Weekblad voor Waddinxveen Uaasfeesé 7948 Spiegel van de Week Paasfeest. Verschijnt elke Vrijdag GOEDE VRIJDAG Weekagenda ONS EERSTE No. 146 Vrijdag 26 Maart 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen Spreekuur. Het spreekuur van de burgemees ter zal niet worden gehouden op Dinsdag 30 Maart, doch op Woens dag 31 Maart. a.s. Bekendmaking Door het gasbedrijf is in de maand Februari j.l. een verzwaarde buis in de Dorpstraat gelegd, waardoor de gas voorziening in het Noordeinde weer geheel normaal kan zijn. Wanneer echter blijkt dat niet tegenstaande deze verbetering geen voldoende gas door de afnemers kan jJworden betrokken, dan worden be langhebbenden uitgenodigd hiervan omgaande kennis te geven aan het gasbedrijf. De oorzaak hiervan kan zijn dat er naphtaline-verstoppingen in de dienstleidingen hebben plaats gehad. Dit ontstaat door de Amerikaanse steenkolen welke door het gasbedrijf worden verwerkt. Deze naphtaline kan door de fit ters worden verwijderd. De burgemeester, A. WARNAAR Jz. De acties tegen de communistische invloed worden alom in de lande sterker en meer omlijnd gevoerd. Na de besluiten van verschillende raad- fracties om niet meer metde C.P.N. saam te werken, gaat men „nu een stapje verder" de Rotterdamse ge meenteraad zegde de communistische wethouder het vertrouwen op en ook te Amsterdam worden pogingen in het werk gesteld, beide communis tische wethouderseen beentje te lichten. In de te Rotterdam aange nomen motie werd o.m. verklaard, dat steeds duidelijker blijkt, dat de C.P.N. doeleinden nastreeft, die on- vereenbaar zijn met de geestelijke waarden, welke de grondslag vor men van de Nederlandse samenle ving. Het zal niet gemakkelijk zijn, die communistische wethouders er toe te brengen, hun zetels prijs te geven. Bij de wethouders blijft het echter niet. Men zoekt het ook hoger op bij de gedeputeerden der provincies. Zelfs is een wettelijke regeling in voorbereiding, waarbij communisten, die ondanks moties van wantrouwen toch niet zouden heengaan eenvou dig kunnen worden uitgeschakeld en vervangen. In de Tweede Kamer werd reeds een motie aangenomen, waardoor de communisten uit de vaste commissie voor buitenlandse zaken werden geweerd. De communisten laten zich even min onbetuigd. Zij maken tam-tam tegen de te nemen maatregelen zij organiseren protest-vergaderingen en treden heftig op „tegen de reactie", schreven zelfs een 24-uur staking uit, echter zonder effect. Zij stichten weh aartscomitès en een bestuurslid van de Algem. Nederl. Diamantbe werkers Bond, die een communis tische oproep daartoe mede had on dertekend, moest ervaren, dat de politieke strijd reeds in een onver zoenlijk stadium is gekomen. Zo zien wij enerzijds de slopers aan het werk, terwijl anderzijds alle mogelijke moeite wordt gedaan een eenheid te smeden. Eenheid van moederland met de voormalige koloniën. De „Ronde tafel-conferentie" bracht het tot een verheugend slot. Na twee maanden werken werden de grondslagen ge legd voor het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Met de Indonesi- De glans van Uwe ogen is gedoofd, Gij buigt in opperst lijden 't heilig hoofd, De armen die Gij teder hadt gestrekt, zijn wreed gespalkt en gruw'lijk uitgerekt. De handen die Gij zeeg'nend hadt gebeurd, zijn fel doorspijkerd en met bloed besmeurd. Uw hart dat schreide om der mensen nood, is nu verstild, gebroken in de dood. O Jezus, voor wie boos en schuldig zijn draagt Gij geduldig deze bitt're pijn. Gij wilt zelfs wezen tot een toeverlaat, die U nog honen in 't verwond gelaat. Jo KalmijnSpierenburg. sche Republiek wordt weer verder onderhandeld. De Commissie van Goede Diensten heeft de Veiligheids raad verslag uitgebracht en de twaalf punten opgesomd waarover beide partijen het nu eens trachten te wor den. De tegenstelling van opvattin gen tussen Nederland en de „Repu bliek" bleek echter weer eens uit het vertrek enerzijds en dè ontvangst anderzijds van de nieuwe „wali ne gara" van Persoendan. Djocja heeft de oude baas, Wiramata Koesoema „ijskoud" laten vertrekken. Men heeft de man, die toch voorzitter was van de republikeinse Hoge Raad van Advies in een transportvliegtuig naar Bandoeng laten brengen, zonder hem officieel uitgeleide te doen. Daar werd de nieuwe functionaris echter «SM Wat komt ge bij de doden zoeken? Uw Heiland is reeds opgestaan. Aanschouwt het graf en zie deez' doeken Gaat heen Hij is u voorgegaan. O, nietig mens, kom tot bezinning; Wat blijft er bij dit graf nog staan? Niet aan de dood is d'overwinning. Het nieuwe morgenlicht breekt baan. En zo is dan de dood verslagen; Het licht breekt door de duisternis Dit is het God'lijk welbehagen Hetwelk ook nu nog merkbaar is. Zo is er dan ten eeuw'ge dage Het licht van zijn herrijzenis. met onderscheiding ontvangen en behandeld. Sukkelt de nieuwe wali negara met z'n gezondheid de oude man moet