Avonturen van Donny en Ronny 34 dag naar de Friese gewesten te Dokkum vermoord. Als wij nn in deze jaren terugden ken aan de eerste dagen der Chris tenen in Nederland, kunnen wij ons moeilijk voorstellen dat toen der tijd nog vrijwel geen kerken bestonden. Gepredikt werd er slecht als toeval lig een missionaris het dorp passeerde. Pas veel later ontstonden de Chris telijke gemeenten met hun eigen die naren. En het Paasfeest in die tijden och, het was niet altijd uit overtui ging, dar men 't vierde. Als een stam hoofd zich bekeerd had, moesten zijn onderhorigen hem wel volgenDan vlamden nog lange jaren de vuren op ter ere van de komende lente. Tot ook de Overtuiging eindelijk baan baan brak en ons Paasfeest een Christelijk Paasfeest werd! Nieuws uit onze woonplaats Van de zijde van het Lezingen comité bericht men ons, dat de film „Pepertuem Mobile" nog niet uit Amerika is teruggekomen, zodat het niet mogelijk is deze op de vastge stelde datum te vertonen. Hiervoor komt in de plaats een filmlezing door de Weled. Gestr. Heer Mr. Drs. Th. Regout te 's-Gra- venhage, met als onderwerpZwerf tochten tussen Afrika's keerkringen een expeditie door Sahara en Soe dan naar de Belgische Congo. De gehele tocht is op kleurenfilm ge bracht en is van ongekende pracht. De beoordelingen die wg hebben van hen, dip reeds een vertoning meemaakten Zijn zo enthousiast, dat wij niet mogen nalaten deze film in Uw warme belangstelling aan te bevelen. Deze lezing wordt gehouden op Maandag 12 April 1948 in het „Cen trum" aanvang 8,- uur. Enkele dilletanten hebben het initiatief genomen tot het houden van een avond in het „Centrum" op 15 April a.s. waar zij zullen opvoe ren een stukje „De Zoon van Ber- kenhoff". De opbrengst is bestemd ten bate van het Militair hospitaal „Oog en al" te Utrecht. Men leze de publicaties. Maandag kwam de A.R. Kies vereniging in ledenvergadering bjjeen, waar door de heer J. Berghoef werd gesproken over de „autonomie der gemeenten". Na een openingswoord door de voorziter, de heer Bremer, werd door de heer Noordam verslag uitgebracht van de vergadering der Hulp Centrale te Gouda. Vervolgens werd door mid lel van puntenlijsten de .groslijst samengesteld voor de a.s. verkiezing van de Tweede Kamer. Hierna werd overgegaan tot het houden van de z.g. praatavond, in hoofdzaak gewijd aan de gemeente politiek. Allerhande vragen werden gesteld in verband met woningbouw, gas- en electriciteitsvoorziening, politie, badhuis, grensregeling en nog meer. Zoveel mogelijk werden deze vragen door de aanwezige raadsle- leden beantwoord. Dezelfde avond vergaderde ook de Chr. Hist- Kiesvereniging. De heer A. Vis, die meer dan een kwart eeuw als bestuurslid en penning meester had gefungeerd, meende nu hiervoor te moeten bedanken. Hem werd dank gebracht voor het vele werk. De heren A. van der Ben, W. C. Slob, J. van Steijn en W. Verboom werden gekozen als bestuursleden. Hierna werd door de heer Sikkes een causerie gehouden over de staats rechterlijke verhouding van Neder land en de overzeesche gebiedsdelen voor de oorlog. Voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde (Geologie) slaagde de heer M. G. Oosterom, alhier. Donderdag gaf „Concordia" haar tweede Uitvoering in het „Cen trum", welke uitvoering ditmaal ook weer geslaagd kan genoemd worden. Ook nu kwamen weer verscheidene gelukwensen binnen, o.a. van De Gouweruiters, Damclub Excelsior, Reddingsbrigade, IJsclub en van de Zangvereniging De Lofstem. Een en ander vergezeld van bloemstukken. Als slot nog de laatste uitvoering op 25 Maart voor het publiek, waarna nog een gezellige feestavond voor de leden onderling. „Concordia" heeft waardig haar gouden jubileum ge vierd. 