Weekblad voor Waddinxveen Hei UüfceUUhtysptati Spiegel van de Week Weekagenda ONZER GEMEENTE No. 144 Vrijdag 12 Maart 1948 3e Jaargang I Adres Redactie en AdministratieI Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. IAdvertentieprijs 6 cent per milimeter 1 Officieële Mededelingen Verplichte stierenkeuring. De burgemeester van Waddinxveen brengt ter kennis aan belanghebben den, dat uitgaande van de provinciale Commissie voor de bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zuid- Holland, een verplichte stierenkeu ring wordt gehouden te Waddinxveen op 5 April 1948 des n.m. 1.30 uur op het plein van het station der Ne'd. Spoorwegen. Formulieren voor keuringsaanvra- gen zijn verkrijgbaar bij de plaatse lijke bureauhouder, de heer J. F. Hijkoop, Plasweg. Premie-keuringen met na afloop verplichte keuringen hebben plaats als volgt 1 April te 1.30 uur te Zoetermeer. 7 2.30 Rotterdam. 8 „11 Bodegraven. 9 „10 Gouda. 20 9.30 Alfena/dR. Waddinxveen, 8 Maart 1948. De burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. Het is met die West-Java- confe rentie een eigenaardige geschiedenis: van zekere zijde wordt steeds weer gehamerd op „de vazalstaten", die Nederland voor Indonesië in het leven roept en zietdaar kiest die West-Java- conferentie, als voor lopig parlement, een zuivere Repu blikein een adviseur van Soekarno tot staatshoofd der negara. Drie parlementsleden van de nieuwe staat Pasoendan werden aangewezen om de heer Wiranata Koesoemah te Djocja uit te nodigen zo spoedig mogelijk naar Bandoeng te komen, om zijn taak als hoofd van het door de Nederlandse troepen bezette ge deelte van West-Java te aanvaarden. Het zou allemaal grappig zijn, als men uit dit voorval niet zou con cluderen, dat de politiek, door Neder land in Indonesië gevoerd,tot vreemde verhoudingen leidt. Zo zou men het inderdaad kunnen zien. Aan de an dere kant zij er op gewezen, dat juist doordat deze verkiezing moge lijk was ten duidelijkiste het bewijs is geleverd, dat men niet met marion- nettenstaten te doen heeft en dat onomstotelijk vast staat, dat dit staatshoofd door het volk werd ge wenst. Wiranata Koesoemah aanvaardde zijn benoeming, doch deelde daarbij tevens mede, er principieel tegen te zijn, dat West-Java van de Repu bliek zou worden afgescheiden. Inmiddels zijn jhr. van Vreden- burch en oud-minister Neher bij K.B. benoemd tot gedelegeerden van het Opperbestuur in Indonesië met rang en waardigheid als ministers. Voorts is te Batavia de federale interim-regering geïnstalleerd. Vroeg dus Oost-Indië deze week weer de aandacht „ook de West" eiste die voor'zich op, daar de De mocratische Partij op Curasao waartoe de ter Ronde-tafel-confe rentie weggelopen delegatie-leden behoren zich om bijstanden steun tot de Pan-Amerikaanse-Unie en de Verenigde Naties wendde. Daar reeds vaststaat, dat aan de wensen van Curasao zal worden tegemoet gekomen, vonden de achtergebleven Curasaoenaars dit optreden zeer on gelukkig. De Ronde-tafel-conferentie zou in de West worden voortgezet. Is dit werk voor de toekomst, ook het verleden vroeg weer eens de aandacht. Men weet, dat „Lon den" bij de Enquête-commissie op het matje zou moeten komen, doch dat de Eerste Kamer er bezwaren tegen maakte, de vertrouwelijkheid van de beraadslagingen van de mi nisterraad te schenden. Er is nu een wetsontwerp ingediend, dat die ver trouwelijkheid wenst te bewaren. De Enquête-commissie zal het *nu met de ministerraad-besluiten moeten doen. De gronden van de genomen beslissingen kan de commissie bij de ondervragingen vernemen. Het is iets beter. Maar nóg beter zou zijn, indien die vertrouwelijkheid meer werd losgelaten. Het werken wordt de Enquête-commissie aldus niet gemakkelijk gemaakt. Waarom zou men gaan ondervragen, als men uit de stukken de gang van zaken nauw keurig kan nagaan