Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Spiegel van de Week WAAROM EEN HaUfriaal ftlóHumeHt Weekagenda De fretneewtecood weet 6#een. gj No. 142 Vrijdag 27 Februari 1948 ie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen brengen ter openbare kennis dat de kiezerslijst vanaf 23 Februari t/m 16 Maart 1948 op de secretarie der gemeente voor eenie der ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten, stemdistrictsge- wijze in uitreksel, verkrijgbaar is ge- gesteld. Tot en met 9 Maart 1948 is een ieder bevoegd bij het gemeentebe stuur verbetering van deze kiezers lijst te vragen. Waddinxveen, 23 Februari 1948, Burgemeester en Wethouders voorn. A. WARNAAR Jz. De Secretaris, H. JENNÉ. Van grote eenheid getuigt de „plech tige herdenking" van de Amster damse Februari staking. Men weet, dat deze staking in 1941 uitbrak om de Joden in hun ongelijke strijd tegen de bezetter te helpen. Verheugend is, dat hierin de politieke partijen één zijn dat vogels van diverse politieke pluimage op het Amster damse Waterlooplein het woord kon den voeren in een openbare herden kingsbijeenkomst, welke door de bur gemeester werd geopend en gesloten. Het doet goed, van zulk een ver gadering melding te kunnen maken. Hoe Nederland politiek ook moge zijn verdeeld er zijn gelukkig nog punten waarop ons volk zich één weet en zich ook als een eenheid gedraagt. Een andere vergadering te Arn hem werden de bewakers van de gevangenis aldaar gehuldigd, omdat zij in de bezettingstijd zich als mens hadden gedragen omdat zij, dik wijls met gevaar voor eigen leven en veiligheid zich aan „de zijde der wareNederlanders"hadden geschaard. Doen dergelijkebijeenkomsten niet de goede zijde van de mensen kennen enonderlijnen Als men dan ech ter weer van andere feiten kennis neemt, vraagt men zich verbaasd af, of dit nu dezelfde Nederlanders zijn. Nóg een vergadering de Vereni ging van Letterkundigen hield een buitengewoneledenbijeenkomst, waar in stevig werd geprotesteerd tegen het feit, dat de opvoering van „jan Pietersz. Coen" een toneelstuk van Slauerhoff, was verboden. Door dit verbod kreeg „zelfs de Boekenweek" met de Indonesische politiek te ma ken Op 25 Februari zou de gala avond in de Amsterdamse Stads schouwburg met genoemd toneel stuk worden geopend, doch ter elfder ure enige dagen voor de verto ning werd het stuk door de Am sterdamse burgemeester verboden en vervangen door „Kind van de Staat" van Schimmel. Als politiek zich met de kunst gaat bemoeien, is het altijd mis. Men zou misschien kunnen zeggen: overal waar de politiek om de hoek komt gluren gaat het een minder gewenste richting uit en het lijkt er dan ook wel op, dat de populaire Amster damse burgemeeeter met dit verbod in veler ogen geen buitengewoon goede beurt heeft gemaakt. Het ge val doet even denken aan een andere, eveneens populaire burgemeester, die eens zei, dat Nederlandse schrij vers niét zo veel fantasie hadden. Net als nu, stonden ook toen de schrijvers op hun achterste benen. Keeds werd gesuggereerd, dat men beter met enige kleine coupures of veranderingen de hedendaagse over gevoeligheid ten aanzien van Indo nesië had kunnen sparen. Misschien wel, maar het zijn ook van die „kleine, piete-peuterige dingen" die wij in ons landje moeten signaleren. Zo worden in het kamp Vledden militaire dienstweigeraars opgesloten. Nu moge men het eens zijn of niet met deza, bezwaarden het getuigt niet van een breed en royaal stand punt, als men die mensen laat ver kommeren. En dat schijnt te gebeu ren, als wij de rechtskundige advi seur dier dienstweigeraars mogen geloven. Hij klaagde namens hem bij de minister, dat deze mensen, wier gewetensbezwaren