19 Grrrr! klonk het naast de jongens en ze zagen, dat ze door een reusachtige knaap omhooggetrokken waren, die hen heel vriendelijk aan keek. Donny vond dat zo grap pig, dat hij hard begon te lachen. Ronny was daardoor geheel van zijn schrik bekomen en lachte ook. Grrrr! Grrrr! bromde de aap, streek toen met zijn vingers langs zijn kop, trok een gezicht alsof een licht bij hem opging en trok de jongens naar zich toe terwijl hij hun armen om zijn grote armen heen sloeg. Wij moeten ons vasthouden, Ronny, begreep de pientere Donny. Dat deden ze en toen sprong de aap weg. In grote sprongen en zwaaien ging het van tak tot tak Bij de Rijkspolitie alhier is benoemd de heer P. Antheunisse, oorlogs-vrijwilliger jiit Indië Woensdag-avond gaf het Kin derkoor „Jong leven" haar tweede uitvoering, ditmaal in het „Centrum". Na opening door de voorzitter van de Lofstem, waarvan dit koor een onderafdeling is, werd het programma vlot afgewerkt, De kleintjes zongen enkele leuke en humoristische versjes, waarna de grotere meisjes het stuk „Repel steeltje" opvoerden. Reeds de kleding der kinderen maakte een prettige en koninklijke indruk, wat te danken is aan de bijzondere zorg hieraan besteed door de dames van Nielen en van de Gronde. Hulde voor hun prachtig werk. Met begeleiding van de dirigent, de heer Hoddenbagh, werd dit stuk gespeeld en gezongen, boeiend tot het einde toe. Een pluimpje voorde meisjes, die dit stuk, dat twee uur duurde, uit het hoofd konden voor dragen en ook voor de overige leden van het kinderkoor, eveneens voor de leiding, die bekwaam bleek deze uitvoering te organiseren. Schaken W. S. V. De afgebroken partij tegen Mes- semakers is door„P. Broer gewonnen, Door dit kostbaar punt wist W.S.V. de overwinning met 5l/2 4l/2 uit het vuur te slepen. De uitslagen van de wintercompe titie zijn: H. v. Dijken—F. Koster 0-1 K. v.d. Gaarden—H. v. Vuuren '/2'/2 H. v. Dijken—C. Tromp 0-1 A. BonefaasG. Heijkamp 1-0 S. Versloot—G. Heikamp 0-1 C. Tromp—K. v.d. Gaarden 1-0 A. Bonefaas—F. Koster 0.1 H. v. Vuuren—P. Broer afgebr. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden1 zwarte schoen, 1 auto band, 1 paar regenpijpen, 1 paar kin- derwanten, 1 damesportemonaie met inhoud. Verloren 1 huissleutel, 1 zak kunst mest. In de vorige Donderdag gehou den ledenvergadering van de Vereen, van Chr. Nat.Schoólonderwijs werden de heren A. Jonkheid en K. IJska als bestuursleden herkozen en de heer D. Gorrissen als nieuw lid gekozen in de plaats van de heer van Beek, die bedankte. Binnenkort hoopt deze Vereen, haar 80-jarig bestaan te herdenken. Hier toe zal een feestelijk samenzijn be legd worden terwijl ook een gedenk boekje zal worden uitgegeven. Gaarne vestigen we de aan dacht onzer lezers op de uitvoering van de Gymnastiek veren. T.O.O.S. Deze uitvoering wordt gehouden in de Garage van Gebr. Buitelaar, die voor dat doel als het ware is omgetoverd in een prachtvergader- zaal. Men heeft geen kosten en moeite gespaard hiervan een lokali teit te maken, waarover men met verwondering de handen ineenslaat. Men neme een kijkje. Het Koninklijk Nederlands- Gymnastiek-Verbond heeft bij haar 80-jarig bestaan onderscheidingen uitgereikt. Onze plaatsgenoot N. Bontebal, voorz. van de Turnkring Gouda en Omstreken en T.O.O.S- alhier is ver