34 dagen op een vlot Boekhandel Veldwijk Geschoolde Vaklieden en Halfwas: ■T maken straat komen te liggen en dat zal ook niet lang meer duren. Ook in Waddinxveen hebben wij in de dertiger jaren een bouwverbod gekend n.l. voor de gronden, waar op nu het blok van 4 huizen staat, aan de Henegouwerweg. Het plan was n.l. op die plaats een straat aan te leggen evenwijdig met de Brugweg, aan weerszijden waarvan huizenbouw mogelijk was geweest. Latere plannen hebben van dit aanvankelijk voornemen doen terug keren, het bouwverbod is opgeheven en een voorterrein is benut voor woningbouw. Van het bouwverbod komen wij dan bij het uitbreidingsplan. De be doeling hiervan is om hetzij in hoofd zaak, hetzij in onderdelen de bestem ming te regelen van de gronden in bepaalde delen der gemeente. Ge beurt dit jn hoofdzaak, dan worden in grote trekken de bestemmingen geregeld, in onderdelen wordt tevens bepaald de soort van de te bouwen woningen, het aantal straten, de breedte van de profielen, waarbij worden inbegrepen de trottoirs,' rij wielpaden en beplanting. Een uit breidingsplan, dat zich uitstrekt over verschillende gemeenten wordt als regel een streekplan genoemd. De regelingen, die hierbij worden getrof fen hebben veel grotere belangen op het oog, als bijv. havens, vlieg elden e.d. Hierboven staat tenslotte de dienst van het Nationale Plan, dat beoogt een overzicht te behouden an de algemeene indeling voor het ge hele land. (Wordt vervolgd). Nieuws uit onze woonplaats Maandag-avond brak brand uit in de tapijtfabriek van de firma de Jong te Boskoop. De assistentie van onze brandweer werd hierbij inge roepen en deze heeft krachtig aan de blussing meegewerkt. Dinsdag vergadert de plaatse lijke Middenstandsvereniging, waar als punt op de agenda voorkomt een voorstel om te komen tot het sluiten van een middag in de week van de winkels. Aan het postkantoor werd ge durende de maand Februari 1948 in gelegd f 9.534.32. Terugbetaald f 14.635.33. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5864. De termijn van de terugbeta ling van de prijsverhoging der huis- brandstoffen is mede met het oog op de na-uitgereikte brandstoffen- kaarten, tot en met 20 Maart a.sv verlengd. In de afgelopen maand passeer den 2195 vaartuigen de hefbrug. Voor 1849 vaartuigen moést de brug geopend worden. De Eerw. heer G. de Pater' Godsd.-onderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een «benoeming als zodanig naar de Ned.-Herv. Evan gelisatie te Wormerveer. Gaarne vestigen wij de aan dacht van onze lezers en lezeressen op de uitvoering van het Waddinx- veens Vrouwenkoor, welke volgende week Donderdag, II Maart in het kerkgebouw der Rem. Ger. Gem. aan de Zuidkade zal plaats hebben. Dit koor veroverde-in de loop der jaren mede door zijn prestaties op diverse concoursen de belangstelling en sympathie van de ware liefheb bers van de koorzang. Ongetwijfeld zullen dan ook velen dit concert willen bijwonen, vooral nu het oude gemengde koor „Zang en Vriendschap" uit Moerkapelle, dat evenals het Waddinxveens Vrou wenkoor onder leiding staat van de heer Mastenbroek, geheel belange loos aan dit concert meewerkt. Beide korén zullen aan het slot van de avond het prachtige werk van Alphons-Vranken ,;Haec Dies", gezamelijk uitvoeren. Vermelden we nog dat de bekende plaatselijke violisten, de heren J. Kwaak en W. Karreman eveneens aan deze uitvoering mewerken, dan is een aanbeveling om dit concert te bezoeken wel overbodig Wij verwachten een grote toeloop en raden liefhebbers aan zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien Door omstandigheden is „Con cordia" genoodzaakt haar derde Uit voering een avond te verzetten en wel van Woensdag 24 naar Donder- 25 Maart. De toneelgroep van bovengenoemde vereniging heeft' j.l. Zaterdag mege- dongen naar een prijs te Moerkapelle voor de daar gehouden toneel wedstrijd. Zij heeft zich kranig ge houden en als amateur-vereniging prima werk geleverd. Voor een eivolle zaal, waarbij „Concordia" het grootst aantal be langstellenden had, werden de prijzen bekend gemaakt, en „Concordia" tot eerste prijswinnaar uitgeroepen. In