En die gang van zaken is voor ons volk zó be langrijk geweest, dat wij wel pre cies mggen weten, hoe de geschie denis zich vóór, tijdens en na de Londense rtgeer-periode heeft ont wikkeld. Wij zouden zeggen, dat daarvoor ook de vertrouwelijkheid in de ministerraad moet wijken. Met belangstelling zien wij de behande ling van het ontwerp tegemoet. Belangstelling is er in ons land mede voor de voorstellen „de be lasting op de vermakelijkheden" te verhogen. De regering heeft de ge meentebesturen een wenk in deze richting gegeven, doch nu komen de sportbonden hiertegen op. Karei Keren wij nu terug naar het doel van dit praatje nl. het gemeente lijk uitbreidingsplan. Wanneer wij gaan denken over de toekomstige vorm van ons dorp, dan is in de eerste, plaats de op gave hoe wij van de scherven een zo goed mogelijk geheel kunnen lijmen, in welke richting de uit breiding moet gaan en in welke delen zij absoluut tegengehouden moet worden. Daaraan vooraf gaat echter een zeer uitgebreid onderzoek om vast te stellen in welke mate de bevol king toeneemt en welk soort be volking in de naaste toekomst is te verwachten, De huidige -ontwikkeling wijst er op, dat het arbeiders-element nog'meer in getal zal toenemen, dan tot dusver het geval was. De industrie neemt een overwegende plaats in en het ziet er naar uit, dat Waddinxveen in de naaste toekomst nog meer industrie zal aantrekken, daarbij gepaard gaan de met de uitbreiding van de be staande industrie. Vooral de uit breidingen zullen zeker tot stand komen, omdat het gros der in dustrie zich bezig houdt met het vervaardigen van producten, die in de toekomst meer nodig zullen zijn, als gevolg van de toeneming van het bevolkingscijfer in geheel Nederland Bij het ontwerpen van plannen moet dus in de eerste plaats reke ning worden gehouden met de aanbouw van arbeiderswoningen, waarmede bereids een aanvang is gemaakt. De arbeidende bevolking kan evenmin de middenstand ontberen, zodat in de plannen gelegenheid moet zijn voor de vestiging en in richting van winkels. Vervolgens komen dan op de derde plaats de grotere Woningen, waarvoor niet- Lotsv, de voorzitter der K.N.V.B. maakte zich tot hun tolk, daar Am sterdam de entreekaartjes boven de twee gulden met 35 in plaats van met 2o pCt. wil belasten. Een groot gedeelte van ons volk zaj zich over dat duurdere kaartje drukker maken dan over de enquête-commissie en misschien zal menigeen de wel wat pathetische uitroep van de heer Lotsy onderschrijven, dat deze ver hoging „een aanslag op de jeugd" is. Wij hebben andere „aanslagen op de jeugd" gekend: In de honger winter werden veel kinderen uit het Westen van ons land naar Fries land, Groningen en Drente gezon den om - in letterlijke zin aan de hongerdood te ontkomen. Daar voor gingen er wel transporten kinderen naar Oostenrijk om daar aan te sterken. Er waren niet veel „gewone" ouders, die dit laatste aandurfden en slechts aanhangers van de enige politieke partij, die wij toen hadden, durfden hun kinderen afstaan. Nu zijn de rollen omgekeerd: kinderen uit Oostenrijk komen naar Nederland, dat nog wel verre van „steinreich" is, maar dat zich dan toch maar weer in betere omstandig heden bevindt dan vele buurlanden. Al waren er dan ook weer hard nekkige geruchten over de devaluatie van de gulden geruchten, die met kracht werden tegengesproken. temin dé nodige ruimte is gereser veerd. De hoeveelheid van elk soort te bouwen woningen moet worden gezocht uit de loop van het bevol kingscijfer, in verhouding tot ves tiging en vertrek, geboorten en overlijden. De laatste jaren voor de bezet ting was de situatie dat het vertrek groter was dan de vestiging, waar bij thans niet uit het ocg mag worden verloren, dat als gevolg van de woningnood niet veel be weging valt waar te nemen. Het geboorte-overschot is zeer belangrijk, het