zijn erkend, ge brek hebben aan schoeisel niet beschikken over voldoende kleding en brandstof endat men hen in militaire kleding laat lopen. U vind het niet erg? Och, er zijn altijd erger dingen. Erger is misschien, dat de (verkoop van) Dam-centimeters voor ons nationale Monument maar een half succes wordt. De voorzitter van de Nationale Monumentencommissie schreef dat o.m. toe aan de roddel actie, die werd gevoerd. De com missie zal tot 1 April in stand blij- ven. Misschien kan er tot die datum nog veel worden bereikt. Als sports man vindt u het misschien erger, dat het Nederl. Olympisch Comité zon f 5o.ooo te kort komt. Men zal er wel over vergaderen, om dat halve tonnetje aan te vullen VergaderenIn een der verga deringen van de Veiligheidsraad werd druk „over Indonesië gesproken. Men wilde de mapht van de Commissie van Goede diensten uitbreiden en haar arbitrage-bevoegdheid geven. Zij zou dan als scheidsrechter kun nen optreden. Deze commissie zou daardoor in het geschil de leiding kunnen nemen en haar wil aan een der partijen kunnen opleggen. Mr. Van Kleffens heeft gezegd, dat Ne derland dit zou aanvaarden. Toen de Commissie vorig jaar werd inge steld, had hij namens Nederland deze scheidsrechterlijke bevoegdheid reeds afgewezen. Onderhandelen met be hulp der Commissie is iets anders. De leden van de Veiligheidsraad, die meenden, dat Nederland deel staten in het leven riep, wees mr. Van Kleffens erop, dat deze mensen geheel vrij werden gelaten dat Nederland deze volksbewegingen niet aanmoedigde, maar ook niet onder drukte. Zulks moge blijken uit de derde West-Java-conferentie, waar over de voorlopige staatsregeling van de nieuwe negara Djawa Barat werd gesproken. Intussen heeft minis ter Götzen de Tweede Kamer een nota gezonden, waarin met cijfers werd duidelijk gemaakt, dat deecp- nomische toestand van Indonesië verre van ideaal is. Een enkel getal de totale schade, afgezien van de oogst\ erliezen is naar voorlopige raming te stellen op... f 1.000.000,000 Koning Winter heeft ons danig verrast. We rekenden niet meer op z'n komst. Eilanden als Ameland, Marken e.a. zijn er mee onthand geraakt maar we hebben hoop, dat z'n heerschappij van korte duur zal zijn. Nederland is over het algemeen arm aan monumenten. Dit is waar schijnlijk een gevolg van één van onze Nederlandse karaktertrekken. Het Nederlandse volk is een nuch ter volk. Het gevoelt niet veel voor allerlei „koude drukte". Amerika viert nog altijd de geboor tedagen van grote figuren als Nati onale Feestdagen. Men kent daar zijn „Washington-dag" en „Lincoln- dag" die jaarlijks door het gehele volk worden gevierd. Wij doen het wat kalmer aan. Toen een Amerikaanse dame eens aan een oude Hollander vroeg of Nederland deze dagen niet vierde, of dat Nederland misschien niet der gelijke grote mannan in zijn geschie denis kende, antwoordde deze „Als Nederland er aan moest beginnen, om voor de grote mannen uit zijn geschiedenis een jaarlijkse feestdag vast te stellen, zou het jaar geen dagen genoeg hebben". Wij zijn sober in onze nationale feestdagen. Onze grote Nationale Feestdag werd nu reeds, nog maar drie jaar na de bevrijding door de Regering zelf in een klein hoekje gedrukt. Wij zijn ook sober met onze Na tionale Monumenten. „Een Are de Triomphe" zoals de Fransen die heb ben in Parijs, kennen wij niet. Nu geloven wij, dat deze sober heid, in het algemeen gesproken, een deugd is. Maar men kan ook in dit opzicht te ver gaan. Wat Nederland in de 5 jaren van onderdrukking en bezetting heeft doorleeft, is in het leven van ons volk zo ingrijpend geweest, en de bevrijding uit al deze ellende was dan ook in ons volks leven een