eerd met de eerespeld van het ver bond. In 1941 mocht hg reeds de medaille van verdienste ontvangen. Zaterdag 3 April zal in de ontspanningszaal van de N.V. Dobbel- mann de jaarlijkse tentoonstelling worden gehouden van vervaardigde werkstukken van de bijzondere-avond- vaktekenschool alhier. Donderdag-avond gaf het Geref. Kerkkoor een Paaswijdings zang- dienst in de Geref. Kerk alhier. Voor deze dienst bestond grote belang stelling, zodat het kerkgebouw ge heel met hoorders gevuld was. Een uitgebreid programma, be staande uit koorzang, soli, kwartet, orgelspel en declamatie benevens samenzang werd verdienstelijk uit gevoerd. Zonder in technische bij zonderheden te treden kon geconsta teerd, dat zowel de heer Hoddenbagh, mej. Willy Valk, solisten, de heer van Nielen, organist enjde heer H. v. Dam, declamator, benevens het koor prachtig werk hebben verricht en lof hebben verdiend voor hetgeen zij ten gehore gebracht hebben. Propaganda-avond Volksonderwijs Met een opwekkend woord opende de tweede voorzitter, de heer C. Rietveld, deze vergadering. Hij stelde voor op deze avond te besluiten Eén school voor allen, maar ook allen voor één school. De heer Van Driel uit Rotterdam hield een uitnemende propagandarede en wees daarbij op de slechte reputatie, die Wad- dinxveen in de onderwijswereld heeft. Aan mooie woorden bij sommige voorstanders van het bijzonder onderwijs geen gebrek, maar let nu ook eens op de practijk. In de oorlogsjaren groeide éénheid in het Nederlandse volk- De Openbare School is op deze éénheid gebouwd. Nu wordt de versplintering heftiger aange moedigd dan ooit. Het ons werk deze eenheid te beschermen. Het openbaar onderwijs is neutraal, d.w.z. het laat het schoolkind buiten de dogmatische verschillen der ouderen, maar het heeft tevens een prachtige, positieve opdracht. Het wil prachtisch Christendom, nationale saamhorigheid en geestelijke vrijheid. Alle fabeltjes over geschonden doopbelofte en verderfelijke neutraliteit wijzen we af. Tientallen predikanten zijn lid van V.O. Bij deze mensen gaat het om de toepassing van het Christendom. Zalvende woorden helpen daarvoor niet. De spreker wekte daarom Wveen op voor de kinderen het openbaar onder wijs te kiezen en zich aan te sluiten bij Volksonderwijs, dat nu ruim 110.000 leden telt. Zo worden de éénheid en de geestelijke vrijheid van ons volk het best gediend. „De Goudsbloem", de propagandaclub uit Gouda, verzorgde op uitstekende manier het vrolijke deel der avond. Ergelijke Vandalisme Dezer dagen voerde onze weg ons door de Zuidplaspolder, meer speciaal langs de Sniepweg en de Plaawég, welke beide, de eerst van gemeentewege en de tweede door de polder op lofwaardige wijze zijn beplant met jonge bomen. Vooral de Plasweg „doet" het best, aange zien de boompjes daar al weer een paar jaren staan. Maar wat is nu het geval? Hier en daar zijn in de loop van de tijd „gesneuvelde" jonge bomen door nieuwe aanplant vervangen, pootgoed dat vrij sterk afsteekt bij het inmid dels gewassen plantsoen. Doch juist de betrekkelijk laat bijgeplaatste boompjes trekken thans de aandacht van de jeugd „De jeugd" schreven we, maar het is niet de jeugd het zijn o.i. groteren, die hun wellust nemen te moeten botvieren aan dat jonge gewas. Sommige der bomen zijn eenvoudig door midden gebroken eu nog jarenlang zullen de onver laten hun stempel zien gedrukt op hetgeen door vele ingezetenen op zeer wordt gewaardeerd, het natuur schoon waaraan onze gemeente zo arm is. Waarlijk, hier