Weekblad voor Waddinxveen Hei UMeeidmfystplo* Verschijnt elke Vrijdag Spiegel van de Week (siotj ONZER GEMEENTE Weekagenda No. 145 Vrijdag 19 Maart 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Spreekuur De burgemeester is verhinderd a.s. Dinsdag spreekuur te houden. Openbare Lagere Scholen Aanmeldingen voor toelating op de openbare lagere scholen A en B voor het nieuwe schooljaar, aanvan gende op 1 April a.s., kunnen ge schieden ten gemeentehuize of bij de hoofden dier scholen. De kinderen moeten op 1 April de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Franse Cursus Aanmeldingen voor het nieuwe cursusjaar van de Franse cursus, hetwelk op 1 April a.s. aanvangt, kunnen geschieden bij het hoofd, de heer B. van Gent. Waddinxveen, 18 Maart 1948. De burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. Het wordt steeds duidelijker, dat de bevolkingsgroepen, die „geen dictatuur" wensen, zich meer en meer van de Communistische Partij en haar neven-organisatie, de E.V.C. distan tiëren of om het in duidelijker Nederlands te zeggenmen begint de communisten dóór te krijgen. De gebeurtenissen in Tsjecho~Slo~ wakije hebben velen de ogen geopend en van alle kanten komen er nu be richten, dat men na dp protest bijeenkomsten allerwegen, nü krach tiger tegen de communisten stelling wil nemen. De studenten weren zich geduchtde journalisten namen in Kring een motie aan, waarin afkeu- rig over de aanslagen op de pers vrijheid werd uitgesproken: Prof. Romme hield te Amsterdam ten rede waarin hij betoogde, dat een even tueel C.P.N.- verbod op de Grond wet zou moeten steunen ook de frac ties der Anti-revolutionaire Partij, der Katholieke Volkspartij en der Partij van de Arbeid in de Gemeen teraad-van Leeuwarden deden reeds weten, dat zij „geen stem meer" zul len uitbrengen op een lid der Com munistische Partij. Er is meerde Eenheids VaK~ centrale (E.V.C.) is een zogenaamd neutrale vakorganisatie. Te Rotter dam zijn evenwel bij de afdelings bestuurderen de ogen opengegaan zij zagen het verband E.V .C. C.P.N. en werden daarop prompt geroyeerd. Al 'stelt de landelijke raad van de E.V.C. naar aanleiding van het Rotterdamse conflict met nog zoveel nadruk vast, dat zij een on afhankelijke vakbeweging is de doorsnee—Nederlander kent dit ge luid De voorzitter van het Christelijk- Nationaal Vakverbond, de heer H. Ruppert, heeft nu in eeu radio-rede tegen deze „neutrale" E.V.C. stel ling genomen en zich met kracht verzet tegen ieder, die de rechten en vrijheden van ons volk wil ge bruiken om de arbeiders in een toe stand van „volkomen slavernij" te storten. Wij willen met deze enkele voorbeelden volstaan om aan te to nen, dat Nederland zich met succes aan het buitenland spiegelt. De Rotterdamse gemeenteraad ver zocht zelfs de Communistische wet houder te willen verdwijnen. Bij de ambtenaren getuige het geen in hun congres tot uiting kwam is het al net eender. De heer Sens, een der sprekers, zeide hier dat erop dient te worden gelet, dat staatsgevaarlijke revolutionnaire ele menten kunnen worden geweerd. Initiatief, verantwoordelijkheidsge voel en betere bestuurstechniek die nen bij de ambtenaar te worden aangekweekt. Die ambtenaren kwamen ook in de Eerste Kamer ter sprake. Dat er op 'elk tien boeren een ambtenaar zou zijn, werd door de minister weerlegd. Er waren aan het depar tement van landbouw geen 19.000, doch „slechts" 13.600 ambtenaren ruim 5000 minder dan in 1945. Dat het ook zonder duizenden ambtenaren goed kon gaan, bewees de grote bijeenkomst te Utrecht, waar,,Volksherstel" verslag uitbracht. Men kreeg er hier een goede kijk op, welk zegenrijk werk door „Volks herstel" is verricht. In het nieuw op te richten Nationaal Fonds voor Maatschappelijk Werk zal