totaal dus 2 kierde en een vierde prijs. Bleiswijk, Zoetermeer en Moor drecht. Voor de jubilerende veren, een mooi succes, zoo ook voor de heer Bezoen. Met Hemelvaartsdag nu naar Loosdrecht in de sup. afd. met twee zware nummers. Verpl. nr. Een morgen, een middag, een avond in Weenen en als vrij nr. waarschijnlijk Fr. Kunstspiel. Nu al vast succes toegewenst. Voor de aanstaande uitvoeringen heeft de vereniging een klucht in studie genomen „Zijn tweede jeugd". In de alg. ledenvergadering van de afd. Waddinxveen van het Centraal-Genootsqhap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheids kolonies van 2 Maart j.l. is besloten dit jaar weer enkele kinderen uit te zenden naar een koloniehuis. Ouders, die denken dat hun kin deren hiervoor in aanmerking komen, gelieven zich tot uiterlijk 20 Maart bij hun huisarts op te geven. Woensdag-avond was een groot aantal bezoekers als gast op de W. Barendsz, mee ter walvisvangst, opder leiding van de bekende heer Jan Strij- bos, zulks op uitnodiging van het Lezingen comité. Bedoeld comité heeft ditmaal weer een goede beurt gemaakt met het uitschrijven van deze lezingravond. Dit bleek wel uit de grote opkomst, ditmaal ook van niet-leden, een reden welke de voorzitter, de heer Van der Most, aangreep een opwekkend woord te spréken om lid van het comité te worden. De heer Jan Strijbos is een bui tengewoon aangenaam causseur, een vlot en smakelijk verteller, die de aanwezigen in spanning hield met zijn verhalen over de belevenissen op de Willem Barendsz, meermalen met een aardige noot gekruid., Spr. begon met de voorgeschiede- door ROBERT TRUMBULE nis van de oprichting der maat schappij voor walvisvangst, de wijze waarop in vroeger eeuwen de wal vissen werden gevangen, gaf verder episoden uit het leven aan boord, de moeilijkheden, de gevaren hieraan verbonden, maar ook van de goede geest die er heerste, sprak de legen- devorm tegen, als zoude aan boord de behandeling en de kost minder waardig geweest zijn, en eindigde zijn causerie met verschillende tech nische bijzonderheden mede te delen, alsook de opbrengst en de gebruiks mogelijkheden hiervan, en de hoe veelheden traan, die deze vaart opleverde. Door middel van enkele prachtige films werd ons dit nog duidelijker, nu we de vaart als met eigen ogen konden meemaken. Spr. had zelf aan boord hiervan een schat van studie-materiaal kun nen verzamelen. In een slotfilm kwam de heer Strijbos in zijn element, door ons te tonen een wereld van uitheems gevogelte op enkele eilandjes nabij de Z. Afrikaanse kusten. Hij raakte niet uitgesproken om de wetens waardigheden dezer dieren mee te delen. Al met al een avond van groot genot. Onder verwijzing naar de ad vertentie, wekken we een ieder op de uitvoering van het Kinderkoor Jong Leven bij te wonen. Gezien de vroegere prestaties, zal dit koor iets goeds te horen geven. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden1 oorbel, 1 sleutel, 1 paar grijs blauwe wanten, 1 bruine want, 1 bruine portemonnaie, 1 heren- vest, 1 zakdoek, 1 paar gymschoenen met enkele kaartjes woi. 1 lipssleu- tel. Verloren: 1 want, 1 vulpen, en 1 vulpotlood, 1 bruine damesportemon- naie, 1 armbandje, 1 grijze want, 1 bril. 1 bruine want. Uitslagen Wintercomp. Schaak vereniging W.S.V. Ie. groep K. v.d. Gaarden—F. Koster 0-1 19 Het deed ons den toestand heel' wat optimistischer bekijken, we voelden dat we ons eigen lot nu weer min of meer zélf in de hand hadden. Er konden ons nog dui zend-en-één rampen overkomen, voedsel en water waren nog steeds even onbereikbaar als de maan, maar we hadden tenminste één ernstig probleem onder de knie. Het schonk ons de zekerheid dat we nu ook de andere wel de baas zouden worden. Tony die de mismoedigste van ons drieën was geweest, leefde op zodra hij ontdekte dat ik de bewe gingen van ons vlot voortaan be heerste, en van <Jat ogenblik af be gon hij evenveel belang te stellen in onzen voortgang als Gene en ik. Dienzelfden dag vierde de wind weer naar het Noorden om binnen enkele uren weer Oostelijk te wor den. Ons bestek toonde aan dat we de eerste paar dagen in cirkels hadden