwoordige prijzen voor het publiek te hoog zijn. Verschillende prijsver lagingen zijn tot nu toe onvoldoende gebleken om de verkoop belangrijk te vergroten, zodat de meubelfabri kanten tot de overtuiging zijn geko men, dat in de eerste plaats de hout- prijzen omlaag moeten. Dat is de eerste voorwaarde om de meubelen goedkoper te maken. Nu bovendien de fietsen vrijgekomen zijn, verwacht men, dat het publiek eerder een fiets dan een meubelstuk zal kopen, het geen nogmaals de positie van de meu- belhandel slechter maakt. Het is echter buitengewoon moei lijk de houtprijzen lager te krijgen. Blijkens een mededeling van de heer F. Monsjou in het jongste nummer van „Groothandel" kan men op het gebied van de houthandel spreken van een kopers staking. De houtim porteurs hebben bijv. bij onderhan deling met Noorwegen de conditie gesteld, dat de prijzen met minstens 10 pCt. erlaagd zullen worden. Gebeurt dat niet, dan zal de invoer door de Nederlandse autoriteiten niet worden gcfcdgekeurd. De Noren wei geren echter iedere prijsver'aging, omdat nog onlangs de Noorse lonen en spoorwegtarieven zijn verhoogd. De onderhandelingen zijn daarmee op het dode punt gekomen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1