Weekblad voor Waddinxveen UiifaxicUttfysplati Verschijnt elke Vrijdag Spiegel van de Week Weekagenda ONZER GEMEENTE No, 143 Vrijdag 5 Maart 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De jongste gebeurtenissen in het buitenland hebben in het binnenland se nieuws een terugslag gegeven. Zo heeft de Partij van de Arbeid er heel veel werk van gemaakt om haar ziens wijze, over hetgeen in Tsjecho-Slo- vtakije geschiedde, aan het Neder landse volk bekend te maken. Het is duidelijk, dat hierdoor de afstand tussen de Partij van de Arbeid en de communisten zo mogelijk nóg groter is geworden.. De P. v. d. A. keert zich trouwens steeds sterker tegen de communistische leer. Men weet, dat de communisten felle tegen standers zijn van het plan-Marshall. Zij zijn zö tegen, dat de Eenheids- vakcentrale de uitnodiging om te Londen deel te nemen aan de confe rentie der Vakvereniging over het plan. van de hand gewezen. Minister Vos (P. v. d. A.) ver klaarde daarentegen, dat zonder dit plan het Nederlandse levenspeil in korte tijd aanzienlijk lager zou komen te liggen. Werd het plan-Marshall verwezenlijkt, dan zouden wij, aldus minister Vos, over vier of vijf jaar de dollarhulp kunnen missen. Dat het zover nog niet is, zal onze nieuwe minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, tor. dr. J, in 't Veld on derschrijven. De nieuwe minister, tot voor kort burgemeester van Zaan dam, werd deze week door H. M. de Koningin beëedigd. Men weet, dat hij de opvolger is van de heer Neher, die in Indonesië bleef en dezer dagen naar Nederland kwam om z'n portefeuille over te dragen en misschien iets naders te vernemen over „het collegiaal orgaan", dat zo langzamerhand wel definitief zal worden ingesteld. Dat mag ook wel. De 23ste September, verleden jaar, werd de instelling van dit college reeds aangekondigd. Krijgt Indonesië een Collegiaal Orgaan voor de West, voor de Nederlandse Antillen, mag een col lege van gecommiteerden tegemoet worden gezienIntussen is een deel der Curagaouse delegatie van de Ronde-Tafel-Conferentie weggelopen juist op het ogenblik, dat er schot kwam in de zaken, zoals minister Jonkman verklaarde. Het zou ook al te mooi zijn, indien wij alléén moei lijkheden met de Oost hadden. Daar zijn wij er weer 1 De vestiging van de staat West- Java heeft in Indonesische regerings kringen heftige critiek uitgelokt. Sjahrir verzekerde, dat de Neder landers de overeenkomst van de „Renville" naar de geest schenden en dat zij hun eigen weg gaan bij de oprichting van de staten in ge- bicden, waarin volksstemmingen zou- den worden gehouden. Inmiddels heeft de Veiligheidsraad z'n bespre kingen over Indonesië beëindigd. Daarbij bleek, dat de Raad over „de Nederlandse Negara-politiek" nog iets meer zou willen weten. De com missie van Goede Diensten werd daarop opgedragen, ten spoedigste een onderzoek in te stellen op West- Java en Madoera (de volksstemming) en daarover rapporten aan de Raad uit te brengen. Het rapport der Commissie van Goede Diensten werd met 7—0 stem men (4 blanco) goedgekeurd en het optreden der Commissie verder niet uitgebreid, zodat van een succes der Nederlandse regering ten deze mag worden gesproken. Een succesje mag ook worden ge constateerd voor „de vreemdelingen- industrie" het wordt de Engelsen mogelijk gemaakt, hun vacantie in Nederland door te brengen. Dit is een verheugend bericht, daar men hier alle mogelijke moeite doet, om de vreemdelingen en de daarbij de deviezen, naar ons mooie land te trekken. Zö zal vanl5 Juni15 Juli wederom een Holland-festival worden gehou den goede concerten met beroemde solisten, tentoonstellingen, theater opvoeringen enz. Voor dit loffelijke streven wordt nog „geen regerings subsidie" verleend. Zulks valt mis siën te begrijpen, als men weet, dat men de grootste moeite heeft, de gelden te vinden voor een overbrug gingstoelage welke aan de kleine boeren zal worden toegekend. Een bedrag van 5o a 6o millioen