half verlamd zijn wij sukkelen met wanbegrip, waar door geen eiud kan ontstaan. Met de West-Euröpese eenheid gaat het beter. Daaraan wordt ste vig getimmerd. Met de uitvoering van het ook door Nederland onder tekende pact van Brussël wordt spoedig begonnen. Misschien is men al zo ver, als de lezer dit onder zijn ogen krijgt. Zó ver, dat Amerika „een militairverdrag" met de West- Europese landen wil sluiten is het echter nog niet. De militairen moeten in deze tijd nu ook ons land zich geen neu trale houding kan toestaan wel hun eisen stellen. Zij kunnen echter ook te ver gaan en dit was voor de die met afschaffing der distributie van bepaalde goederen verband hou den. Heeft u ook al gehoord, dat de heren een costuum de dames een mantel buiten „punten om" krij gen toegewezen dat de dames kousen geheel vrij van distributie komen De aanleiding daartoe moet zijn, dat voor sommige artikelen de export niet vlot meer gaat en.,., dat de fabrikanten tips in die richting verspreiden. Geruchten bij de vleet. Zelfs hoor den wij datde rijwielbelasting weer zou worden ingevoerd. De afschaffing van dat grondig gehate plaatje is voor zover wij weten de enige maar dan ook de enige sym pathieke maatregel, die door de be zetters is genomenAls men die bron van narigheid weer ging in stellenLaten wij ophouden. Woensdag 31 Maart Propaganda-avond Volksonderwijs Donderdag 1 en Zaterdag 3 April Uitvoering Gymnastiekver. T.O.CXS. Maandag 5 April Filmavond Waddinxveense Reddings Brigade Donderdag 8 April Uitvoering K. T. W. Maandag 12 April Filmlezing Lezingen-comité Woendag 14 April Uitvoering Meisjeskoor Donderdag 15 April Avond ten bate militairen ledenvergadering van Natuurmonu menten aanleiding een motie aan te nemen om er bij de bevoegde auto riteiten op aan te dringen, met de natuurbescherming- en recreatiebe- langen rekening te houden. Hoewel de vereniging de nood zakelijkheid en het nut van vol doende oefenterreinen erkent, is zij van mening, dat geen der beschermde natuurfonterreinen erkent, is zij van mening, dat geen der beschermde natuurmonumenten en.andere eerste rangs natuurgebieden aan hun be scherming mogen worden onttrokken. Zo'n „waarschuwende stem" kan nooit kwaad. Wij willen tot slot ook eens een waarschuwend ge luid laten horen. En dit is hecht niet te spoedig geloof aan geruchten. Men stellé' zich voor een land, overdekt met onafzienbare wouden en aan alle zijden omspoeld door de somtijds hoog opgejaagde golven van de nog lang niet ingepolderde meren. Breeduit stroomden de oningedijkte rivieren over de lage vlakte, waar hier en daar kleine plukjes vee van de Franken graasden. In het Zuiden waren er reeds, die het Christendom hadden aangenomen. Daar was St. Servatius bisschop van Maastricht. Onvermoeibaar predikte hij tussen de heuvels van het Lim burgse landschap. Vele van onze voorouders hoorden daar voor het eerst iets van het Evangelie. Daar, temidden van het bronsgroen eikenhout, vierden de eerste Neder landers voor de eerste maal het nieu we, Paasfeest, gewijd aan de opstan ding van Jezus Christus. St. Servatius was reeds lang ge storven (384) toen eindelijk ook Clo- vis, de koning der Franken, zich liet dopen. Het Christendom won terrein in deze lage landenLang zaam maar zeker bekeerden zich de heidenen. En telken jare. als de Paas vuren opvlamden rond de dorpen, waren er meer, die het vroegere len tefeest met andere gedachten vierden. Weifllg succes boekten de zende lingen evenwel bij de Friezen, die in die tijd hun macht ook in Midden- Nederland uitoefenden. Zelfs in de oude Romeinse versterking Trajectum, het latere Utrecht, verwoestten zij in de zevende eeuw meer dan eens een kapel. In 690 arriveerde Willibrord uit Engeland in onze gewesten. En toen kon de kerstening eerst goed begin nen. Willibrord evangeliseerde vooral op Walcheren, rond Velsen en te Heilo (bij Alkmaar), waar nog een kerkje en een waterput aan zijn op treden herinneren. Willibrord bouw de ook de eerste kathedraal in Utrecht, waar een klooster en een klooster school aan verbonden waren, die zelfs in 't buitenland bekendheid ver wierven. Maar de Friezen lieten hem daar niet met rust en verdreven hem uit deze vesting. Tot deze heidenen in 736 door Karei Martel verslagen werden. De man, die het aandurfde om te midden van de vijandige Friezen te komen prediken, was de Engelsman Bonifatius, die zijn zegenrijke werk in 716 aanving. De zending in deze streken was toen geheel in Engelse handen, behalve Bonifatius werkten ook een zekere Lebuinus (Liafuin) in het Oosten (hij stichte o.a. een kerk te Deventer) en een Willehad vooral in het Noorden, Bonifatius organiseerde in feite de R.K. kerk in Nederland. Hij schakelde het bisdom Utrecht in het verband van Rome in. Tenslotte werd hij tijdens een nieuwe, grootscheepse zendingstocht

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1