na de liquidatie op 1 Mei a.s. het werk blijven voortgaan. Ook voor Duitsland wordt van Nederlandse zijde aan herstelwerk gedaan. Te Burgsteinfurt, beoosten Enschede, is reeds een tehuis ge sticht waarvan men een cultureel centrum maakt. Aldus tracht men het Duitse volk te leren, democra tisch te denken en te handelen. Een tweede conferentieoord zal in de- omgeving worden gesticht. Komt men ten aanzien van Duits land tot een ,reëeler begrip zulks is ook het geval met de politieke delinquenten. Een tweede groep werd de afgelopen week „naarNieuw- Guinea" vervoerd om daar; werkend aan het opruimen van Amerikaanse legervoorraden een nieuw leven te beginnen. Een nieuw leven werd door dr. Van Mook eveneens voor speld voor de jongste negara Oost- Sumatra, waarvan de vertegenwoor digende raad z'n eerste zitting hield. „De tijd, dat wij veel voor. u dach ten en deden, is voorbij", aldus dr. Van Mook. Nu is de tijd aange broken, dat ge zelf de hand aan der ploeg moet slaan" De hand aan de ploegSom mige leden der Eerste Kamer waren er niet erg gerust op. Volgens het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs over fde begroting van het departement van wederop bouw en volkshuisvesting vroegen deze leden zich af, of het gehele kabinet wel van „het grote belang der wederopbouw" is doordrongen. Sjaongeveer 80.000 nieuwe woningen zijn er in ons land ge wenst als men aan de helft toe komt, mag men dankbaar zijn. Dan gaat de woningpositie tenminste niet achteruit. Zouden wij, met elkaar, ook maar niet naar Nieuw-Guinea gaan? De omgeving van de brug geeft weer een geheel ander beeld, doordat de gedachte voorzieningen geheel moesten worden opgeno men in bestaande bebouwing, zodat door- op verschillende plaatsen braken moesten worden. Als grote lijnen zien wij hier de plannen voor twee straten, één vanaf het raadhuis naar het sta tion en een andere in het verleng de van de Kanaalstraat naar de Noordkade, De weg naar Jiet station is gedeeltelijk gedacht als een middel ter ontlasting van het verkeer langs de Kerkweg. Een probleem uit verkeerstechnisch oogpunt is dan wellicht de oprit naar de hefbrug, die practisch al leen van het raadhuis af nuttig te gebruiken is. In deze straat is een pleintje getekend met groen-beplanting, is de stichting van verschillende winkels mogelijk, terwijl voorts de gelegenheid is geopend voor het bouwen van een gebouw voor open baar nut, nl. een verenigings gebouw achter de Gereformeerde kerk. Het verlengde van de Kanaal straat dient voor de ontsluiting v n een villawijk, waarin tevens een plantsoen- is ontworpen, waar bij dankbaar gebruik is gemaakt van het bestaande vijvertje. In dit gebied is de bouw van grote wo ningen uitsluitend toegestaan. Het mag misschien een bezwaar ge noemd worden, dat de voornaam ste strook met de gevels op het noord-westen .komt. Een derde belangrijke en aardige straat ligt in het verlengde van de Oranjelaan, tussen de Beukenhof en het huis van de notaris. Deze loopt naar de Jan Dorr ekenskade en daarna nog weer iets verder naar het zuiden, waar is gerekend op een, kleine uitbreiding van be bouwing. Een nieuw straatje, recht uitkomende voor de Ned. Herv. kerk zal misschien van weinig be tekenis blijken te zijn. Overeenkomstig de reeds vroeger gemaakte afspraken door het ge meentebestuur zijn aan de Kanaal dijk bij het zwembad geen huizen geprojecteerd. Voordat dit uit breidingsplan er was, waren er reeds zeer bezwarende bepalingen om ter plaatse te kunnen bouwen. Men heeft nu een plantsoen ont worpen bij de Jan Dorrekenskade met daarachter de sportvelden. Tenslotte ligt aldaar langs de Sniepweg een nieuwe begraafplaats. Deze oplossing is steeds weinig elegant geweest. Een begraafplaats naast de sportvelden