is daarbij gemoeid. Het zal er wel komen daar behoeven we ons niet bezorgd over te maken, daar de Trvuede Kamer zich indertijd uitsprak voor steun aan kleine boeren. Van bezorgd-zijn gesproken: on der de titels „Diepe bezorgdheid de Raad van State verzet zich" pu bliceerde Elseviers Weekblad in z'n laatste Februari-nummer een advies, dat deze Raad aan H. M. de Koningin zou hebben gegeven en waarin dit Hoge Collega Hare Majesteit „op merkzaam maakt op schennis dér Grondwet". De gehele Nederlandse dagbladpers is met kracht opgekomen tegen de publicatie van een advies, dat, mocht het al zijn gegeven,' uit- teraard geheim had moeten blijven. Het ziet ernaar uit, dat de man, die voor deze publicatie verantwoordelijk is, zélf met „diepe bezorgdheid" zal worden vervuld. Ook een journalist moet op z'n tijd weten te zwijgen Denken is de eenige zaak, die niets kost, doch veel opbrengt. De heer Jenné, gemeente-secretaris gaf vorige week vobr een tweetal verenigingen een lezing over de uit breidingsplannen in onze gemeente. We vonden de heer Jenné bereid ons deze lezing af te staan, waar voor wij hem dank zeggen en geve deze onverkort voor onze lezers door. Wanneer wij tal van jaren in de geschiedenis terug gaan, dan zien wij bij de ontwikkeling van onze steden en dorpen, dat er altijd in het bou wen en uitbreiden van iedere gemeente een zeker systeem zat, maar dat er niet op gericht was een harmonisch en verantwoord geheel te krijgen. Gaan wij terug naar de riddertijd, dan zien wij als middelpunt het kas teel van de graaf of baron, waar omheen,de huisjes van lijfeigenen worden omgebouwd. Dit gebeurde niet om zo dicht mogelijk bij de baas te wonen, maar om in geval van nood zich te kunnen terugtrekken achter de grachten en de dikke muren van het kasteel. Bij de vijandelijke aan val behoorde men tevens bij de ver dedigers, maar dat werd van zelfspre kend gevonden. Bij de ontwikkeling van de oudste plaatsen -ziet men weer een andere methode, ook weer niet om het mooi te maken, maar om zich veilig te stellen tegen onze erfvijand het water: De hogere gronden kregen het eerst de vestigingen en daaruit valt te verklaren, dat de meeste en oudste plaatsen in die hogere streken wor den gevonden. Ten aanzien van de materie inde strijd tegen het water behoeven wij niet erg ver te gaan, want onze ge meente is er een sprekend voorbeeld van. Zij, die zich met de Historie van Waddinxveen hebben beziggehouden, vertellen ons, dat er twee hoger ge legen delen bestonden, t.w. langs de Gouwe en bij de tegenwoordige Dorpstraat, twee delen, verbonden door een kade, thans hetzij de Jan Dorrekenskade, hetzij de Kerkweg, ofschoon voor de eerste suggestie meer grond is, omdat de Jan Dotre- rekenskade thans nog de natuurlijke grens is tussen de waterschappen Rijnland en Schieland. Aan de huidige bouw van ons dorp is deze situatie voor wat be treft de beide hogere delen goed te zien en ik mag wel zeggen, helaas goed te zien, want daardoor hebben wij de langgerekte lintbebouwing gekregen, die aan ons dorp de ge zelligheid ontneemt door het ont breken van één kern en die boven dien culmineert in de controverse brug en ouwe dorp. Om tot een juiste stelselmatige bebouwing te geraken zijn verschil lende methoden toe te passen. Een moeilijkheid daarbij is, dat de voor schriften pas zijn gekomen, nadat de dichtste bebouwingen reeds gereed waren. In de grootste steden zelfstreffen wij de smalste hoofdstraten, omdat in de eerste plaats al niet gerekend was met de enorme ontwikkeling van het verkeer met auto's en trams en in de tweede plaats had men in vroeger eeuwen met smalle straten meer dan voldoende ruimte voor de meest ge bruikelijke wijze van transport n. 1. de handkar. Rekenende met die omstandigheden zijn onze wettelijke voorschriften en bepalingen opgebouwd, waarmede ten begin is gemaakt door de eerste Woningwet in 1901 aanzienlijk ge wijzigd in 1921 en totaal gewijzigd "1931 en weer