rondgedreven, zoals ik al gevreesd had. Langzaam maar zeker deed het verdrogen van tong en gehemelte zich scherper gevoelen. Onze speekselklieren scheidden geen vocht meer af en onze perkamen ten monden maakte het moeilijk te slikken. Alle drie hadden we nogal wat zout water binnen gekregen, toen we in den oceaan plonsden en het vliegtuig onder ons weg zonk, en aanvankelijk waren we bang geweest dat we zodoende in A. BonefaasP. Broer 1-0 W. VerstoepG. Heikamp 0-1 J. Tol—C, Tromp 1-0 H. \%n VuurenS. Versloot \J2 l/2 2e groep A. de Joode—H. Schoemaker 0-1 H. SchildtW. v.d. Plaat 1-0 C. BroerA. de Joode 0-1 L. SchoemakerH. Schildt 1-0 CONCERT Chr. Gem. Zangver, »DE LOFSTEM« Onder leiding van haar directeur, de heer Michiel Hoddenbagh, gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „De Lofstem" op Vrijdag 27 Februari j.l. een uitvoering in de Geref. Kerk, alhier. Het uitgebreide, doch zeer afwisselende programma, waarbij men zich voor de be geleidingen de medewerking van een strijk orkest had verzekerd, werd op uiterst vlotte wijze afgewerkt. Een goede indruk werd onmiddellijk gevestigd met het bekende Bondslied voor de Chr. Zangverenigingen, waar het orkest de begeleiding vooraf als inleiding ten gehore bracht. De daarop uitgevoerde Bach-koralen, waarvan het eerste in de oorspronkelijke taal werd gezongen en het tweede niet (de vraag'rijst: waarom?) hadden wij gaarne a capella gehoord. Hetzelfde geldt ten aanzien van Mozarts „Ave verum corpus", hier aangekondigd als „De lijdende Heiland". Wij zingen ons „Piet Hein" toch ook niet in het Men kan bij ons intekenen op de door BERT JAN VAN WJIK met een voorwoord van Ds. G. H. KERSTEN Oude Testament deel I Nieuwe II a 9,- per deel Mulder's fabriek van Rollend Materieel en Landbouwmachines te Boskoop, vraagt voor alle productie-afdelingen Timmerlieden IJzerwerkers Constructiewerkers Bankwerkers Smeden Electriciens Branders (autogenisch) Klinkers (Pneum.) Revolverdraaiers Aanmelden aan het bedrijfsjrantoor te Boskoop, Parklaan minder dan geen tijd zouden ver smachten van dorst, doch dat bleek niet het geval. Misschien dat in dit bijzondere geval de verklaring ligt in hef feit dat onze lichamen in s'aat waren het zout dat we binnen hadden gekregen volkomen te ab sorberen. Hoe dan ook, al versmachten we nog niet dadelijk van dorst, we wisten niettemin dat al onze vezels dorstten naar water, en we begon nen ons ongerust te maken. Rondom ons de eindeloze uit gestrektheid van de zee, heel in de verte, en tegelijk zo bedrieglijk dichtbij, zilvergrijze vegen tussen de golven, en daar boven leikleu rige wolken. Regen. Met hoeveel dorstend verlangen keken we er naar uit, en hoe dik wijls werden we niet teleurgesteld. Keer op keer dachten we dat de opkomende stortbui over ons zou los barsten, en soms scheen het of we tussen twee zich ontlastende buien doorvoeren. Maar de zon scheen op ons, zonder ophouden. Zoals altijd viel in deze streken de duisternis in, eer men er op verdacht was. Zwijgend staarden wij naar dej langzaam dalende gloeiende schijf, die gouden sprankels strooide over het rimpelende water, waarop nu en dan een vogel neerstreek om te rusten. Het vervulde ons met een onuitsprekelijk gevoel van een zaamheid. Nog een ogenblik toefde de zil veren rand der stervende zon boven de verre kim, om dan weg te glij den. En plotseling viel de duister nis in. Achter ons pinkte een ster. „Wel, Henry," zei Tony meteen, „tijd om den ketel op te zetten. Dat die honderden en honderden malen herhaalde zin ons tenslotte niet uit ons vel deed springen, is een van vele merkwaardigheden van dezen tocht. Bij het grauwen van den vijfden dageraad drong het tot ons door, duidelijk en afdoende, dat men het zoeken naar ons had opgegeven. Tony gaf lucht aan onze gevoe lens: „Ze komme niet meer, jon gens!" Ditmaal was ik niet in staat er iets tegenin te brengen. Uit ge woonte liet ik mijn oog weer over de boot gaan. Gene, die de wacht had, zat voorin, onvermoeid speu rend over de wijde uitgestrektheid die zich ontvouwde in den roeien- den dag. (Wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 2