ligt een mooie en vruchtbare taak voor ouders, voog den, onderwijzers enniet te ver geten de politie. Vooral van deze laatste die bovendien de stok achter de deur heeft kan zeer veel opvoedende kracht uitgaan. STROMIlJG Eens stonden drie kruisen op Golgotha Maar de wereld draafde voort. Zij zag daar de zondaar geschonken gena, Maar blindelings draafde zij voort. En nog voor het lijden ten einde was, Toen keerde het licht zich af. Maria knielde bedroefd in het gras. En de Macht daalde af in het graf- Drie kruisen verlichten de donkere nacht, En roepen 't verlossende Woord, Maar de Wereld, een Koning ten kruis gebracht. Heeft de stem nog niet gehoord- En Paulus ging de waat'ren op, En bracht de Keizer het Woord. Doch de wereld heeft het niet verstaan" En raast nog immer voort- Men heeft de vromen in 't vuur verbrand Zijn vrouw en kind vermoord. Het Kruis heeft verdreven de moordenaars hand En de Wereld werd verhoord- Toen scheen de Zon met Gouden schijn, En de voorspoed lag voqr de post. De Wereld vergat het: *t geloof werd weer klein, Zij ijlden als eertijds weer voort. Nog staan er drie kruisen op Golgotha, In het licht van het Heilige Woord. Nog klonken de woorden de volk'ren na. Maar de Wereld heeft hét niet gehoord. En de kwade toog waar de lust hem dreef, En de goede naar Gods Woord. Moeder Aarde schokte: en het kruis zakte scheef, Maar de Wereld, ze snelde voort. De Wereld jaagt en het kruis verbleekt, En de stroom des kwaads gaat voort, Maar straks als de toorn van God zich wreekt. Wordt de stem van 't kruis gehoord. Dan zaait geen boer; en maait geen knecht, Geen vogel wordt gehoord. Geen wereld snelt meer elnd'loos voort. Want de stem klopt aan de poort- En de Aarde, Hemel en Zee tezaam, Ze hebben dien klop gehoord. En eind'lijk begrepen de stem van het kruis. Te laatl Want het oordeel gaat voort. H. VAN VUUREN NIWIN - Kinderpakketten Na het succes met de KindeJ- kerstpakketten, die vorig jaar ten getale van 10.000 door NIWIN, „Nederland helpt Indië" en het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis worden gezonden naar de Indische weeshui zen, hospitalen en kinderhuizen heeft de NIWIN besloteu om dit jaar ter mei ROBES 20 Uitdrukkhij een naar dei glimlachte ge „Wel, jong< 't enige." Zijn scherp den terug wacht. De opmei Tony's aai nieuw leven. „Natuurlijk convooi We verwer Spoedig be toe te neme streek zich langs zijn lan werktuiglijk gooien. Ik ber starend waar mijn ten had. Die bruin worden herhaaldelijk, ren, droogde 1 de opnieuw, De ochtend Een ieder vai met zijn eige schijrulijk den in sombe Telkens en| ik onzen uren zou ik streek op .teken dat ah was. Vijf daj drinken. Vijf pakt in een dan een flic zonder slaap barmhartige den dag, hee neer de stra dogenloos op den en het uit vervlucht! waarin we keerden en braadvlees, Vijf dagen gen vóór ons in het leven merg dat in dorren schee Ik schudt iemand die zak heeft op te zetten, „Jongens,' Zij keken gedachtenloo aankomenden van het zout, „We hebb li doen", zei ik flink en vastl i ken, „dan koers te hou li worden of oj i! den. 't Is ni had erger ku ij eendrachtig loof ik dat „M'n hand Én zodoeni di alle drie de scheen de grimmig. Tegen hetl zaten we allj zwijgen verz staren en bog 11 de wrede trc pelden ieder moeizaam smekend de we ons meer over ons biddend om Ondanks a niet te ontk da ons verkwik "die van huis aangelegd d> r voldoening i Jel het gebed z zorg ee zei ff Pd g£ W

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 2