nader aangevuld in 1937. Waar wij het vanavond in hoofd zaak willen hebben over het uitbrei dingsplan wil ik U enkele begrippen noemen en èanduiden, die hiermede ten nauwste verband houden t.w. 1rooilijnen 2. bouwverbod 3. uitbreidingsplan 4. streekplan 5. het nationaal plan Dit is ook de volgorde van de belangrijkheid van de onderscheidene maatregelen, die getroffen kunnen worden. De rooiliijnen worden onderschei den in voorgevel-rooilijnen, achter gevelrooilijnen en bijzondere voor gevelrooilijnen. Een rooilijn is een denkbeeldig getrokken lijn, die bij het bouwen van de voorzijde of aan de achter zijde niet mag worden overschreden, die ook wel algemeen rooilijnen wor den genoemd, worden bepaald in de bouwverordening, die ter uitvoering van artikel 2 der Woningwet wordt vereist. - Zoals ik reeds zei, zijn deze rooi lijnen algemeen. Wanneer er dus is bepaald, dat de rooillijn is gelegen op 5 meter uit het midden van een weg of straat, dan geldt dit voor het bouwen in de gehele gemeente. De omstandigheid kan zich even wel voordoen, dat men deze 5 meter voor bepaalde gedeelten onvoldoende vindt. Dan moet bij afzonderlijk be sluit voor met name genoemde stra ten of wegen een andere afmeting worden opgegen. Dit is o.m. gebeurd Zaterdag 6 Maart Postzegeltentoonstelling Dinsdag 9 Maart Uitvoering „Morgenrood" Dinsdag 9 en Woensdag 10 Maart Uitvoering Kinderkoor „Jong Leven" Donderdag 11 Maart Uitvoering Vrouwenkoor 16, 18 en 25 Maart Uitvoering „Concordia" Woensdag 17 Maart Verg. Chr. Nat. Schoolonderwijs Donderdag 18 Maart Chr. Lezingen Comité. Spreker Prof. Edelkoort Donderdag 1 en Zaterdag 3 April Uitvoering Gymnastiekver. T.O.O.S. Heren Secretarissen worden beleefd verzocht voor deze agenda tijdig hun vergaderin gen op te geven ten aanzien van de Henegouwerweg, waar de rooilijn belangrijk verder uit de weg ligt dan elders. Door het vaststellen van een rooi lijn, kan men in de toekomst de be bouwing langs een bepaalde straat regelen. Het nadeel van het rooilijn voorschrift ligt bij de huis-en grond eigenaren, want loopt een rooilijn door een huis. dan zal dat huis, wanneer het afbrandt, niet op de zelfde plaats kunnen worden her bouwd, maar naar achteren. Is er voldoende grond aanwezig, dan is dat minder erg, maar wanneer er' niet genoeg terrein overblijft, dan is het uitgesloten op de oude plaats terug te keren. Een voorbeeld hiervan is o.m. het huis aan de Kerkweg. bewoond dwor de heer Asscheman, populair genoemd de puist van de Kerkweg, waar de rooilijn geheel doorligt. Door aan koop van het pand heeft de gemeente nu in handen het pand af te breken waardoor een belangrijke verbetering zou onstaan. Deze maatregel zal wel niet zo lang op zich laten wachten. Ook andere objecten zijn in studie genolnen, waartoe o.m. ook het uit stekende gedeelte van dit pand be hoort. Een stap verder is het bouwver bod, dat zich uitstrekt over een grotere oppervlakte, om te voor komen, dat bepaalde plannen van de overheid door particulieren worden verijdeld of tegengewerkt. Dit geval doet zich voor. indien het voornemen bestaat incidenteel een straat aan te leggen, zonder dat er een uitbreidings plan is. Om dit duidelijk te maken moeten wij ons in gedachte even naar Gouda verplaatsen. Sedert- jaren bestaat aldaar het plan een straat te maken van de Kleiwegsbrug naar het station. Daarvoor stond in de weg een ge bouw dat als sociëteit in gebruik was, maar daar achter lagen terrei nen, die uitstekend geschikt waren, te maken voor bouwgrond. Nu is op dat gebied over een brede strook een bouwverbod gelegd, zodat het niet meer mogelijk was op deze strook te bouwen. Het is u misschien, aldaar langs de stationsstraat lopende wel eens opgevallen, dat het kerk gebouw met de daarbij behorende pastorie enigszins vreemd zijn ge plaatst ten opzichte van de weg. De opzet is dat deze gebouwen op de juiste wijze langs de nieuw te

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1