aantal overlijden is betrekkelijk gering. De langzame stijging van de bevolking in de laatste jaren is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het grote geboorte overschot. Het geboortecijfer in 1947 was 220 tegen 175 normaal. Aan de hand van deze gegevens is berekend, dat onze gemeente in 1970 11000 inwoners zal hebben. Maar inmiddels zijn deze cijfers zeer aanvechtbaar geworden door een wijziging ten gunste in de ont wikkeling van onze industrie. Zo zien wij de vestiging van de tabaksfabriek van Dobbelman en daarnaast de enorme vlucht, die de carrosseriefabriek Verheul heeft genomen. Deze en andere industriën trekken veel werk krachten aan en de verzoeken om vestiging in de gemeente worden steeds veelvuldiger. Het gevolg hiervan is, dat in de naaste toekomst ook een vestigings overschot zal zijn waar te nemen. Aan de hand van resente gegevens mag worden vastgesteld, dat wij binnen 5 jaren een aantal inwoners zouden hebben van 10.000, indien wij onbeperkt konden bouwen. De hieraan verbonden kosten zijn evenwel van die aard en de mate- rialenpositie is nog zo precair, dat Een prettige glimlach is een millioen waard en kost niets 16, 18 en 25 Maart Uitvoering „Concordia" Woensdag 17 Maart Verg. Chr. Nat. Schoolonderwijs Donderdag 18 Maart Chr. Lezingen Comité. Spreker Prof. Edelkoort Donderdag 18 Maart Verg. IJsclub „Nooit Gedacht" Vrijdag 19 Maart Filmvoorstellingen Nat. Chr. Geheel onthouders-vereniging Maandag 22 Maart Ledenvergadering A.-R. Kiesvereen. Donderdag 24 Maart Uitvoering Kinderkoor „Jong Leven" Donderdag 1 en Zaterdag 3 April Uitvoering Gymnastiekver. T.O.O.S. Zondag 14 April Uitvoering Meisjeskoor ondanks de nood een omzichtig beleid moet worden gevoerd, anders zou in de toekomst blijken, dat de lasten, die aan een en ander zijn verbonden, niet meer kunnen worden gedragen. Het bestaande en thans geldende uitbreidingsplan sluit zich aan aan de bestaande bebouwing, zowel in de omgeving van de Dorpstraat, als in de omgeving van de Brug. Mag ik bij de Dorpstraat begin nen, dan valt het oog op het Sniep- weg-complex. Dit gehele gebied is voor woningbouw bestemd en dan nog weer te onderscheiden in twee delen nl. een gedeelte arbeiders woningen en een gedeelte voor grotere en betere woningen. De scheiding ligt bij een straat, die loopt van de Kerkweg, juist- ten oosten van de begraafplaats naar de Sniepweg. Een gedeelte van deze straat is bijna klaar nl. het gedeelte dat ligt ten westen van het in uitvoering zijnde bouwplan. Of de algehele doorbraak en ver binding spoedig tot stand zal ko men valt wel te betwijfelen. Na tuurlijk komt de straat klaar, voor zover dit voor de woningbouw nodig is, dus tot de Jan Dor»e- kenskade. Maar het restant tot aan de Kerkweg zal naar schatting 100.000,kosten en dit bedrag is geheel improductief, omdat er overigens aan dit gedeelte niet gebouwd zal worden. Trouwens zijn momenteel dergelijke werken niet uitvoerbaar door de distribu tievoorschriften voor de bouw materialen, Aan de westzijde van deze straat zijn grotere woningen geprojec teerd, aan de oostzijde arbeiders woningen; ook is hierbij voorzien in de stichting van winkels. Win kelbouw mag niet meer geschieden door de woningbouwvereniging, zodat voor deze stichtingen ruimte in de bouwblokken wordt open gelaten. In het westelijk complex is plaats voor de stichting van enkele ge bouwen van openbaar en algemeen nut. Zo staat hier al op het pro gramma de stichting van een 2e Ned. Herv. kerk met daarvoor een pastorie. Verder in deze straat kan nog een ander gebouw worden opgericht. Een bepaalde bestem ming is hieraan nog niet gegeven. De genoemde pastorie komt aan de Sniepweg. Er is hier nog meer belangstelling voor woningbouw, omdat ook de N.V. Dobbelman (Vervolg)

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1