gebeurtenis van zo over weldigende betekenis, dat hier een passend Nationaal Monument zeker op zijn plaats is. Deze hoogst belangrijke episode uit onze geschiedenis moet ook voor het nageslacht steeds blijven leven. En daartoe kan een Nationaal Mo nument- in belangrijke mate bijdragen. Waddinxveen komt wat laat. Vopr degenen die, ondahks wat we hier schreven, toch nog niet warm lopen voor een Nationaal Mo nument, biedt dit echter een voordeel. Want feitelijk is het geld voor het monument reeds binnen en komt dus alles wat Waddinxveen bijeenbrengt, aan de nagelaten betrekkingen van de gevallenen en aan de verzorging der oorlogsgraven ten goede. En hiervoor wil toch ieder graag een offertje brengen. Daarom vertrouwen we, dat 20 Maart voor Waddinxveen een succes zal worden. Zij, die voor dit mooie doel wil len collecteren en zich tot dusver niet hebben aangemeld, kunnen dit alsnog doen vóór 6 Maart a.s. bij de heer D. B. van der Most, nota ris, alhier. die op niets man, richt, raakt altijd zijn doel. De raad kwam in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Warnaar. De verslagen van de beide laatste vergaderingen werden vastgesteld. Aangenomen werd een verorde ning voor bescherming van de titel kraamverzorgster en kraam hulp. Op voorstel van de heer Schouten werd het woord „baker" uit deze voorstellen weggelaten. Gedrongen door de woningschaar- Vrijdag 27 Februari Uitvoering „De Lofstem" Maandag 1 Maart Jaarvergadering Geref. M. V. Dinsdag 2 Maart Ledenvergadering van Centr. Gen. Kinderherstellingsoorden Woensdag 3 Maart Lezingen Comité - Spreker jan P. Strijbos Woensdag 3 en Donderdag 4 Maart Uitvoering Mannenkoor Zaterdag 6 Maart Postzegeltentoonstelling Dinsdag 9 Maart Uitvoering „Morgenrood"' 16, 18 en 24 Maart Uitvoering „Concordia" Donderdag 18 Maart Chr. Lezingen Comité. Spreker Prof. Edelkoort Donderdag 1 en Zaterdag 3 April Uitvoering Gymnastiekver. T.O.O.S. Heren Secretarissen worden beleefd verzocht voor deze agenda tijdig hun vergaderin gen op te geven ste werd de ontruimingstermijn van een aantal onbewoonbaar- verklaarde woningen weer met een jaar verlengd en wel tot 1 April 1949. In de verordening op het be heer der gemeentebedrijven wer den enkele administratieve wijzi gingen aangebracht en de leden van de adviescommissie voor de verdeling van woonruimte kregen met de secretaris een presentie geld toegewezen van f 2.50 per lid per zitting te, rekenen vanaf 1 Januari 1948. Een voorstel van de heer van Tol om de secreta ris presentiegeld toe te kennen van verder terugwerkende kracht ondervond geen voldoende steun. Aan heren Gedeputeerde Staten zal een verzoek worden gedaan tot het aanbrengen van een klei ne wijziging in de salariëring van de gemeente ontvanger, terwijl tevens zal worden gevraagd ook de gratificatie-regeling van de ambtenaren eveneens van toepas sing te verklaren op secretaris en ontvanger. Uit de oude doos kwam nog te voorschijn het subsidie aan het internationaal damtournooi in 1946. Door een misverstand wa ren de kosten hiervan nog niet betaald, terwijl de gemeente voor dit doel f 50.had beschikbaar gesteld. 1 e kosten blijken inmid dels f 150.te hebben bedragen, zodat werd besloten het indertijd toegestane bedrag met f 100.— te verhogen. Vervolgens werden de school besturen in het genot gesteld van de gebruikelijke voorschotten op de onderwijsvergoedingen. Het besluit tot aankoop van grond aan de Noordkade werd aange vuld in dier voege, dat de koopsom zal worden betaald over uiterlijk 30 jaren tegen een rente vergoeding 3X Per iaar- Op voorstel van de financieële commissie werden aangehouden

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1