wil er niet erg in. Er zijn nog wel meer be zwaren aan deze ligging verbon den, zodat een gehele nieuwe be graafplaats aldaar zekér niet zal komen. Bij een herziening van het uitbreidingsplan zal hiermede re kening gehouden moeten worden. Inmiddels kan ik hier welbij vertellen, dat de behoefte aan een nieuwe begraafplaats zich in de toekomst niet zal laten gevoelen, nu in het afgelopen jaar de be staande meer dan tweemaal is ver groot en naar de opgezette bereke ningen wel ongeveer 50 jaren mee kan. Deze uitbreiding heeft plaats gehad in het kader van het uit breidingsplan, omdat met de nood zakelijkheid daarvan rekening was gehouden. Na deze ruwe schets van de plannen in het centrum der ge meente mogen wij ook nog even aandacht besteden aan de uitbrei ding' in de omgeving van de R.K. kerk. Toen het oorspronkelijke plan werd gemaakt, werd het wel nodig geoordeeld, om ter onder breking van de lintbebouwing langs de Zuidkade een kern te maken in de omgeving van de kerk, omdat er, vooral bij oudere mensen wel een neiging valt waar te nemen om Gewoonte is een puike knecht, maar een tyrannieke meester. TT1" Donderdag 25 Maart Uitvoering „Concordia'' Maandag 22 Maart aauuug Ledenvergadering A.-R- Kiesvereen. Ledenvergadering C-H-Kiesvereen. Dinsdag 23 en Woensdag 31 Maart Propaganda-avonden Volksonderwijs Donderdag 24 Maart Uitvoering Kinderkoor „Jong Leven Donderdag 1 en Zaterdag 3 April Uitvoering Gymnastiekver. T.O.O.S. Maandag 5 April Filmavond Waddinveense Reddings Brigade Maandag 12 April Filmlezing Lezingen-comité Woendag 14 April Uitvoering Meisjeskoor zo dicht mogelijk bij de kerk te wonen. Toen was evenwel niet voorzien, dat een eind verder op 40 wonin gen en andere gebouwen aan de slopershand van de moffen zouden ten offer vallen. Hierdoor ontston den geheel nieuwe problemen met betrekking tot de wederopbouw, die niet voorzien waren. Het ge meentebestuur en de daarbij ge- interesseerde hogere instanties waren van oordeel, dat herbouw langs de Zuidkade zoveel mogelijk moest worden vermeden, omdat enerzijds een behoorlijke onder breking van de lintbebouwing was verkregen, terwijl nu de gelegen heid kwam om de noodzakelijke verbreding van de Zuidkade aldaar vast tot stand te brengen. De ontworpen kern bij de kerk is toen door de dienst van de wc deropbouw aangewezen als gebied voor de remplacering en schade loosstelling der gedupeerde eige naren. Bovendien had de provincie langs de kade nog een groot be lang, omdat zij op de bocht bij de voormalige houthandel een Gouwe verbreding wil tot stand brengen. Er is, over dit plan zeer veel te doen geweest en de conferentiès daarover zijn legio geweest. Het eindresultaat vindt U op de, Re kening neergelegd. Een verbreding van de Kanaalweg met een nieuwe straat naar de Kanaaldijk door middel van een nieuwe brede be tonnen brug. Op verzoek van de R.K. gemeente is hier de mogelijk heid geopend voor de stichting van een meisjesschool, een verenigings gebouw en klooster. Ten zuiden van dit gebied is een woonwijk, die in de eerste plaats moet worden aangewend voor her bouw van in de oorlog langs de Zuidkade verwoeste huizen. Het restant kan beschikbaar blijven voor particuliere- of verenigings- bouw en daarachter - is nog weer een bestemming voor industrie doeleinden gegeven. Voorts is hier een tweede weg geprojecteerd met een flinke brug in het verlengde van de Zuidelijke bedoeling van een en ander is om Dwarsweg naar de Zuidkade. De Zuidkade zoveel mogelijk van verkeer te ontlasten en wanneer deze werken inderdaad eens tot stand zijn gekomen, dan zal het wellicht mogelijk blijken te zijn om op verschillende punten het één- richtingverkeer in te voeren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1